Reference

Ivana Syrovátková

Silvestr v srdci Balkánu, průvodce: Zbyněk Král

Zbyněk je proste KRÁL! Ďakujem za skvelú organizáciu, schopnosť jasne určiť hranice, aby sme nešli do zbytočných rizík, za príjemnú atmosféru počas celej akcie, obohacujúci historický výklad a veškeré spoločné rozhovory.  

Mám nesmiernú radosť z toho, aká skupina sme sa zišli. Vytvorili sme si naše skupinové "príjemno" a každý deň som sa tešila na nové zážitky a spoločne strávený čas. Na expedícií bolo zo všetkého kúsok, čo mi vyhovovalo. Potúlať sa po Sarajeve, ale potom si užiť aj prírodu mimo civilizácie. Nevyšiel nám síce program úplne podľa predstáv, ale vďaka za to, že sme sa dokázali dohodnúť na náhradných riešeniach. Bola to moja prvá výprava s Expe a mala som trochu obavy, aké to bude, ako to zvládnem, lebo rada prejdem čokoľvek a kdekoľvek, ale nie som až tak najrýchlejší typ. Veľmi som si to však užila a ďakujem za všetko krásno!

Šárka M.

Za lezením na Balkán - Bosna, Chorvatsko, průvodce: Jan Haráč

S Expe jsem byla poprvé, především jsem kvůli vlastní průvodcovské činnosti jsem chtěla pro srovnání vidět, jak to (nejen) organizačně chodí i jinde. Největší výhodou Expe je za mne určitě větší volnost v organizaci, která se díky malému počtu účastníků může přizpůsobit potřebám skupiny. Dále je super "netradiční" poznání dané země - nejezdí do turisticky profláknutých míst, ale spíše tam, kde moc turistů není a navíc se spí venku, což zážitky ještě prohloubí. :) Průvodci dávám 10 bodů z 10ti! Honza je super, lezeckou metodiku má v malíčku a navíc má hodně crazy historky. :D Za mě super akce a ráda někam s vámi pojedu znovu. 

Sebastian Vrbík

Silvestr v bosenských horách, průvodce: Petr Tobolák

Petr byl jako průvodce perfektní, jde vidět ze už nějaké ty zkušenosti má a celou skupinu korigoval s prstem v nose a na prvním místě byla bezpečnost, lepšího průvodce sem si nemohl přát. A sedl mi i po té lidské stránce, neustále se zajímal jestli všichni mají vše a jsou ok, takže super, na další expedici bych chtěl jet zase s ním, tak snad to vyjde, ještě přemýšlím, co bych mu vytkl ať to nevypadá, jak kdybych byl zmanipulovaný a chválil ho do nebes, ale opravdu mě nic nenapadá. :)

Matúš Seman

Silvestr v bosenských horách, průvodce: Eva Mariánková

Myslím, že Evku sme si všetci z výpravy zamilovali. Jej entuziasmus, nadšenie je hory, turistiku a prírodu je kľúčovým faktorom pre dokonalé zvládnutie role sprievodcu. Oceňujem jej ľudský prístup, ochotu deliť sa o bohaté skúsenosti a vážim si vysokú profesionalitu. Dúfam, že sa čoskoro stretneme na ďalšej výprave.

Program tejto expedície je dokonale vybalancovaný (historické Sarajevo, prespávanie v zasnežených salašoch a Silvester na chate v okolí hôr) a časovo dobre rozvrhnutý.

Veronika Clausová

Silvestr v srdci Balkánu, průvodce: Michal Just

Michal byl fakt super, udržoval v partě dobrou náladu a vždy byl otevřenej našim nápadům. Do programu přidal přespání v bivaku v horách a to bylo skvělý. V horách dával na všechny pozor, pomáhal méně zkušeným. Akorát musí trochu potrénovat Krycí jména. :D Dávám pět hvězdiček z pěti!

Na výpravě se mi líbilo všechno - super parta lidí, program a nezapomenutelné zážitky. Výpravy s Expe prostě stojí za to! Chudáci lidi kolem mě pak musí ještě dlouho poslouchat, co všechno jsem zažila.

Díky za to, co děláte! Jste boží! :)

Lukáš ŠIDLO

Silvestr v srdci Balkánu, průvodce: Michal Just

Nejsem příliš velký cestovatel. Pokud někam v minulosti cestoval, tak spíše s cestovní kanceláří, do hotelu atd... Takže pro mě byla celá tato akce jedno velké dobrodružství, na které budu dlouho vzpomínat. A k tomu přispěla i velice dobrá skladba lidí, se kterými jsem měl možnost expedici zrealizovat. Prostě si to všechno sedlo. Vážně to byla sranda.

Průvodce hodnotím jako velice spolehlivého, zábavného a všeobecně věcného . Líbily se mi všeobecné informace, které nám mohl poskytnou - ohledně cestování, jeho zkušeností s různými pobyty atd. Za sebe můžu říct, že jsem rád, že našim průvodcem byl právě Michal. Na tuto práci se určitě hodí.

Kateřina Škaldová

Týdenní Bosna, průvodce: Petr Tobolák

Pochválit bych chtěla hned několik věcí. Logicky a smysluplně poskládaný program. Příjemné ubytovaní ve všech destinacích, zejména však u bratrů v horách, kde jsme strávili dvě noci. A moc si vážím taky odpočinkového odpoledne, které jsme strávili v Sarajevu v termálech.

Průvodce (pro nás interně označován jako trenér) znám již nějaký ten pátek, proto nebudu ve svém hodnocení zřejmě zcela objektivní. Nicméně Peťu hodnotím velice kladně. Věděl, co a jak, dokázal poradit, nasměrovat, vykomunikovat a když nevěděl, vše vygooglil. Krásně nás provedl celou expedicí, ale zároveň jsme měli volnost a možnost prozkoumávat Bosnu každý po svém. Vždy když bylo třeba rozhodnout o dalším průběhu akce, zeptal se na naše preference a přání, což považuju za opravdu dobrý tah. Nedá se zavděčit všem, ale většina v závěru stačí. Když už jsme mleli z posledního dokázal nás vyhecovat a odměnou nám byla malá překvapení typu vafle s nutellou a banánem na nejvyšší hoře Bosny a Hercegoviny. Sečteno a podtrženo byl Peťa nejlepší trenér, kterého jsme si mohli přát. Jela bych s ním hned někam znovu, cítila jsem z něj jistotu a cítila jsem se po celou dobu trvání akce v bezpečí.

Tomáš Gábor

Týdenní Bosna, průvodce: Petr Tobolák

Parádní mix turistiky v horách a prozkoumávání kultury a historie Bosny. A taky skvělá parta lidí.

Petr je skvělý průvodce, oceňuji jeho osobní přístup. Vždy se s námi domluvil na programu dne a když zrovna nebylo úplně pěkné počasí, měl v záloze náhradní program. Celou dobu se o nás vzorně staral. Dík!

Rob Líčeník

Týdenní Bosna, průvodce: Martina Podhůrská

Martina byla po celou dobu výpravy naprosto úžasná. Nejen jako průvodkyně, ale i jako kamarádka do deště (a do auta). Opravdu hodně musím ocenit její skvěle vyvážený přístup, kdy dokázala na jednu stranu obstarávat zábavu svými hádankami, fun facty a neskutečným množstvím historek z cest i z práce, ale zároveň byla vždy stoprocentně zodpovědná a připravená řešit případné složitější situace. Kdykoliv jsme se dostali do jakékoliv situace, který jen zaváněla potenciálním problémem, Martina nikdy neváhala a jala se ji řešit, čímž i nám ostatním dala jistotu, že je vše v pohodě. Musím ocenit její řidičské schopnosti, řízení na bosenských silnicích a s bosenskými řidiči vyžaduje jistou dávku umění a Martina nás vždy úplně v pohodě dovezla na další místo. To stejné platí i pro náročné cesty do Bosny a zpět, které v podstatě zvládla sama odřídit a dorazili jsme včas a v pořádku. Vždycky kladla naši bezpečnost a naše pohodlí při výpravě na první místo, všechno zařídila, udržovala celou skupinu pohromadě a to jak fyzicky tak duševně. Jakmile při výpravě někdo z členů nestíhal tempu skupiny nebo se necítil komfortně v některých úsecích, vždy nabídla pomoc, počkala, zkrotila divočejší členy výpravy a šlo se dál. Pokud měl kdokoliv jakýkoliv dotaz nebo problém, vždycky ochotně pomohla. Program na místě upravovala a přizpůsobovala přáním skupiny, zajímal ji náš názor. Nakonec jen zopakuju, že si nedovedu představit lepší práci průvodce na výpravě, Martina byla prostě perfektní.

Skvěle vyvážený program. Bylo v něm něco pro každého - kulturní a historické vložky, chození po horách, adrenalinová zábava...

Ještě jednou díky moc za super akci!

Matyáš

Bosna na sněžnicích pod 26 let, průvodce: Bára Chaloupská

S Barčou byla především náramná sranda, dokázala celou skupinu stmelit velmi rychle a měla všechno suprově naplánované. Zároveň dokázala řešit všechny nastalé problémy. Highlight výpravy bylo rozhodně popíjení svařáku a přespání v bivaku! A taky karaoke v autě, oběd ve vylidněné vesničce u místních, sjíždění skokanskýho můstku po zadku a psí rodina se zapíkem. Vyzdvihl bych také ochutnání tamní kuchyně na ubytováních. Hodně se mi líbily výlety v horách v kombinaci s trochou kultury, také luxusní levná ubytka. Sešla se povedená parta, všichni táhli za jeden provaz a užívali si to společně. V neposlední řadě se mi moc líbí koncept výprav pod 26 let..

Už jsem s Expe na pár akcích byl, tohle byla rozhodně jedna z nejlepších, moc jsem si to užil, díky za ní :-)

Alžběta Davidová

Silvestr v srdci Balkánu, průvodce: Petr Tobolák

Extrémně vydařená akce, která předčila očekávání. Oslava nového roku v rytmu balkánské hudby se senzačními lidmi - 2 výpravy (18 lidí), které si během 2 dní náramně pohodově sedly a vznikla nová přátelství. Hudba, karaoke, čaj 19, sněžnice, výhledy, azurové počasí, místní lahůdky, historie Sarajeva, deskovky, hluboké diskuze i odlehčené vtípky... nic nechybělo :)

Petra hodnotím na jedničku a zasloužil by si zlatého bludišťáka za výdrž a pozitivní náladu, kterou ve skupině rozhodně udržoval. Díky Petře a Evi za nejlepší Silvestrovskou akci. Petr měl vždy připravený plán, uměl si poradit s autem a postaral se o všechny členy, bez rozdílu. Díky moc!

 

Tereza Šimková

Silvestr v srdci Balkánu, průvodce: Zbyněk Král

Moc se mi líbila kombinace návštěvy města, urbexu a zároveň krásných treků na horách. A to vše za pár dní :) 

Zbyněk byl super průvodce - nejvíce cením rychlé rozhodování ať už šlo o výběr restaurace, trasu nebo třeba úplnou změnu plánu kvůli počasí. Zároveň je to pohodový kluk se zajímavými historkami a zkušenostmi. 

Díky moc, že jste nás vzali sebou jako extra posilu výpravy! :) Moc si toho vážím, byl to skvělý způsob strávení konce roku a určitě to nebyla moje poslední výprava. 

Bohdan Boblach

Silvestr v srdci Balkánu, průvodce: Petr Tobolák

Petr byl skvěle připraven a výkladem z historie Bosny se skvěle blýsknul a připravil nám defakto rekonstrukci atentátu, kde byl zavražděn Ferdinand. V duchu stopařské expe filozofie dokonce stopnul popelářskou káru a neustále hýřil vtipem, vymýšlel hry i soutěže. Je to kámoš. V horách působil profesionálně a zkušeně.

Se vším jsem byl spokojen!

 

Pavel Pechman

Nejvyšší balkánské vrcholy, průvodce: Eva Mariánková

Eva byla naprosto super - připravená na všechno, domluva (na cokoliv) úplně v pohodě, hora trpělivosti a hlavně spíš parťák a kamarád.

Ač bych jindy preferoval víc punk, hodně se mi líbila připravenost ohledně vytipovaných míst na spaní. Nemuset v počasí, které jsme měli (vedro), jezdit dvě hodiny po okolí a hledat rozumné místo, ale naopak se místo toho pořádně najíst nebo vykoupat, bylo super. Byl jsem spokojený snad se vším kromě vlastní fyzičky a nevyhnutelného návratu domů.

 

Honza Klicpera

Lezení na Balkáně - Bosna, Chorvatsko, průvodce: Martin Ksandr

Pochválil bych všechno! Boží program, boží lezení, boží parta lidí, boží atmosféra. Bez nadsázky to byl pro mě nejlépe strávený týden za uplynulé roky, na tuhle výpravu budu ještě dlouho vzpomínat. Lokality vybrané pro lezení jsou všechny nádherné, ale chtěl bych vypíchnout oblast Rebro v Bosně. Jak řekl jednou básník - naprosté lezecké porno! Atmosféra na výpravě byla neskutečná, smích a dobrá nálada zde byla na denním pořádku. Speciální díky i za možnost přespat den před výpravou v klubovně!

Jsem moc rád, že Martin nešel dělat kariéru v právech, ale místo toho svou energii soustředil do Expedition clubu, protože se pro to prostě narodil! Mimo to, že se stará o chod Expe, tak je i špičkovým průvodcem, obdivuji tuhle všestrannost. Martin umí skvěle balancovat mezi pankáčem a zodpovědným průvodcem, takže se s ním člověk nenudí, ale zároveň nemá strach o své bezpečí. Všem se na výpravě velmi aktivně věnoval, pokládal otázky aby nás lépe poznal. Také chci vyzdvihnout Marťasovu schopnost motivovat, pomohl mi překonat strachy z lead climbingu a za pouhý týden jsem se posunul mílovými kroky. V neposlední řadě mi sednul i Martinův smysl pro humor (někteří členové výpravy by možná nesouhlasili, ale oni to prostě jenom nechápou :D). Díky moc Marťas, budu se moc těšit na další výpravu!