Reference

Martin Šafránek

Silvestr v bosenských horách, průvodce: Petr Tobolák

Akce byla ze strany průvodce, Petra Toboláka perfektně připravena. O cestě a programu nás v průběhu neustále informoval a podle nálady a tužeb svých svěřenců nabízel mnoho alternativ. Místní historické a přírodní atrakce vždy zpestřil krátkým výkladem z dějepisu. Petra hodnotím jako neuvěřitelně milého, obětavého a inspirativního člověka, se kterým bych se nebál kamkoli cestovat.

Akci mohu všem ostatním jen doporučit.

Jana Pokorná

Silvestr v bosenských horách, průvodce: Honza Rejchrt

Za mě to bylo úplně skvělý, Honza se nám snažil vyjít vstříc v našich požadavcích jako skupiny, poradil si podle mě i dobře s méně obratnými členy expedice, kteří byli trochu specifičtí, snažil se nám pomáhat a radit a obecně si myslím, že ve skupině vládla skvělá atmosféra.

Josef Vašata

Silvestr pod sněhem v Bosně - Sutjeska, průvodce: Petr Uhmann

Průvodce Petra hodnotím celkově velmi pozitivně. Je to komunikativní sympaťák, který dokáže řešit jakékoliv situace a dokáže se o nich pobavit a dává prostor i ostatním. Byl to člověk, který měl naší důvěru a nebyl žádný problém po celou dobu naší expedice. Dále mám velké plus k tomu, jak dokáže rychle přijmout změny nebo vymyslet i náhradní plán v případě nečekané situace.

Líbila se mi celková uvolněnost a pohodovost, nic není přesně dané a nemusí se hnát za nějakým plánem. Samozřejmě i výběr místa Sutjeska a celkově Bosna je super nápad. Příroda x počasí x výběr lokality - tohle byla prostě bomba, nikdy jsem se nějak nestresoval. Průvodce nás vzal jak na zajímavá místa k vidění, tak i do restaurací, kde to bylo levné a jídlo perfektní. Hodně se mi líbil první apartmán.

Poprvé jsem jel někam s Expedičním klubem. Zážitek to byl opravdu intenzivní :-), i když jsem si říkal, že příště chci do tepla, tohle mě prostě bavilo. Není to opravdu pro každého, jelikož se tam o vás nikdo nepostará, a tak to prostě má být. Ano, pomáhali jsme si, ale nikdo tě nebude vodit za ručičku, přeci jen je to expedice. Díky tomuto člověk pozná nejenom jiné kraje, ale i další zóny uvnitř své hlavy, kam by se sám třeba ani nevydal. Celkově to hodnotím velmi pozitivně. Díky.

Tomáš Gábor

Týdenní Bosna, průvodce: Petr Tobolák

Parádní mix turistiky v horách a prozkoumávání kultury a historie Bosny. A taky skvělá parta lidí.

Petr je skvělý průvodce, oceňuji jeho osobní přístup. Vždy se s námi domluvil na programu dne a když zrovna nebylo úplně pěkné počasí, měl v záloze náhradní program. Celou dobu se o nás vzorně staral. Dík!

Antonín Svoboda

Bosna - Sutjeska a Prenj, průvodce: Markéta Pavlíková

Nabitý program. 🙂 Pořádná dávka fyzické námahy, nádherná příroda a výhledy (zejména na Trnovačko jezero) i odměna ve formě večerního Mostaru se spektakulárním mostem a skvělou večeří v Tima-Irma. Průvodkyně byla komunikativní, milá, ohleduplná. Se vším si dokázala poradit a dobře vedla naši skupinu - i na místa, která nejsou pro každého. 😉😀

Eliška Sýkorová

Týdenní Bosna, průvodce: Martina Podhůrská

Byla to pro mě první akce expedition clubu, takže nemůžu porovnávat. Ale moc se mi líbil program a konkrétní poskládání aktivit.

Průvodkyně byla jedním slovem skvělá. Podporující a motivující, že jsem dokonce i já vylezla na Maglič a pak ještě na těžko došla k autu.

Byla to super akce!

Alžběta Davidová

Silvestr v srdci Balkánu, průvodce: Petr Tobolák

Extrémně vydařená akce, která předčila očekávání. Oslava nového roku v rytmu balkánské hudby se senzačními lidmi - 2 výpravy (18 lidí), které si během 2 dní náramně pohodově sedly a vznikla nová přátelství. Hudba, karaoke, čaj 19, sněžnice, výhledy, azurové počasí, místní lahůdky, historie Sarajeva, deskovky, hluboké diskuze i odlehčené vtípky... nic nechybělo :)

Petra hodnotím na jedničku a zasloužil by si zlatého bludišťáka za výdrž a pozitivní náladu, kterou ve skupině rozhodně udržoval. Díky Petře a Evi za nejlepší Silvestrovskou akci. Petr měl vždy připravený plán, uměl si poradit s autem a postaral se o všechny členy, bez rozdílu. Díky moc!

 

Šárka M.

Za lezením na Balkán - Bosna, Chorvatsko, průvodce: Jan Haráč

S Expe jsem byla poprvé, především jsem kvůli vlastní průvodcovské činnosti jsem chtěla pro srovnání vidět, jak to (nejen) organizačně chodí i jinde. Největší výhodou Expe je za mne určitě větší volnost v organizaci, která se díky malému počtu účastníků může přizpůsobit potřebám skupiny. Dále je super "netradiční" poznání dané země - nejezdí do turisticky profláknutých míst, ale spíše tam, kde moc turistů není a navíc se spí venku, což zážitky ještě prohloubí. :) Průvodci dávám 10 bodů z 10ti! Honza je super, lezeckou metodiku má v malíčku a navíc má hodně crazy historky. :D Za mě super akce a ráda někam s vámi pojedu znovu. 

Pavel Málek

Nejvyšší balkánské vrcholy, průvodce: Ondřej Švirák

Neskutečně nabitý program. Ideální kombinace horských výstupů, road tripu, poznávání a také lokální gastronomie. Při závěrečném posezení jsme měli skoro problém si vzpomenout, co všechno jsme prožili. Průvodce byl perfektní. Věděl co dělá, znal oblast, vytvářel pozitivní náladu, naslouchal každému a respektoval pomalejší tempo některých s nás. Hlavně moje. :-)

Děkuji Expe klubu a Ondrovi, že nebyl problém si výpravu i částečně přizpůsobit mému vlastnímu programu. 

Matyáš

Bosna na sněžnicích pod 26 let, průvodce: Bára Chaloupská

S Barčou byla především náramná sranda, dokázala celou skupinu stmelit velmi rychle a měla všechno suprově naplánované. Zároveň dokázala řešit všechny nastalé problémy. Highlight výpravy bylo rozhodně popíjení svařáku a přespání v bivaku! A taky karaoke v autě, oběd ve vylidněné vesničce u místních, sjíždění skokanskýho můstku po zadku a psí rodina se zapíkem. Vyzdvihl bych také ochutnání tamní kuchyně na ubytováních. Hodně se mi líbily výlety v horách v kombinaci s trochou kultury, také luxusní levná ubytka. Sešla se povedená parta, všichni táhli za jeden provaz a užívali si to společně. V neposlední řadě se mi moc líbí koncept výprav pod 26 let..

Už jsem s Expe na pár akcích byl, tohle byla rozhodně jedna z nejlepších, moc jsem si to užil, díky za ní :-)

Sebastian Vrbík

Silvestr v bosenských horách, průvodce: Petr Tobolák

Petr byl jako průvodce perfektní, jde vidět ze už nějaké ty zkušenosti má a celou skupinu korigoval s prstem v nose a na prvním místě byla bezpečnost, lepšího průvodce sem si nemohl přát. A sedl mi i po té lidské stránce, neustále se zajímal jestli všichni mají vše a jsou ok, takže super, na další expedici bych chtěl jet zase s ním, tak snad to vyjde, ještě přemýšlím, co bych mu vytkl ať to nevypadá, jak kdybych byl zmanipulovaný a chválil ho do nebes, ale opravdu mě nic nenapadá. :)

Kamila Hofmanová

Nejvyšší balkánské vrcholy, průvodce: Ondřej Švirák

Průvodce Ondra byl úžasnej a upřímně si nedovedu představit na jeho místě nikoho lepšího. Komunikoval se všemi účastníky, upřímně se o ně zajímal, byl pořád v dobré náladě, a nic pro něj nebyl problém. 

Kateřina Škaldová

Týdenní Bosna, průvodce: Petr Tobolák

Pochválit bych chtěla hned několik věcí. Logicky a smysluplně poskládaný program. Příjemné ubytovaní ve všech destinacích, zejména však u bratrů v horách, kde jsme strávili dvě noci. A moc si vážím taky odpočinkového odpoledne, které jsme strávili v Sarajevu v termálech.

Průvodce (pro nás interně označován jako trenér) znám již nějaký ten pátek, proto nebudu ve svém hodnocení zřejmě zcela objektivní. Nicméně Peťu hodnotím velice kladně. Věděl, co a jak, dokázal poradit, nasměrovat, vykomunikovat a když nevěděl, vše vygooglil. Krásně nás provedl celou expedicí, ale zároveň jsme měli volnost a možnost prozkoumávat Bosnu každý po svém. Vždy když bylo třeba rozhodnout o dalším průběhu akce, zeptal se na naše preference a přání, což považuju za opravdu dobrý tah. Nedá se zavděčit všem, ale většina v závěru stačí. Když už jsme mleli z posledního dokázal nás vyhecovat a odměnou nám byla malá překvapení typu vafle s nutellou a banánem na nejvyšší hoře Bosny a Hercegoviny. Sečteno a podtrženo byl Peťa nejlepší trenér, kterého jsme si mohli přát. Jela bych s ním hned někam znovu, cítila jsem z něj jistotu a cítila jsem se po celou dobu trvání akce v bezpečí.

Lucka Slavíková

Silvestr v bosenských horách, průvodce: Eva Mariánková

Evča je naprosto neuvěřitelná turbožena! Jediné, co mě mrzí, je, že jsem ji měla za průvodce hned na první akci, protože prostě laťku takhle vysoko jen tak někdo nemůže překonat. I když samozřejmě vím, že i ostatní průvodci jsou skvělí. Ale kombinace boží Bosny a nejbožštější Evči je naprostá topovka.

Tak někdy v půlce výpravy mi došlo, že to je dost v háji, protože expeditionclub teď asi začnu dost finančně dotovat. Pak jsem se cestou domů jukla na letošní vypsané akce a málem mě trefil šlak. :)

Veronika Clausová

Silvestr v srdci Balkánu, průvodce: Michal Just

Michal byl fakt super, udržoval v partě dobrou náladu a vždy byl otevřenej našim nápadům. Do programu přidal přespání v bivaku v horách a to bylo skvělý. V horách dával na všechny pozor, pomáhal méně zkušeným. Akorát musí trochu potrénovat Krycí jména. :D Dávám pět hvězdiček z pěti!

Na výpravě se mi líbilo všechno - super parta lidí, program a nezapomenutelné zážitky. Výpravy s Expe prostě stojí za to! Chudáci lidi kolem mě pak musí ještě dlouho poslouchat, co všechno jsem zažila.

Díky za to, co děláte! Jste boží! :)