Reference

Linda Bobrová

Ladakh - Indie Himálaje - PLNO, průvodce: Bára Ďásková

Expedice byla skvěle zorganizovaná. Už před odjezdem se o nás Barča starala a neustále nabízela pomoc či informace, do čeho jsme se to vlastně dali. Především jsem byla nadšená z toho, kam všude jsme se právě díky ní a jejím přátelům z Indie mohli dostat. Byla jsem spokojená naprosto se vším, sešla se nás skvělá parta a Indie je naprosto úchvatná. Nemělo to jedinou chybu. 

Barča byla po celou dobu, a tím myslím od prvního hovoru s ní, až do poslední chvíle, takovou naší starostlivou maminou. Neustále se ujišťovala, jestli je všechno jak má být a jestli jsme spokojení. Jsem jí neskutečně vděčná za to, co všechno pro nás udělala a zařídila. Dokázala nás totiž vzít na místa, kam bych se bez její pomoci nikdy nepodívala, a ukázala nám Indii v celé její kráse. Barča je prostě úžasná, nejen že je velice přátelská a milá, ale má i velké srdce a vy víte, že kdyby se cokoli dělo, vždycky vám pomůže. Byla celé skupině naprosto otevřená a hlavně nás nerozdělila na průvodkyni a ostatní, ale utvořili jsme jednu skvělou partu a stali se tak přáteli. Vyzařuje z ní hrozně pozitivní energie a svou nadšeností ze světa vás dokáže strhnout na svou vlnu. S Bárou bych se nebála navštívit jakoukoliv zemi, protože tím, jak je odvážná, dodává odvahu a touhu po dobrodružství i ostatním. A jak říká náš kamarád Tenzin a Jeho Svátost Dalajláma: World doesn´t need more engineers, scientists or businessmans. World need more lovers. Myslím, že jedním takovým z těch lovers Bára právě je. Patří jí můj obdiv a děkuji za to, že jsem mohla být šťastná a ocitla se na měsíc v naprosté pohádce. 

Do Indie jsem se naprosto zamilovala, především do oblasti Ladakhu a Spiti. Tibetská kultura, do níž jsme mohli nahlédnout, mě naprosto fascinovala a myslím, že se od Tibeťanů máme ještě co učit. Naprosto jsem si užívala každou minutu, kdy jsem mohla trávit čas s místními obyvateli, Tenzinem a celou naší skupinou. Jsem vděčná za to, že jsem mohla být součástí něčeho tak upřímného a plného lásky.

Aneta Kočová

Ladakh - Indie Himálaje - PLNO, průvodce: Bára Ďásková

Sešla se skvělá parta, která si byla hodně věkově blízká. Díky tomu jsme si užili kopec srandy. Určitě bych pochválila výběr míst a aktivit. Díky tomu jsme mohli poznat Indickou rozmanitost, otestovat naše hranice a schopnosti (alespoň ty moje). Vše bylo naplánovné, tak abychom stihli načerpat energii a vyhovovalo to všem.

Barča = Nejlepší expediční průvodce  pod sluncem, bez nadsázky! Stále usměvá, i když ji rozhodně do smíchu není a to pak musí být i tobě. Vždycky najde řešení, které by vyhovovalo celé partě. Vždycky si ví rády, působí naprosto sebejistě, zkrátka je vidět, že dané místo zná a ví co dělá. Patří ji velké dík, protože bez ní, bychom se nikdy nepodívali do těch nejtajnějších zákoutí, které normální turista nevidí. Taky bych ocenila její ztřeštěnost, že se nechala strhnout každou naši blbinou, díky tomu se okamžitě stala parťačkou a ne paní vedoucí . Moc se mi líbí, že je vidět, že Barča dělá vše s láskou a Indie je její druhý domov. Díky tomu jsme si všichni odnesli nezapomenutelné zážitky. (Jistě nemluvím jen za sebe.)

Iveta Karhánková

Ladakh - Indie Himálaje - PLNO, průvodce: Bára Ďásková

Jsem ráda, že jsem se na poslední chvíli rozhodla jet. Tibeťané a Himálaje mi učarovaly a Bářina znalost Indie a slabost pro ni tuto cestu maximálně pozvedly. Díky, Expedition Clube :-)

Nejvíce se mi líbila pasáž, kdy jsme cestovali Himálajemi a přespávali v klášterech. V Lehu taky moc fajn. Šrínagar mě zaujal hlavně z pohledu ornitologa, jezero je nádherná ptačí lokalita a já sama bych tam strávila více dní pozorováním ptáků. Pak už na mě bylo všude moc lidí a málo přírody. Ale jsem ráda za každý zážitek, který jsem na cestě mohla zažít.

Průvodkyně Bára je výjimečná ženská! Indii má pod kůží a podívali jsme se díky ní do míst, která nejsou pro běžné turisty k vidění. Zná perfektně mentalitu Indů i Tibeťanů. Je velmi soucitná, obrovsky trpělivá, empatická, stmelující, bezprostřední a zábavná. Pokud se vyskytly trošku horší chvilky, dokázala všechny podržet. Zároveň se nebojí říci svůj názor. Za mě super!!!

Matúš Uríček

Ladakh - Indie Himálaje - PLNO, průvodce: Bára Ďásková

Som vďačný Expedition clubu za to, že mi umožnil pocítiť krásu spoznávania nových obzorov, kultúr, hodnôt krásu cestovania. Umožnil mi vnímať, že v iných kútoch sveta ľudia vedú úplne iné životy, pre nás fascinujúce, pre nich všedné. Vzbudilo to vo mne bázeň a chuť spoznávať ďalej. Určite s Vami ešte rád niekam pôjdem.

Bára bola veľmi príjemná a priateľská. Najviac sa mi páčila jej uvolnenosť, istota, že všetko dopadne presne tak ako má, ktorou napĺňala našu kolektívnu atmosféru. Neviem si ani predstaviť lepšiu sprievodkyňu pre danú výpravu. Som jej veľmi vďačný.

Chválím možnosť vidieť tak odlahlé kúty Indie, sprostredkované s takou bezprostrednosťou, ku ktorej by sa inak človek dostal len veľmi ťažko. Vačšinou sme sa zdržiavali v miestach, kde bolo len minimum turistov.

Kika

Ladakh - Indie Himálaje - PLNO, průvodce: Bára Ďásková

Letos jsem si chtěla nadělit zážitek, který budu mít na celý život a musím říct, že Indie takovým zážitkem byla. Poznali jsme velkou spoustu nádherných míst a skvělých lidí, příjde mi až neuvěřitelné, že tak rozdílné oblasti se nachází v rámci jednoho státu, kdy jsme i přes mnoho přejezdů procestovali jen jeho malý zlomek. Nejsilnějším zážitkem, byl pro mě čas strávený s malými mniškami, tolik pokory, vstřícnosti a laskavosti na jednom místě jsem ještě nezažila a čas tady strávený byl pro mě i velkou inspirací do života. Dále bych ještě vypíchla sjezd řeky Zanskar a Indus na raftech, sjezd třetího nejvyššího silničního sedla Kardung La na kole, jízdu stopem, jízdu na koních či návštěvu místní školy.. Každý den v Indii, ale pro mě byl jedinečným zážitkem. Kromě, míst a zážitků jsme měli i skvělou partu, díky které byly všechny dny plné smíchu, zpěvu a často i tance. Samozřejmě nebyly všechny dny růžové a zalité sluncem, ale právě díky parádní skupině jsme to vždy zvládli s vtipem překonat.

Napsala bych, že Barča byla nejlepší, ale abych si nechala trošku rezervy, pro nějakou další akci (na kterou chci určitě ještě vyrazit), tak napíšu, že Barča byla skvělá. Od začátku bylo jasné, že je Indie jejím druhým domovem a je plně rozhodnutá, že nám ji chce ukázat, co nejvíce z blízka a všechny její zákoutí. Co se mi moc líbilo byla její upřímnost, vše s námi řešila narovinu a když se zdálo, že věci nepůjdou uplně podle plánu, zvládla nám nabídnout plno dalších variant, které vypadaly taky naprosto skvěle. Obří pochvalu ještě přidávám za všechny informace a komunikaci před odjezdem, které bylo více než dostatečné.

Světlana Germeková

Ladakh - Indie Himálaje - PLNO, průvodce: Bára Ďásková

Naše průvodkyně Bára měla hodně akcí naplánováno a dokázala nás motivovat tak, že jsme se vždy zúčastnili všichni. Pokud to náš zdravotní stav dovolil. Je to člověk, který ví, jak se správně v této lokalitě pohybovat a chovat. Řekla bych, že do této akce zapojila nejen své znalosti, ale i své srdce. Pro každého měla pochopení, dokázala s ním i promluvit. Respektovala názory ostatních. Vytvořili jsme velmi dobrý tým a myslím, že na tuto akci budu dlouho vzpomínat. Díky za takového skvělého člověka jako je Bára Ďásková.

Pokud je průvodce skvělý člověk, a to Bára je, tak bych řekla, že se nějaké další akce zúčastním velmi ráda a do Indie se určitě ještě vypravím.

Anit Kozáková

Ladakh - Indie Himálaje - PLNO, průvodce: Bára Ďásková

Nemám slov, což se zrovna mě moc často nestává. Jen vzpomínka ve mě vyvolává velký pocit radosti a vděčnosti za to, co vše jsme měli možnost vidět, s kým jsme měli možnost mluvit, co vše, jsme zažili a co vše mě Indie, se vším všudy, naučila jako člověka. Indie sama o sobě je zážitkem, jsem ale moc ráda, že má první cesta byla právě tato expedice, rozhodně jsem se díky ní dostala na místa, kam bych jinak nemohla zavítat. Od bydlení s místňáky, raftování po posvátné řece Indus, několikadenní soužití s malými mníškami v srdci Himalájí, návštěvu prastarých klášterů a jejich nejtajnějších koutů, dechberoucí projížďku na koních srdcem překrásné krajiny Kašmíru, noční plavbu po indických benátkách v Shrinagaru, někonečné pěvecké výkony při cestách po hřebenech Himalájí, skvělou atmosféru a vtípky s ostatními expedičňáky, až po setkání s mnichem, kterého jsem ještě jako mláďě na gymplu spolu se spolužáky několik let podporovala. Mohla bych pokračovat dál a dál, ale to si musí každý zažít sám. Ještěže s námi nejel pan doktor, protože ten by jen a jen kochal. Tak jako já. ) Díky, že to děláte. Děláte to dobře.)
Chválím podporu při plánování před odjezdem - např. skvěle vypracovaný postup na získání víza, skvělý průběh - domluva na tom, co nás čeká dle zájmů celé skupiny, ale stále jsme dodržovali předběžný plán, různorodé zážitky od rozjímání v klášteře po adrenalin na raftu. Cesta, kterou jsme zvolili přes Indii byla super - začátek Manali, Spiti Valley, poté v Lehu více dní úplně ideál po polovině cesty, kdy už někdy na nás byla znát únava a pak poslední týden znovu nabitý další spostou zážitků. Chválím to, že jsem o sebe nikdy neměla strach, ani organizačně ani nijak jinak, absolutní důvěra v průvodce byla super pro splnění účelu, kvůli kterému jsem volila expedici, tedy odpočnout hlavě a jistota, že nic nestojí na mě, že je o nás všechny dobře postaráno. 

Barči dávám 6 hvězdiček z 5! Od prvního kontaktu mi Barča velmi sedla - milá slečna, která hezky jasně umí vysvětlit podstatu cesty i expedičního klubu jako takového. Už jsem něco procestovala, ale díky průvodkyni na této expedici mám pocit, že se tato cesta stala opravdu nezapomenutelnou. Ač se snažím vzpomenout na nějakou konstruktivní kritiku, bohužel mi v hlavě vyskakují samá pozitiva -) - vstřícná, vždy věděla co a jak, uměla pracovat se skupinou, ikdyž jsme byli unavení, hladoví nebo ukňouraný, měla jsem s ní pocit bezpečí, ukázala nám nevšední místa, která bych nebýt Barči určitě neviděla při cestě do Indie. Barča ale neměla jen roli průvodkyně, byla součást skupiny, přišlo mi, že jsme spíš parta kámošů na výletě, než průvodce a lidé, co se před cestou neznali. Díky Báře, za nezapomenutelnou cestu, o které budu básnit ještě dlouho, a to nejen díky zprostředkování setkání s mnichem, kterého jsem jako dítě podporovala přes neziskovku MOST, což je samo o sobě pecka! Rozhodně je člověk na svém místě, atmosféra, která byla i díky ní po celou cestu mezi námi všemi byla skvělá. Hlasuji za to donutit Báru ještě do nějaké jiné expedice, určitě bych jela a věřím, že bych nebyla sama! )