Reference

Lucie Jašková

Bolívie a Peru - PLNO, průvodce: Jan Žert

Lepšího průvodce jsme si přát nemohli. :) S Honzou je sranda, nebyl den, který by byl fádní. Program jsme měli dokonale vymyšlený + byly věci, které jsme viděli a vidět nemuseli. Snažil se nám ukázat maximum, za což jsme vděční.

Za oceán jsme se s Markem moc těšili. Teď, když vzpomínáme, hned bychom se vrátili zpět a to jsme doma sotva 14 dní. Všechna ta krásná místa jako byla Amazonie, která v nás zanechala nepopsatelné vzpomínky, Isla de Sol - ostrov slunce, největší solná pláň světa v Bolívii, pocit stát na nejvyšší sjezdovce světa Chacaltaya v 5 421 m.n.m., samozřejmě pohled Machu Picchu, kde se nám poštěstilo díky peruánské stávce pořídit fotku téhle historické nádhery bez jediného člověka :)... vůbec došlapat si to po vlastních až nahoru byl silný zážitek. Lima, jakožto hlavní město Peru, nás mile překvapila svou čistotou, krásou, množstvím zeleně, odpočinkových parků a takovou kompaktností, co se dopravní infrastruktury týče. Nevím, co bych vypíchla jako TOP. Celý ten měsíc byl jedno velké wow. A že nám někdo říká, že je to poměrně dlouhá doba? Uteklo nám to díky skvělému programu jako lusknutím prstu. Ano, bylo to občas dost nadupané a náročné, ale o to víc jsme díky ušetřenému času mohli vidět :) Bolívii i Peru doporučujeme všema deseti!

Zuzana Hlásecká

Amazonie - PLNO, průvodce: Jan Žert

Celej vejlet, už na Vašich webovkách post Cesta je cíl mě zaujal, otevřenej koncept cesty, kdy vlastně člověk předem neví, kde a kdy bude, ono to nějak dopadne, uvidí se, kdy a kde se nalodíme, vylodíme a podle toho se bude cesta odvíjet. Vlastně jsem byla natěšená na Amazonii a zároveň jsem nevěděla na co se přesně těšit, nejvíc na místní lidi a přírodu, nic z toho mě nezklamalo. Nakonec jsem ráda, že jsem před cestou víc neplánovala v myšlenkách, protože Amazonie mě uchvátila takovou jakou je, svoji autentičností a záhadností, kdy člověku nedá spát. Oceňuji především splynutí s davem, být součástí místní kultury a výběrovky typu - hospoda typu restaurace nebo otevřená garáž? Vždycky si vybereme tu garáž a nejvíc se mi líbilo ubytko v Hipilandii, jsem moc ráda, že jsme se jako skupina neshodli na hostelu, tohle bylo tuze fajn. Ve zkratce to byl vejlet bláznivej a krásnej, horkej, ale i vlhkej, plnej svobody, empatie, pokory a uvědomění, taky spousty rozčarování. Neočekávala sem nic, jen poznání a o to víc, vyšlo to vstříc.

Hodnotový Otevřený Nekonfliktní Zábavný Autentický průvodce Honza je v jižní Americe jako doma, ale myslím, že by byl jako doma kdekoliv na světě ) Před cestou, i během vejletu nebyl s ničím problém, Honza zodpověděl všechny naše zvídavé dotazy, poradil, pomohl, rozveselil a byl nám parťákem. Jeho nadšení pro danou chvíli nadchne všechny kolem, udržoval psychickou pohodu skupiny, ač si myslím, že byly chvíle, kdy nás musel mít plné kecky. Jo a také, v neposlední řadě - je to kouzelník, naučil nás chlastat! Neboť furt říkal To je to kouzlo, co my dokážeme a my mu věřili, vždyť je to průvodce, tak přeci ví!

Líbí se mi koncept celého Expe týmu - jet sama nebo s cestovkou? S Expe jsem někde uprostřed, sama bych se do Amazonie nikdy nevypravila a Expe neberu jako cestovku. Je to krásná hranice mezi možnostmi, které se člověku na expedici s Vámi nabízí. Mám pocit, že jsem tak napůl sama a zároveň cítím jistotu. Možnosti jsou otevřené, mění se podle místních podmínek na cestě a podle rozhodnutí skupiny. Honzis, MOC DĚKUJU za tenhle jižanský výlet, bylo to los perfektos. A EXPE Vám velké ď, že děláte to, co děláte a rozdáváte lidem radost a zážitky.

Jana Kašparová

Bolívie a Peru - PLNO, průvodce: Jan Žert

Honza je nejlepší průvodce ever ❤️ dokáže zařídit a vyjednat snad úplně všechno, včetně dobrého počasí a státních stávek tak, aby nám hrály do karet (a díky tomu jsme viděli třeba Machu Picchu s minimem turistů).

Na expedici bych pochválila všechno. Jsem fakt nadšená, jak vše probíhalo a že to vůbec po všech odkladech spojených s aktuální covidovou situací nakonec vyšlo.

 

Ladislav Macho

Bolívie a Peru - PLNO, průvodce: Jan Žert

Tak Honza bol uplny TOP sprievodca. Cokolvek sme sa spytali, tak hned vedel odpovedat. Vtipny, mily, usmievavy a hlavne je vidiet, ze Juznu Ameriku pozna ako keby sa tam narodil. Neustale nam aj daval informacie ako sa spravat, spominal nam aj ake triky pouzivaju zlodeji a dokonca sme tie jeho informacie pouzili, ked sme stretli zlodejov v autobuse, do bodky robili to, co nam Honzo povedal. Udrzoval neustalu dobru naladu v kolektive roznymi vtipnymi historkami a neustale sme sa smali. Proste ja ho hodnotim uplne nadpiemerne. 10/10 a keby som mohol, dam viac :-)

Pochvalil by som to, ze Honzo sa snazil, aby sme splynuli s davom a neposobili ako turisti. Ziadne turisticke restauracie, vzdy sa snazil najst nieco, kam chodia domaci, preto sme ochutnali ak vela skvelych jedal za bezkonkurencnu cenu.

TOP zazitok na cely zivot, keby som mohol, zostanem v Bolivii/Peru aj dlhsie. Za cely cas som sa nenudil ani sekundu. Vynikajuci program, striedanie adrenalinovych veci s kulturnym programom bolo dokonale.