Reference

Pavel Stöhr

Turecký Kurdistán - Ararat a Kačkar, průvodce: Standa Dadák

Celá expedice předčila mé očekávání.Například NP Kačkar byl famózní. Ararat už jen třešničkou na dortu.( Pro mě hodně těžkou ,ale zvládl jsem) 😅

Průvodce Standa je skvělý parťák. Nic pro něho není problém. Každý večer v přírodě rozdělá oheň . Sežene dřevo i tam, kde by člověk nečekal 😊
Zahraje na kytaru,( "zazpívá " 😅) a vytvoří tu pravou pohodu.
Prostě velký pohodář a týpek 👌👌👌

 

Nikča Mottlová

Výstup na Ararat, průvodce: Michal Just

Uvědomila jsem si, že kromě hlavního programu - Araratu - pro mě bylo velice fajn a odpočinkové, že jsem nemusela přemýšlet, kam jít na oběd/večeři, jaký je program… a všechno co přicházelo, tak bylo fajn. No a Ararat… tak to je zážitek sám o sobě a kromě ponožek navíc bych nic neměnila:)

Průvodce Michal je skvělej! Po pár dnech má člověk dojem, že ho zná mnohem déle. V krizi mi dobře pomohl. Díky moc za všechno! :)

Jan Feller

Nejvyšší turecké hory - Ararat a Cilo Dagi, průvodce: Honza Bořil

Honza byl fantastický. Vždycky měl aktuální informace a taxiky na další den domluvil dřívě než jsme došli na hotelu na pokoj a dali si batoh na zem. Netuším, kde stíhal zjišťovat počasí, vymýšlet plány na večeři či další den a k tomu se ještě "postarat" o sebe. Každou hloupou otázku zodpověděl, kdykoliv byl ochoten poradit. Byla s ním sranda, měl veliký geopolitický přehled a věděl toho spoustu o situaci v regionu. Na horách to byl parťák na kterého se dalo spolehnout a nikoho nenechal ve štychu. Hodně se zasadil o to, že jsme všichni vystoupali na Vrchol Cilo Resco Dagi i přes exponovanějsí hřebínek, který spolu se zkušenějšími účastníky připravil i pro nás "poseroutky".
Pak taky jeho vůdcovská autorita a rychlá rozhodovací schopnost na Araratu způsobila, že jsme měli fantastické vrcholové počasí i za cenu náročnějšího treku a většího diskomfortu, byli jsme však díky Honzovi odhodlaní a připravení.

Markéta Krupková

Lýkijská stezka, průvodce: Filip Vítek

Tahle výprava byla má třetí s Expe a byla jednoznačně nejlepší. Obsahovala všechny žánry od komedie až po akční drama :D. Sešla se neuvěřitelně pestrá parta lidí, kde každý jednotlivec měl své nezastupitelné místo ve skupině a dohromady to podle mě vytvořilo perfektní celek v čarokrásných kulisách turecké přírody. Domů jsem se vrátila nabitá pozitivní energií a bažící po přídavku (již mám objednáno :))...Asociální, sprostá a divná účastnice tímto děkuje všem zúčastněným - zapsali jste se mi ... dokud vás ta moje budoucí, plánovaná demence nevymaže...dokonce vám odpouštím i absenci mrtvolek...bylo to hodnotné i bez nich...

Filip je pro mě něco jako perfektní droga...když narazíš na tu svojí už nemáš potřebu zkoušet žádnou jinou...víš, že tahle Ti sedne přesně na míru...

 

Patrik Gloger

Výstup na Ararat, průvodce: Eva Mariánková

Evka byla boží! :)

Permanentně se starala o to, abychom se měli dobře, na výšlapu chodila poslední a kontrolovala všechny zda jsou spoko, je jim teplo a tak. Organizačně to zvládla na jedničku. Nebyl snad okamžik, kdy by nebyla pozitivně naladěná, a zároveň byla dost družná, což ne každý zvládá a možná někomu nemusí vyhovovat, ale je dost zajímavý člověk takže za mě plus. :) Pochvala, že donutila i našeho guida aby snesl odpadky z C2. 

Michal Ficek

Lýkijská stezka, průvodce: Nicolette Havlová

Celý web Expe je skvěle udělaný. Časová osa, nahrávání dokumentů online, checklist, vybavení, možnost půjčovny, slevy na jídlo a vybavení… Klobouk dolů. Takovou úroveň „přepnu do režimu ovce a vše se dobře uděje“ neznám a nebyl jsem na ni zvyklý. Nevyhledávám, aby o mě bylo takhle postaráno, ale užít si to nebyla špatná zkušenost.

Výprava jako taková nebyla náročná, spíš takový výlet s batohem, ale proč ne. Prostředí je zajímavé, trasa treku až na první den, než se cesta napojí na méně civilizace, bez problémů.

Překvapil mě celý den na lodi, čekal jsem prudění a nudu, ale bylo to fajn – zábava i objevování. Dobrý nápad něco takového zařadit.

Chválím organizaci, že všichni dopředu ví, kolik se půjde, kdy to bude víc a delší dobu stoupat, kdy bude jídlo – nechybělo nic důležitého.

Ubytování byla hezky vybraná, pohodlná a zároveň nic „posh“. Místa na stanování pěkná, stranou od cest a lidí, nikde nebyl problém, že bych se tam necítil dobře.

Super nápad je mít nasmlouvané přesuny autokarem – celá skupina se veze pohromadě, cíleně.

Nikdy na výpravě nebyla „hluchá“ místa a zároveň to nebylo nekonečné smýkání účastníky s cílem je zabavit. Spokojenost.

Nicolette je v pohodě. Postará se o cokoli je třeba, má výpravu skvěle připravenou, všechno naplánované, zároveň organizovaně komunikuje s důrazem na to, aby všechno věděli všichni a nedrobí informace do týmu na vyžádání mezi jednotlivce. Skvěle zvládla informovat skupinu vždy večer před dalším dnem, co nás čeká, na co se připravit, jak si rozvrhnout síly, jídlo a vodu. Výborně se popasovala s extra dnem v Antalyi kvůli posunutým letenkám – našla zajímavý výlet (památky, přesun, vodopády), vhodná spojení, nastavila očekávání (nikdy jsem to nešla, nevím, jestli bude cesta 10 km v pořádku, nebo to bude survival), zároveň ponechala lidem volnost v tom, čeho se ten den chtějí zúčastnit a jestli vůbec chtějí jít. Za mě perfektně zmáknutá organizace a skvělá průvodkyně.

Děláte to dobře, bando. Koukal jsem na vaši nabídku zájezdů a uměl bych si vybrat leccos, navzdory mé náročné povaze a řadě zkušeností. Takže jen tak dál!

Marek Netocny

Turecký Kurdistán: Ararat a Kačkar, průvodce: Standa Dadák

Pochválil bych program! Skvělé místní průvodce, partu a samozřejmě i našeho průvodce.

Standa zcela splnil vše, co jsem od něj čekal. :) Dává cestě příjemný punkovy nádech, který u Expe vyhledávám. Na druhou stranu, když jsme byli s odvahou na místech, která nejsou pro nikoho :), tak jsem se na něj mohl zcela spolehnout a věřil jsem mu.

Patrik Letovanec

Výstup na Ararat, průvodce: Michal Just

Michal byl perfektně připraven!!! Jak organizačně, tak vědomostně! Termín výstupu jsme si posunuli kvůli počasí a místo toho podnikli jiný výlet z programu, řešili jsme věci za pochodu... A když se nám ztratil kolega z výpravy, vše domluvil, zařídil...  Dokonce nám dělal průvodce na vykopávkách v Ani, za kterého bychom jinak platili :-) prostě paráda !

Děkuji Expe a Michalovi za jedinečný a nezapomenutelný zážitek. Budu se těšit na další putování s Vámi :-) 

Bára Kolaříková

Výstup na Ararat, průvodce: Daniel Bokiš

Ač nám počasí moc nepřálo, akce neměla chybu! Nejvíc se mi líbila rozmanitost programu - od výstupu a všeho co k němu patří, přes relax ve formě tradičního hammamu, poznávání místní kultury a kuchyně. Prostě krásně vybalancovaný mix toho nejlepšího v jednom týdnu!

Dan je skvělým průvodcem, který nepodcenil žádnou část výpravy! Ještě před začátkem akce nám podrobně rozepsal důležité informace a odpovídal na všechny naše dotazy. Při výstupu pak dával pozor, jestli aklimatizace správně zafungovala a všichni se cítili dobře, abychom měli vyšší šanci dosáhnout společně vrcholu. Dan se věnoval každému individuálně a poslouchal všechny podněty a přání, která hned zrealizoval. :)
Není co bych vytkla, opravdu moc povedená akce, díky za to!

Alena Paldusová

Výstup na Ararat, průvodce: Markéta Peggy Marvanová

Peggy byla super, moje krevní skupina, akční ženská s úsměvem na tváři. Moc oceňuji její přístup k místní komunitě. A neměla problém s tím, že potřebuju výstup pojmout trošku ve vyšším tempíčku ;). Na organizované skupinové výpravy normálně nejezdím, ale mile mě to překvapilo, sešla se navíc super parta. Nebylo nic s čím bych byla nespokojená. :)

David Hladík

Výstup na Ararat, průvodce: Markéta Peggy Marvanová

Pochválil bych organizaci výstupu na horu, aklimatizační výšlapy, okořeněné setkáním s místníma pastevcema a podobně.
Dostatek rezervního času na výstup - který jsme nakonec využili a bez něj by to bylo velice náročné.

Peggy byla skvělá! Trhlá holka, se kterou je sranda, a přitom je schopná dělat důležitá rozhodnutí a stát si za svým názorem. Ideální průvodce do těžkých podmínek.

Markéta

Lýkijská stezka, průvodce: Nicolette Havlová

Nicolette je moc fajn průvodkyně, která měla vše hezky připravené a na nové situace dokázala rychle reagovat. Trpělivě odpovídala na opakující se otázky ohledně programu a všichni jsme si společně užili spoustu srandy. Za mě průvodkyně na jedničku!

Moc děkuji za skvělou výpravu do krásné oblasti. Nerada cestuji ve větší skupině, proto raději jezdím sama, což vyžaduje hodně času na přípravy. Díky možnosti připojit se k malé skupině podobně smýšlejících dobrodruhů jsem ušetřila čas i nervy s plánováním. Jen tak dál – ráda s vámi vyrazím znovu!

Hana Lampová

Lýkijská stezka, průvodce: Filip Vítek

Celá akce byla vydařená. Program byl realistický, i když se musel lehce změnit vzhledem k nepřízni počasí, což ale není v plánovaných výškách nad 2300 m na začátku března nic překvapujícího. Sešla se fajn skupina lidí, počasí vyšlo.  Průvodce byl skvělý - informace předával v předstihu, stále v pohodě a dobře naladěn. Ráda s ním pojedu na jinou akci. Není co vytknout.

Lada Matyášová

Turecko - Lýkijská stezka - Poslední volné místo, průvodce: Sofia Arsentyeva Gothard

Jsem moc vděčná, že jsem mohla jet, i když jsem byla snad patá nad plán původní velikosti výpravy, a navíc jsem se hlásila ani ne den před odjezdem. Sofi mě podpořila a dovolila mi jet. V tu chvíli mi to hrozně pomohlo a jsem za to děsně moc ráda. ))) Líbila se mi vyváženost fyzické části s psychickou, tedy čtyřdenní trek a k tomu kulturní poznávání a objevování. Nebyla to tedy jen velká dřina, ani neustálé přejíždění po památkách. Moc se mi líbilo, že hlavním mottem bylo si to společně užít a za to jsem moc ráda! :)

Průvodkyně si vedla úžasně. Na to, jakým výzvám akce čelila, pandemie a měnící se podmínky pobytu v Turecku i návratu do ČR, vše zvládala s přehledem a k našemu nejlepšímu prospěchu. Jsem z ní nadšená a hlavně se mi hrozně líbí její úvodní fotka na Expe webu - ta lucerna je dokonalá! Kdybych mohla, jedu s ní znovu. 

Sofinka byla skvělá, účastníci také a vůbec jsem z celé akce děsně nadšená. Takže jsem se samozřejmě již přihlásila na další expedici a přemluvila k tomu i přítele. Protože dobré věci se mají šířit. :D

David

Výstup na Ararat, průvodce: Markéta Peggy Marvanová

Sešla se bezva parta lidí se společnými zájmy, kteří si užili výstup i doprovodné akce. Zajištění celé výpravy bylo bezchybné. A když se něco zadrhlo, průvodkyně to hned vyřešila ke spokojenosti všech. Peggy byla výborný parťák do hor i při společných akcích ve městě a turistických poznávačkách.