Petra Gruszková
Ondra byl (je) skvělý průvodce. Hezky se o nás staral, zajímal se o naše potřeby a chtěl, abychom si výpravu opravdu užili. Konzultoval s námi možnosti programu a zároveň nám poskytoval výklad o místech, která jsme navštívili. Působil profesionálně, ale zároveň i jako kamarád (zahrál si s námi karty a dával panáky rakije).. Jeho příběhy se moc hezky poslouchaly, i když mě trochu mrzí, že jsme si spolu osobně stihli říct jen pár vět.
Ráda bych pochválila celou organizaci výpravy. Ondra zodpovědně sledoval vývoj počasí a podle něj přizpůsoboval program, díky čemuž jsme mohli vystoupat až k bivaku. Výsledné pořadí programu bylo nakonec lepší než původně plánované. Velmi oceňuji i složení party – všechny menší fuckupy nás spíš stmelily, vzájemně jsme si pomáhali a kecali spolu dlouho do noci. Cestování ve víc lidech má taky něco do sebe. Celkově to bylo moc fajn. Díky moc za vaši práci.
Alexandra Kubová
Neumím si představit lepšího průvodce! Honza je naprostý srdcař, profík a člověk na tom správném místě. Celou dobu mi dával pocit naprostého bezpečí, vždy správně a racionálně vše zhodnotil a skvěle přizpůsobil harmonogram i naše fyzické schopnosti. S ním bych jela kdykoli a kamkoli :)
Eliška Sýkorová
Byla to pro mě první akce expedition clubu, takže nemůžu porovnávat. Ale moc se mi líbil program a konkrétní poskládání aktivit.
Průvodkyně byla jedním slovem skvělá. Podporující a motivující, že jsem dokonce i já vylezla na Maglič a pak ještě na těžko došla k autu.
Byla to super akce!
Bára Hadáčková
Jela jsem s Matoušem již druhou zimní výpravu a i tentokrát jsem byla moc spokojená s jeho přístupem. Skoro všichni jsme šli poprvé na sněžnicích a Matouš nám byl po celou dobu nápomocný – radil s technikou a byl oporou při sestupu v ne úplně lehkém terénu. V horách z něj jde respekt a tam je ho za mě potřeba vždycky spousta.
Martin Šafránek
Akce byla ze strany průvodce, Petra Toboláka perfektně připravena. O cestě a programu nás v průběhu neustále informoval a podle nálady a tužeb svých svěřenců nabízel mnoho alternativ. Místní historické a přírodní atrakce vždy zpestřil krátkým výkladem z dějepisu. Petra hodnotím jako neuvěřitelně milého, obětavého a inspirativního člověka, se kterým bych se nebál kamkoli cestovat.
Akci mohu všem ostatním jen doporučit.
Jana Jankovcová
Myslím,že budu mluvit za celou partu, že lepšího průvodce jsme si nemohli přát. Ondra je profík a kam vešel,tam bylo veselo. V horách jsem se s ním cítila bezpečně a věděla jsem,že se na něj můžeme všichni spolehnout. Děkujeme Ondro! 🍀
Ivana Syrovátková
Zbyněk je proste KRÁL! Ďakujem za skvelú organizáciu, schopnosť jasne určiť hranice, aby sme nešli do zbytočných rizík, za príjemnú atmosféru počas celej akcie, obohacujúci historický výklad a veškeré spoločné rozhovory.
Mám nesmiernú radosť z toho, aká skupina sme sa zišli. Vytvorili sme si naše skupinové "príjemno" a každý deň som sa tešila na nové zážitky a spoločne strávený čas. Na expedícií bolo zo všetkého kúsok, čo mi vyhovovalo. Potúlať sa po Sarajeve, ale potom si užiť aj prírodu mimo civilizácie. Nevyšiel nám síce program úplne podľa predstáv, ale vďaka za to, že sme sa dokázali dohodnúť na náhradných riešeniach. Bola to moja prvá výprava s Expe a mala som trochu obavy, aké to bude, ako to zvládnem, lebo rada prejdem čokoľvek a kdekoľvek, ale nie som až tak najrýchlejší typ. Veľmi som si to však užila a ďakujem za všetko krásno!
Petr Honc
Za mě to byla zatím nejlepší dovolená, na kterou jsem jel, nepřeháním. Možná to bude i tím, že to byla první lezecká dovolená. :)
Honza byl super, nemám co vytknout. Ocenil jsem konverzace o metodice, podnikání i ešusech :)
Tereza Šimková
Moc se mi líbila kombinace návštěvy města, urbexu a zároveň krásných treků na horách. A to vše za pár dní :)
Zbyněk byl super průvodce - nejvíce cením rychlé rozhodování ať už šlo o výběr restaurace, trasu nebo třeba úplnou změnu plánu kvůli počasí. Zároveň je to pohodový kluk se zajímavými historkami a zkušenostmi.
Díky moc, že jste nás vzali sebou jako extra posilu výpravy! :) Moc si toho vážím, byl to skvělý způsob strávení konce roku a určitě to nebyla moje poslední výprava.
Šárka M.
S Expe jsem byla poprvé, především jsem kvůli vlastní průvodcovské činnosti jsem chtěla pro srovnání vidět, jak to (nejen) organizačně chodí i jinde. Největší výhodou Expe je za mne určitě větší volnost v organizaci, která se díky malému počtu účastníků může přizpůsobit potřebám skupiny. Dále je super "netradiční" poznání dané země - nejezdí do turisticky profláknutých míst, ale spíše tam, kde moc turistů není a navíc se spí venku, což zážitky ještě prohloubí. :) Průvodci dávám 10 bodů z 10ti! Honza je super, lezeckou metodiku má v malíčku a navíc má hodně crazy historky. :D Za mě super akce a ráda někam s vámi pojedu znovu.
Marie Daňková
Pochválila bych celou naši partičku. I když jsem byla ve skupině nejstarší, cítila jsem se s nimi moc dobře. Velká podpora a ochota pomoci a poradit. Moc se mi také líbil program, který byl pro nás připraven.
Martina byla skvělá. Uměla všechny podpořit, podržet a rozesmát ve správnou chvíli.Byla trpělivá ,společenská, stále v dobré náladě. Velice ochotná kdykoliv poradit a starostlivá. Uměla bezvadně propojit kolektiv. Měla neuvěřitelnou zásobu veselých historek. Velice ji děkuji za úžasnou podporu při výstupu na Maglič a pak samozřejmě i na cestě dolů.
Jakub Janík
Byla to má první výprava s Expe, užil jsem si ji maximálně, všichni zúčastnění byli super. Myslím, že jsme dokázali, že máme týmového ducha a byli jsme schopni si navzájem pomáhat a podporovat se. Hory byly krásné i drsné, některé výstupy bych asi hodnotil jako obtížnější což mi ale naopak vyhovovalo. Jídlo v Bosně bylo fantastické, vůbec nevím jak teď budu žít bez burku a baklavy :-D. Hodně zajímavé je to jak člověk začne vnímat historii Bosny potom co ji navštíví. Děkuji za tuto zkušenost. Určitě s Expe pojedu znovu někam za dobrodružstvím.
Tomáš Hrnčiar
Chvalim jednoznačne prespanie v bivaku. Bola to pre mňa nová skúsenosť a ráno v sedle som si fakt užil. Následný zostup po hrebeni bol výborný tiež, ako som už spomenul vyššie. Páčila sa mi aj Michalova flexibilita v plánovaní programu. Vďaka tomu, že nenapadol sneh, mohli sme ísť na chatu zaujímavejšou trasou. Taktiež som si užil urbex po opustených budovách, či už olympijské skokanské mostíky, bobová dráha, ale hlavne ten hotel bol skvelý.
Michal bol skvelý. Veľmi nám pomohol ešte pred výpravou, keď sme vyberali vhodný spacák a poskytol nám obsiahle informácie. Oceňujem, že po ceste z bivaku nás zobral po hrebeni späť na chatu. Trasa bola veľmi zaujímavá a tie krásne výhľady som si fakt užil. Zároveň nám pomáhal v technicky náročnejších pasážach. Michal si zaslúži *****/***** )
Na expedíciu som šiel s cieľom spoznať nových ľudí a objaviť zaujímavé miesta. Myslím si, že oboje sa podarilo a určite plánujem ísť s Expe na ďalšie expedície v budúcnosti.
Anežka Jelečková (Marunka)
Míšu bych ohodnotila dvěma zdviženými prsty! Byl výřečný, vtipný a občas i upocený, ale to jsme byli všichni.. Zas nám o kousek zvedl žebříček náročnosti výpravy, takže si teď trochu honíme triko, kolik jsme toho za těch pár dní stihli. Jednoznačně bych další výpravu s ním i jeho oslňujícím charismem podnikla!!.
Bára Vaškovská
S Expe, v Bosně a na sněžnicích jsem byla poprvé a hádám, že lepší prvotní zkušenost jsem ani mít nemohla. Všichni účastníci byli hrozně fajn a bylo příjemné s nimi trávit společný čas. Kromě krásných treků se mně líbilo, že byla do programu zařazena i procházka po městech Sarajevu a Mostaru.
Barča je skvělá průvodkyně, moc si cením toho, že se nám snažila předat své znalosti nejen o používání lavinové výbavy, ale také třeba o historii Bosny. Dokázala přizpůsobit program tak, abychom si ho co nejvíce užili společně s krásným počasím, na kterém se beztak přičinila taky :)
Moc děkuji Barči a všem ostatním za krásné zážitky a už se těším na další výpravy s Expe!