Reference

Patrik Shebby Šebesta

Turecký Kurdistán: Ararat a Kačkar, průvodce: Honza Švábenský

Veľmi sa mi páčil pomer turistiky a poznávania krajiny. Pretnutie náročnej horskej turistiky s poznávanim historických mies a Tureckých miest samotných mi prišlo veľmi vhod. Následny relax v meste spojený s poznávanim kultury a jedla.

Honza to s našou skipinou nemal naozaj jednoduché. Boli sme v nej členovia s veľkým vekovým rozdielom medzi členmi, s rozdielom v skúsenostiach, názoroch, očakávaniach od výletu a aj v kvalite výbavy. Napriek tomu sa Honzovi podarilo dostať nás všetkých na vrch Agri Dagi ako jednu skupinu. Tam kde mal zastávať úlohu horského sprievodcu, tam ním bol. Keď bolo treba zlepšiť náladu po náročnom dni, bol skvelým zabávačom. Dal mi ako začiatočníkovi mnoho užitočných rád, pomohol mi s výbavou a poradil čo v nej vylepšiť. Dodatočné informácie k historickým budovám boli už len čerešnička na torte výborne odvedenej práce. V budúcnosti by som rád ešte podnikol výlet s EC a určite budem prioritne pozerať tie, kde bude Honza sprievodcom.

Lada Matyášová

Turecko - Lýkijská stezka - Poslední volné místo, průvodce: Sofia Arsentyeva Gothard

Jsem moc vděčná, že jsem mohla jet, i když jsem byla snad patá nad plán původní velikosti výpravy, a navíc jsem se hlásila ani ne den před odjezdem. Sofi mě podpořila a dovolila mi jet. V tu chvíli mi to hrozně pomohlo a jsem za to děsně moc ráda. ))) Líbila se mi vyváženost fyzické části s psychickou, tedy čtyřdenní trek a k tomu kulturní poznávání a objevování. Nebyla to tedy jen velká dřina, ani neustálé přejíždění po památkách. Moc se mi líbilo, že hlavním mottem bylo si to společně užít a za to jsem moc ráda! :)

Průvodkyně si vedla úžasně. Na to, jakým výzvám akce čelila, pandemie a měnící se podmínky pobytu v Turecku i návratu do ČR, vše zvládala s přehledem a k našemu nejlepšímu prospěchu. Jsem z ní nadšená a hlavně se mi hrozně líbí její úvodní fotka na Expe webu - ta lucerna je dokonalá! Kdybych mohla, jedu s ní znovu. 

Sofinka byla skvělá, účastníci také a vůbec jsem z celé akce děsně nadšená. Takže jsem se samozřejmě již přihlásila na další expedici a přemluvila k tomu i přítele. Protože dobré věci se mají šířit. :D

Michal Švorčík

Výstup na Ararat, průvodce: Eva Mariánková

Evka byla úžasná. Brala vše velmi odpovědně. Měli jsme včas všechny informace. Snažila se i v mezičase shánět tipy na dobrý jídlo, zábavu.  Navíc s ní byla sranda.

Super destinace, jídlo, péče o nás. Duševní i materiální 😀

Byla to pecka už teď přemýšlím kam s váma zas pofrčím!

Patrik Letovanec

Výstup na Ararat, průvodce: Michal Just

Michal byl perfektně připraven!!! Jak organizačně, tak vědomostně! Termín výstupu jsme si posunuli kvůli počasí a místo toho podnikli jiný výlet z programu, řešili jsme věci za pochodu... A když se nám ztratil kolega z výpravy, vše domluvil, zařídil...  Dokonce nám dělal průvodce na vykopávkách v Ani, za kterého bychom jinak platili :-) prostě paráda !

Děkuji Expe a Michalovi za jedinečný a nezapomenutelný zážitek. Budu se těšit na další putování s Vámi :-) 

Tereza

Nejvyšší turecké hory - Ararat a Cilo Dagi, průvodce: Markéta Peggy Marvanová

Super výprava i pro někoho, kdo začíná s vysokými horami. Pro mě to byl zatím nejvyšší výstup a jsem ráda, že jsem si ho mohla zažít právě na Araratu. Vyšlo nádherné počasí, sešla se super banda a celkový vibe Turecka, i přes jeho mírnou nesystematičnost, dal celému tripu takový fajn pohodový chill nádech. Můžu jen doporučit! 

Peggy je úžasně energická a dokázala nás na kopec dotáhnout všechny. Cítila jsem se s ní na výpravě dobře, bezpečně, a i přes některé chaotické momenty všechno zvládla výborně. 

Matúš Gúčik

Výstup na Ararat, průvodce: Markéta Peggy Marvanová

Akcia je veľmi dobre premyslená, záložný deň na výstup je dobrá možnosť a vzhľadom na to, že naša skupina je musela využiť, tak pre mňa je to veľké plus! Nie vždy sa dá pružne prispôsobiť program ale tu je to vítaná možnosť. Sprievodca - Peggy Marvanová je skvelá! Úžasná žena, osobnosť a veľký dobrák!

Naozaj som si akciu užil. Splnil som si sen a prežil som aj chvíle, ktoré som si myslel, že nezažijem. Všetko bolo presne tak, ako to malo byť. Myslím si, že nikto z nás, čo sme to prežili si nemôže sťažovať. Zážitky sú parádne a teším sa, keď vyrazím s Expe na ďalšiu akciu!

 

Markéta

Lýkijská stezka, průvodce: Nicolette Havlová

Nicolette je moc fajn průvodkyně, která měla vše hezky připravené a na nové situace dokázala rychle reagovat. Trpělivě odpovídala na opakující se otázky ohledně programu a všichni jsme si společně užili spoustu srandy. Za mě průvodkyně na jedničku!

Moc děkuji za skvělou výpravu do krásné oblasti. Nerada cestuji ve větší skupině, proto raději jezdím sama, což vyžaduje hodně času na přípravy. Díky možnosti připojit se k malé skupině podobně smýšlejících dobrodruhů jsem ušetřila čas i nervy s plánováním. Jen tak dál – ráda s vámi vyrazím znovu!

jan wolgemuth

Lýkijská stezka - Ultralight, průvodce: Pavlína Adam

Trasa byla dobře naplánována a v průběhu se přizpůsobovala okolnostem pobytu na místě. Celou dobu akce byla uvolněná atmosféra a kolektiv byl úžasný. Chtěl bych vyzdvihnout a poděkovat za skvělou práci a vedení Pavlíny Adam. Pavlína je skvělý člověk s obrovskými cestovatelskými zkušenostmi, navíc je výborná vedoucí osoba s životním nadhledem. Je velkou posilou celého expe teamu.

Nikča Mottlová

Výstup na Ararat, průvodce: Michal Just

Uvědomila jsem si, že kromě hlavního programu - Araratu - pro mě bylo velice fajn a odpočinkové, že jsem nemusela přemýšlet, kam jít na oběd/večeři, jaký je program… a všechno co přicházelo, tak bylo fajn. No a Ararat… tak to je zážitek sám o sobě a kromě ponožek navíc bych nic neměnila:)

Průvodce Michal je skvělej! Po pár dnech má člověk dojem, že ho zná mnohem déle. V krizi mi dobře pomohl. Díky moc za všechno! :)

Kamila Širůčková Lónová

Silvestr na Lýkijské stezce, průvodce: Honza Rejchrt

Honza jako průvodce za mě úplně parádní. Skupinu si hlídal, ale při tom měl každý dostatek prostoru se nějak "realizovat" jak mu samotnému to vyhovovalo (částečně program, výběr občerstvovacích míst...). Tempo bylo nastavené naprosto pohodově (nehnali jsme, v tábořišti jsme nebyli nikdy zbytečně brzo ani pozdě) a celkově byla akce v takovém odpočinkovém módu, i co se nálady týče. Zároveň jsem ale ani jednou neměla pocit, že by Honza přesně nevěděl, co dělá, nebo že by si v případě potřeby neuměl operativně poradit.. Naopak řešil i individuální situace účastníků a upřímně se zajímal a hledal řešení (puchýře, letní spacáky, individuální program). Takže za mě kluk do nepohody, který dokáže nabídnout několik alternativ, které ale vždy vedou ke kýženému cíli. A hlavně neznám nikoho jiného, kdo dokáže sehnat marshmallow uprostřed skal ;)

 

Výprava byla super, co se lokací i celkového programu týče. Upřímně jsem byla trošku překvapená, jak i fyzicky byla celá cesta vlastně v pohodě. Což bylo určitě dáno i rozvržením denního programu průvodcem a možnostmi celé skupiny. Za pochvalu stojí i výběr ubytování pod střechou.

František Soudek

Turecký Kurdistán: Ararat a Kačkar, průvodce: Honza Švábenský

S Johnem jako průvodcem jsem spoko. Je to inteligentní mladík s bohatými zkušenostmi, které nám po celou dobu výpravy předával ať už prakticky nebo formou jeho cestovatelských příběhů. Horami nás provedl bezpečně až do cíle. Vždy byl ke všem ochotný a aktivně šířil týmového ducha. Ze své strany bych řekl, že jsme si s Johnem sedli a dokázali jsme spolu sdílet názory, hodnoty i smysl pro humor. Určitě s ním rád pojedu znovu!

Gabriela Vitásková

Velikonoce v Turecku - Lýkijská stezka, průvodce: Sofia Arsentyeva Gothard

Chválím volbu výchozího místa - zázemí v apartmánu i trasa byla velice hezky zvolená, byla náročná, tak akorát pro úplně každého. Po cestě jsou podchycené možnosti. Je možné doplnit si vodu i zásobu potravin.

Sofya působí velice dobře na všechny lidi ve svém okolí. Je velice milá, příjemná, působí podstatně vyspělejším dojmem než jak je podle občanky stará :) Vždy byla nápomocná a snažila se vyjít vstříc pokud možno většině skupiny pomocí hlasování apod.

Byla jsem s Expe již potřetí a opětně mě nezklamal, opravdu se mi zde moc líbilo. Sice na první pohled to vypadá, že je Expe se svými akcemi určeno primárně pro mladší generaci, ale i ti dříve narození se nemusí bát, fakt se vždy sešla skupina velice rozdílná díky věku, ale vždy vše fungovalo naprosto bravurně. Už mám zálusk na další akce pořádané Expedition clubem. Hodně zdaru, ať Vám to šlape tak dobře jako dosud. Díky za vše!!!

Pavel Pechman

Silvestr na Lýkijské stezce, průvodce: Pavla Čípková

Pája našla skvělý balanc mezi průvodcováním a volností cestování s partou kamarádů. Na organizovaný zájezd s cestovní kanceláří si člověk vzpomněl jen tehdy, když něco potřeboval – a tehdy byla podpora stoprocentní.

Lukáš Ferko

Turecký Kurdistán - Ararat a Kačkar, průvodce: Standa Dadák

Na této akci se mi moc líbilo a hodně jsem ocenil to, že jsme měli nejdříve trek na Kačkaru, který nebyl úplně zadarmo, ale byl skvělej. Byla to skvělá příprava a aklimatizace na Ararat. Měli jsme dost času se poznat a měli jsme i daleko více zážitků. Kdyby jsme šli jen Ararat, tak by mě to asi moc nebavilo, bylo by to krátké a ne tak intenzivní jako celá tato akce.

Standa, kde začít no.. Standa mi sednul hned na první dobrou už na letišti. Hned s ním byla sranda a nějak jsem tušil, že to bude můj člověk. A také tak bylo. Chvilku mu trvalo než pochopil mé fungovaní, ale o to to pak bylo lepší. Každý den jsem se těšil až zažijeme opět nějakou srandu a že ji nebylo zrovna málo. Sednul mi jako člověk, jako kamarád a člověk, kterému se mohu svěřit. Standa miluje oheň jako já a hned ta akce měla jiné grády, když jsme měli skoro každý večer oheň a to i v C1 a C2 na Araratu. To bylo naprosto boží.  Mimochodem jsem se přihlásil ke Standovi na další dvě akce. Jako průvodce byl úplně skvělej, každý problém dokázal vyřešit, vše s námi konzultoval, i když měl právo na poslední slovo. Lepšího průvodce a kamaráda jsem si nemohl přát.

Jan Novák

Výstup na Ararat, průvodce: Eva Mariánková

Eva je úžasný člověk. Velmi vlídná a upřímná osoba s velkých pochopením a schopností motivovat. Pod jejím vedením jsem se cítil bezpečně. Umí zavelet a i dělat legraci, což je velmi důležité.

Úžasně vyvážená poznávačka kultury a makačka na kopci. Vřele doporučuji a těším se na další!