Zbyněk Jaroš
Líbila se mi pestrost výpravy - mix treku, zážitků a jednodenních zajímavostí z Turecka (antické památky, hamman, paraglide).
Průvodce David je borec, má velký přehled, je komunikativní, flexibilní a strašně v pohodě. Velká spokojenost.
Tereza
Super výprava i pro někoho, kdo začíná s vysokými horami. Pro mě to byl zatím nejvyšší výstup a jsem ráda, že jsem si ho mohla zažít právě na Araratu. Vyšlo nádherné počasí, sešla se super banda a celkový vibe Turecka, i přes jeho mírnou nesystematičnost, dal celému tripu takový fajn pohodový chill nádech. Můžu jen doporučit!
Peggy je úžasně energická a dokázala nás na kopec dotáhnout všechny. Cítila jsem se s ní na výpravě dobře, bezpečně, a i přes některé chaotické momenty všechno zvládla výborně.
Patrik Letovanec
Michal byl perfektně připraven!!! Jak organizačně, tak vědomostně! Termín výstupu jsme si posunuli kvůli počasí a místo toho podnikli jiný výlet z programu, řešili jsme věci za pochodu... A když se nám ztratil kolega z výpravy, vše domluvil, zařídil... Dokonce nám dělal průvodce na vykopávkách v Ani, za kterého bychom jinak platili :-) prostě paráda !
Děkuji Expe a Michalovi za jedinečný a nezapomenutelný zážitek. Budu se těšit na další putování s Vámi :-)
Bára Kolaříková
Ač nám počasí moc nepřálo, akce neměla chybu! Nejvíc se mi líbila rozmanitost programu - od výstupu a všeho co k němu patří, přes relax ve formě tradičního hammamu, poznávání místní kultury a kuchyně. Prostě krásně vybalancovaný mix toho nejlepšího v jednom týdnu!
Dan je skvělým průvodcem, který nepodcenil žádnou část výpravy! Ještě před začátkem akce nám podrobně rozepsal důležité informace a odpovídal na všechny naše dotazy. Při výstupu pak dával pozor, jestli aklimatizace správně zafungovala a všichni se cítili dobře, abychom měli vyšší šanci dosáhnout společně vrcholu. Dan se věnoval každému individuálně a poslouchal všechny podněty a přání, která hned zrealizoval. :)
Není co bych vytkla, opravdu moc povedená akce, díky za to!
Hana Lampová
Celá akce byla vydařená. Program byl realistický, i když se musel lehce změnit vzhledem k nepřízni počasí, což ale není v plánovaných výškách nad 2300 m na začátku března nic překvapujícího. Sešla se fajn skupina lidí, počasí vyšlo. Průvodce byl skvělý - informace předával v předstihu, stále v pohodě a dobře naladěn. Ráda s ním pojedu na jinou akci. Není co vytknout.
Lucia Hudecová
Vyvážená kombinace výkonů v přírodě a památek. Dostatečná aklimatizace (před odjezdem jsem se trochu bála, jestli není postup moc rychlý, ale bylo to OK). Na kopec jsme všichni úspěšně vyšli, nikdo neměl výškovou nemoc, vyšlo nám počasí a dostali jsme zkušeného lokálního průvodce, takže dobré :)
Evka je kvalitní průvodkyně, má hodně zkušeností, a dá se na ni spolehnout, když se objeví nějaká komplikace. Snaží se využít čas na maximum, což je super :)
Vojta
Tak jako vždy, musím zase jen trapně chválit. Počínaje klasicky skvělou organizací, přes nošení melounů na zádech, uplácení nějakých bohů, aby bylo stále krásné počasí (jinak to snad není možné), až po zajišťování jídla zdarma na snad nejdražším letišti vůbec. Kdybychom byli ve škole, dal bych Honzovi do žákovské razítko se sluníčkem. :)
Martina Mácová
Musím naší průvodkyni Peggy moc pochválit. Dokázala zvládnout skupinu složenou z lidí 17-55 let. Byla vždy milá a nápomocná v okamžicích, kdy to bylo třeba. Dotáhla osobně jednoho na mysli klesajícího účastníka až nahoru. S klidem, ale rozhodně řešila rozpojení skupiny i nedostatek vody. A kromě toho s ní byla velká legrace. Myslím, že bez ní by to byl jen poloviční zážitek.
Ještě jednou díky. Chtěla jsem dceři ukázat, že má i na výšky a to se prostě podařilo. Snad to bude jeden z jejich důležitých zážitků v životě.
Lukáš Ferko
Na této akci se mi moc líbilo a hodně jsem ocenil to, že jsme měli nejdříve trek na Kačkaru, který nebyl úplně zadarmo, ale byl skvělej. Byla to skvělá příprava a aklimatizace na Ararat. Měli jsme dost času se poznat a měli jsme i daleko více zážitků. Kdyby jsme šli jen Ararat, tak by mě to asi moc nebavilo, bylo by to krátké a ne tak intenzivní jako celá tato akce.
Standa, kde začít no.. Standa mi sednul hned na první dobrou už na letišti. Hned s ním byla sranda a nějak jsem tušil, že to bude můj člověk. A také tak bylo. Chvilku mu trvalo než pochopil mé fungovaní, ale o to to pak bylo lepší. Každý den jsem se těšil až zažijeme opět nějakou srandu a že ji nebylo zrovna málo. Sednul mi jako člověk, jako kamarád a člověk, kterému se mohu svěřit. Standa miluje oheň jako já a hned ta akce měla jiné grády, když jsme měli skoro každý večer oheň a to i v C1 a C2 na Araratu. To bylo naprosto boží. Mimochodem jsem se přihlásil ke Standovi na další dvě akce. Jako průvodce byl úplně skvělej, každý problém dokázal vyřešit, vše s námi konzultoval, i když měl právo na poslední slovo. Lepšího průvodce a kamaráda jsem si nemohl přát.
Nikča Mottlová
Uvědomila jsem si, že kromě hlavního programu - Araratu - pro mě bylo velice fajn a odpočinkové, že jsem nemusela přemýšlet, kam jít na oběd/večeři, jaký je program… a všechno co přicházelo, tak bylo fajn. No a Ararat… tak to je zážitek sám o sobě a kromě ponožek navíc bych nic neměnila:)
Průvodce Michal je skvělej! Po pár dnech má člověk dojem, že ho zná mnohem déle. V krizi mi dobře pomohl. Díky moc za všechno! :)
Patrik Gloger
Evka byla boží! :)
Permanentně se starala o to, abychom se měli dobře, na výšlapu chodila poslední a kontrolovala všechny zda jsou spoko, je jim teplo a tak. Organizačně to zvládla na jedničku. Nebyl snad okamžik, kdy by nebyla pozitivně naladěná, a zároveň byla dost družná, což ne každý zvládá a možná někomu nemusí vyhovovat, ale je dost zajímavý člověk takže za mě plus. :) Pochvala, že donutila i našeho guida aby snesl odpadky z C2.
Lada Matyášová
Jsem moc vděčná, že jsem mohla jet, i když jsem byla snad patá nad plán původní velikosti výpravy, a navíc jsem se hlásila ani ne den před odjezdem. Sofi mě podpořila a dovolila mi jet. V tu chvíli mi to hrozně pomohlo a jsem za to děsně moc ráda. ))) Líbila se mi vyváženost fyzické části s psychickou, tedy čtyřdenní trek a k tomu kulturní poznávání a objevování. Nebyla to tedy jen velká dřina, ani neustálé přejíždění po památkách. Moc se mi líbilo, že hlavním mottem bylo si to společně užít a za to jsem moc ráda! :)
Průvodkyně si vedla úžasně. Na to, jakým výzvám akce čelila, pandemie a měnící se podmínky pobytu v Turecku i návratu do ČR, vše zvládala s přehledem a k našemu nejlepšímu prospěchu. Jsem z ní nadšená a hlavně se mi hrozně líbí její úvodní fotka na Expe webu - ta lucerna je dokonalá! Kdybych mohla, jedu s ní znovu.
Sofinka byla skvělá, účastníci také a vůbec jsem z celé akce děsně nadšená. Takže jsem se samozřejmě již přihlásila na další expedici a přemluvila k tomu i přítele. Protože dobré věci se mají šířit. :D
Gabriela Vitásková
Chválím volbu výchozího místa - zázemí v apartmánu i trasa byla velice hezky zvolená, byla náročná, tak akorát pro úplně každého. Po cestě jsou podchycené možnosti. Je možné doplnit si vodu i zásobu potravin.
Sofya působí velice dobře na všechny lidi ve svém okolí. Je velice milá, příjemná, působí podstatně vyspělejším dojmem než jak je podle občanky stará :) Vždy byla nápomocná a snažila se vyjít vstříc pokud možno většině skupiny pomocí hlasování apod.
Byla jsem s Expe již potřetí a opětně mě nezklamal, opravdu se mi zde moc líbilo. Sice na první pohled to vypadá, že je Expe se svými akcemi určeno primárně pro mladší generaci, ale i ti dříve narození se nemusí bát, fakt se vždy sešla skupina velice rozdílná díky věku, ale vždy vše fungovalo naprosto bravurně. Už mám zálusk na další akce pořádané Expedition clubem. Hodně zdaru, ať Vám to šlape tak dobře jako dosud. Díky za vše!!!
Michal Švorčík
Evka byla úžasná. Brala vše velmi odpovědně. Měli jsme včas všechny informace. Snažila se i v mezičase shánět tipy na dobrý jídlo, zábavu. Navíc s ní byla sranda.
Super destinace, jídlo, péče o nás. Duševní i materiální 😀
Byla to pecka už teď přemýšlím kam s váma zas pofrčím!
Hanka J.
Průvodce - mistr v pití Ayranu, pojídaní kebabů a přelamování (obřích) klád z ohně. Dobrý zdravotník, se specializací na rozbitá kolena. Originální humor - nesčetněkrát. Srdcař a velký týmový hráč :)
Top místo pro trek - hory, moře, dech beroucí výhledy. Šťavnaté pomeranče a citrony. Spaní pod širákem, stopování, jídlo, hammam, koupačky v moři - spousta nezapomenutelných zážitků, se super partou lidí. Děkuji :)