Reference

Markéta

Lýkijská stezka, průvodce: Nicolette Havlová

Nicolette je moc fajn průvodkyně, která měla vše hezky připravené a na nové situace dokázala rychle reagovat. Trpělivě odpovídala na opakující se otázky ohledně programu a všichni jsme si společně užili spoustu srandy. Za mě průvodkyně na jedničku!

Moc děkuji za skvělou výpravu do krásné oblasti. Nerada cestuji ve větší skupině, proto raději jezdím sama, což vyžaduje hodně času na přípravy. Díky možnosti připojit se k malé skupině podobně smýšlejících dobrodruhů jsem ušetřila čas i nervy s plánováním. Jen tak dál – ráda s vámi vyrazím znovu!

Gabriela Vitásková

Velikonoce v Turecku - Lýkijská stezka, průvodce: Sofia Arsentyeva Gothard

Chválím volbu výchozího místa - zázemí v apartmánu i trasa byla velice hezky zvolená, byla náročná, tak akorát pro úplně každého. Po cestě jsou podchycené možnosti. Je možné doplnit si vodu i zásobu potravin.

Sofya působí velice dobře na všechny lidi ve svém okolí. Je velice milá, příjemná, působí podstatně vyspělejším dojmem než jak je podle občanky stará :) Vždy byla nápomocná a snažila se vyjít vstříc pokud možno většině skupiny pomocí hlasování apod.

Byla jsem s Expe již potřetí a opětně mě nezklamal, opravdu se mi zde moc líbilo. Sice na první pohled to vypadá, že je Expe se svými akcemi určeno primárně pro mladší generaci, ale i ti dříve narození se nemusí bát, fakt se vždy sešla skupina velice rozdílná díky věku, ale vždy vše fungovalo naprosto bravurně. Už mám zálusk na další akce pořádané Expedition clubem. Hodně zdaru, ať Vám to šlape tak dobře jako dosud. Díky za vše!!!

Ondřej Fux

Výstup na Ararat, průvodce: Markéta Peggy Marvanová

Peggy jsem doteď znal jen z vyprávění. Jaká ale ve skutečnosti je si musí každý zjistit sám. Za mě odvážná, zkušená, veselá, chytrá a stále usměvavá. Nezkazí žádnou srandu, není namyšlená, do výprav vnáší vkus sebe, svých zkušeností a to je super. Když je ale potřeba, tak umí být tvrdá, stát si za svým a říct  - Jdeme! Myslím, že do výprav dává kus sebe a je to znát. dávám 10/10. 

Lucia Hudecová

Výstup na Ararat, průvodce: Eva Mariánková

Vyvážená kombinace výkonů v přírodě a památek. Dostatečná aklimatizace (před odjezdem jsem se trochu bála, jestli není postup moc rychlý, ale bylo to OK). Na kopec jsme všichni úspěšně vyšli, nikdo neměl výškovou nemoc, vyšlo nám počasí a dostali jsme zkušeného lokálního průvodce, takže dobré :) 

Evka je kvalitní průvodkyně, má hodně zkušeností, a dá se na ni spolehnout, když se objeví nějaká komplikace. Snaží se využít čas na maximum, což je super :) 

David Hladík

Výstup na Ararat, průvodce: Markéta Peggy Marvanová

Pochválil bych organizaci výstupu na horu, aklimatizační výšlapy, okořeněné setkáním s místníma pastevcema a podobně.
Dostatek rezervního času na výstup - který jsme nakonec využili a bez něj by to bylo velice náročné.

Peggy byla skvělá! Trhlá holka, se kterou je sranda, a přitom je schopná dělat důležitá rozhodnutí a stát si za svým názorem. Ideální průvodce do těžkých podmínek.

Tomáš Krejčí

Výstup na Ararat, průvodce: Tom Cimr

Určitě chválím lidi, co se o to všechno starali - Tom, lidi v Expe, Anežka v Dogubajazid, Rašíd, Osman. Tom Cimr je super týpek. Zkušenej, vyklidněnej. Dodával celé akci takovou uklidněnou a jistou atmosféru. Je parádní profík a supr kámoš. S ním kdykoli znovu kamkoli.

Celkově se sešla dobrá parta. Hezkej kopec. Netradiční pohled na Turecko. Užívej, jak to jde a jak to máš rád. Život máme jen jeden a druhá šance nebude. Ahóój!

Jarmila Štěpánková

Výstup na Ararat, průvodce: Markéta Peggy Marvanová

Zažila jsem už spoustu průvodců a upřímně musím říci, že s takovou osobností, jako je Peggy jsem se nesetkala. Že bude profík jsem čekala, protože jde o výstup, kde by se neprofesionalita mohla neblaze projevit. Oproti mým zkušenostem s jinými průvodci má však Peggy neuvěřitelně navrch. Její pokora a opravdovost je pro vedení lidí, co jdou do neznáma naprosto zásadní. Nekrmí lidi svými schopnosti, i když je fyzicky extrémně dobře připravená a tím pádem má stále dost energie sanovat úbytky energie ostatních. Lidsky skvělá povaha, neuvěřitelně obětavá, rozhodná a mírná zároveň, umí vyhodnotit podmínky a přizpůsobit plány, umí povzbudit, je nesobecká a nesmírně inspirativní. Za mne naprosto skvělá průvodkyně.

Určitě ráda pojedu s vámi zase a mohu jen doporučit

Jana Vaňková

Nejvyšší turecké hory - Ararat a Cilo Dagi, průvodce: Markéta Peggy Marvanová

Peggy je úplne neeeej pruvodce :) Skupinu sa snažila zblizovat, v horách i s tureckými průvodci super koordinace, vzdycky sme išli ako jeden veľký tým, nikto sa necítil i počas výstupu na Ararat nepríjemne, za mňa top 😍

David

Výstup na Ararat, průvodce: Markéta Peggy Marvanová

Sešla se bezva parta lidí se společnými zájmy, kteří si užili výstup i doprovodné akce. Zajištění celé výpravy bylo bezchybné. A když se něco zadrhlo, průvodkyně to hned vyřešila ke spokojenosti všech. Peggy byla výborný parťák do hor i při společných akcích ve městě a turistických poznávačkách.

Zbyněk Jaroš

Silvestr na Lýkijské stezce - Poslední 2 místa, průvodce: David Spáčil

Líbila se mi pestrost výpravy - mix treku, zážitků a jednodenních zajímavostí z Turecka (antické památky, hamman, paraglide).

Průvodce David je borec, má velký přehled, je komunikativní, flexibilní a strašně v pohodě. Velká spokojenost.

Marek Netocny

Turecký Kurdistán: Ararat a Kačkar, průvodce: Standa Dadák

Pochválil bych program! Skvělé místní průvodce, partu a samozřejmě i našeho průvodce.

Standa zcela splnil vše, co jsem od něj čekal. :) Dává cestě příjemný punkovy nádech, který u Expe vyhledávám. Na druhou stranu, když jsme byli s odvahou na místech, která nejsou pro nikoho :), tak jsem se na něj mohl zcela spolehnout a věřil jsem mu.

Bára Kolaříková

Výstup na Ararat, průvodce: Daniel Bokiš

Ač nám počasí moc nepřálo, akce neměla chybu! Nejvíc se mi líbila rozmanitost programu - od výstupu a všeho co k němu patří, přes relax ve formě tradičního hammamu, poznávání místní kultury a kuchyně. Prostě krásně vybalancovaný mix toho nejlepšího v jednom týdnu!

Dan je skvělým průvodcem, který nepodcenil žádnou část výpravy! Ještě před začátkem akce nám podrobně rozepsal důležité informace a odpovídal na všechny naše dotazy. Při výstupu pak dával pozor, jestli aklimatizace správně zafungovala a všichni se cítili dobře, abychom měli vyšší šanci dosáhnout společně vrcholu. Dan se věnoval každému individuálně a poslouchal všechny podněty a přání, která hned zrealizoval. :)
Není co bych vytkla, opravdu moc povedená akce, díky za to!

Patrik Shebby Šebesta

Turecký Kurdistán: Ararat a Kačkar, průvodce: Honza Švábenský

Veľmi sa mi páčil pomer turistiky a poznávania krajiny. Pretnutie náročnej horskej turistiky s poznávanim historických mies a Tureckých miest samotných mi prišlo veľmi vhod. Následny relax v meste spojený s poznávanim kultury a jedla.

Honza to s našou skipinou nemal naozaj jednoduché. Boli sme v nej členovia s veľkým vekovým rozdielom medzi členmi, s rozdielom v skúsenostiach, názoroch, očakávaniach od výletu a aj v kvalite výbavy. Napriek tomu sa Honzovi podarilo dostať nás všetkých na vrch Agri Dagi ako jednu skupinu. Tam kde mal zastávať úlohu horského sprievodcu, tam ním bol. Keď bolo treba zlepšiť náladu po náročnom dni, bol skvelým zabávačom. Dal mi ako začiatočníkovi mnoho užitočných rád, pomohol mi s výbavou a poradil čo v nej vylepšiť. Dodatočné informácie k historickým budovám boli už len čerešnička na torte výborne odvedenej práce. V budúcnosti by som rád ešte podnikol výlet s EC a určite budem prioritne pozerať tie, kde bude Honza sprievodcom.

Tereza

Nejvyšší turecké hory - Ararat a Cilo Dagi, průvodce: Markéta Peggy Marvanová

Super výprava i pro někoho, kdo začíná s vysokými horami. Pro mě to byl zatím nejvyšší výstup a jsem ráda, že jsem si ho mohla zažít právě na Araratu. Vyšlo nádherné počasí, sešla se super banda a celkový vibe Turecka, i přes jeho mírnou nesystematičnost, dal celému tripu takový fajn pohodový chill nádech. Můžu jen doporučit! 

Peggy je úžasně energická a dokázala nás na kopec dotáhnout všechny. Cítila jsem se s ní na výpravě dobře, bezpečně, a i přes některé chaotické momenty všechno zvládla výborně. 

František Soudek

Turecký Kurdistán: Ararat a Kačkar, průvodce: Honza Švábenský

S Johnem jako průvodcem jsem spoko. Je to inteligentní mladík s bohatými zkušenostmi, které nám po celou dobu výpravy předával ať už prakticky nebo formou jeho cestovatelských příběhů. Horami nás provedl bezpečně až do cíle. Vždy byl ke všem ochotný a aktivně šířil týmového ducha. Ze své strany bych řekl, že jsme si s Johnem sedli a dokázali jsme spolu sdílet názory, hodnoty i smysl pro humor. Určitě s ním rád pojedu znovu!