Reference

Anna Paločková

Makedonie - přechod Šar Planiny, průvodce: Jirka Střípek

Krásný trek, hory, počasí, skvělá parta, neuvěřitelně dobrá nálada a věčně optimistický průvodce. Byl prostor na změny podle možností a požadavků zúčastněných a průvodce se vždy na názor ptal všech.

Celkově byl průvodce nejlepší, optimistický, skvěle naladěný, pomáhal a byl neuvěřitelně nápomocný a ochotný. Myslím, že dělal spoustu věcí, které nebyly v popisu jeho práce. Člověk se srdcem na pravém místě :)

Jakub Janík

Přechod Staré Planiny - 2. část, průvodce: Filip Vítek

Velmi se mi líbil celý přechod Staré planiny, hory bez lidí jen pro Nás, nádherná příroda, ostré hřebeny i dlouhé rozkvetlé pláně.
Úžasná bulharská kuchyně.
Nádherná hvězdná obloha i ostré horské sluníčko.
Skvělá parta lidí se kterou jsme dokázali i obtížnější situace ustát s úsměvem a smíchem. 

Průvodce Filip má obrovský dar řeči, je s ním sranda a dá se s ním bavit snad o všem. Je to rozhodně jeden z nejzodpovědnějších lidí které jsem kdy poznal. Je to Hrdina!

Pro mě opravdu silný zážitek, který bych si bez Expe rozhodně takhle moc sám neužil!

Adéla Štiťáková

Island - běžecký kemp, průvodce: Honza Bořil

Honzík měl profesionální přístup ke všem situacím, které nastaly. Vím, že někdy to nebylo s naší skupinou jednoduché :), ale ke všemu se postavil s naprosto chladnou hlavou.

Zažila jsem už několik běžeckých kempů, ale toto předčilo veškerá má očekávání. Rozhodně tato výprava není pro žádné "princezny", protože se člověk ocitne v nádherné, surové přírodě, která je svým počasím nekompromisní, drsná, ale neskutečně nádherná. Když se k tomu sejde dobrá parta lidí, vznikne nezapomenutelný zážitek, ke kterému vlastně není co dodat. To se musí zažít.

Tomáš Křížek

Maroko - lezení v Todře, průvodce: Tomáš Kadlec

Maximální spokojenost. Tom je profesionál v lezení, skvělý instruktor a lektor, umí zaujmout a pobavit. Umí přečíst lidi nejen po fyzické, ale i psychické stránce a tím přizpůsobit tempo výpravy. Velké pozitivum je, že dává prostor k diskuzi a přáním všech ve skupině. Organizaci výpravy, tak přizpůsobuje nejen danému itineráři. 

I přesto, že jsem EXPE sledoval už 3 roky, až letos jsem našel čas a správnou aktivitu k účasti. Věřte nebo ne, věděl jsem dopředu, že to bude pro mě osobně něco přelomového a že samotná výprava mě nezklame. Tak se stalo! Od A do Z jsem si to užil. Ve spojením s Tomem a ostatními ve skupině jsem svůj život neskutečně obohatil. Osobně jsem nesmírně rád, že jsem mohl poznat filozofii EXPE. Těším se na další výpravy!

Filip Fedor

Kurz horského průvodce - zimní část, průvodce: Vít Dubec, Tom Cimr

Krásná chata, výborná parta lidí, co si nádherně sedla. Možnost vyzkoušet si různé značky lavinového vybavení. Vím že tohle průvodci neovlivní, ale byl jsem i rád za to, že jsme zažili velmi rozmanité počasí, alespoň se dalo všechno názorně pozorovat.

Oba jsou mega hustí borci. Během simulací a tréninků lavinovky dávali hezky zpětnou vazbu, tak že jsem si některé věci fakt dobře zapamatoval.

Koukám, že moje recenze je psaná v samých superlativech. Ale ono to ani nejde jinak. Ani během kurzu ani po mě nenapadá něco, co by bych mu vytkl. Moc rád bych si za rok zopakoval, třeba jenom na prodloužený víkend.

Lukáš Križan

Ledovcový kurz, průvodce: Ondra Tůma

Sprievodcovia boli skvelí – všetko vysvetľovali jasne a keď bolo treba, ochotne a trpezlivo pomohli. Najviac oceňujem ich schopnosť improvizovať, čo sa ukázalo najmä pri nepriaznivom počasí. Zároveň s nimi bol výborný pokec, ktorý celý kurz spríjemnil.

  • Profesionálni a priateľskí sprievodcovia

  • Možnosť vyskúšať si záchranu v „reálnych“ podmienkach

  • Výborné jedlo na chate a milý personál

Bára Kolaříková

Maroko - lezení v Todře, průvodce: Jan Polášek

Program byl parádní a nabitý zážitky - kromě lezení jsme se vydali do pouště i do trochu zapomenutých a o to kouzelnějších hor. Možnost okouknout zblízka prváč, bylo takovou třešničkou. :)

Rozmanitost průvodcova oslovování se pěkně odráží v jeho osobnosti :) Profesionální tulák a právník v jednom, neskutečný kliďas a srdcař vždycky ochotný s čímkoliv pomoc. 

Akce neměla chybu a neskutečně mě namotivovala k posouvání dalších lezeckých cílů ❤️

 

 

Eva Černochová

Velikonoce v Jordánsku, průvodce: Milča Mařáková

Moje pátá akce s Expedition Club a bezkonkurenčně nejlepší (a to i ve srovnání se solo cestami, které mám za sebou), kombinace exotické destinace, suprové průvodkyně (Milí) a naprosto praštěné bandy byla prudce návyková a trvalo mi týden než se mi přestalo zdát o písku a vrátila jsem se do reality.

Petr Honc

Za lezením na Balkán - Bosna, Chorvatsko, průvodce: Jan Haráč

Za mě to byla zatím nejlepší dovolená, na kterou jsem jel, nepřeháním. Možná to bude i tím, že to byla první lezecká dovolená. :)

Honza byl super, nemám co vytknout. Ocenil jsem konverzace o metodice, podnikání i ešusech :)

Helena

Silvestr v Ománu, průvodce: Pavlína Adam

Na ománskou výpravu jsem se přihlásila na poslední chvíli a rozhodně jsem nelitovala. Pája je neskutečně milá, pohodová, empatická a zachovává si pozitivní myšlení i v mezních situacích, které někdy cestování přináší a zároveň se snaží, aby všichni byli v pohodě :) Smysl pro dobrodružství, pocit svobody navzdory cestování ve skupině, ale zároveň nějaký řád tak, aby vše šlapalo, rozhodně ale žádná zkostnatělost či průvodce s paraplíčkem :) 

Expedice byla svým programem pestrá s řadou zážitků, které už si v sobě člověk ponese na celý život. Výborně naplánovaný program, který se přizpůsobil na míru přání účastníků dle situace. Náhoda tomu chtěla a sešli se skvělí lidé, co jsou v pohodě a entuziastická průvodkyně. Musím konstatovat, že jsem se už dlouho na dovolené takhle nezasmála, přidalo mi to rozhodně pár let života navíc a po dlouhé době se mi podařilo vypnout. Skvělá práce, jen tak dál!

 

Martin Jirman

Rumunsko - Godeanu na sněžnicích, průvodce: Lukáš Mádr

Lukáš to měl od počátku z mého pohledu neuvěřitelně těžké - zhoršující se počasí, postupně prohlubující se zdravotní indispozice jednoho člena výpravy atd.  Neznám veškeré faktory hrající roli při rozhodování se o dobrodružné ústupové cestě z hřebene třetí den a proto si toto rozhodnutí ani netroufám hodnotit. Co si dovolím hodnotit je charakter Lukáše - přátelský, ochotný vždy odpovědět na doplňující otázky např. k lavinové problematice. Libílo se mi, že se Lukáš neomezil jen na nějakou obecnou "přednášku" k lavinové problematice, kterou by si téma odškrtl z "to do listu".  Průběžně nám v praxi představoval např. jaký svah má jaký sklon, kde jsou převěje, nutnost bezpečných rozestupů atd. Postupně se v rámci výpravy musel logicky více zaměřit na indisponovaného člena výpravy, ale i přes to neopomínal z mého pohledu sledovat a hlavně se i ptát na kondici ostatních. Pomáhal všem členům výpravy s výběrem a následnou přípravou kempovacího místa, nabízel čaj, půjčil vlastní hůlku za tu zlomenou atd. Jeho práci v průběhu výpravy tedy hodnotím určitě kladně a rád se vydám na případnou další výpravu právě s Lukášem.

Na výpravě bych celkově pochválil pohodu, přátelskost, udržení dobré nálady v rámci celé skupiny a to i přes obtížné podmínky . Jednalo se o moji první výpravu v rámci Expedition clubu a potvrdil jsem si tedy jen to, že se nejedná o další "cestovku". Budu se těšit na další výpravu :).

Jakub

Dvoudenní výsadek, průvodce: Martina Podhůrská

Tohle byl můj druhý výsadek a hrozně jsem si to užil. Opět jsem zjistil, že na světě existují úžasní, pohostinní a nápomocní lidé. Je skvělé nechat věci plynout a nic neplánovat. 

Martin Charvát

Omán za vůní kadidla, průvodce: Milča Mařáková

Milča je energická a usměvavá , během výpravy se pro vás snaží udělat absolutní maximum. Velice dobře reaguje na změny a dynamiku v týmu. Oceňuji její schopnost naslouchat a  otevřeně komunikovat případné konstruktivní připomínky a "kritiku", což není v českých areálech mnohdy úplně zvykem. (ještě když jste nejmladší na výpravě :) Zkráceně, je to inteligentní žena s velkým potenciálem, chutí objevovat a srdcem na správném místě.

Nikdy jsem moc takto organizovaně  necestoval (vždycky spíše na vlastní pěst), musím ale říci, že to bylo fakt super. 

Šárka M.

Za lezením na Balkán - Bosna, Chorvatsko, průvodce: Jan Haráč

S Expe jsem byla poprvé, především jsem kvůli vlastní průvodcovské činnosti jsem chtěla pro srovnání vidět, jak to (nejen) organizačně chodí i jinde. Největší výhodou Expe je za mne určitě větší volnost v organizaci, která se díky malému počtu účastníků může přizpůsobit potřebám skupiny. Dále je super "netradiční" poznání dané země - nejezdí do turisticky profláknutých míst, ale spíše tam, kde moc turistů není a navíc se spí venku, což zážitky ještě prohloubí. :) Průvodci dávám 10 bodů z 10ti! Honza je super, lezeckou metodiku má v malíčku a navíc má hodně crazy historky. :D Za mě super akce a ráda někam s vámi pojedu znovu. 

Jiří Kiška

Aconcagua (6 961 m), průvodce: Michal Just

Michal je skvělý průvodce – skupině dával dostatek volnosti, ale když bylo potřeba, dokázal převzít roli jasného lídra. Výborně zvolil strategii, zejména rest day v Campu 2, díky kterému se 6 ze 7 členů týmu podařilo vystoupit na vrchol. Uměl nás namotivovat i uklidnit ve vypjatějších chvílích a po celou dobu udržoval skvělou náladu.

Velkým přínosem bylo i prodloužení výpravy o dva dny, které se jednoznačně vyplatilo. Noc po příletu v Mendoze a dvě noci po aklimatizaci poskytly dostatek času na regeneraci a přípravu. Příjemným překvapením bylo také krásné údolí Vallecitos. Celý koncept Aconcagua 360 byl skvěle vymyšlený a rozhodně stál za to.

Po Araratu (5137m) úspěšně na Aconcagua (6962m) jedině s Expedition Clubem!