Zuzana Rubešová
Program byl moc pěkně vymyšlený. Líbilo se mi, že jsme většinu času strávili v horách, ale podívali se i do civilizace, abychom si o Bosně mohli utvořit komplexnější obrázek. Standa za mě byl skvělý průvodce, naprosto mi jeho způsob vedení výpravy vyhovoval. Řekla bych, že je to prostě pohodář a taky hrozně inspirativní člověk. Jeho přístup byl velmi vstřícný a přátelský, ale zároveň bylo vidět, že má spoustu znalostí a zkušeností a rozhodně bych neměla obavy pod jeho vedením absolvovat i náročnější a nebezpečnější výpravy. A sranda s ním rozhodně je, i když sám o sobě by možná tvrdil opak :D
Tato výprava byla moje vůbec první s Expe, nevěděla jsem moc do čeho jdu a ačkoliv jsem se těšila, malinko nervózní jsem byla. Hned od začátku na mě ale atmosféra výpravy zapůsobila hrozně mile a přátelsky. Že si výpravu užiju jsem věděla, ještě než jsme vyjeli z Brna. Jak úžasný a intenzivní zážitek to bude jsem ale v tu chvíli netušila ani zdaleka. Lidé, kteří se tu sešli, byli skvělí, každý zajímavý a inspirativní svým vlastním způsobem. Na výpravě se vytvořil takový svět sám pro sebe. Svět, ve kterém chodíme po nádherných horách, smějeme se, probíráme hluboká témata, užíváme si večery u ohně ... Mělo to prostě všechno. Hrozně mě tato výprava bavila a budu na ni dlouho vzpomínat.
Dorota Šaríková
Standa je macher a krásně se postaral o to, že výprava byla opravdu příjemná. Postaral se o nás technicky – nikoho neohrozili hadi ani medvědi a každý den jsme měli kde spát a co pít – ale hlavně se staral lidsky. Vytvořil příjemnou a vstřícnou atmosféru, díky které jsem se už druhý den cítila, jako bych byla na výletě se starými kamarády. To, jak umí přirozeně pracovat se skupinou a jaký je srdcař, si asi ani sám neuvědomuje, ale je to jedna z jeho superschopností.
Celkové hodnocení výletu pod Standovou taktovkou: 10/10.
Marjan Cvejic
Standa je skvělý průvodce. Naučil mě, jak správně a úsporně chodit v horách, a dal spoustu dalších praktických rad. Opékání buřtů téměř v 5000 m n. m. byl nezapomenutelný zážitek, který se nevidí každý den. Standa je klidný, pozitivní, vždy nápomocný a prostě správný typ člověka.
Dan Šácha
Nikdy jsem neměl Grónsko na seznamu zemí, které bych nutně potřeboval navštívit, ale miluju sever a když jsem si všiml výpravy v nabídce expe, ta možnost mě začala hrozně lákat. A rozhodně jsem se nezklamal. Trek nás provedl všemi možnými terény - častokrát mě bavily, někdy štvaly a místy to bylo i úmorné, ale adrenalin a nadšení vždy zvítězily. A na ty nádherné výhledy do krajiny, kterých byly desítky, budu hodně dlouho vzpomínat. Cesta Kapisilit-Nuuk není pro každého a fyzička i zkušenost s trochu delšími výpravami jsou podle mě nutné, jestli ale obojí máte, výpravu si maximálně užijete. Občas to bolí (fyzicky i psychicky), myslím ale, že to k tomu patří. A pokud expedici opět povede Standa, bude to jednou tak velký zážitek. Kdybych to vzal čistě prakticky, trasa je moc pěkně připravená a myslím, že zacházka k ledovci rozhodně stojí za to. Délka odpovídá počtu dnů a nevyžaduje zběsilé tempo, takže si člověk cestou dostatečně užije okolí a vše, co Grónsko nabízí - zpestření zacházkou k hospodě v Qooqqutu určitě nakoplo morálku do druhé půlky. Pro mě, jakožto někoho, kdo je vlivem práce závislý na připojení k internetu, to byl navíc skvělý detox a možnost, jak se odpojit od světa a dva týdny strávit jen ve vlastních myšlenkách a povídáním se stejně naladěnými spolucestovateli. Naše parta byla vážně výborná.
Popis na webu rozhodně nelže. Standa je přesně ten typ průvodce, kterého na cestě chcete mít. Umí výborně vést a poradit, ale zároveň dává každému dostatek volnosti. Baví mě jeho přístup k životu a humor a oceňuju přehled, který má. Odvezl jsem si domů spoustu myšlenek i trefných poznámek. Dokázal nás dobře motivovat, když šla morálka lehce dolů. Užil jsem si společný pokec a myslím, že večerní posezení u ohně by se měly stát standardem každé výpravy. Ty společné dva týdny byly prostě skvělý zážitek. Vážně se těším na další expe! Díky za vše.
Johana Kašparová
Standa je super průvodce. Je velmi společenský, přátelský, milý a díky těmto vlastnostem je skvělý stmelovač lidí. Vznikla skvělá parta a určtitě se ještě někdy setkáme. V jakémkoliv problému, nouzi pomohl. Byl na něho spoleh a o každého člena se zajímal. Po této výpravě neberu Standu pouze jako průvodce, ale jako přítele.
Byl to pro mě zážitek, který mě polil štěstím a naplněním. Ukázal mi i své hranice a o to víc mě to posunulo v seberozvoji. Díky této výpravě jsem získala přátelství.
Zkrátka na tuhle výpravu nikdy nezapomenu.
Veronika Clausová
Nejvíc ze všeho se mi líbila parta lidí, která se vytvořila, bylo pořád čemu se smát. Byl to týden plnej nezapomenutelných zážitků! Standa byl super průvodce, byl pořád v dobré náladě a byla s ním sranda. Vůbec bych nepoznala, že jel s Expedition clubem poprvé, všechno dokázal vyřešit. Dokázal vytvořit skvělou partu, nikdy nebyla nuda. Díky za skvělou akci, zase to stálo za to! ) Určitě mám v plánu se s Expedition clubem někam brzo vydat!
Jan Feller
Nebyla to moje první výprava se Standou, a tak jsem jel na jistotu. Standův styl vedení akcí mi naprosto sedí – není tu jediná věc, kterou bych vytknul. Líbí se mi jeho přátelský přístup bez „vedení za ručičku“; každý účastník má naprostou svobodu rozhodnout, zda a jak se zapojí do plánování, příprav a zajištění chodu výpravy.
Navíc je Standa nekonečná studnice zkušeností, vědomostí a vychytávek (koho z nás nenapadlo po diskuzích s ním hned běžet koupit sušičku jídla?). Zkrátka je to kámoš a super parťák do jakékoliv nepohody, na kterého se dá spolehnout.
Jan Feller
Standa je super průvodce, skvělý parťák, kámoš. Za žádných okolností neztrácí hlavu, na objevivší se problémy reaguje s takovou lehkostí, jako by vše předem čekal a předpokládal. Když cití, že někdo ze skupiny potřebuje podpořit, nebo popostrčit nějakým směrem, zcela přirozeně to udělá a tím udržuje morálku i dobrou náladu v celé skupině. Naopak když vidí, že vše šlape jak má, nechá skupinu pracovat samospádem a do ničeho nezasahuje. Zkušenosti má obrovské a dobré tipy a rady z něj jen lítají, takže když má člověk zájem a umí naslouchat, tak i po krátkém víkendu může odjet plný znalostí a sebevědomí na další výzvy. A přestože sněhové podmínky nebyly úplně takové, jak by bylo potřeba na podobnou akci, Standa nám vše skvěle popsal a vysvětlil a věřím, že bychom byli schopni to v reálu pěkně použít.
Martin
Na této výpravě bych pochválil Standu, počasí, celou skupinu (zatím jsem s Expe měl štěstí vždy na fajn lidi). Ze začátku se mně nezdály každovečerní ohně, protože když spím venku, tak nechci, aby o mně někdo věděl, ale přišel jsem jim brzy na chuť a dík za to. Výprava nebyla pro mě o honění kilometrů vertikálně nebo horizontálně, ale o trávení příjemných dnů v přírodě s fajn lidmi.
Ať žijou prvovýpravy, kde je asi víc neznáma a BDSM zábavy.
Standu můžu jen chválit, chválit a chválit. Klobouk dolů a dávám 1*. Určitě jedu další Silvestry s ním.
Petr Šubrt
Až budeš po lopatky v průseru, budeš chtít aby tam byl Standa. S klidnou hlavou ti odlehčí od všech problémů a buď si jistý že zážitky budou intenzivní. Osobně bych s ním letěl i na odvrácenou stranu měsíce protože i tak to bude záruka kvalitní zábavy až budou praskat bránice. Vždycky je to výzva i jízda!
Na expedici bych pochválil všechno, nebyla chvilka kdy bych se nudil. Našlapaný program, který jsme si podle situace sami měnili aby se toho vešlo ještě víc. Neskutečná podpora od místních! Zážitky za několik let namačkané do pár dní. Nejlepší akce co mám za sebou. Sešla se skvělá skupina lidí!
Děkuji, že existujete. Těším se na další dobrodružství. Jak někdo na akci podotknul S Expedičním klubem i do míst, která nejsou pro nikoho!
Joseff
Všichni tři kluci měli jako vždy profesionální přístup. Oceňuji schopnost předávat informace tak, že jsou snadno uchopitelné a vždy mi otevřou oči.
Konkrétně Standa je děsnej bourák. Takovej správnej trampík a pankáč a jestli vyrazím na výpravu s Expe, tak chci s ním někam na sever a v zimně. Opravdu mi strašně sedl, tak snad jsem ho moc nezklamal svým výkonem, který byl žalostný.
Lucie
Standu znám z předchozích výprav a byl taky jedním z důvodů proč jsem se rozhodla jet s Expe na Dhaulagiri. Je zkušený průvodce, kterému můžu 100% věřit v jakékoli situaci, která v horách nastane. Kromě toho nezkazí žádnou srandu a je to on, kdo se od začátku výpravy snaží skupinu stmelit, vymýšlí společné večery a party a hodně přispěje k tomu, že je skupina v pohodě a vzniknou tam silné vazby. Standa je férový, ve složitých situacích vyloží všechny karty na stůl, řekne jaké máme možnosti a nechá skupinu rozhodnout, jak budeme pokračovat dál. Za mě nejlepší průvodce :)
Marek Netocny
Pochválil bych program! Skvělé místní průvodce, partu a samozřejmě i našeho průvodce.
Standa zcela splnil vše, co jsem od něj čekal. :) Dává cestě příjemný punkovy nádech, který u Expe vyhledávám. Na druhou stranu, když jsme byli s odvahou na místech, která nejsou pro nikoho :), tak jsem se na něj mohl zcela spolehnout a věřil jsem mu.
Honza
Standa je super. Průvodcuje se zapálením, drží pohromadě celou skupinu, aktivně lidi na výpravě zapojuje a nějakým nepochopitelným způsobem dokáže vyhovět všem. Rychle dokáže přeplánovat výpravu podle aktuální situace, snaží se edukovat co se týče vybavení, bezpečnosti a má hodně trpělivosti. Sakra, už to vypadá, jako by to psal Standa sám co? No prostě jeho výpravy jsou super a dojezd v Klubu cestovatelů byl boží.
Jiří Kiška
Při přihlášení na akci jsem měl tři přání:
1) Zažít pohodový týden na běžkách v Laponsku
2) Okusit pravou finskou saunu
3) Vidět polární záři
A vše se splnilo...prostě úplná pecka. A jako bonus jsme se sešli skvělá parta, viděli soby i lišku. Standa je super průvodce, je s ním zábava, má smysl pro humor, ale taky umí skupinu dobře namotivovat, když je potřeba.