Reference

Martina Mácová

Výstup na Ararat, průvodce: Markéta Peggy Marvanová

Musím naší průvodkyni Peggy moc pochválit. Dokázala zvládnout skupinu složenou z lidí 17-55 let. Byla vždy milá a nápomocná v okamžicích, kdy to bylo třeba. Dotáhla osobně jednoho na mysli klesajícího účastníka až nahoru. S klidem, ale rozhodně řešila rozpojení skupiny i nedostatek vody. A kromě toho s ní byla velká legrace. Myslím, že bez ní by to byl jen poloviční zážitek.

Ještě jednou díky. Chtěla jsem dceři ukázat, že má i na výšky a to se prostě podařilo. Snad to bude jeden z jejich důležitých zážitků v životě.

Lada Matyášová

Turecko - Lýkijská stezka - Poslední volné místo, průvodce: Sofia Arsentyeva Gothard

Jsem moc vděčná, že jsem mohla jet, i když jsem byla snad patá nad plán původní velikosti výpravy, a navíc jsem se hlásila ani ne den před odjezdem. Sofi mě podpořila a dovolila mi jet. V tu chvíli mi to hrozně pomohlo a jsem za to děsně moc ráda. ))) Líbila se mi vyváženost fyzické části s psychickou, tedy čtyřdenní trek a k tomu kulturní poznávání a objevování. Nebyla to tedy jen velká dřina, ani neustálé přejíždění po památkách. Moc se mi líbilo, že hlavním mottem bylo si to společně užít a za to jsem moc ráda! :)

Průvodkyně si vedla úžasně. Na to, jakým výzvám akce čelila, pandemie a měnící se podmínky pobytu v Turecku i návratu do ČR, vše zvládala s přehledem a k našemu nejlepšímu prospěchu. Jsem z ní nadšená a hlavně se mi hrozně líbí její úvodní fotka na Expe webu - ta lucerna je dokonalá! Kdybych mohla, jedu s ní znovu. 

Sofinka byla skvělá, účastníci také a vůbec jsem z celé akce děsně nadšená. Takže jsem se samozřejmě již přihlásila na další expedici a přemluvila k tomu i přítele. Protože dobré věci se mají šířit. :D

Kamila Širůčková Lónová

Silvestr na Lýkijské stezce, průvodce: Honza Rejchrt

Honza jako průvodce za mě úplně parádní. Skupinu si hlídal, ale při tom měl každý dostatek prostoru se nějak "realizovat" jak mu samotnému to vyhovovalo (částečně program, výběr občerstvovacích míst...). Tempo bylo nastavené naprosto pohodově (nehnali jsme, v tábořišti jsme nebyli nikdy zbytečně brzo ani pozdě) a celkově byla akce v takovém odpočinkovém módu, i co se nálady týče. Zároveň jsem ale ani jednou neměla pocit, že by Honza přesně nevěděl, co dělá, nebo že by si v případě potřeby neuměl operativně poradit.. Naopak řešil i individuální situace účastníků a upřímně se zajímal a hledal řešení (puchýře, letní spacáky, individuální program). Takže za mě kluk do nepohody, který dokáže nabídnout několik alternativ, které ale vždy vedou ke kýženému cíli. A hlavně neznám nikoho jiného, kdo dokáže sehnat marshmallow uprostřed skal ;)

 

Výprava byla super, co se lokací i celkového programu týče. Upřímně jsem byla trošku překvapená, jak i fyzicky byla celá cesta vlastně v pohodě. Což bylo určitě dáno i rozvržením denního programu průvodcem a možnostmi celé skupiny. Za pochvalu stojí i výběr ubytování pod střechou.

Eva Zajícová a Josef Zajíc

Turecký Kurdistán: Ararat a Kačkar, průvodce: Standa Dadák

Sešla se prima parta na krásném místě a myslím, že to byla jízda. Pro nás poprvé s neznámou skupinou lidí na stejné vlně, se kterou jsme se dost nasmáli, takže jsem si prodloužili život pozitivní energií a ještě si odvezli milé vzpomínky a zážitky. Líbila se mi rozmanitost skupiny a povah, které se sešli, také otevřenost a upřímnost lidí cestujících pospolu, to je asi to TOP, co bych chtěla vypíchnout. Moci se spolehnout na průvodce je v horách to nejdůležitější a tam jsem měla pocit i z velmi časté Standovi improvizace, jeho klidu a stálého úsměvu, že se nemusím bát deště ani medvěda, takže paráda! Díky moc, já jsem spokojená a Josef prý nemá v povaze být nespokojený, takže za nás deset hvězd z deseti.

Bára Kolaříková

Výstup na Ararat, průvodce: Daniel Bokiš

Ač nám počasí moc nepřálo, akce neměla chybu! Nejvíc se mi líbila rozmanitost programu - od výstupu a všeho co k němu patří, přes relax ve formě tradičního hammamu, poznávání místní kultury a kuchyně. Prostě krásně vybalancovaný mix toho nejlepšího v jednom týdnu!

Dan je skvělým průvodcem, který nepodcenil žádnou část výpravy! Ještě před začátkem akce nám podrobně rozepsal důležité informace a odpovídal na všechny naše dotazy. Při výstupu pak dával pozor, jestli aklimatizace správně zafungovala a všichni se cítili dobře, abychom měli vyšší šanci dosáhnout společně vrcholu. Dan se věnoval každému individuálně a poslouchal všechny podněty a přání, která hned zrealizoval. :)
Není co bych vytkla, opravdu moc povedená akce, díky za to!

Denisa Zemanová

Výstup na Ararat, průvodce: Markéta Peggy Marvanová

Byla to moje první výprava s Expe a určitě ne poslední! Bezvadný itinerář, úžasnej styl celé výpravy, celé mi to prostě skvěle sedlo :) Hodně mě taky bavilo, že se člověk dostane i víc mezi místní a kam by se třeba úplně sám neodvážil, např. čaj s pastevci. Sešli jsme se skvělá parta lidí a věřím, že všichni jsme si to užili fakt naplno! Průvodkyně Peggy je skvělá a je s ní prdel! :D 

Markéta Krupková

Lýkijská stezka, průvodce: Filip Vítek

Tahle výprava byla má třetí s Expe a byla jednoznačně nejlepší. Obsahovala všechny žánry od komedie až po akční drama :D. Sešla se neuvěřitelně pestrá parta lidí, kde každý jednotlivec měl své nezastupitelné místo ve skupině a dohromady to podle mě vytvořilo perfektní celek v čarokrásných kulisách turecké přírody. Domů jsem se vrátila nabitá pozitivní energií a bažící po přídavku (již mám objednáno :))...Asociální, sprostá a divná účastnice tímto děkuje všem zúčastněným - zapsali jste se mi ... dokud vás ta moje budoucí, plánovaná demence nevymaže...dokonce vám odpouštím i absenci mrtvolek...bylo to hodnotné i bez nich...

Filip je pro mě něco jako perfektní droga...když narazíš na tu svojí už nemáš potřebu zkoušet žádnou jinou...víš, že tahle Ti sedne přesně na míru...

 

Tereza Blažková

Turecký Kurdistán - Ararat a Kačkar, průvodce: Standa Dadák

Standa je úžasný parťák do pohody i katastrofy.  Od začátku se snažil celou skupinu stmelit, rozpovídat účastníky svými otázkami. Jde z něho klid a vnitřní síla, takže se člověk může spolehnout, že se o všechno postará. Je velmi ochotný,  starostlivý, pozorný. Vždy byl na blízku těm, kteří šlapali poslední a dodával jim potřebnou energii k dosažení cíle. Nezkazí žádnou zábavu a co bylo nejlepší, že rozdělá oheň i tam kde není naprosto nic a ještě k tomu zahraje na kytaru a zazpívá.  Srdcař!!!!!!

Jedna z nezapomenutelných akcí. Určitě jsem nebyla s Expe naposledy. 

 

Alena Paldusová

Výstup na Ararat, průvodce: Markéta Peggy Marvanová

Peggy byla super, moje krevní skupina, akční ženská s úsměvem na tváři. Moc oceňuji její přístup k místní komunitě. A neměla problém s tím, že potřebuju výstup pojmout trošku ve vyšším tempíčku ;). Na organizované skupinové výpravy normálně nejezdím, ale mile mě to překvapilo, sešla se navíc super parta. Nebylo nic s čím bych byla nespokojená. :)

Pavel Stöhr

Turecký Kurdistán - Ararat a Kačkar, průvodce: Standa Dadák

Celá expedice předčila mé očekávání.Například NP Kačkar byl famózní. Ararat už jen třešničkou na dortu.( Pro mě hodně těžkou ,ale zvládl jsem) 😅

Průvodce Standa je skvělý parťák. Nic pro něho není problém. Každý večer v přírodě rozdělá oheň . Sežene dřevo i tam, kde by člověk nečekal 😊
Zahraje na kytaru,( "zazpívá " 😅) a vytvoří tu pravou pohodu.
Prostě velký pohodář a týpek 👌👌👌

 

Patrik Letovanec

Výstup na Ararat, průvodce: Michal Just

Michal byl perfektně připraven!!! Jak organizačně, tak vědomostně! Termín výstupu jsme si posunuli kvůli počasí a místo toho podnikli jiný výlet z programu, řešili jsme věci za pochodu... A když se nám ztratil kolega z výpravy, vše domluvil, zařídil...  Dokonce nám dělal průvodce na vykopávkách v Ani, za kterého bychom jinak platili :-) prostě paráda !

Děkuji Expe a Michalovi za jedinečný a nezapomenutelný zážitek. Budu se těšit na další putování s Vámi :-) 

Patrik Shebby Šebesta

Turecký Kurdistán: Ararat a Kačkar, průvodce: Honza Švábenský

Veľmi sa mi páčil pomer turistiky a poznávania krajiny. Pretnutie náročnej horskej turistiky s poznávanim historických mies a Tureckých miest samotných mi prišlo veľmi vhod. Následny relax v meste spojený s poznávanim kultury a jedla.

Honza to s našou skipinou nemal naozaj jednoduché. Boli sme v nej členovia s veľkým vekovým rozdielom medzi členmi, s rozdielom v skúsenostiach, názoroch, očakávaniach od výletu a aj v kvalite výbavy. Napriek tomu sa Honzovi podarilo dostať nás všetkých na vrch Agri Dagi ako jednu skupinu. Tam kde mal zastávať úlohu horského sprievodcu, tam ním bol. Keď bolo treba zlepšiť náladu po náročnom dni, bol skvelým zabávačom. Dal mi ako začiatočníkovi mnoho užitočných rád, pomohol mi s výbavou a poradil čo v nej vylepšiť. Dodatočné informácie k historickým budovám boli už len čerešnička na torte výborne odvedenej práce. V budúcnosti by som rád ešte podnikol výlet s EC a určite budem prioritne pozerať tie, kde bude Honza sprievodcom.

Martin Žejšek

Výstup na Ararat, průvodce: Michal Just

Byl to pro mě první výlet s expe, takže to byl trochu krok do neznáma, obvykle jezdíme s přáteli po vlastní ose. Ale vše vyšlo na jedničku, parta 10 lidí se sešla skvělá a určitě to nebyla moje poslední dovolená s vámi.

Průvodce Michal byl super, organizačně i lidsky mi sedl perfektně a až budu přemýšlet nad další dovolenou s expe, tak určitě budu nejdříve koukat, co jede on :) 

Lukáš Ferko

Turecký Kurdistán - Ararat a Kačkar, průvodce: Standa Dadák

Na této akci se mi moc líbilo a hodně jsem ocenil to, že jsme měli nejdříve trek na Kačkaru, který nebyl úplně zadarmo, ale byl skvělej. Byla to skvělá příprava a aklimatizace na Ararat. Měli jsme dost času se poznat a měli jsme i daleko více zážitků. Kdyby jsme šli jen Ararat, tak by mě to asi moc nebavilo, bylo by to krátké a ne tak intenzivní jako celá tato akce.

Standa, kde začít no.. Standa mi sednul hned na první dobrou už na letišti. Hned s ním byla sranda a nějak jsem tušil, že to bude můj člověk. A také tak bylo. Chvilku mu trvalo než pochopil mé fungovaní, ale o to to pak bylo lepší. Každý den jsem se těšil až zažijeme opět nějakou srandu a že ji nebylo zrovna málo. Sednul mi jako člověk, jako kamarád a člověk, kterému se mohu svěřit. Standa miluje oheň jako já a hned ta akce měla jiné grády, když jsme měli skoro každý večer oheň a to i v C1 a C2 na Araratu. To bylo naprosto boží.  Mimochodem jsem se přihlásil ke Standovi na další dvě akce. Jako průvodce byl úplně skvělej, každý problém dokázal vyřešit, vše s námi konzultoval, i když měl právo na poslední slovo. Lepšího průvodce a kamaráda jsem si nemohl přát.

František Soudek

Turecký Kurdistán: Ararat a Kačkar, průvodce: Honza Švábenský

S Johnem jako průvodcem jsem spoko. Je to inteligentní mladík s bohatými zkušenostmi, které nám po celou dobu výpravy předával ať už prakticky nebo formou jeho cestovatelských příběhů. Horami nás provedl bezpečně až do cíle. Vždy byl ke všem ochotný a aktivně šířil týmového ducha. Ze své strany bych řekl, že jsme si s Johnem sedli a dokázali jsme spolu sdílet názory, hodnoty i smysl pro humor. Určitě s ním rád pojedu znovu!