Reference

Tomáš Porwolik

Moldavsko, Ukrajina a Rumunsko , průvodce: Ondřej Švirák

Ondra je skvělý průvodce. Celý program měl perfektně připravený a v případě problémů měl připravené alternativy, co můžeme dělat. Na každém místě nám povykládal pár zajímavých informací. Veškeré papírování na hranicích i zařizování ubytování proběhlo hladce.

Sešla se úplně skvělá parta lidí a po celou dobu jsme se skvěle bavili. Navštívili jsme místa, do kterých bych se sám nevydal, ale s naším skvělým průvodcem jsem se cítil naprosto bezpečně a odnesl si skvělé zážitky. 

Bohužel jsme velkou část expedice strávili v autě. Dále jsme vinou osudu píchli 2 pneumatiky a na silnicích byly zácpy, takže jsme nestihli část programu v Rumunsku. Ale i tak patří tahle expedice mezi nejlepší zážitky v mém životě, fakt jsem si to užil.

Anička Hovořáková

Rumunsko - Fagaraš, průvodce: Vít Dubec

Víťa byl dle mého spojovací článek naší skupiny. Člověk na svém místě - spolehlivý, vtipný, rozumný a pohodový. Prostě takový, jaký by měl průvodce být.

Martina Jemelková

Rumunská Transylvánie - PLNO, průvodce: Milča Mařáková

Ochotná a milá průvodkyně do nepohody. Schopná vyřešit každý problém. Respektovala přání skupiny a snažila se všem členům vyjít maximálně vstříc. Měla skvělý vkus na restaurace, což jako žrout velmi oceňuji.

Bylo to skvělé, děkuji za všechny zážitky, bez vás bych na Rumunsko odvahu nejspíše nenašla!

Barbora Műllerová

Rumunská Rodna pod 24 let - PLNO, průvodce: Honza Bořil

Akce byla předem dobře popsaná, člověk věděl, co čekat a jak se připravit. Náročnost trasy odpovídala popisu, člověk bez zkušeností si máknul, ale dalo se to a ty výhledy za to stály <3 Cením, že do výletu bylo zakomponovaný i přespání na ubytku na konci na obnovení sil a zlidštění se před návratem do ČR, zároveň to bylo fajn na nějaký větší klidný pokec a vlastně i pořádný seznámení se mezi sebou. 

Průvodce Honza byl moc fajn, bylo super, že se v nás snažil probudit nějaké orientační a kartografické schopnosti a zároveň hezky přizpůsoboval výlet našim schopnostem (popřípadě nám dal tu možnost), ale zároveň se nás snažil trošku dokopat k pořádný aktivitě, abychom dvě hodiny ráno nestrávili jen vysedáváním u stanů. :D

Díky za super organizaci týhle akce, už se těším až se připojím příště na další výpravu O )

Lenka

Rumunsko - Fagaraš, průvodce: Vít Dubec

I když se šla trasa prvně, Víťa to měl hezky vymyšlené, trasa byla perfektní, spoty na přespání taktéž. Víťa držel partu pospolu a snažil se uzpůsobit trasu i tempo tak, aby vyhovovala všem účastníkům. Skvělý nápad byl, jít trek z obou stran, potkat se na hřebeni s druhou skupinou a na závěr to všichni spolu hezky ukončit. Všechno boží !

Průvodce Víťu hodnotím milionem bodů z deseti. Je to zkušenej borec, přátelské povahy a svým úsměvem ohromil ženy, muže a i medvědi z okolí se na něj chodili dívat, jakej je to frajer.

Míša Šopáková

Rumunské hory - Retezat - Poslední místo, průvodce: Honza Švábenský

Rozhodně chválím organizaci, výběr trasy i zkušeného průvodce. Honza byl opravdu skvělý průvodce, myslím, že jsme nemohli mít lepšího :-) A krásné počasí byla jen třešnička... :-)

Toto byla má první zkušenost s Expeditionem a jsem nadšená. Kéž by byly všechny vaše akce jako tato. Hrozně jsem si ji užila. Každopádně už jsem přihlášená na další :-D

Bolek Žemlík

Podzim v Transylvánii - Poslední místo, průvodce: Honza Švábenský

Byla to moje první výprava a tedy i první zkušenost s průvodcem, takže nemůžu srovnávat, ale obecně můžu říct, že Honza je prakticky ideální průvodce. Přestože šlo o výpravu pionýrskou a on sám se k jejímu vedení dostal dost na poslední chvíli, prakticky všechno proběhlo hladce a bez problémů. Přestože byl na většině míst poprvé, stejně jako my ostatní, nenechal se vyvést z míry. Sice jsme neřešili žádné krizovky, ale věřím, že i kdyby ano, určitě by je vyřešil. Večery se sice kvůli brzkému stávání moc neprotahovaly, ale i tak splnil průvodcovskou povinnost, totiž nekazil zábavu a chodil spát s posledními. Prdel byla i celkově, naslouchal názorům členů výpravy a všechno plynulo naprosto přirozeně. Takže, jestli jsou všichni vaši průvodci takoví, tak rozhodně nemám strach vydat se s EK prakticky kamkoli.

Na výpravě bych pochválil hlavně to, že nebyla kratší, protože to by byla fakt krátká, a pocitově byla krátká i tahle. Ale to jinak nejde ) . Jinak mě nejvíc bavil ten nejnáročnější program, tedy přechod hřebene hned druhý den. A pak cesta kolem potoka z Borsi po modré nahoru, ta je fakt luxusní a je prakticky prototypem toho, jak jsem si představoval přírodu v Rumunsku. Kromě toho taky rumunská kuchyně stála za to. No a z památek určitě opevněný kostel zanechal velký dojem - zas tolik tam k vidění není, ale je to něco pro nás úplně neznámého a určitě stojí za vidění. A taky rozhodně nemůžu zapomínat na to, jak jsme si sedli s ostatními - předem jsem znal polovinu výpravy, ale sešla se fakt výborná parta, a spolu s naprosto neuvěřitelným počasím z toho všeho nemohlo vzniknout nic než pobyt lepší než na Ostrově rozkoše. Nakonec bych pochválil ještě úplně poslední ubytování, to nemělo chybu. A taky pohodlné auto.. no a asi by mě toho napadlo i víc, ale to už stačí.

Silva Slavíková

Rumunsko - Godeanu na sněžnicích, průvodce: Lukáš Mádr

No hrůza, Lukáš absolutně nezkušený a nevhodný pro roli průvodce, hlavně s ním nikam už nikoho nepouštějte! Haha, to je samozřejmě vtip. Lukáš byl nejlepší, pořád se ujišťoval, zda jsme ok a nepotřebujeme s čímkoli pomoct. Pomáhal nejslabším členům týmu. K průvodcovství fakt nemám co vytknout! Trasa se sice trošku zvrtla ale měl vymyšlenou trasu A, i únikovou variantu B. Ta se sice ukázala jako nereálná, za to ale dle mého názoru nemoh, z mapy logická úvaha.

Michal Bernát

Rumunsko - Godeanu na sněžnicích, průvodce: Michal Just

S Michalem jsem byl na výpravě poprvé a byl jsem moc spokojený. Organizačně před/během cesty super a především zkušeně zvládnutá změna velké části programu skrz špatné počasí. Maximální spokojenost.

Martin Jurík

Rumunsko - Fagaraš - PLNO, průvodce: Jirka Střípek

Pochválil bych skvělou partu - asi to přitahujete ) Zvolenou trasu, dobrý nápad se dvěma skupinami jdoucími proti sobě - odpadá složité dostávání se k autu. Závěrečnou dvouskupinovou party.

Průvodce Jirka byl naprosto boží. Pohodář, vtipálek..bylo to jako jet na hory s dlouholetým kamarádem. Dal skupině dostatek volnosti v rozhodování o “osudu výpravy”, zároveň měl vše pevně v rukou )

Kristián Slota

Rumunsko - Maramureš pod 24 let, průvodce: Lukáš Mádr

Celkovo dobre zorganizované. Páčila sa mi flexibilita čo sa týkalo trasy a plánu, prejdenej dĺžky každý deň, prispôsobenie sa skupine a podobne. Trekovanie veľmi pohodové, oddychové, veľmi fajn.

Lukáš bol veľmi príjemný, pohodový, nápomocný, veľmi super :).

Věra Lorencová

Podzim na chalupě v rumunských Karpatech - PLNO, průvodce: Sofia Arsentyeva Gothard

SOFI je naprostý profík, vlídná, vstřícná i rozhodná, má přirozenou autoritu. Má dobré znalosti, výborně si poradila i s nestandardní situací. Jsem spokojená na max. Je ochotná vždy poradit a poskytnout pomoc. Za mě má 1 *

Byla to má pátá výprava s Expedition Clubem. Pokud to jen trochu půjde, ráda pojedu s EC znovu.

Jarka Bindasová

Moldavsko, Ukrajina a Rumunsko - PLNO, průvodce: Martin Ksandr

Martin jako průvodce nemá chybu, je vynalézavý, pohotový, i když si to nemyslí, tak i hodně tolerantní :-) Chválím všechno (destinace, počasí, lidi, Borůvku). Jen tak dál (do míst, která nejsou pro každého).

 

Ondra Michna

Přechod rumunské Rodny - PLNO, průvodce: Dan Born

Průvodce Dana hodnotím velice kladně. Prakticky mu nemám co vytknout. Vedl svou první skupinu a svého úkolu se zhostil bravurně. Vzhledem ke změně počasí a předpokládané bouřce se sněžením musel improvizovat a trasu doladit cestou do Rumunska. Vyhodnotil to skvěle a díky tomu to proběhlo nejlíp, jak nám počasí dovolilo... Jeho vůdčí schopnosti byly velice dobré a dokázal se rozhodnout i ve složitých situacích a dobře vyhodnocoval potenciální rizika (raději klesnout a zase nastoupat na hřeben než riskovat nebezpečný traverz ve sněhu). Vzhledem k drobnému úrazu po uklouznutí členky skupiny a následnému sníženému sebevědomí/strachu z opakované situace, byl schopen poskytnout pomocnou ruku jak slovním povzbuzením, tak fyzicky (prošlapat schůdnější cestu, přerozdělit obsah batohu k sobě či ostatním členům). Celkové hodnocení 1*, šel bych s ním určitě znova, perfektní kluk jak na hřeben, tak do hospody ke škopku. Na svůj věk velice vyspělý s notnou dávkou zkušeností.

Tato expedice měla být mým seznámením s turistikou na těžko v né moc složitém terénu... Nakonec se to změnilo na docela ostrý start ve sněhu a dešti. Každopádně nelituji, že jsem se zúčastnil, poznal super lidi a viděl aspoň část rumunské Rodny... Rád se zase zúčastním další expedice, tentokrát snad bez sněhového překvapení...

Romana

Silvestr na Ukrajině a v Rumunsku - PLNO, průvodce: Jakub Frank

Výprava byla skvělá, moc jsem si to užila. Byla to moje první cesta s Expedition Clubem, ale rozhodně ne poslední :-) Nejlepší ze všeho byli lidi - naprosto boží! A průvodce Kuba byl super! :-) O všechno se postaral, i přesto že to bylo poprvé, co se tahle akce konala a místa neměl sám projetá.