Alexandra Kubová
Neumím si představit lepšího průvodce! Honza je naprostý srdcař, profík a člověk na tom správném místě. Celou dobu mi dával pocit naprostého bezpečí, vždy správně a racionálně vše zhodnotil a skvěle přizpůsobil harmonogram i naše fyzické schopnosti. S ním bych jela kdykoli a kamkoli :)
Ivča
Ondra byl skvělý průvodce. Od podání přihlášky až k odjezdu komunikoval perfektně a zodpovídal všechny moje dotazy, takže jsem se mohla těšit a nemít obavy ze zimního prostředí, které pro mě bylo na výpravě poprvé. Byl velkou podporou při výstupu a to i svým klidem, který přenášel na ostatní. I přes přátelský přístup si ale zachovával profesionalitu. Z Ondry mám dojem, že se mu můžu svěřit do rukou a nic se mi nestane :)
Moc děkuju za to, co děláte!
Klára Vyskočilová
Na výpravě bych pochválila:
- Zbyňka
- jeho povídání o Bosně, historie nenásilnou a zajímavou formou. Sdílel střípky, co znal, ale nezahlcoval nás zase informacemi.
- flexibilita programu = v průběhu se několikrát měnil plán a Zbyněk vždy přišel aktivně s nějakým nápadem či změnou = určitě bylo skvělý rozdělit dojezd domu na 2 etapy a podívat se i jinde či celodenní trip v Lukomiru
- navnímání skupiny - Zbyněk velmi dobře uměl číst energii ve skupině a i dle toho organizovat další věci (např. po půlnoci nás pár chtělo jít spát, vykomunikoval jak s ostatními lidmi tak i s majitelem podmínky pro to, abychom mohly jít spát na hoře - Díky; dále třeba i odjezd o den dříve a přespání v Chorvatsku)
- Zbyňkova komunikace - vždy včasná a jasná, transparentní, změny byly vždy komunikovány a rozhodnuty skupinou, když bylo potřeba udělat rozhodnutí ze strany průvodce, Zbyněk jej sebevědomě udělal
- horský průvodce Zbyněk - vyhodnocení rizik (nelezení někam, kam bychom to zřejmě nedali bez zbytečného risku), pravidelné pauzy pro shluknutí skupiny, kontrola skupiny při hiku atd.
- řízení
- hike v Lukomiru byl skvělý jednodenní trip
- Sarajevo - procházka
- Olympijské "monumenty"
Velké díky, těším se na další výpravu se Zbyňkem - doufám, že bude mít něco takto fajnového a na pohodu třeba turista či průzkumník.
Natália Gachallová
Super parta a průvodce. Líbilo se mi střídání dnů v horách s odpočinkovějšími dny na přesuny a památky/kulturu. Program byl nabitý, ale v případě potřeby i dost flexibilní na to, aby se všichni cítili v pohodě. Nemůžu vytknout zhola nic.
Evka byla naprosto skvělý průvodce, na kterého byl spoleh, vše klapalo skvěle, každý problém vyřešila s grácií a nepokazila žádnou srandu. Organizace na jedničku a i lidsky jsme si, myslím, dost sedli.
Díky moc, Evi! Bylo to super!
Ivana Daubnerová
Pre mňa ideálny mix malej skupinky a času stráveného prevažne v horách, mimo davu turistov a ruchu modernej civilizácie. Hory v Bosne sú neskutočne nádherné a táto výprava za pár dní ponúkne „ochutnávku“ toho najlepšieho, ktorá motivuje na ďalšiu návštevu balkánskych hôr. Nikoho z účastníkov som predtým nepoznala, no potvrdilo sa mi, že ľudia, ktorí vyhľadávajú pobyt v horách, sú pohodoví, podporujúci a majú správne hodnoty. Po pár dňoch sme si skvele sadli a pri odchode človek túžil po aspoň pár ďalších dňoch navyše.
Standa ako sprievodca bol skôr súčasťou partie než „vedúcim“. Okrem zabezpečovania chodu výpravy často inicioval oddychové aktivity – večerné posedenia pri ohni, diskusie alebo konzumáciu nápojov 😊. Bol pohodový, kamarátsky a otvorený rozhovorom na rôzne témy. Dokázal zvládnuť uletené nápady v skupine a zároveň flexibilne prispôsobiť program aktuálnym okolnostiam.
Bára Hadáčková
Jela jsem s Matoušem již druhou zimní výpravu a i tentokrát jsem byla moc spokojená s jeho přístupem. Skoro všichni jsme šli poprvé na sněžnicích a Matouš nám byl po celou dobu nápomocný – radil s technikou a byl oporou při sestupu v ne úplně lehkém terénu. V horách z něj jde respekt a tam je ho za mě potřeba vždycky spousta.
Lukáš ŠIDLO
Nejsem příliš velký cestovatel. Pokud někam v minulosti cestoval, tak spíše s cestovní kanceláří, do hotelu atd... Takže pro mě byla celá tato akce jedno velké dobrodružství, na které budu dlouho vzpomínat. A k tomu přispěla i velice dobrá skladba lidí, se kterými jsem měl možnost expedici zrealizovat. Prostě si to všechno sedlo. Vážně to byla sranda.
Průvodce hodnotím jako velice spolehlivého, zábavného a všeobecně věcného . Líbily se mi všeobecné informace, které nám mohl poskytnou - ohledně cestování, jeho zkušeností s různými pobyty atd. Za sebe můžu říct, že jsem rád, že našim průvodcem byl právě Michal. Na tuto práci se určitě hodí.
Martina Smrčková
Tradiční výprava, která ale ani po letech neztrácí své kouzlo. Nádherné hory, skvělé výhledy, super parta.
Michal nás bezpečně dopravil na všechna místa, která byla v plánu a výborně naplánoval cestu na Maglič. Myslím, že všichni jsme byli rádi, že jsme nakonec vyrazili napřímo a nemuseli jít cestu k jezeru dvakrát. Byl příjemným společníkem, takže bych neměla problém s ním jet na další výpravu.
Tomáš Hrnčiar
Chvalim jednoznačne prespanie v bivaku. Bola to pre mňa nová skúsenosť a ráno v sedle som si fakt užil. Následný zostup po hrebeni bol výborný tiež, ako som už spomenul vyššie. Páčila sa mi aj Michalova flexibilita v plánovaní programu. Vďaka tomu, že nenapadol sneh, mohli sme ísť na chatu zaujímavejšou trasou. Taktiež som si užil urbex po opustených budovách, či už olympijské skokanské mostíky, bobová dráha, ale hlavne ten hotel bol skvelý.
Michal bol skvelý. Veľmi nám pomohol ešte pred výpravou, keď sme vyberali vhodný spacák a poskytol nám obsiahle informácie. Oceňujem, že po ceste z bivaku nás zobral po hrebeni späť na chatu. Trasa bola veľmi zaujímavá a tie krásne výhľady som si fakt užil. Zároveň nám pomáhal v technicky náročnejších pasážach. Michal si zaslúži *****/***** )
Na expedíciu som šiel s cieľom spoznať nových ľudí a objaviť zaujímavé miesta. Myslím si, že oboje sa podarilo a určite plánujem ísť s Expe na ďalšie expedície v budúcnosti.
Matúš Gúčik
Jednoznačne je hodnotenie iba pozitívne! Ondro sa o nás staral skvele, vytvoril nám parádny program, nenudili sme sa asi ani minútu a naozaj skvele sme využili čas na výprave a hlavne bez problémov reagoval na naše malé požiadavky (presuny, ubytovanie, strava, atď.). Veľmi si cením, že netrval iba na presne predpísanom harmonograme ale dokázali sme sa dohodnúť na čomkoľvek. Palce hore! Jedno veľké: ĎAKUJEM!
Jan Feller
Nebyla to moje první výprava se Standou, a tak jsem jel na jistotu. Standův styl vedení akcí mi naprosto sedí – není tu jediná věc, kterou bych vytknul. Líbí se mi jeho přátelský přístup bez „vedení za ručičku“; každý účastník má naprostou svobodu rozhodnout, zda a jak se zapojí do plánování, příprav a zajištění chodu výpravy.
Navíc je Standa nekonečná studnice zkušeností, vědomostí a vychytávek (koho z nás nenapadlo po diskuzích s ním hned běžet koupit sušičku jídla?). Zkrátka je to kámoš a super parťák do jakékoliv nepohody, na kterého se dá spolehnout.
Pavel Málek
Neskutečně nabitý program. Ideální kombinace horských výstupů, road tripu, poznávání a také lokální gastronomie. Při závěrečném posezení jsme měli skoro problém si vzpomenout, co všechno jsme prožili. Průvodce byl perfektní. Věděl co dělá, znal oblast, vytvářel pozitivní náladu, naslouchal každému a respektoval pomalejší tempo některých s nás. Hlavně moje. :-)
Děkuji Expe klubu a Ondrovi, že nebyl problém si výpravu i částečně přizpůsobit mému vlastnímu programu.
Pavel Stöhr
Ondra je pohodový týpek, který dokázal vytvořit přátelskou atmosféru. K práci průvodce přistupoval zodpovědně a profesionálně a zároveň kamarádsky. Určitě bych s ním rád vyrazil na nějakou expedici i v budoucnu.
Celá výprava byla profesionálně připravena a načasovaná i s ohledem na měnící se počasí před odjezdem do Bosny. Díky tomu proběhlo vše tak, jak má, bez jediného problému. Velké díky za skvělou organizaci!
Není jediná věc, s kterou bych nebyl spokojený.
Ivana Syrovátková
Zbyněk je proste KRÁL! Ďakujem za skvelú organizáciu, schopnosť jasne určiť hranice, aby sme nešli do zbytočných rizík, za príjemnú atmosféru počas celej akcie, obohacujúci historický výklad a veškeré spoločné rozhovory.
Mám nesmiernú radosť z toho, aká skupina sme sa zišli. Vytvorili sme si naše skupinové "príjemno" a každý deň som sa tešila na nové zážitky a spoločne strávený čas. Na expedícií bolo zo všetkého kúsok, čo mi vyhovovalo. Potúlať sa po Sarajeve, ale potom si užiť aj prírodu mimo civilizácie. Nevyšiel nám síce program úplne podľa predstáv, ale vďaka za to, že sme sa dokázali dohodnúť na náhradných riešeniach. Bola to moja prvá výprava s Expe a mala som trochu obavy, aké to bude, ako to zvládnem, lebo rada prejdem čokoľvek a kdekoľvek, ale nie som až tak najrýchlejší typ. Veľmi som si to však užila a ďakujem za všetko krásno!
Tereza Šimková
Moc se mi líbila kombinace návštěvy města, urbexu a zároveň krásných treků na horách. A to vše za pár dní :)
Zbyněk byl super průvodce - nejvíce cením rychlé rozhodování ať už šlo o výběr restaurace, trasu nebo třeba úplnou změnu plánu kvůli počasí. Zároveň je to pohodový kluk se zajímavými historkami a zkušenostmi.
Díky moc, že jste nás vzali sebou jako extra posilu výpravy! :) Moc si toho vážím, byl to skvělý způsob strávení konce roku a určitě to nebyla moje poslední výprava.