Reference

Ivan Floreš

Bulharsko - přechod Pirinu - Poslední místo, průvodce: Martin Ksandr, Sheila

Martin je skvělý průvodce. Je to kamzík, který běhá po horách tam a zpět a hledá ideální trasu. Když je potřeba, zajistí support pro slabší členy výpravy. Libí se mně, že se snaží vždy využít maximální potenciál míst, ale zároveň nic neláme přes koleno, takže neprostupným či nebezpečným cestám se vyhýbá. V neposlední řadě je také zdrojem zábavy. :)

Vzhledem k náročnosti bylo fajn mít jeden den odpočinkový s možností menšího výletu na lehko. Také velmi oceňuji závěrečnou návštěvu termálních pramenů.

Zuzana Kubalová

Nejvyšší balkánské vrcholy - PLNO, průvodce: Jan Žert

Akce měla výborně rozvržený plán. Průvodce (Honzík) je pohodář, bavič a hlavně na svém místě . Profesionální přístup, vzniklé mini zádrhely zvládl rychle, s úsměvem a klidnou hlavou vyřešit. Klobouk dolů za řízení auta během celé akce a ještě do toho vše organizovat. Velké plus za informovanost ohledně míst, které jsme navštívili (a nebylo jich málo za těch 12 dní), ať už historická tak i aktuální fakta. Byla jsem s vámi na 2 akcích a prozatím jsem nadšená, takže jen tak dál. :)

Milan Bajaja

Bulharsko - Stará Planina po chatách - 2 místa, průvodce: Honza Švábenský

Spokojenost po všech stránkách , člověk má pocit, že když cestuje s vámi ,tak je víc než zákazník , že je součástí skupiny lidí, co rádi objevují společně svět a zvyky místních obyvatel. Průvodce se o nás staral, jako o vlastní. :) Naprostá spokojenost po všech stránkách. Schopnost změny programu, dle potřeb skupiny a maximální podpora těch, co ji potřebovali. A v neposlední řadě, skvělí hudební zážitek.

Doufám, že se s vámi ještě podívám do dalších končin světa a poznám spoustu nových lidí . Ještě jednou díky, za super zážitek, ani se nám nechtělo vracet.

Petr Schreier

Týdenní Bosna - PLNO, průvodce: Petr Tobolák

Týdenní Bosna, září 2022, průvodce: Petr Tobolák

Upřímně jsem vůbec nevěděl, co od takové dovolené čekat. Expedice pod vedením průvodce, země, ve které jsem nikdy nebyl, přechod na těžko (byť krátký), který jsem do té doby absolvoval pouze jednou a 9 lidí, které jsem nikdy v životě neviděl. To vše ve mně nejprve vyvolávalo poměrně velký pocit nejistoty a mohu říci, že i proto jsem se na dovolenou nijak zvlášť netěšil...to vše se ale změnilo hned od prvního dne, kdy průvodce navodil přátelskou atmosféru a během cesty na místo jsme se společně začali poznávat. Celá expedice byla skvělá, průvodce úžasný a po téhle zkušenosti s Expeditionem Clubem to určitě nebyla moje poslední akce! Peťo, ještě jednou díky za nádhernou dovolenou. :)

Petra Kovalčíková

Makedonie a Kosovo - PLNO, průvodce: Standa Dadák

Primárně si člověk vybírá výpravu podle destinace, kam by se chtěl podívat nebo alespoň podle vhodného termínu. Ve finále je ale nakonec jedno, kde skončí a co tam bude dělat, zda bude itinerář splněn do puntíku nebo ne. Výsledný dojem z expedice bude vždy tvořit atmosféra, která na akci vznikla. A tohle se podle mě podařilo, s velkým přispěním průvodce i ostatních účastníků.

Standa je zkušený průvodce, se kterým bych si troufla jet snad kamkoliv. A pokud bude možnost, tak i ráda pojedu. Za všech okolností pohodář, který zachová úsměv, klid a chladnou hlavu a nedá na sobě nic znát, i kdyby ho třeba něco rozhodilo. O účastníky výpravy se stará, se všemi dokáže hravě vyjít, podpoří, když to člověk potřebuje, rád všem poradí, ale do ničeho nikoho netlačí. A i přesto, kolik toho má po cestě na starosti a je to vlastně jeho práce, si to dokáže společně s ostatními užít. Každý, kdo dělá svou práci tak rád, ji prostě dělá dobře.

Děkuju za skvělou akci, především Standovi za jeho podporu a vždy pozitivní a inspirativní přístup!

 

Martin Šafránek

Silvestr v bosenských horách - PLNO, průvodce: Petr Tobolák

Akce byla ze strany průvodce, Petra Toboláka perfektně připravena. O cestě a programu nás v průběhu neustále informoval a podle nálady a tužeb svých svěřenců nabízel mnoho alternativ. Místní historické a přírodní atrakce vždy zpestřil krátkým výkladem z dějepisu. Petra hodnotím jako neuvěřitelně milého, obětavého a inspirativního člověka, se kterým bych se nebál kamkoli cestovat.

Akci mohu všem ostatním jen doporučit.

Matúš Seman

Silvestr v bosenských horách - PLNO, průvodce: Eva Mariánková

Myslím, že Evku sme si všetci z výpravy zamilovali. Jej entuziasmus, nadšenie je hory, turistiku a prírodu je kľúčovým faktorom pre dokonalé zvládnutie role sprievodcu. Oceňujem jej ľudský prístup, ochotu deliť sa o bohaté skúsenosti a vážim si vysokú profesionalitu. Dúfam, že sa čoskoro stretneme na ďalšej výprave.

Program tejto expedície je dokonale vybalancovaný (historické Sarajevo, prespávanie v zasnežených salašoch a Silvester na chate v okolí hôr) a časovo dobre rozvrhnutý.

Lída Pometlová

Týdenní Bosna - PLNO, průvodce: Honza Švábenský

Na expedici jsem jela poprvé, takže pro mě byla plná očekávání i poznání svých možností. A rozhodně předčila mé očekávání. Pochválila bych spaní u jezera i na parkovišti v národním parku s nádherným výhledem na hory a neskutečně krásnou oblohou plnou hvězd. Náročnou, ale skvělou cestu do jeskyně. A prostě všude ten neskutečně krásný výhled. A jako bonus skvělé počasí. :)

Děkuji Honzovi za jeho výborné vedení výpravy. Měl hezky všechno naplánované a člověk se na něj mohl ve všech ohledech spolehnout. Je skvělý parťák a stmelovač týmu.

Díky za to co děláte a jak to děláte!

 

Kateřina Škaldová

Týdenní Bosna - PLNO, průvodce: Petr Tobolák

Týdenní Bosna, září 2022, průvodce: Petr Tobolák

Pochválit bych chtěla hned několik věcí. Logicky a smysluplně poskládaný program. Příjemné ubytovaní ve všech destinacích, zejména však u bratrů v horách, kde jsme strávili dvě noci. A moc si vážím taky odpočinkového odpoledne, které jsme strávili v Sarajevu v termálech.

Průvodce (pro nás interně označován jako trenér) znám již nějaký ten pátek, proto nebudu ve svém hodnocení zřejmě zcela objektivní. Nicméně Peťu hodnotím velice kladně. Věděl, co a jak, dokázal poradit, nasměrovat, vykomunikovat a když nevěděl, vše vygooglil. Krásně nás provedl celou expedicí, ale zároveň jsme měli volnost a možnost prozkoumávat Bosnu každý po svém. Vždy když bylo třeba rozhodnout o dalším průběhu akce, zeptal se na naše preference a přání, což považuju za opravdu dobrý tah. Nedá se zavděčit všem, ale většina v závěru stačí. Když už jsme mleli z posledního dokázal nás vyhecovat a odměnou nám byla malá překvapení typu vafle s nutellou a banánem na nejvyšší hoře Bosny a Hercegoviny. Sečteno a podtrženo byl Peťa nejlepší trenér, kterého jsme si mohli přát. Jela bych s ním hned někam znovu, cítila jsem z něj jistotu a cítila jsem se po celou dobu trvání akce v bezpečí.

Eliška

Makedonie a Kosovo - přechod Šar Planiny - 2 místa, průvodce: Dany Pacholík, Tom Cimr

Krásná destinace, výběr trasy, bezva průvodce!

Dany se snažil, abychom si expedici co nejvíc užili. Dával prostor pro improvizaci. Byla s nim sranda a vždycky nás dovedl v pohodě kam bylo potřeba.

Bylo to bezva. Pojedu zas. Někam…

 

Zuzana Marečková

Týdenní Bosna - PLNO, průvodce: Martina Podhůrská

Ačkoliv časově byla výprava vlastně poměrně krátká, byla našlápnutá programem od začátku do konce, kombinace jednotlivých dní na střídačku ve městě a v přírodě dohromady vytvořila vyváženou mozaiku toho nejlepšího , co může Bosna nabídnout. Každý jeden východ (ano, mezi řádky chválím Martinu za to, že mě ráno dokázala vytáhnout ze spacáku) i západ slunce stál za to, stejně jako spousta drobných zastávek na zajímavých místech po cestě, závěrečný rafting byl taktéž super. Všichni se k sobě chovali hezky, bylo krásné sledovat, jak si i přes větší věkové rozdíly dokáží všichni popovídat, nikdo nikomu neodmítl pomoc, pokud ji potřeboval, všichni se vzájemně podporovali a tak všechno běželo hladce bez větších obtíží. 

Martina tuhle akci zvládla na výbornou, jako průvodce dokázala krásně namixovat profesionální, kamarádský a lidský přístup. Zafungovala jako studnice historických informací a souvislostí, databáze doplňujících dokumentů a filmů, jako neúnavný motivátor fyzicky méně zdatných účastníků výpravy, prokázala až tvrdohlavou vytrvalost při bránění ohně před bouřkou a kroupami, kreativně vyřešila drobné vyskytnuvší se problémy a tak dále, nemůžu ji přece glorifikovat až do nebes, aby nám zase moc nezpychla. :) Každopádně opravdu oceňuji její schopnosti komunikace prakticky s každým, nikoho neopomíjela a skutečně se snažila každého z nás podpořit, takže z některých vykřesala vskutku nečekané výkony.

Sebastian Vrbík

Silvestr v bosenských horách - PLNO, průvodce: Petr Tobolák

Petr byl jako průvodce perfektní, jde vidět ze už nějaké ty zkušenosti má a celou skupinu korigoval s prstem v nose a na prvním místě byla bezpečnost, lepšího průvodce sem si nemohl přát. A sedl mi i po té lidské stránce, neustále se zajímal jestli všichni mají vše a jsou ok, takže super, na další expedici bych chtěl jet zase s ním, tak snad to vyjde, ještě přemýšlím, co bych mu vytkl ať to nevypadá, jak kdybych byl zmanipulovaný a chválil ho do nebes, ale opravdu mě nic nenapadá. :)

Roman Bartuněk

Makedonie na sněžnicích - PLNO, průvodce: Markéta Peggy Marvanová

Jako tradičně měla akce vysokou úroveň, proto taky s Expe jezdím už čtvrtým rokem. Líbilo se mi, že všichni členové táhly za jeden provaz, když si to situace žádala. Dobrý krok taky byl naplánovat návrat mimo neděli. Průjezd hranic byl úplně v pohodě a příjezd do Brna ve 21 30 je paráda.

Peggy je pořád vysmátá. Akci měla pečlivě naplánovanou, hodně dbala na bezpečnost. Když se jí nějaký svah nezdál, našla jinou bezpečnější a většinou i hezčí cestu. Celkově akci zvládla v pohodě, i když to neměla jednoduché (zapadlé auto, na poslední chvíli zrušené ubytko atd). Když bude možnost, rád se s Peggy vydám na další výpravu ).

Michal Zeman

Albánie - POSLEDNÍ MÍSTO, průvodce: Honza Bořil

Průvodce Honza je člověk na svém místě, v horách se vyzná, pružně reaguje na situace, komunikuje, motivuje...

Albánie je nádherná země a její severní hory jen dokazují, že ještě jsou místa, která dokáží překvapit. Část pohoří Prokletije mezi vesnicemi Valbone a Teth nabídla epické výhledy z vrcholů kolem 2,5 tisíce metrů, ostrá sedla i údolí s blankytně modrými ledovými jezery, která se postarají o rychlé probuzení či zchlazení sluncem spálených končetin. Cesty, někdy spíše tušené než značené, vás provedou kolem (většinou) opuštěných salaší a nezbytných bunkrů. Vrcholové výstupy ztíží sněhová pole a v celkem liduprázdných horách se tak spíše než s lidmi potkáte se zmijí růžkatou. Skalní štíty pak večer vrhají svůj stín na nádherná místa k přespání a kontrasty zelené trávy se záplavou barevných květin v kombinaci modrým nebem a bílými skalami způsobí, že i oko zkušeného fotografa zjihne. A to ještě neplujete po jezeru Komani. Skvělí lidé, protřelý guide a závěrečná rehydratace místním vínem, pečená jehněčí žebra či návštěva Kotoru jsou už jen pomyslnou šlehačkou na podařeném balkánském dortu, který Expedition Club opět perfektně připravil. Takže díky a jednoznačně doporučuji!

Lucie Hudcová

Týdenní Bosna - PLNO, průvodce: Standa Dadák

Standa byl kliďas jako hrom. S dokonalou grácií ustál sociálně náročnější situace, neztrácel hlavu a když někdo přišel s něčím, co pro něj mělo představovat problém, Standa pohotově přišel s alternativním řešením nebo rovnou s několika. Tohle bych opravdu ráda zdůraznila, protože taková situace určitě nenastala jen jednou (ať už šlo o to, že někdo něco opravdu nezvládal nebo se jen prostě zrovna potřeboval vymrčet), a pokaždé ve mě dokázal tento jeho přístup vyvolat vlnu obdivu. Nedělalo mu problém zvolnit tempo s ohledem na slabšího, staral se, jestli pijeme dost vody (ikdyž já se spíš starala, jestli pijeme dost piva), snažil se rozproudit konverzaci, když zrovna vázla a prostě celkově se to snažil dělat hezký - a podle mě nanejvýš úspěšně. Mně bylo v Bosně opravdu krásně a svůj podíl na tom bezpochyby nese Standa. A poslední věc - celou tu dlouhou cestu (nejen) zpátky, kdy nás provezl neskutečnou bouřkou tak hebce, že se mi v tom bordelu podařilo usnout, odřídil sám, za což před ním taky smekám.

Moc se mi líbilo, že jsme první 2 noci spali u místního, takže proběhla interakce s místní kulturou opravdu důsledně. Členové naší smečky byli strašně fajn (až na nějakou tu výjimku), atmosféra byla hodně uvolněná a to taky udělalo svoje, stejně jako úžasný počasí.