Reference

Ivana Lebedová

Sokotra –⁠ Jemen - PLNO, průvodce: Vojta Lokša

Vojta je velmi schopný a zároveň trpělivý průvodce. Díky němu probíhala celá akce v pohodě a byla využitá každá chvíle, abychom viděli něco nového. Za mě plný počet hvězdiček.

Cesta byla výborně připravená se snahou plně využít čas. Zároveň byl program bez problémů přizpůsobován aktuální situaci. Na dárečky, které jsme si vzájemně předávali, nikdy nezapomenu. Jak jsem již říkala Vojtovi, byla to nejkrásnější cesta mého života. Moc děkuju.

 

Věra Hasová

Japonsko - poslední místo, průvodce: Vojta Lokša

V Japonsku s Vojtou bylo skvěle. Vojta musel čelit mnoha otázkám z naší strany, ale zvládl to výborně. Program byl skvělý a určitě s Vojtou ráda pojedu znovu. Myslím, že nám připravil ochutnávku z každého něco, a tak jsme zažili hory, údolí, památky, moderní města s mrakodrapy a vyhlídky, trochu kulinářského jídla. Prostě Vojtovi dávám za 1*** :-)

 

Eliška Kopecká

Tibet - poslední místo, průvodce: Vojta Lokša

Expedice navštívila megalomanská města s populací větší než Česká republika, ale i odlehlé oblasti Tibetu s nádhernou přírodou. Pozorovat kontrast betonových měst plných mrakodrapů s čilým ruchem a zelených plání plných jaků, v dálce tyčící se vrcholky mohutných zasněžených hor, malých stavení, chrámů, modrého nebe a klidu, bylo opravdu něco nepopsatelného. Pochopit složitou filozofii buddhismu bychom během naší výpravy opravdu nestihli, avšak měli jsme nespočet příležitostí nahlédnout do života buddhistických mnichů, obdivovat nádherné výzdoby chrámů a během naší zastávky u jednoho z nejrozlehlejších klášterů (Yarchen Gar) jsme se připojili k jednomu z nejmystičtějších rituálů, nebeskému pohřbu. Tolik emocí, myšlenek a otázek, které se v mé hlavě objevily během nekončících modliteb mnichů a toho, co se mrtvá těla připravila, nařezala a přenechala supům, kteří ze svých strnulých pozic na zeleném kopci seskákali po svých končetinách z kopce dolů k položeným tělům a další přilétali po obloze se svým obřím rozpětím křídel, se nedá slovy popsat. A co nejroztomilejšího jsme během našeho putování potkali? Pandy a jaky!

Vojta je zkušený průvodce, který zvládá vše, co je potřeba. Bez jeho znalosti čínštiny bychom jen stěží mohli poznávat odlehlá městečka a místa v Tibetu. Díky jeho dlouhodobému pobytu v Číně, kde poznal nespočet tradičních pokrmů a nápojů, jsme mohli ochutnat ty nejlepší speciality ať už sečuánské, tibetské či pekingské kuchyně.

Zuzana Marečková

Uzbekistán - PLNO, průvodce: Vojta Lokša, Martina Podhůrská

Především chválím fakt, že expedice vůbec proběhla a mohla jsem být její součástí. Obtížně se vypichují jednotlivé chvályhodné body, jelikož to pro mě jako nepříliš zcestovalého člověka byl naprosto jiný svět, a to i s cirka týdenním odstupem od návratu. Program byl neuvěřitelně napěchovaný, stihli jsme rámcově vše a vlastně i něco málo navíc, člověk se příliš nestihl nudit, krom dlouhých přejezdů, pořád bylo co vidět, co dělat, kam jít... Oceňuji, že jsme v obou pouštích strávili noc v jurtách. Soukromým highlightem pro mě byla cesta z Nukusu do Taškentu vlakem, což byl rozhodně nezapomenutelný zážitek ve všech rozměrech, zahlcující doslova všechny smysly. Chválím dále také poměrně dost volného času, kdy nás nikdo nevodil za ručičku a každý mohl nějaký ten čas strávit dle vlastního uvážení a preferencí, ať už spánkem, popíjením piva, lovením nejlepšího světla, objevováním všech tajných zákoutí daného místa či smlouváním na tržištích. Naprostá pecka bylo také kupkari, dosud trochu nechápu, jak se nám tuto akci podařilo navštívit. Jsem ráda i za exkurzi do běžného života v horské vesnici, včetně zcela spontánní návštěvy místní školy. Dále chválím místní velmi zážitkovou kuchyni, neb spousta jídel obsahovala hned několik přidružených aktivit. Pro vegetariána či biologa amatéra jako stvořené. Sešla se skvělá parta, byla legrace, nikdo se nebral příliš vážně, drželi jsme spolu, i když jsme se málem vzájemně rozprodali za poníky a velbloudy. :)

Tato akce byla poněkud speciální v tom, že průvodce byli rovnou dva, což se ovšem ukázalo na tuto bandu exotů tak akorát. Dohromady to měli hezky pod kontrolou a doplňovali se, resp. adekvátně pošťuchovali. Vojta je sečtělý, umí poutavě vyprávět v poměrně širokém spektru témat, včetně historických souvislostí, je to poměrně pohodář a jen tak ho něco nerozhodí, disponuje i slušnými vyjednávacími a organizačními schopnostmi. Martina jako začínající průvodce má rozhodně potenciál, zvládá vyprávět neméně poutavě, organizačně schopná taktéž je, pokud zrovna kolem nepobíhají koťátka ) Radím však nepoukazovat na stále se opakující architektonické prvky, druh a množství výzdoby v okolí, pokud jí zrovna přijdou extrémně fotogenické. S oběma průvodci byla legrace, byli pro každou drobnou špatnost, člověk se s nimi cítil bezpečně a jako mezi dobrými přáteli (uznávám, že nemůžu být úplně objektivní, neviděli jsme se poprvé).

Dáša Bendová

Uzbekistán - PLNO, průvodce: Vojta Lokša, Martina Podhůrská

Program byl super od začátku do konce - docela našlapaný, ale i přesto jsme všechno důležité stihli. Z měst hedvábné stezky dýchala historie a exotika, jakou v Praze ani Paříži člověk nepotká. Musím vyzdvihnout modrokachličkovou výzdobu interiérů i exteriérů! Asi nejintezivnější zážitek byl závěr výpravy, kdy jsme napřed jeli k moři, ke kterému jsme ale nedojeli. Cestou k němu jsme navštívili dechberoucí nekonečné pohřebiště. Na místě bývalého moře jsme pak zažili tradiční místní sportovní utkání buzkaši, kde jsme se nakonec stali hlavní atrakcí místo koní. Večer jsme zakončili průzkumem vraků lodí v bývalém přístavišti. A saturaci zážitky jsme dovršili další den cestou nočním vlakem do Taškentu. Prostě bomba, moc díky! )

Oba průvodci byli super, patří jim obrovky dík, že výpravu zorganizovali - Marti za to, že z našeho paktu jsme čtyři a chceme do Uzbekistánu vyjednala plnohodnotnou výpravu a Vojtovi za to, že se nás ujal. Program byl skvělý a neskutečně jsem si ho užila. Jo a musím pochválit ubytování, některá byla fakt bombastická a naprosto nad očekávání - jmenovitě to v Chivě bylo nádherné, jurtový kemp v poušti Kyzylkum byl kouzelný a paní Lola v Samarkandu doslova nezapomenutelná. A i ten Ali v horách byl nakonec super, i když to byl trošku bizár. D

Diana Kozárová

Faerské ostrovy, průvodce: Vojta Lokša

Páčilo sa mi, že sme prešli veľa ostrovov, stanovali v rôznych kempoch, požičali si autá, vysielačky, organizáciu, komunikáciu, let vrtuľníkom, super atmosféru a vlastne aj úplne všetko ostatné. A veľa sme ušetrili ?

Vojta bol vždy o pár krokov v riešení napred, všetko mal premyslené, rovnako náhradné plány v akejkoľvek situácii. Vyšlo nám vďaka nemu všetko tak ako malo. A je s ním sranda! Tak snáď nám vyjde aj nejaká ďalšia výprava. 

Jana Cermanová

Silvestr v Ománu - PLNO, průvodce: Vojta Lokša

Dobrá parta lidí, skvělý výběr lokality a vůbec se mi tam moc líbilo. Průvodce Vojta byl super, hodně ví a měl s námi velkou trpělivost.

Byla jsem spokojená po všech stránkách, myslím si, že není co vytknout. Do Ománu bych se určitě ráda ještě vrátila a moc ráda uvidím všechny, co tam s námi byli. Díky za krásnou dovolenou!

 

 

Zindulka Vojtěch

Sokotra –⁠ Jemen - PLNO, průvodce: Vojta Lokša

Vojta je super průvodce, snaží se vše zajistit a vyřešit, ke spokojenosti všech, nebo alespoň většiny :-) už jsem s ním absolvoval několik cest a vždy super zážitky. Nikoho neomezuje ani nenutí. A když je potřeba vždy vymyslí nějakou jinou alternativu, jelikož také fotím, tak máme někdy i podobné nápady. :D Jinak neskutečné schopný zajisti téměř nemožné, třeba dva týdny, když na ostrov se v drtivé většině létá jen na týden!

Pochválil bych samotnou celkovou organizaci, s tím, jak nebylo jednoduché zjistiti všechny informace (Arabové) a neustále se upravoval plán cesty, ze dne na den se měnily plány i s ohledem na počasí. Jelikož jsem, klasicky nestudoval plán cesty, tak mi to nijak zásadní nepřišlo. Hlavně bych vyzdvihl to, že jsme tam mohli být dvakrát déle než běžní turisti, nikam jsme nemuseli spěchat a mohli jsme si užít ostrov co to jen šlo. To byly neskutečné organizační schopnosti Vojty. :D

Zatím jedna z nejdražších akcí, co jsem absolvoval a současně nejvíce zážitků a zkušeností ze všech současných akcí. Byla to opravdu výjimečná akce ze všech stran, pozitivně myšleno :-) . Akce která přesně zapadá do expe -vydej se s odvahou do míst, která nejsou pro každého!

Janka

Japonsko - poslední místo, průvodce: Vojta Lokša

Vojta je úžasný profesionál. Je vidieť, že Japonsko miluje a pozná a chce sa o svoje znalosti podeliť s ostatnými :-) Skvele reagoval na dynamiku skupiny, vnímal naše potreby a keď bolo treba, pozmenil plány, prispôsobil sa. 6 hviezdičiek z 5 :-)

Chválím kombináciu miest, prírody, známych pamiatok i menej známych miest. Karaoke bolo skvelé :-) Jedlo úžasné :-)

S Expeditionem som už na pár výletoch bola a každý bol úžasný a iný. Japonsko je skvelá poznávačka, hlavne vďaka Vojtovi, dúfam, že ešte pridá ďalšie cesty :-)

Petra Hosenseidlová

Uzbekistán - PLNO, průvodce: Vojta Lokša, Martina Podhůrská

Průvodcům nemám, co vytknout, oba byli skvělí a se vším si poradili. Vojta s pomocí místních klidně sežene během jednoho odpoledne pro celou výpravu kapesné přesahující hodnotu místního ročního průměrného platu a Martina vás najde, i když se vám zbytek výpravy ztratí. :)

Pochválila bych asi úplně všechno. :) Do Uzbekistánu jsem se chtěla už dlouho podívat a výprava byla tak dobře naplánovaná, že jsme projeli (téměř) celou zemi. Kromě toho se sešla super parta lidí, s mnohými se vídáme i po výpravě. Byla to moje první akce s Expe a rozhodně ne poslední!

 

 

Mirka Miščáková

Uzbekistán - PLNO, průvodce: Vojta Lokša, Martina Podhůrská

Pochválila by som plán cesty - je super, že sme prešli takmer celý Uzbekistan od Taškentu až po Aralské more. Vzhľadom na počet dní cesty sme mali program úplne plný a nestíhali sa nudiť. Tiež ma teší, že sme si vyskúšali ako miestne vlaky tak aj taxíky a odvoz miestnymi ľuďmi (a ťavy ) ) Ďalej pripravenosť sprievodcov - info o krajine, histórii, kultúre, pamiatkach, ktoré nám dali, schopnosť dorozumieť sa rusky a pod. Výber sprievodcov - Marta a Vojta sú super osobnosti so skvelou povahou a zmyslom pre humor a rada s nimi pôjdem na expedíciu opäť.

Marti, Vojta, vďaka za skvelú akciu! Klobúk dole pred Vami ako ste ju viedli a vedeli nás upratať ) Nebola ani minúta, kedy by som sa nudila a zároveň myslím, že sme čas strávený v Uzbekistane využili naplno. Stretli sme sa skvelá partia rôznych ľudí, ktorá si užila kopec zábavy a spoznala značnú časť veľmi zaujímavej a krásnej krajiny. A myslím, že sme si všetci sadli aj ľudsky. Na svoju prvú akciu s Expe budem určite spomínať len v dobrom!

Pája

Silvestr v Ománu - PLNO, průvodce: Vojta Lokša

Pochválila bych úplně všechno, byla to moje první expedice a byla úžasná. Krásná destinace a ještě lepší parta lidí.

Vojta byl super! Expedice byla super a Vojta vždy informoval, vždy se ptal i na náš názor což bylo fajn. Hodně se mi líbilo jak vždy našel spoustu informací o místě, na kterém jsme se nacházeli. Ráda bych s ním jela na další expedici!

Bylo to skvělý. Děkuju moc! :)

 

Jana Maršálková

Tibet - poslední místo, průvodce: Vojta Lokša

Vojta je frajer a má můj neskonalý obdiv :-) Je to studnice vědomostí a v Číně je jako ryba ve vodě, bez něj bychom byli ztraceni. Dokáže si poradit s nečekanými situacemi i s klidem řešit drobné neshody ve skupině. Krom toho je to skvělý člověk se smyslem pro humor a velkým nadhledem. Určitě bych s ním ráda jela někam znovu.

Byla to moje první akce s Expeditionem a doufám, že ne poslední :-) Jsem moc spokojená. Děkuji.