Petr Honc
Za mě to byla zatím nejlepší dovolená, na kterou jsem jel, nepřeháním. Možná to bude i tím, že to byla první lezecká dovolená. :)
Honza byl super, nemám co vytknout. Ocenil jsem konverzace o metodice, podnikání i ešusech :)
Tibor Vansa
Best roadtrip ever. Krásné lezení, výborně odjištěné cesty, Blagaj je magicky krásné místo, kam se určitě chci vrátit. Ze všeho nejlepší ale byla parta, která se tam sešla – byla to terapie na duši se vším všudy.
Martine, byl jsi nejen výborný průvodce, ale i skvělý parťák. Bez tebe by tak neuvěřitelně uvolněná a otevřená atmosféra nevznikla. Díky moc za to! Držím ti palce, ať se ti splní všechny tvé sny, ať už expediční, nebo rodinné.
Eliška Sýkorová
Byla to pro mě první akce expedition clubu, takže nemůžu porovnávat. Ale moc se mi líbil program a konkrétní poskládání aktivit.
Průvodkyně byla jedním slovem skvělá. Podporující a motivující, že jsem dokonce i já vylezla na Maglič a pak ještě na těžko došla k autu.
Byla to super akce!
Ivana Daubnerová
Pre mňa ideálny mix malej skupinky a času stráveného prevažne v horách, mimo davu turistov a ruchu modernej civilizácie. Hory v Bosne sú neskutočne nádherné a táto výprava za pár dní ponúkne „ochutnávku“ toho najlepšieho, ktorá motivuje na ďalšiu návštevu balkánskych hôr. Nikoho z účastníkov som predtým nepoznala, no potvrdilo sa mi, že ľudia, ktorí vyhľadávajú pobyt v horách, sú pohodoví, podporujúci a majú správne hodnoty. Po pár dňoch sme si skvele sadli a pri odchode človek túžil po aspoň pár ďalších dňoch navyše.
Standa ako sprievodca bol skôr súčasťou partie než „vedúcim“. Okrem zabezpečovania chodu výpravy často inicioval oddychové aktivity – večerné posedenia pri ohni, diskusie alebo konzumáciu nápojov 😊. Bol pohodový, kamarátsky a otvorený rozhovorom na rôzne témy. Dokázal zvládnuť uletené nápady v skupine a zároveň flexibilne prispôsobiť program aktuálnym okolnostiam.
Tomáš Gábor
Parádní mix turistiky v horách a prozkoumávání kultury a historie Bosny. A taky skvělá parta lidí.
Petr je skvělý průvodce, oceňuji jeho osobní přístup. Vždy se s námi domluvil na programu dne a když zrovna nebylo úplně pěkné počasí, měl v záloze náhradní program. Celou dobu se o nás vzorně staral. Dík!
Matúš Gúčik
Jednoznačne je hodnotenie iba pozitívne! Ondro sa o nás staral skvele, vytvoril nám parádny program, nenudili sme sa asi ani minútu a naozaj skvele sme využili čas na výprave a hlavne bez problémov reagoval na naše malé požiadavky (presuny, ubytovanie, strava, atď.). Veľmi si cením, že netrval iba na presne predpísanom harmonograme ale dokázali sme sa dohodnúť na čomkoľvek. Palce hore! Jedno veľké: ĎAKUJEM!
Kateřina Škaldová
Pochválit bych chtěla hned několik věcí. Logicky a smysluplně poskládaný program. Příjemné ubytovaní ve všech destinacích, zejména však u bratrů v horách, kde jsme strávili dvě noci. A moc si vážím taky odpočinkového odpoledne, které jsme strávili v Sarajevu v termálech.
Průvodce (pro nás interně označován jako trenér) znám již nějaký ten pátek, proto nebudu ve svém hodnocení zřejmě zcela objektivní. Nicméně Peťu hodnotím velice kladně. Věděl, co a jak, dokázal poradit, nasměrovat, vykomunikovat a když nevěděl, vše vygooglil. Krásně nás provedl celou expedicí, ale zároveň jsme měli volnost a možnost prozkoumávat Bosnu každý po svém. Vždy když bylo třeba rozhodnout o dalším průběhu akce, zeptal se na naše preference a přání, což považuju za opravdu dobrý tah. Nedá se zavděčit všem, ale většina v závěru stačí. Když už jsme mleli z posledního dokázal nás vyhecovat a odměnou nám byla malá překvapení typu vafle s nutellou a banánem na nejvyšší hoře Bosny a Hercegoviny. Sečteno a podtrženo byl Peťa nejlepší trenér, kterého jsme si mohli přát. Jela bych s ním hned někam znovu, cítila jsem z něj jistotu a cítila jsem se po celou dobu trvání akce v bezpečí.
Bára Hadáčková
Jela jsem s Matoušem již druhou zimní výpravu a i tentokrát jsem byla moc spokojená s jeho přístupem. Skoro všichni jsme šli poprvé na sněžnicích a Matouš nám byl po celou dobu nápomocný – radil s technikou a byl oporou při sestupu v ne úplně lehkém terénu. V horách z něj jde respekt a tam je ho za mě potřeba vždycky spousta.
Klára Vyskočilová
Na výpravě bych pochválila:
- Zbyňka
- jeho povídání o Bosně, historie nenásilnou a zajímavou formou. Sdílel střípky, co znal, ale nezahlcoval nás zase informacemi.
- flexibilita programu = v průběhu se několikrát měnil plán a Zbyněk vždy přišel aktivně s nějakým nápadem či změnou = určitě bylo skvělý rozdělit dojezd domu na 2 etapy a podívat se i jinde či celodenní trip v Lukomiru
- navnímání skupiny - Zbyněk velmi dobře uměl číst energii ve skupině a i dle toho organizovat další věci (např. po půlnoci nás pár chtělo jít spát, vykomunikoval jak s ostatními lidmi tak i s majitelem podmínky pro to, abychom mohly jít spát na hoře - Díky; dále třeba i odjezd o den dříve a přespání v Chorvatsku)
- Zbyňkova komunikace - vždy včasná a jasná, transparentní, změny byly vždy komunikovány a rozhodnuty skupinou, když bylo potřeba udělat rozhodnutí ze strany průvodce, Zbyněk jej sebevědomě udělal
- horský průvodce Zbyněk - vyhodnocení rizik (nelezení někam, kam bychom to zřejmě nedali bez zbytečného risku), pravidelné pauzy pro shluknutí skupiny, kontrola skupiny při hiku atd.
- řízení
- hike v Lukomiru byl skvělý jednodenní trip
- Sarajevo - procházka
- Olympijské "monumenty"
Velké díky, těším se na další výpravu se Zbyňkem - doufám, že bude mít něco takto fajnového a na pohodu třeba turista či průzkumník.
Martina Smrčková
Tradiční výprava, která ale ani po letech neztrácí své kouzlo. Nádherné hory, skvělé výhledy, super parta.
Michal nás bezpečně dopravil na všechna místa, která byla v plánu a výborně naplánoval cestu na Maglič. Myslím, že všichni jsme byli rádi, že jsme nakonec vyrazili napřímo a nemuseli jít cestu k jezeru dvakrát. Byl příjemným společníkem, takže bych neměla problém s ním jet na další výpravu.
Martin Hořák
Honza byl skvělý, jak po profesionální a organizační stránce, tak po té kamarádské a se všemi dobře vycházel. Také bylo fajn, že vždy bral maximální ohled na skupinu a společně jsme se domlouvali, jaký bude přesný program, aby to všichni zvládli a všem to vyhovovalo nebo že si vyměnil své sněžnice s těmi od Alex, které nebyly úplně vhodné, aby všichni zvládli výšlap, i když to pro něj muselo být náročnější. Také velmi pozitivně hodnotím cvičení s lavinovým vysílačem a celkově spoustu informací a názorných ukázek jak hodnotit lavinové riziko přímo na svahu ap.
Chtěl bych poděkovat Expedition clubu za skvěle naplánovanou výpravu a hlavně Honzovi za skvělé vedení a budu rád, pokud se s ním na budoucí výpravě ještě někdy potkám.
Petr Schreier
Upřímně jsem vůbec nevěděl, co od takové dovolené čekat. Expedice pod vedením průvodce, země, ve které jsem nikdy nebyl, přechod na těžko (byť krátký), který jsem do té doby absolvoval pouze jednou a 9 lidí, které jsem nikdy v životě neviděl. To vše ve mně nejprve vyvolávalo poměrně velký pocit nejistoty a mohu říci, že i proto jsem se na dovolenou nijak zvlášť netěšil...to vše se ale změnilo hned od prvního dne, kdy průvodce navodil přátelskou atmosféru a během cesty na místo jsme se společně začali poznávat. Celá expedice byla skvělá, průvodce úžasný a po téhle zkušenosti s Expeditionem Clubem to určitě nebyla moje poslední akce! Peťo, ještě jednou díky za nádhernou dovolenou. :)
Jiří Válek
Velká pochvala pro skvělou, vtipnou a velmi sympatickou průvodkyni Markétu. Na to, že to byla její první výprava, tak se s ní popasovala velmi dobře. Hlavně bych vyzdvihl její řidičské schopnosti.
Díky za tuto zkušenost, moc jsem si výpravu užil a věřím, že v budoucnu určitě s vámi ještě nějakou přidám.
Petra Gruszková
Ondra byl (je) skvělý průvodce. Hezky se o nás staral, zajímal se o naše potřeby a chtěl, abychom si výpravu opravdu užili. Konzultoval s námi možnosti programu a zároveň nám poskytoval výklad o místech, která jsme navštívili. Působil profesionálně, ale zároveň i jako kamarád (zahrál si s námi karty a dával panáky rakije).. Jeho příběhy se moc hezky poslouchaly, i když mě trochu mrzí, že jsme si spolu osobně stihli říct jen pár vět.
Ráda bych pochválila celou organizaci výpravy. Ondra zodpovědně sledoval vývoj počasí a podle něj přizpůsoboval program, díky čemuž jsme mohli vystoupat až k bivaku. Výsledné pořadí programu bylo nakonec lepší než původně plánované. Velmi oceňuji i složení party – všechny menší fuckupy nás spíš stmelily, vzájemně jsme si pomáhali a kecali spolu dlouho do noci. Cestování ve víc lidech má taky něco do sebe. Celkově to bylo moc fajn. Díky moc za vaši práci.
Matyáš
S Barčou byla především náramná sranda, dokázala celou skupinu stmelit velmi rychle a měla všechno suprově naplánované. Zároveň dokázala řešit všechny nastalé problémy. Highlight výpravy bylo rozhodně popíjení svařáku a přespání v bivaku! A taky karaoke v autě, oběd ve vylidněné vesničce u místních, sjíždění skokanskýho můstku po zadku a psí rodina se zapíkem. Vyzdvihl bych také ochutnání tamní kuchyně na ubytováních. Hodně se mi líbily výlety v horách v kombinaci s trochou kultury, také luxusní levná ubytka. Sešla se povedená parta, všichni táhli za jeden provaz a užívali si to společně. V neposlední řadě se mi moc líbí koncept výprav pod 26 let..
Už jsem s Expe na pár akcích byl, tohle byla rozhodně jedna z nejlepších, moc jsem si to užil, díky za ní :-)