Reference

Juraj Falath

Expedice západním pobřežím Sahary, průvodce: Filip Vítek

Skvely pristup Filipa - ci uz z hladiska udrziavania dobrej nalady v skupine ale aj z hladiska pripravy/riesenia situacii pocas expedicie. Uvolneny styl a nestresove riesenie kazdej situacie mi velmi vyhovovalo a naucil som sa vela trikov ako jednat s ludmi a spravat sa v cudzej zemi aby clovek zapadol. Nemam co vytknut, Filipov styl mi vyhovoval. Na konci expedicie sme este spolu stravili jeden extra den spolu navyse a Filip nam venoval maximum casu, ktory mal.

Pochvalil by som to, ze sme si ciastocne mohli prisposobit cestu a postup podla skupiny. Viackrat sme sa radili, v ktorom meste prespat alebo ako situaciu vyriesit a to bolo zaujimave. Ocenujem tiez nekomercny styl expedicie a snahu co najviac zapadnut v krajinach. Vyhodou tiez bolo, ze sme boli stale na cestach a zazivali nove miesta. Celkovo hodnotim velmi pozitivne. 

Drzim palce, dufam, ze sa este vidime na nejakej expedicii!

Jiří Kiška

Vandr lodí, brodem a pěškem. Tátové s dětmi - Poslední místo, průvodce: Filip Vítek

Super koncept, náramně jsem si to se synem užil. Byla paráda sledovat jak si děti spolu hrají, běhají po lese, spolupracují, nosí dřevo k ohni, atd. Plavba, slaňování, brodění a spaní na ostrově - to už byly třešničky na dortu. Filip je skvělý průvodce.

Věra Šantavá

Expedice západním pobřežím Sahary, průvodce: Filip Vítek

Filip Vítek byl SUPER! :D Dbal na to, aby jsme si vše užili v plných dávkách, vše nám popisoval a nebo upozorňoval na různé zvyky, nebezpečí a výrobky místních obyvatel, tudíž jsme věděli co dělat a co si koupit. V každém dnu jsme prožili spoustu zážitků a nenastala chvíle, kdy by jsme se nudili. Případně se postaral o veselou náladu.  Byla to má první dobrodružná cesta a byla skvělá. A díky Filipovi dokonalá, protože se staral, abych si ji se vším všudy užila a pomáhal mi i s překladem. Za to všechno mu patří velké díky :) 

Líbilo se mi, že člověk vpluje do života místních obyvatel. Dále program, protože bych pomalu nevěřila kolik krásných okamžiků se může vlézt do jednoho dne. Vše bylo super a pokud nebylo něco super ( jako pro ženu, se vždy něco najde :D), tak to bylo super zažít. :D (Jestli se Vám zdá, že používám moc slovo SUPER, tak naše skupina a Filip Vítek ví proč a co to u mě vyjadřuje :) )

Expedice byla dokonalá a ráda se ještě některé zúčastním!

 

Markéta

Přechod Staré Planiny - 2. část, průvodce: Filip Vítek

Pana Filipa hodnotím velice kladně. Nejenže je to velice pohledný muž a rubat za ním do kopců tak byl vyloženě estetický zážitek, ale zejména jeho zkušenosti a hlavně neuvěřitelná ZODPOVĚDNOST dodaly této akci ten pravý punc solidnosti. 

Vše bylo jako vždy přesně podle plánu. Procházky krásnou přírodou okořeněné místní gastronomií a ubytování v těch nejluxusnějších chatách, které byly v nabídce. Speciálně bych vyzdvihla chatu Leskova a původně nerovný souboj se Zákožkou svrabovou, který jsme jak doufám nakonec vyhráli...jinak je z pana Filipa bezdomovec. Rovněž oceňuji přátelskou povahu místních a jejich usměvavé tváře kdykoliv nás spatřili okounět na svých zápražích...Celá akce byla naprosto magická a tímto děkuji všem, kteří se jí zúčastnili...Snad se za rok setkáme na tom slibovaném pokračování...cibuli jsem dala do mrazáku...

Kamil Kalousek

Expedice západním pobřežím Afriky - PLNO, průvodce: Filip Vítek

Filip je pohodář, díky svým pracovním zkušenostem umí perfektně jednat s lidmi a je to znát. Dokáže z kdejaké situace obratně vybruslit, nebo jí předejít. Myslím, že zcela jasné vysvědčení je to, že bych neváhal jet s Filipem na další expediční dobrodružství. 

Na téhle expedici určitě chválím rozmanitost projetých států, každý je něčím jiný a za 2 týdny poznáte spoustu odlišností a dá to člověku mnohem komplexnější rozhled. Zážítek nemusí být pozitivní, hlavně že je intenzivní. Tohle bylo oboje, pozitivní i intenzivní a a ta trocha nepohodlí za to stojí. Všem doporučuji. 

Jan Štekr

Sokotra - Jemen, průvodce: Filip Vítek

Líbila se mi různorodost akce - pěkně namíchaná všechochuť treků, pláží, dun, jeskyní, výlet lodí na delfíny - přesto, že je Sokotra malý ostrov, každý den byl nějakým způsobem jiný a zajímavý. Filipa hodnotím kladně - profesionální, zkušený, znalý poměrů v zemích podobných Jemenu. Nebál bych se s ním jet ani do dalších míst, kam nikdo nechce :-D

Lada Matyášová

Expedice západním pobřežím Sahary, průvodce: Filip Vítek

Filip je zkušený cestovatel a také vůdce výpravy. Je vidět, že roadtrip západní Saharou je jeho srdcovka a že do toho ze sebe dává všechno. Zároveň ale neztrácí pohotovost a dobrou náladu, takže se ani při dlouhých přejezdech člověk nenudí. Zcela upřímně mi totálně zachránil zadek, když mě břečící vytáhl z budky policistů po razii protidrogového (kdo by byl tušil, že je do Gambie potřeba brát léky v originálním balením a s dokladem o koupi?) a ještě to se starostou zahráli tak, že místním sklaplo jako nic. Navíc se o nás celou dobu staral jako o vlastní a krmil nás tak, že jsme malám praskali (minimálně já jsme rozhodě za ty tři týdny přibrala). Celou dobu jsem se s ním cítila velmi bezpečně a obdivuji jeho práci s lidmi, ať už s námi, tak s lokálními kontakty, policisty na hranicích i náhodnými kolemjdoucími. Kdybych mohla, hned s ním jedu znovu!

Pochválila bych jak výprava byla předem propracovaná. Že měl Filip všechno nachystané, zjišťěné a dopředu zařízené, ale že zároveň byla i dost fexibilní, takže jsme si například mohli užít luxusu v Západní Sahaře nebo safari v Senegalu i Gambii. Vlastně se mu nějakou magií povedlo nás po intenzivní části v Mauretánii protáhnout přes hranice na jih o dva dny dříve, takže jsme si mohli dosyta užít jak Senegal, tak Gambii, kudy bychom jinak asi jen projeli. Za mě vidět živé žirafy, nosorožce, zebry, hrochy a šimpanzy bylo jako splnění snu, takže jsem si zejména ten konec akce moc užívala. Ale abych neopomněla i zážitky ze začátku, tak například modré kameny v Maroku, u kterých nás dokonce zastihlo několik padajících vloček sněhu, a následní ranní lehký horolezecký výstup na kopce vedle, abychom se na ně hezky mohli podívat z výšky, paráda! Zážitků si přivážím tolik, že vlastně ani nevím, kde začít, až je budu chtít někomu vypovědět. A to jen za cenu neustálého písku v botách a ohromné dávky odvahy za nasednutí na noční nákladní vlak křižující Meuretánii ze západu na východ. Protože jinak to byla skvělá jízda s výbornou partou a v dost kvalitní káře (rozuměj, zadřeli jsme brzdy, chvílemi jí svévolně vypánala přední světla a neměla klimatizaci, ale to není nic, co by se nedalo vyřešit). <3

Petr a Petra

Sokotra - Jemen, průvodce: Filip Vítek

Na výpravě bychom pochválili vzestupnou tendenci zážitků, kdy si každým dnem říkáte, že to je to nej, ale další den přijde ještě větší pecka. Neuvěřitelné gastronomické zážitky v polních podmínkách.

Průvodce Filip byl za nás jednoznačně perfektní, když bylo potřeba, byl vždy připraven podat pomocnou ruku a řešit okamžitě nastalé situace dle potřeby. Navíc s ním byla neuvěřitelná prdel.

Byla to naše první zkušenost s Expe a s ohledem na zkušenosti určitě nebyla poslední.

Hanka J.

Lýkijská stezka, průvodce: Filip Vítek

Průvodce - mistr v pití Ayranu, pojídaní kebabů a přelamování (obřích) klád z ohně. Dobrý zdravotník, se specializací na rozbitá kolena. Originální humor - nesčetněkrát.  Srdcař a velký týmový hráč :)

Top místo pro trek - hory, moře, dech beroucí výhledy. Šťavnaté pomeranče a citrony. Spaní pod širákem, stopování, jídlo, hammam, koupačky v moři - spousta nezapomenutelných zážitků, se super partou lidí. Děkuji :)

Ctirad Macháček

Tátové s dětmi - surf v Maroku, průvodce: Vít Dubec, Filip Vítek

Mám rád nové věci, ale nejsem moc velký dobrodruh, byla to moje první cesta mimo Evropu. Většina akcí, které Expe pořádá jde trochu víc na dřeň, než jsem zvyklý, ale tahle akce pro táty s dětmi byla přesně podle mého gusta. Dobrodružství, ale tak nějak na pohodu. Věřím, že syn na to bude mít super vzpomínky a bude z něj třeba trochu větší dobrodruh, než jsem já. :) Surfování mě vždycky lákalo a tohle byl splněný sen. Výborné ubytko, které bych doporučil každému! Týden nabitý novými zážitky.

Průvodce Filipa znám už delší dobu, párkrát jsme spolu byli na takových lehce alternativních pobytech s dětským plaváním. Tady jako zkušený vůdce věděl vždy co a jak, ze všeho vytěžil maximum a všude hledal dobrodružství. Sníst si jídlo ze supermarketu na ubytku? Tak to ne, jdeme na tržiště, kde snídají místňáci... Nebylo to ale žádné slepě po hlavě, všude nám říkal na co si dát pozor a kde se nenechat natáhnout. Pohodový parťák. Víťa je super týpek, který s námi byl na surfech (hlavně s dětma) a občas se večer zastavil, měl na starost ještě další skupinu a brzo ráno vyrážel surfovat, takže jsme se bohužel poznali trochu méně. Ale i za tu chvilku jsme fajn pokecali.

Katka Martínková

Černá Hora - Bioč a Komovi, průvodce: Filip Vítek

Rozhodně chválím krásně vybraný trasy, byla jsem ohromená kolik krásnejch hor v Černé hoře vlastně je. Oceňuju i to, že jsme plán upravovali podle energie a přání ve skupině. Sedla mi skupina, užívala jsem si večerní ohně a společnej čas. Pro mě byl dobrej i balanc mezi časem v horách a civilizací.

S Filipem mě to hodně bavilo. Měla jsem z něj pocit, že je s náma rád a že je rád v horách a taky si to užívá, hodně jsem se nasmála nad jeho vtípkama a historkama a zároveň byla v klidu, že důležitý organizační věci hlídá, ale nehrotí. Přišlo mi, že hezky propojuje skupinu dohromady, pomáhá udržovat lehkost a dobrou náladu a taky ví jak a kdy někoho trochu hecnout, aby třeba vylezl na kopec, i když neví jestli na to má.

Nela Šťastná

Sokotra - Jemen, průvodce: Filip Vítek

Vše jak bylo avizováno, tak splněno. Plán dodržen, vyvážený itinerář, zázemí výborné, adekvátní k dané zemi a cíli výpravy. Dobré vedení průvodce. 

Filip je typický lev. Jako krále zvířat je o něm všude hned slyšet a zejména na každé fotce někoho jiného vidět, má rád své pohodlí a klid, ale když jde do tuhého, tak se o svoji smečku dokáže úctyhodně rvát i za cenu svého velkého nepohodlí (viz. bouřky a povodně ve stanu, kdy Filip bez debat vyměnit svůj suchý stan za nejméně pohodlné pidi místo v autě). Takže přesně člověk na svém místě, který se hodí do konceptu Expedition clubu i do správné party.

Lucie Šolcová

Sokotra - Jemen, průvodce: Filip Vítek

Můžu jet prosím znovu s Filipem? Já chci jen Filipa =D Filip i Sokotra ve mně zanechali spoustu skvělých vzpomínek aneb bláznům patří svět =)
Filip je pro mě živá ukázka toho, jak si představuji opravdového průvodce (nadčasový, vyřeší nevyřešitelné, neskutečný nadhled, skvělý smysl pro humor, úžasné vedení lidí, ale hlavně srdce na správném místě) a taky mi předvedl, že existuje člověk na světě, který ztrácí věci ještě rychleji než já a přesto se ve světě neztratí =D díky Filipe =) 

Martin Tumpach

Expedice západním pobřežím Sahary, průvodce: Filip Vítek

Chtěl bych pochválit skvělou atmosféru ve skupině, neobvyklé dobrodružství, řadu gastronomických zážitků, intenzivní kontakt s místními, logistickou svobodu auta, oba nosorožce, pouliční prodavačku baget v Dakaru, marockého automechanika, co nám spravil brzdy, pana Zargana za hladký průjezd hranice a celou svoji střevní mikroflóru za statečnost.

Filip dokázal velmi zkušeně i citlivě do omezeného počtu dní specifické expedice napěchovat to nejlepší, co mohou navštívené země nabídnout. Celá výprava byla jedna velká jízda na vrcholu vlny a zároveň citlivě prokládáno prostory pro rozdýchávání intenzivnějších zážitků. Nedocenitelné byly Filipovy zkušenosti s přejezdy hranic, jednání s místními a jeho kontakty na klíčové domorodce. Vyzdvihnout bych chtěl Filipovu práci s rizikem, kdy skupině vždy sdělil všechny dostupné relevantní informace, varianty, svůj pohled na věc a následně nechal skupinu rozhodnout. Vzpomínám, jak probuzen uprostřed noci silným větrem Filip vstal a vylezl ze stanu, aby do tmy bivaku oznámil, že fouká, a foukat nejspíš jednou přestane a pro zájemce, že je odemčené auto. V neposlední řadě je s Filipem legrace.

Lukáš Šmol

Kyrgyzstán: Ťan Šan na koni i pěšky - PLNO, průvodce: Filip Vítek

Filip bol skvelý, držal celej výprave smer a tempo, ale pri tom nijak netlačil a vždy prišiel s viacerými variantami na výber.

Chválím výber lokality, trasy treku, prospôsobenie programu. Bonusové body za adrenilínové cestovanie autom v horách. :)