Reference

Jana Králová

Černá Hora - Bioč a Komovi, průvodce: Vít Dubec

Vítek je veselý sympaťák, se kterým se člověk zasměje, ale také se dozví spoustu užitečných informací. Určitě jsem si přišla 100% v dobrých rukou. Celkově chválím pohodovou atmosféru. Všechno plynulo bez zádrhelů nebo nějakého stresu a tlaku a přesto jsme viděli mnoho krásných míst. 

Tahle výprava s Expe pro mě byla cennou zkušeností. Dodala mi odvahu k dalšímu cestování a vlastně ještě více rozdmýchala chuť poznávat svět a vlastní hranice. Moc za to děkuji a doufám v mnoho dalších zážitku s Expe! :)

Ivana Syrovátková

Silvestr v srdci Balkánu, průvodce: Zbyněk Král

Zbyněk je proste KRÁL! Ďakujem za skvelú organizáciu, schopnosť jasne určiť hranice, aby sme nešli do zbytočných rizík, za príjemnú atmosféru počas celej akcie, obohacujúci historický výklad a veškeré spoločné rozhovory.  

Mám nesmiernú radosť z toho, aká skupina sme sa zišli. Vytvorili sme si naše skupinové "príjemno" a každý deň som sa tešila na nové zážitky a spoločne strávený čas. Na expedícií bolo zo všetkého kúsok, čo mi vyhovovalo. Potúlať sa po Sarajeve, ale potom si užiť aj prírodu mimo civilizácie. Nevyšiel nám síce program úplne podľa predstáv, ale vďaka za to, že sme sa dokázali dohodnúť na náhradných riešeniach. Bola to moja prvá výprava s Expe a mala som trochu obavy, aké to bude, ako to zvládnem, lebo rada prejdem čokoľvek a kdekoľvek, ale nie som až tak najrýchlejší typ. Veľmi som si to však užila a ďakujem za všetko krásno!

Zuzana Marečková

Týdenní Bosna - PLNO, průvodce: Martina Podhůrská

Ačkoliv časově byla výprava vlastně poměrně krátká, byla našlápnutá programem od začátku do konce, kombinace jednotlivých dní na střídačku ve městě a v přírodě dohromady vytvořila vyváženou mozaiku toho nejlepšího , co může Bosna nabídnout. Každý jeden východ (ano, mezi řádky chválím Martinu za to, že mě ráno dokázala vytáhnout ze spacáku) i západ slunce stál za to, stejně jako spousta drobných zastávek na zajímavých místech po cestě, závěrečný rafting byl taktéž super. Všichni se k sobě chovali hezky, bylo krásné sledovat, jak si i přes větší věkové rozdíly dokáží všichni popovídat, nikdo nikomu neodmítl pomoc, pokud ji potřeboval, všichni se vzájemně podporovali a tak všechno běželo hladce bez větších obtíží. 

Martina tuhle akci zvládla na výbornou, jako průvodce dokázala krásně namixovat profesionální, kamarádský a lidský přístup. Zafungovala jako studnice historických informací a souvislostí, databáze doplňujících dokumentů a filmů, jako neúnavný motivátor fyzicky méně zdatných účastníků výpravy, prokázala až tvrdohlavou vytrvalost při bránění ohně před bouřkou a kroupami, kreativně vyřešila drobné vyskytnuvší se problémy a tak dále, nemůžu ji přece glorifikovat až do nebes, aby nám zase moc nezpychla. :) Každopádně opravdu oceňuji její schopnosti komunikace prakticky s každým, nikoho neopomíjela a skutečně se snažila každého z nás podpořit, takže z některých vykřesala vskutku nečekané výkony.

Kateřina Škaldová

Týdenní Bosna - PLNO, průvodce: Petr Tobolák

Pochválit bych chtěla hned několik věcí. Logicky a smysluplně poskládaný program. Příjemné ubytovaní ve všech destinacích, zejména však u bratrů v horách, kde jsme strávili dvě noci. A moc si vážím taky odpočinkového odpoledne, které jsme strávili v Sarajevu v termálech.

Průvodce (pro nás interně označován jako trenér) znám již nějaký ten pátek, proto nebudu ve svém hodnocení zřejmě zcela objektivní. Nicméně Peťu hodnotím velice kladně. Věděl, co a jak, dokázal poradit, nasměrovat, vykomunikovat a když nevěděl, vše vygooglil. Krásně nás provedl celou expedicí, ale zároveň jsme měli volnost a možnost prozkoumávat Bosnu každý po svém. Vždy když bylo třeba rozhodnout o dalším průběhu akce, zeptal se na naše preference a přání, což považuju za opravdu dobrý tah. Nedá se zavděčit všem, ale většina v závěru stačí. Když už jsme mleli z posledního dokázal nás vyhecovat a odměnou nám byla malá překvapení typu vafle s nutellou a banánem na nejvyšší hoře Bosny a Hercegoviny. Sečteno a podtrženo byl Peťa nejlepší trenér, kterého jsme si mohli přát. Jela bych s ním hned někam znovu, cítila jsem z něj jistotu a cítila jsem se po celou dobu trvání akce v bezpečí.

Rob Líčeník

Týdenní Bosna - PLNO, průvodce: Martina Podhůrská

Martina byla po celou dobu výpravy naprosto úžasná. Nejen jako průvodkyně, ale i jako kamarádka do deště (a do auta). Opravdu hodně musím ocenit její skvěle vyvážený přístup, kdy dokázala na jednu stranu obstarávat zábavu svými hádankami, fun facty a neskutečným množstvím historek z cest i z práce, ale zároveň byla vždy stoprocentně zodpovědná a připravená řešit případné složitější situace. Kdykoliv jsme se dostali do jakékoliv situace, který jen zaváněla potenciálním problémem, Martina nikdy neváhala a jala se ji řešit, čímž i nám ostatním dala jistotu, že je vše v pohodě. Musím ocenit její řidičské schopnosti, řízení na bosenských silnicích a s bosenskými řidiči vyžaduje jistou dávku umění a Martina nás vždy úplně v pohodě dovezla na další místo. To stejné platí i pro náročné cesty do Bosny a zpět, které v podstatě zvládla sama odřídit a dorazili jsme včas a v pořádku. Vždycky kladla naši bezpečnost a naše pohodlí při výpravě na první místo, všechno zařídila, udržovala celou skupinu pohromadě a to jak fyzicky tak duševně. Jakmile při výpravě někdo z členů nestíhal tempu skupiny nebo se necítil komfortně v některých úsecích, vždy nabídla pomoc, počkala, zkrotila divočejší členy výpravy a šlo se dál. Pokud měl kdokoliv jakýkoliv dotaz nebo problém, vždycky ochotně pomohla. Program na místě upravovala a přizpůsobovala přáním skupiny, zajímal ji náš názor. Nakonec jen zopakuju, že si nedovedu představit lepší práci průvodce na výpravě, Martina byla prostě perfektní.

Skvěle vyvážený program. Bylo v něm něco pro každého - kulturní a historické vložky, chození po horách, adrenalinová zábava...

Ještě jednou díky moc za super akci!

Lukáš ŠIDLO

Silvestr v srdci Balkánu - PLNO, průvodce: Michal Just

Nejsem příliš velký cestovatel. Pokud někam v minulosti cestoval, tak spíše s cestovní kanceláří, do hotelu atd... Takže pro mě byla celá tato akce jedno velké dobrodružství, na které budu dlouho vzpomínat. A k tomu přispěla i velice dobrá skladba lidí, se kterými jsem měl možnost expedici zrealizovat. Prostě si to všechno sedlo. Vážně to byla sranda.

Průvodce hodnotím jako velice spolehlivého, zábavného a všeobecně věcného . Líbily se mi všeobecné informace, které nám mohl poskytnou - ohledně cestování, jeho zkušeností s různými pobyty atd. Za sebe můžu říct, že jsem rád, že našim průvodcem byl právě Michal. Na tuto práci se určitě hodí.

Tomáš Hrnčiar

Silvestr v srdci Balkánu - PLNO, průvodce: Michal Just

Chvalim jednoznačne prespanie v bivaku. Bola to pre mňa nová skúsenosť a ráno v sedle som si fakt užil. Následný zostup po hrebeni bol výborný tiež, ako som už spomenul vyššie. Páčila sa mi aj Michalova flexibilita v plánovaní programu. Vďaka tomu, že nenapadol sneh, mohli sme ísť na chatu zaujímavejšou trasou. Taktiež som si užil urbex po opustených budovách, či už olympijské skokanské mostíky, bobová dráha, ale hlavne ten hotel bol skvelý.

Michal bol skvelý. Veľmi nám pomohol ešte pred výpravou, keď sme vyberali vhodný spacák a poskytol nám obsiahle informácie. Oceňujem, že po ceste z bivaku nás zobral po hrebeni späť na chatu. Trasa bola veľmi zaujímavá a tie krásne výhľady som si fakt užil. Zároveň nám pomáhal v technicky náročnejších pasážach. Michal si zaslúži *****/***** )

Na expedíciu som šiel s cieľom spoznať nových ľudí a objaviť zaujímavé miesta. Myslím si, že oboje sa podarilo a určite plánujem ísť s Expe na ďalšie expedície v budúcnosti.

Eliška Slunečková

Silvestr v bosenských horách - PLNO, průvodce: Eva Mariánková

Průvodkyni hodnotím 10/10. Eva byla super, ráda s ní příště někam pojedu. Veselá baba, která to umí roztočit a v horách je s ní dobrodružno, ale i bezpečno. :)

Bylo fakt bezva, że jsme po příjezdu mohli omrknout Sarajevo a jednu noc (před ťapáním ve sněhu a spaním venku) se pořádně vyspat a nabrat síly na normálním ubytku. To mi přišlo chytrý... Jinak rozhodně chválím trek nad Trnovačko a dvě dobrodružný noci v salaši mě taky moc bavili! Pak taky na Visoči brutální výborná hostina, kdy nám jídlo lezlo ušima ven, ale nikdo nemohl přestat. Celkově to byla skvělá akce. Potkala se parta bezva lidí a do Bosny se ráda vypravím zas. Průvodci obou skupin které se potkaly (Eva i Peťa Tobolák) byli super a proběhla moc fajn fúze. :)

Gabča

Černá Hora - Bioč a Komovi, průvodce: Filip Vítek

Filip je super průvodce, vnímá skupinu a umí velmi rychle a dobře zareagovat na různorodost skupiny. Je profesionální, lidský a je s ním sranda. Celkově bych pochválila krásné treky a výhledy, super místa na stanování, různorodost, průvodce a raft (konkrétně skákání ze skály do řeky během raftů).

Děkuji za expedici :)

Petra Mlčochová

Černá Hora - Sutjeska, Bioč a Durmitor - Poslední místo, průvodce: Jirka Střípek

Těžko se mi hledají slova k našemu skvělému průvodci Jirkovi, jelikož udělal naši expedici do Černé Hory opravdu nezapomenutelnou. Je to člověk, který pro partu a dobrou náladu udělá vše, co je v jeho silách. Jirka byl na náš výlet opravdu dobře připravený, měl zjištěné informace o jednotlivých místech, která jsme navštívili, takže výlet s ním byl také naučný. Avšak Jirkovi záleželo hlavně na tom, abychom byli hlavně my spokojení a proto nechal spoustu věcí rozhodnout nás a s ničím neměl nejmenší problém. Jirka nebyl průvodce, byl jeden z nás a my si toho moc vážíme! Díky!!!

Klára Vyskočilová

Silvestr v srdci Balkánu, průvodce: Zbyněk Král

Na výpravě bych pochválila:

              - Zbyňka

 - jeho povídání o Bosně, historie nenásilnou a zajímavou formou. Sdílel střípky, co znal, ale nezahlcoval nás zase informacemi.
 - flexibilita programu = v průběhu se několikrát měnil plán a Zbyněk vždy přišel aktivně s nějakým nápadem či změnou = určitě bylo skvělý rozdělit dojezd domu na 2 etapy a podívat se i jinde či celodenní trip v Lukomiru
  - navnímání skupiny - Zbyněk velmi dobře uměl číst energii ve skupině a i dle toho organizovat další věci (např. po půlnoci nás pár chtělo jít spát, vykomunikoval jak s ostatními lidmi tak i s majitelem podmínky pro to, abychom mohly jít spát na hoře - Díky; dále třeba i odjezd o den dříve a přespání v Chorvatsku)
  - Zbyňkova komunikace - vždy včasná a jasná, transparentní, změny byly vždy komunikovány a rozhodnuty skupinou, když bylo potřeba udělat rozhodnutí ze strany průvodce, Zbyněk jej sebevědomě udělal 
  - horský průvodce Zbyněk - vyhodnocení rizik (nelezení někam, kam bychom to zřejmě nedali bez zbytečného risku), pravidelné pauzy pro shluknutí skupiny, kontrola skupiny při hiku atd.
  -  řízení 

-  hike v Lukomiru byl skvělý jednodenní trip
-  Sarajevo - procházka
-  Olympijské "monumenty"

Velké díky, těším se na další výpravu se Zbyňkem - doufám, že bude mít něco takto fajnového a na pohodu třeba turista či průzkumník. 

Veronika Clausová

Silvestr v srdci Balkánu - PLNO, průvodce: Michal Just

Michal byl fakt super, udržoval v partě dobrou náladu a vždy byl otevřenej našim nápadům. Do programu přidal přespání v bivaku v horách a to bylo skvělý. V horách dával na všechny pozor, pomáhal méně zkušeným. Akorát musí trochu potrénovat Krycí jména. :D Dávám pět hvězdiček z pěti!

Na výpravě se mi líbilo všechno - super parta lidí, program a nezapomenutelné zážitky. Výpravy s Expe prostě stojí za to! Chudáci lidi kolem mě pak musí ještě dlouho poslouchat, co všechno jsem zažila.

Díky za to, co děláte! Jste boží! :)

Roman Bartuněk

Makedonie na sněžnicích - PLNO, průvodce: Markéta Peggy Marvanová

Jako tradičně měla akce vysokou úroveň, proto taky s Expe jezdím už čtvrtým rokem. Líbilo se mi, že všichni členové táhly za jeden provaz, když si to situace žádala. Dobrý krok taky byl naplánovat návrat mimo neděli. Průjezd hranic byl úplně v pohodě a příjezd do Brna ve 21 30 je paráda.

Peggy je pořád vysmátá. Akci měla pečlivě naplánovanou, hodně dbala na bezpečnost. Když se jí nějaký svah nezdál, našla jinou bezpečnější a většinou i hezčí cestu. Celkově akci zvládla v pohodě, i když to neměla jednoduché (zapadlé auto, na poslední chvíli zrušené ubytko atd). Když bude možnost, rád se s Peggy vydám na další výpravu ).

Petr Schreier

Týdenní Bosna - PLNO, průvodce: Petr Tobolák

Upřímně jsem vůbec nevěděl, co od takové dovolené čekat. Expedice pod vedením průvodce, země, ve které jsem nikdy nebyl, přechod na těžko (byť krátký), který jsem do té doby absolvoval pouze jednou a 9 lidí, které jsem nikdy v životě neviděl. To vše ve mně nejprve vyvolávalo poměrně velký pocit nejistoty a mohu říci, že i proto jsem se na dovolenou nijak zvlášť netěšil...to vše se ale změnilo hned od prvního dne, kdy průvodce navodil přátelskou atmosféru a během cesty na místo jsme se společně začali poznávat. Celá expedice byla skvělá, průvodce úžasný a po téhle zkušenosti s Expeditionem Clubem to určitě nebyla moje poslední akce! Peťo, ještě jednou díky za nádhernou dovolenou. :)

Radek Hrabčák

Chorvatsko na seakajaku Mali Lošinj, průvodce: Tereza Cupáková

Výprava na Lošinj postupně gradovala. Bylo to pěkné, rozmanité (olej i vlny), spali jsme v krásných zátokách, líbilo se mi to. Určitě se zase někdy přidám.

Děkuju.