Jana Pokorná
Za mě to bylo úplně skvělý, Honza se nám snažil vyjít vstříc v našich požadavcích jako skupiny, poradil si podle mě i dobře s méně obratnými členy expedice, kteří byli trochu specifičtí, snažil se nám pomáhat a radit a obecně si myslím, že ve skupině vládla skvělá atmosféra.
Kateřina Škaldová
Pochválit bych chtěla hned několik věcí. Logicky a smysluplně poskládaný program. Příjemné ubytovaní ve všech destinacích, zejména však u bratrů v horách, kde jsme strávili dvě noci. A moc si vážím taky odpočinkového odpoledne, které jsme strávili v Sarajevu v termálech.
Průvodce (pro nás interně označován jako trenér) znám již nějaký ten pátek, proto nebudu ve svém hodnocení zřejmě zcela objektivní. Nicméně Peťu hodnotím velice kladně. Věděl, co a jak, dokázal poradit, nasměrovat, vykomunikovat a když nevěděl, vše vygooglil. Krásně nás provedl celou expedicí, ale zároveň jsme měli volnost a možnost prozkoumávat Bosnu každý po svém. Vždy když bylo třeba rozhodnout o dalším průběhu akce, zeptal se na naše preference a přání, což považuju za opravdu dobrý tah. Nedá se zavděčit všem, ale většina v závěru stačí. Když už jsme mleli z posledního dokázal nás vyhecovat a odměnou nám byla malá překvapení typu vafle s nutellou a banánem na nejvyšší hoře Bosny a Hercegoviny. Sečteno a podtrženo byl Peťa nejlepší trenér, kterého jsme si mohli přát. Jela bych s ním hned někam znovu, cítila jsem z něj jistotu a cítila jsem se po celou dobu trvání akce v bezpečí.
Bára Hadáčková
Jela jsem s Matoušem již druhou zimní výpravu a i tentokrát jsem byla moc spokojená s jeho přístupem. Skoro všichni jsme šli poprvé na sněžnicích a Matouš nám byl po celou dobu nápomocný – radil s technikou a byl oporou při sestupu v ne úplně lehkém terénu. V horách z něj jde respekt a tam je ho za mě potřeba vždycky spousta.
Veronika Clausová
Michal byl fakt super, udržoval v partě dobrou náladu a vždy byl otevřenej našim nápadům. Do programu přidal přespání v bivaku v horách a to bylo skvělý. V horách dával na všechny pozor, pomáhal méně zkušeným. Akorát musí trochu potrénovat Krycí jména. :D Dávám pět hvězdiček z pěti!
Na výpravě se mi líbilo všechno - super parta lidí, program a nezapomenutelné zážitky. Výpravy s Expe prostě stojí za to! Chudáci lidi kolem mě pak musí ještě dlouho poslouchat, co všechno jsem zažila.
Díky za to, co děláte! Jste boží! :)
Antonín Svoboda
Nabitý program. 🙂 Pořádná dávka fyzické námahy, nádherná příroda a výhledy (zejména na Trnovačko jezero) i odměna ve formě večerního Mostaru se spektakulárním mostem a skvělou večeří v Tima-Irma. Průvodkyně byla komunikativní, milá, ohleduplná. Se vším si dokázala poradit a dobře vedla naši skupinu - i na místa, která nejsou pro každého. 😉😀
Tereza Šimková
Moc se mi líbila kombinace návštěvy města, urbexu a zároveň krásných treků na horách. A to vše za pár dní :)
Zbyněk byl super průvodce - nejvíce cením rychlé rozhodování ať už šlo o výběr restaurace, trasu nebo třeba úplnou změnu plánu kvůli počasí. Zároveň je to pohodový kluk se zajímavými historkami a zkušenostmi.
Díky moc, že jste nás vzali sebou jako extra posilu výpravy! :) Moc si toho vážím, byl to skvělý způsob strávení konce roku a určitě to nebyla moje poslední výprava.
Jakub Janík
Byla to má první výprava s Expe, užil jsem si ji maximálně, všichni zúčastnění byli super. Myslím, že jsme dokázali, že máme týmového ducha a byli jsme schopni si navzájem pomáhat a podporovat se. Hory byly krásné i drsné, některé výstupy bych asi hodnotil jako obtížnější což mi ale naopak vyhovovalo. Jídlo v Bosně bylo fantastické, vůbec nevím jak teď budu žít bez burku a baklavy :-D. Hodně zajímavé je to jak člověk začne vnímat historii Bosny potom co ji navštíví. Děkuji za tuto zkušenost. Určitě s Expe pojedu znovu někam za dobrodružstvím.
Martina
Martin byl super, myslím že našel ideální střed mezi tím být náš kámoš a součátí party, ale taky dohlížet na to aby všechno bylo vpohodě a lezení bylo bezpečný. Aby se všichni cítili komfortně a nebáli se. Popostrčil toho, kdo potřeboval nahecovat a zároveň nikoho nenutil, když to ten člověk necítil.
Nejvíc se mi líbilo, že si člověk nepřipadal jako s "cestovkou", ale jako s partou svých kámošů. Líbilo se mi, že jsme měli možnost spát venku u skal ale taky to proložit pohodou na apartmánu. Super bylo, že když se člověk necítil na to tahat nějaké cesty, mohl se vždycky s někým prostřídat a lézt top rope, a když ne, Martin byl vždycky ochotný cokoli natáhnout. Šlo vidět, že je jeho priorita abychom si dobře zalezli my.
Byla to parádní lezecká výprava v krásné oblasti, ze které si odvážím ještě hezčí zážitky. Sešla se super partička, takže si člověk připadal jako mezi svýma. Moc jsem si to užila, mělo to všechno - od společné pohody a vínka u ohně, přes překonávání vlastních limitů, kdy si člověk pěkně zabojoval v cestě.
Petr Schreier
Upřímně jsem vůbec nevěděl, co od takové dovolené čekat. Expedice pod vedením průvodce, země, ve které jsem nikdy nebyl, přechod na těžko (byť krátký), který jsem do té doby absolvoval pouze jednou a 9 lidí, které jsem nikdy v životě neviděl. To vše ve mně nejprve vyvolávalo poměrně velký pocit nejistoty a mohu říci, že i proto jsem se na dovolenou nijak zvlášť netěšil...to vše se ale změnilo hned od prvního dne, kdy průvodce navodil přátelskou atmosféru a během cesty na místo jsme se společně začali poznávat. Celá expedice byla skvělá, průvodce úžasný a po téhle zkušenosti s Expeditionem Clubem to určitě nebyla moje poslední akce! Peťo, ještě jednou díky za nádhernou dovolenou. :)
Jan Feller
Nebyla to moje první výprava se Standou, a tak jsem jel na jistotu. Standův styl vedení akcí mi naprosto sedí – není tu jediná věc, kterou bych vytknul. Líbí se mi jeho přátelský přístup bez „vedení za ručičku“; každý účastník má naprostou svobodu rozhodnout, zda a jak se zapojí do plánování, příprav a zajištění chodu výpravy.
Navíc je Standa nekonečná studnice zkušeností, vědomostí a vychytávek (koho z nás nenapadlo po diskuzích s ním hned běžet koupit sušičku jídla?). Zkrátka je to kámoš a super parťák do jakékoliv nepohody, na kterého se dá spolehnout.
Martin Šafránek
Akce byla ze strany průvodce, Petra Toboláka perfektně připravena. O cestě a programu nás v průběhu neustále informoval a podle nálady a tužeb svých svěřenců nabízel mnoho alternativ. Místní historické a přírodní atrakce vždy zpestřil krátkým výkladem z dějepisu. Petra hodnotím jako neuvěřitelně milého, obětavého a inspirativního člověka, se kterým bych se nebál kamkoli cestovat.
Akci mohu všem ostatním jen doporučit.
Pavel Stöhr
Ondra je pohodový týpek, který dokázal vytvořit přátelskou atmosféru. K práci průvodce přistupoval zodpovědně a profesionálně a zároveň kamarádsky. Určitě bych s ním rád vyrazil na nějakou expedici i v budoucnu.
Celá výprava byla profesionálně připravena a načasovaná i s ohledem na měnící se počasí před odjezdem do Bosny. Díky tomu proběhlo vše tak, jak má, bez jediného problému. Velké díky za skvělou organizaci!
Není jediná věc, s kterou bych nebyl spokojený.
Ondrej Hamada
Standa umí navodit správnou expediční atmosféru a strhnout ostatní k objevování nových cest. K případným nezdarům se staví čelem. Je přístupný diskuzi a novým nápadům. Jeho „už tam skoro jsme“ mě bude v hrůze budit ze sna, ale jako krátkodobá motivace to funguje dobře. Se Standou bych jel klidně znovu (za předpokladu, že si zlepším kondici).
Díky Expeclubu, že pro mě objevil "novou" zemi, a přitom jen kousek od domova. Výprava byla dobře sestavena a můžu ji jen doporučit!
Jaroslav Kubicek
Kdybych měl průvodce hodnotit hvězdičkami, tak bych jich dal pět:
- první za schopnost improvizace v proměnlivém počasí a terénu (krom sněžení bylo asi vše)
- druhá za hike v okoli Lukomiru
- třetí za odhodlaní dojet fakt až do Lukomiru po té "cestě"
- čtvrtá za vytrvalý optimismus ve všech situacích (ať už s řidiči na balkánských silnicích nebo s naší 12-člennou skupinou, která buď přicházela s 15 různými nápady co dělat dál anebo na věc naopak neměla vůbec žádný názor
- pátá hvězda za obětovaní své zraněné nohy (a snad né i zad) plus vše ostatní
Díky!
Jana Králová
Tohle je vážně ten nejlepší způsob, jak ukončit starý rok a přivítat ten nový. Silvest v horách s bandou stejně laděných lidí je prostě přesně to, co chceš! Hlavně teda karaoke místních chlapců a pravou nefalšovanou bosenskou večeři, po který nemá kocovina šanci! :D Navíc jak se říká “Jak na Nový rok, tak po celý rok!” Takže doufám, že na cestách a s Expe! :)