Diana Kozárová
Ondra je skúsený, zodpovedný, nápomocný a je s ním sranda. Všetko mal naštudované a pripravené, takže paráda. Ondro, si super a ďakujem za všetko.
Na tejto výprave som najviac ocenil/a výborný kolektív, krásne prostredie a Ondrov skvelý nápad prehodiť spanie v bivaku a v meste kvôli počasiu. Myslím, že je to aj bez ohľadu na počasie vždy lepšie – mať hory na začiatku výpravy a „oddych“ v meste na konci. Spanie v bivaku bol určite nezabudnuteľný zážitok.
Antonín Svoboda
Nabitý program. 🙂 Pořádná dávka fyzické námahy, nádherná příroda a výhledy (zejména na Trnovačko jezero) i odměna ve formě večerního Mostaru se spektakulárním mostem a skvělou večeří v Tima-Irma. Průvodkyně byla komunikativní, milá, ohleduplná. Se vším si dokázala poradit a dobře vedla naši skupinu - i na místa, která nejsou pro každého. 😉😀
Ivana Syrovátková
Zbyněk je proste KRÁL! Ďakujem za skvelú organizáciu, schopnosť jasne určiť hranice, aby sme nešli do zbytočných rizík, za príjemnú atmosféru počas celej akcie, obohacujúci historický výklad a veškeré spoločné rozhovory.
Mám nesmiernú radosť z toho, aká skupina sme sa zišli. Vytvorili sme si naše skupinové "príjemno" a každý deň som sa tešila na nové zážitky a spoločne strávený čas. Na expedícií bolo zo všetkého kúsok, čo mi vyhovovalo. Potúlať sa po Sarajeve, ale potom si užiť aj prírodu mimo civilizácie. Nevyšiel nám síce program úplne podľa predstáv, ale vďaka za to, že sme sa dokázali dohodnúť na náhradných riešeniach. Bola to moja prvá výprava s Expe a mala som trochu obavy, aké to bude, ako to zvládnem, lebo rada prejdem čokoľvek a kdekoľvek, ale nie som až tak najrýchlejší typ. Veľmi som si to však užila a ďakujem za všetko krásno!
Honza Klicpera
Pochválil bych všechno! Boží program, boží lezení, boží parta lidí, boží atmosféra. Bez nadsázky to byl pro mě nejlépe strávený týden za uplynulé roky, na tuhle výpravu budu ještě dlouho vzpomínat. Lokality vybrané pro lezení jsou všechny nádherné, ale chtěl bych vypíchnout oblast Rebro v Bosně. Jak řekl jednou básník - naprosté lezecké porno! Atmosféra na výpravě byla neskutečná, smích a dobrá nálada zde byla na denním pořádku. Speciální díky i za možnost přespat den před výpravou v klubovně!
Jsem moc rád, že Martin nešel dělat kariéru v právech, ale místo toho svou energii soustředil do Expedition clubu, protože se pro to prostě narodil! Mimo to, že se stará o chod Expe, tak je i špičkovým průvodcem, obdivuji tuhle všestrannost. Martin umí skvěle balancovat mezi pankáčem a zodpovědným průvodcem, takže se s ním člověk nenudí, ale zároveň nemá strach o své bezpečí. Všem se na výpravě velmi aktivně věnoval, pokládal otázky aby nás lépe poznal. Také chci vyzdvihnout Marťasovu schopnost motivovat, pomohl mi překonat strachy z lead climbingu a za pouhý týden jsem se posunul mílovými kroky. V neposlední řadě mi sednul i Martinův smysl pro humor (někteří členové výpravy by možná nesouhlasili, ale oni to prostě jenom nechápou :D). Díky moc Marťas, budu se moc těšit na další výpravu!
Zuzana Marečková
Ačkoliv časově byla výprava vlastně poměrně krátká, byla našlápnutá programem od začátku do konce, kombinace jednotlivých dní na střídačku ve městě a v přírodě dohromady vytvořila vyváženou mozaiku toho nejlepšího , co může Bosna nabídnout. Každý jeden východ (ano, mezi řádky chválím Martinu za to, že mě ráno dokázala vytáhnout ze spacáku) i západ slunce stál za to, stejně jako spousta drobných zastávek na zajímavých místech po cestě, závěrečný rafting byl taktéž super. Všichni se k sobě chovali hezky, bylo krásné sledovat, jak si i přes větší věkové rozdíly dokáží všichni popovídat, nikdo nikomu neodmítl pomoc, pokud ji potřeboval, všichni se vzájemně podporovali a tak všechno běželo hladce bez větších obtíží.
Martina tuhle akci zvládla na výbornou, jako průvodce dokázala krásně namixovat profesionální, kamarádský a lidský přístup. Zafungovala jako studnice historických informací a souvislostí, databáze doplňujících dokumentů a filmů, jako neúnavný motivátor fyzicky méně zdatných účastníků výpravy, prokázala až tvrdohlavou vytrvalost při bránění ohně před bouřkou a kroupami, kreativně vyřešila drobné vyskytnuvší se problémy a tak dále, nemůžu ji přece glorifikovat až do nebes, aby nám zase moc nezpychla. :) Každopádně opravdu oceňuji její schopnosti komunikace prakticky s každým, nikoho neopomíjela a skutečně se snažila každého z nás podpořit, takže z některých vykřesala vskutku nečekané výkony.
Jan Feller
Nebyla to moje první výprava se Standou, a tak jsem jel na jistotu. Standův styl vedení akcí mi naprosto sedí – není tu jediná věc, kterou bych vytknul. Líbí se mi jeho přátelský přístup bez „vedení za ručičku“; každý účastník má naprostou svobodu rozhodnout, zda a jak se zapojí do plánování, příprav a zajištění chodu výpravy.
Navíc je Standa nekonečná studnice zkušeností, vědomostí a vychytávek (koho z nás nenapadlo po diskuzích s ním hned běžet koupit sušičku jídla?). Zkrátka je to kámoš a super parťák do jakékoliv nepohody, na kterého se dá spolehnout.
Ondrej Hamada
Standa umí navodit správnou expediční atmosféru a strhnout ostatní k objevování nových cest. K případným nezdarům se staví čelem. Je přístupný diskuzi a novým nápadům. Jeho „už tam skoro jsme“ mě bude v hrůze budit ze sna, ale jako krátkodobá motivace to funguje dobře. Se Standou bych jel klidně znovu (za předpokladu, že si zlepším kondici).
Díky Expeclubu, že pro mě objevil "novou" zemi, a přitom jen kousek od domova. Výprava byla dobře sestavena a můžu ji jen doporučit!
Petr Schreier
Upřímně jsem vůbec nevěděl, co od takové dovolené čekat. Expedice pod vedením průvodce, země, ve které jsem nikdy nebyl, přechod na těžko (byť krátký), který jsem do té doby absolvoval pouze jednou a 9 lidí, které jsem nikdy v životě neviděl. To vše ve mně nejprve vyvolávalo poměrně velký pocit nejistoty a mohu říci, že i proto jsem se na dovolenou nijak zvlášť netěšil...to vše se ale změnilo hned od prvního dne, kdy průvodce navodil přátelskou atmosféru a během cesty na místo jsme se společně začali poznávat. Celá expedice byla skvělá, průvodce úžasný a po téhle zkušenosti s Expeditionem Clubem to určitě nebyla moje poslední akce! Peťo, ještě jednou díky za nádhernou dovolenou. :)
Martin Hořák
Honza byl skvělý, jak po profesionální a organizační stránce, tak po té kamarádské a se všemi dobře vycházel. Také bylo fajn, že vždy bral maximální ohled na skupinu a společně jsme se domlouvali, jaký bude přesný program, aby to všichni zvládli a všem to vyhovovalo nebo že si vyměnil své sněžnice s těmi od Alex, které nebyly úplně vhodné, aby všichni zvládli výšlap, i když to pro něj muselo být náročnější. Také velmi pozitivně hodnotím cvičení s lavinovým vysílačem a celkově spoustu informací a názorných ukázek jak hodnotit lavinové riziko přímo na svahu ap.
Chtěl bych poděkovat Expedition clubu za skvěle naplánovanou výpravu a hlavně Honzovi za skvělé vedení a budu rád, pokud se s ním na budoucí výpravě ještě někdy potkám.
Jakub Janík
Byla to má první výprava s Expe, užil jsem si ji maximálně, všichni zúčastnění byli super. Myslím, že jsme dokázali, že máme týmového ducha a byli jsme schopni si navzájem pomáhat a podporovat se. Hory byly krásné i drsné, některé výstupy bych asi hodnotil jako obtížnější což mi ale naopak vyhovovalo. Jídlo v Bosně bylo fantastické, vůbec nevím jak teď budu žít bez burku a baklavy :-D. Hodně zajímavé je to jak člověk začne vnímat historii Bosny potom co ji navštíví. Děkuji za tuto zkušenost. Určitě s Expe pojedu znovu někam za dobrodružstvím.
Klára Vyskočilová
Na výpravě bych pochválila:
- Zbyňka
- jeho povídání o Bosně, historie nenásilnou a zajímavou formou. Sdílel střípky, co znal, ale nezahlcoval nás zase informacemi.
- flexibilita programu = v průběhu se několikrát měnil plán a Zbyněk vždy přišel aktivně s nějakým nápadem či změnou = určitě bylo skvělý rozdělit dojezd domu na 2 etapy a podívat se i jinde či celodenní trip v Lukomiru
- navnímání skupiny - Zbyněk velmi dobře uměl číst energii ve skupině a i dle toho organizovat další věci (např. po půlnoci nás pár chtělo jít spát, vykomunikoval jak s ostatními lidmi tak i s majitelem podmínky pro to, abychom mohly jít spát na hoře - Díky; dále třeba i odjezd o den dříve a přespání v Chorvatsku)
- Zbyňkova komunikace - vždy včasná a jasná, transparentní, změny byly vždy komunikovány a rozhodnuty skupinou, když bylo potřeba udělat rozhodnutí ze strany průvodce, Zbyněk jej sebevědomě udělal
- horský průvodce Zbyněk - vyhodnocení rizik (nelezení někam, kam bychom to zřejmě nedali bez zbytečného risku), pravidelné pauzy pro shluknutí skupiny, kontrola skupiny při hiku atd.
- řízení
- hike v Lukomiru byl skvělý jednodenní trip
- Sarajevo - procházka
- Olympijské "monumenty"
Velké díky, těším se na další výpravu se Zbyňkem - doufám, že bude mít něco takto fajnového a na pohodu třeba turista či průzkumník.
Tibor Vansa
Best roadtrip ever. Krásné lezení, výborně odjištěné cesty, Blagaj je magicky krásné místo, kam se určitě chci vrátit. Ze všeho nejlepší ale byla parta, která se tam sešla – byla to terapie na duši se vším všudy.
Martine, byl jsi nejen výborný průvodce, ale i skvělý parťák. Bez tebe by tak neuvěřitelně uvolněná a otevřená atmosféra nevznikla. Díky moc za to! Držím ti palce, ať se ti splní všechny tvé sny, ať už expediční, nebo rodinné.
Matyáš
S Barčou byla především náramná sranda, dokázala celou skupinu stmelit velmi rychle a měla všechno suprově naplánované. Zároveň dokázala řešit všechny nastalé problémy. Highlight výpravy bylo rozhodně popíjení svařáku a přespání v bivaku! A taky karaoke v autě, oběd ve vylidněné vesničce u místních, sjíždění skokanskýho můstku po zadku a psí rodina se zapíkem. Vyzdvihl bych také ochutnání tamní kuchyně na ubytováních. Hodně se mi líbily výlety v horách v kombinaci s trochou kultury, také luxusní levná ubytka. Sešla se povedená parta, všichni táhli za jeden provaz a užívali si to společně. V neposlední řadě se mi moc líbí koncept výprav pod 26 let..
Už jsem s Expe na pár akcích byl, tohle byla rozhodně jedna z nejlepších, moc jsem si to užil, díky za ní :-)
Natália Gachallová
Super parta a průvodce. Líbilo se mi střídání dnů v horách s odpočinkovějšími dny na přesuny a památky/kulturu. Program byl nabitý, ale v případě potřeby i dost flexibilní na to, aby se všichni cítili v pohodě. Nemůžu vytknout zhola nic.
Evka byla naprosto skvělý průvodce, na kterého byl spoleh, vše klapalo skvěle, každý problém vyřešila s grácií a nepokazila žádnou srandu. Organizace na jedničku a i lidsky jsme si, myslím, dost sedli.
Díky moc, Evi! Bylo to super!
Tomáš Gábor
Parádní mix turistiky v horách a prozkoumávání kultury a historie Bosny. A taky skvělá parta lidí.
Petr je skvělý průvodce, oceňuji jeho osobní přístup. Vždy se s námi domluvil na programu dne a když zrovna nebylo úplně pěkné počasí, měl v záloze náhradní program. Celou dobu se o nás vzorně staral. Dík!