Reference

Pavel Stöhr

Silvestr v srdci Balkánu, průvodce: Ondra Peč

Ondra je pohodový týpek, který dokázal vytvořit přátelskou atmosféru. K práci průvodce přistupoval zodpovědně a profesionálně a zároveň kamarádsky. Určitě bych s ním rád vyrazil na nějakou expedici i v budoucnu.

Celá výprava byla profesionálně připravena a načasovaná i s ohledem na měnící se počasí před odjezdem do Bosny. Díky tomu proběhlo vše tak, jak má, bez jediného problému. Velké díky za skvělou organizaci!

Není jediná věc, s kterou bych nebyl spokojený.

Martin Hořák

Silvestr v bosenských horách, průvodce: Honza Rejchrt

Honza byl skvělý, jak po profesionální a organizační stránce, tak po té kamarádské a se všemi dobře vycházel. Také bylo fajn, že vždy bral maximální ohled na skupinu a společně jsme se domlouvali, jaký bude přesný program, aby to všichni zvládli a všem to vyhovovalo nebo že si vyměnil své sněžnice s těmi od Alex, které nebyly úplně vhodné, aby všichni zvládli výšlap, i když to pro něj muselo být náročnější. Také velmi pozitivně hodnotím cvičení s lavinovým vysílačem a celkově spoustu informací a názorných ukázek jak hodnotit lavinové riziko přímo na svahu ap.

Chtěl bych poděkovat Expedition clubu za skvěle naplánovanou výpravu a hlavně Honzovi za skvělé vedení a budu rád, pokud se s ním na budoucí výpravě ještě někdy potkám.

Klára Vyskočilová

Silvestr v srdci Balkánu, průvodce: Zbyněk Král

Na výpravě bych pochválila:

              - Zbyňka

 - jeho povídání o Bosně, historie nenásilnou a zajímavou formou. Sdílel střípky, co znal, ale nezahlcoval nás zase informacemi.
 - flexibilita programu = v průběhu se několikrát měnil plán a Zbyněk vždy přišel aktivně s nějakým nápadem či změnou = určitě bylo skvělý rozdělit dojezd domu na 2 etapy a podívat se i jinde či celodenní trip v Lukomiru
  - navnímání skupiny - Zbyněk velmi dobře uměl číst energii ve skupině a i dle toho organizovat další věci (např. po půlnoci nás pár chtělo jít spát, vykomunikoval jak s ostatními lidmi tak i s majitelem podmínky pro to, abychom mohly jít spát na hoře - Díky; dále třeba i odjezd o den dříve a přespání v Chorvatsku)
  - Zbyňkova komunikace - vždy včasná a jasná, transparentní, změny byly vždy komunikovány a rozhodnuty skupinou, když bylo potřeba udělat rozhodnutí ze strany průvodce, Zbyněk jej sebevědomě udělal 
  - horský průvodce Zbyněk - vyhodnocení rizik (nelezení někam, kam bychom to zřejmě nedali bez zbytečného risku), pravidelné pauzy pro shluknutí skupiny, kontrola skupiny při hiku atd.
  -  řízení 

-  hike v Lukomiru byl skvělý jednodenní trip
-  Sarajevo - procházka
-  Olympijské "monumenty"

Velké díky, těším se na další výpravu se Zbyňkem - doufám, že bude mít něco takto fajnového a na pohodu třeba turista či průzkumník. 

Karel Tatranský

Silvestr v bosenských horách, průvodce: Matouš Káňa

Matouš je navzdory svému mládí (srovnávám se sebou :)) profík každým coulem, sympaťák, maximálně nápomocný a prostě super guide! (Z Ondry mám úplně stejný dojem, i když jsme spolu strávili jen trochu času). S oběma kdykoli vyrazím znovu kamkoli!

Pochválil bych celkovou výpravu, byl to skvělý zážitek a jsem moc rád, že jsem se ženou (a Ondrou) nechal ukecat na tuto náročnější variantu bosenského silvestru. Vrátil jsem se na euforickém obláčku, skupina byla výborná, zážitky intenzivní, vyhlídky překrásné, prostě naprostá pecka!

Jana Jankovcová

Silvestr v srdci Balkánu, průvodce: Ondra Peč

Myslím,že budu mluvit za celou partu, že lepšího průvodce jsme si nemohli přát. Ondra je profík a kam vešel,tam bylo veselo. V horách jsem se s ním cítila bezpečně a věděla jsem,že se na něj můžeme všichni spolehnout. Děkujeme Ondro! 🍀

Bára Hadáčková

Silvestr v bosenských horách, průvodce: Matouš Káňa

Jela jsem s Matoušem již druhou zimní výpravu a i tentokrát jsem byla moc spokojená s jeho přístupem. Skoro všichni jsme šli poprvé na sněžnicích a Matouš nám byl po celou dobu nápomocný – radil s technikou a byl oporou při sestupu v ne úplně lehkém terénu. V horách z něj jde respekt a tam je ho za mě potřeba vždycky spousta.

Daniel Blažek

Bosna na sněžnicích pod 26 let, průvodce: Matouš Káňa

U Matouše oceňuji jeho široké znalosti o pohybu a pobytu v horském terénu. Zároveň si velmi cením jeho přátelského, ale stále profesionálního přístupu k účastníkům i citlivé práce s dynamikou skupiny. Je vidět, že ho tato práce opravdu baví, a svou radost dokáže přirozeně přenášet i na ostatní. Díky za to!

Ondřej Strnad

Silvestr v srdci Balkánu, průvodce: Michal Just

Michal je člověk na svém místě, zábavný, pohodář co nezkazí srandu, perfektně naplánovaný program, super povídání z jeho cest. Navíc má rád The Offspring <3. Tímto bych se mu chtěl také omluvit za mou nechápavost při hraní Krycích jmen. 

Líbil se mi vyvážený mix kultury (historická část Sarajeva a pozůstatky olympijských staveb kolem něj) a turistiky po hřebenech ve Visočických horách s nádhernými výhledy. A taky super počasí! :)

 

Natália Gachallová

Nejvyšší balkánské vrcholy, průvodce: Eva Mariánková

Super parta a průvodce. Líbilo se mi střídání dnů v horách s odpočinkovějšími dny na přesuny a památky/kulturu. Program byl nabitý, ale v případě potřeby i dost flexibilní na to, aby se všichni cítili v pohodě.  Nemůžu vytknout zhola nic.

Evka byla naprosto skvělý průvodce, na kterého byl spoleh, vše klapalo skvěle, každý problém vyřešila s grácií a nepokazila žádnou srandu. Organizace na jedničku a i lidsky jsme si, myslím, dost sedli.

Díky moc, Evi! Bylo to super!

 

Antonín Svoboda

Bosna - Sutjeska a Prenj, průvodce: Markéta Pavlíková

Nabitý program. 🙂 Pořádná dávka fyzické námahy, nádherná příroda a výhledy (zejména na Trnovačko jezero) i odměna ve formě večerního Mostaru se spektakulárním mostem a skvělou večeří v Tima-Irma. Průvodkyně byla komunikativní, milá, ohleduplná. Se vším si dokázala poradit a dobře vedla naši skupinu - i na místa, která nejsou pro každého. 😉😀

Klára S.

Silvestr v bosenských horách, průvodce: Matouš Káňa

Jelikož to byla má první výprava, neměla jsem žádná očekávání a těšila jsem se na dobrodružství, které mě čeká. Velmi bych chtěla ocenit harmonogram celé akce – každý den byl nabitý programem a zážitky, takže mám pocit, jako by se všechno odehrálo během jednoho dne, nikoli v průběhu celého týdne.
Líbilo se mi také, jak jsme fungovali jako skupina. Všichni k sobě byli milí a velmi přátelští a už po první noci jsem měla pocit, že se známe mnohem déle než jen jeden den. O to víc jsem ráda, že si z výpravy odnáším nejen nové zážitky, ale i přátelství.

S průvodcem jsem byla velmi spokojená – průběžně nás dostatečně informoval, řídil se stanoveným harmonogramem a při výšlapech měl profesionální přístup. Veškeré jeho rady a pokyny jsem brala s respektem a cítila jsem se díky tomu po celou dobu bezpečně a jistě.

Ondrej Hamada

Bosna - Sutjeska a Prenj, průvodce: Standa Dadák

Standa umí navodit správnou expediční atmosféru a strhnout ostatní k objevování nových cest. K případným nezdarům se staví čelem. Je přístupný diskuzi a novým nápadům. Jeho „už tam skoro jsme“ mě bude v hrůze budit ze sna, ale jako krátkodobá motivace to funguje dobře. Se Standou bych jel klidně znovu (za předpokladu, že si zlepším kondici).

Díky Expeclubu, že pro mě objevil "novou" zemi, a přitom jen kousek od domova. Výprava byla dobře sestavena a můžu ji jen doporučit!

 

Jan Feller

Bosna - Sutjeska a Prenj, průvodce: Standa Dadák

Nebyla to moje první výprava se Standou, a tak jsem jel na jistotu. Standův styl vedení akcí mi naprosto sedí – není tu jediná věc, kterou bych vytknul. Líbí se mi jeho přátelský přístup bez „vedení za ručičku“; každý účastník má naprostou svobodu rozhodnout, zda a jak se zapojí do plánování, příprav a zajištění chodu výpravy.

Navíc je Standa nekonečná studnice zkušeností, vědomostí a vychytávek (koho z nás nenapadlo po diskuzích s ním hned běžet koupit sušičku jídla?). Zkrátka je to kámoš a super parťák do jakékoliv nepohody, na kterého se dá spolehnout.

Pavel Málek

Nejvyšší balkánské vrcholy, průvodce: Ondřej Švirák

Neskutečně nabitý program. Ideální kombinace horských výstupů, road tripu, poznávání a také lokální gastronomie. Při závěrečném posezení jsme měli skoro problém si vzpomenout, co všechno jsme prožili. Průvodce byl perfektní. Věděl co dělá, znal oblast, vytvářel pozitivní náladu, naslouchal každému a respektoval pomalejší tempo některých s nás. Hlavně moje. :-)

Děkuji Expe klubu a Ondrovi, že nebyl problém si výpravu i částečně přizpůsobit mému vlastnímu programu. 

Kamila Hofmanová

Nejvyšší balkánské vrcholy, průvodce: Ondřej Švirák

Průvodce Ondra byl úžasnej a upřímně si nedovedu představit na jeho místě nikoho lepšího. Komunikoval se všemi účastníky, upřímně se o ně zajímal, byl pořád v dobré náladě, a nic pro něj nebyl problém.