Reference

Jana Sramkova

Trekking v Kazachstánu, průvodce: Daniel Bokiš

Jedna z nejlepších dovolených co jsem zažila. Nevěděla jsem co očekávat - neznámí lidi, průvodce (běžné jezdíme po vlastní ose). Ale vše absolutně předčilo mé očekávání. Kazachstán je neuvěřitelně rozmanitá země, s nádhernou přírodou. Tím, že nebyl striktně naplánován program jsme každý den zažili nečekané dobrodružství. Vichřice ve 4000, alternativní šplhání po fixed laně v kanonu, nečekaná pozvánka na nomádskou hostinu v poušti, “výšlap” na až bolestivě větrnou zpívající písečnou dunu, “sprcha” pod improvizovaným teplým radonovým pramenem, vino se skvělými lidmi u jezera pod padajícími hvězdami… zážitky by vydaly na roman, tak takhle radši stačí :))

Pochválila bych všechno:) destinace byla úžasná, superni naplánovány program, hezky napůl trek a zároveň poznávání. Každý den ultra plný zážitku, nádherné přírody, super jídla… i parta byla skvělá!

Dan byl super, cítila jsem se jako na treku/výletu s kámošem. Měl přehled, super nápady, nic nevnucoval, nechával prostor pro spontánní rozhodnutí a zajímal se co zajíma nás. Absolutně nemam co vytknout :)

Jarek Vrobel

Horský průvodce 25/26 | 3: Zimní terén a laviny, průvodce: Tom Cimr, Standa Dadák, Lukáš Mádr

Celý kurz byl velmi dobře připravený. Každý lektor dal do své části maximum, co mohl, a v daném čase i prostoru dokázal z každého účastníka dostat to nejlepší.

Přitom zde stále zůstávala svoboda a možnost se některé aktivity neúčastnit nebo ji vynechat. A hlavně — každý lektor byl vždy nápomocný radou i podporou ve chvíli, kdy už člověk fyzicky nebo psychicky nemohl.

Byli vybráni lidé, kteří tohle všechno umí a mají co předat. Podle mého názoru se v celém kurzu krásně snoubila odbornost s nadšením pro věc. Všichni směřovali k jednomu cíli: aby byl člověk připravený na vlastní výpravu a dokázal své lidi dovést zpět živé, zdravé, ale hlavně nadšené a spokojené.

Petr Honc

Za lezením na Balkán - Bosna, Chorvatsko, průvodce: Jan Haráč

Za mě to byla zatím nejlepší dovolená, na kterou jsem jel, nepřeháním. Možná to bude i tím, že to byla první lezecká dovolená. :)

Honza byl super, nemám co vytknout. Ocenil jsem konverzace o metodice, podnikání i ešusech :)

Lukáš Križan

Ledovcový kurz, průvodce: Ondra Tůma

Sprievodcovia boli skvelí – všetko vysvetľovali jasne a keď bolo treba, ochotne a trpezlivo pomohli. Najviac oceňujem ich schopnosť improvizovať, čo sa ukázalo najmä pri nepriaznivom počasí. Zároveň s nimi bol výborný pokec, ktorý celý kurz spríjemnil.

  • Profesionálni a priateľskí sprievodcovia

  • Možnosť vyskúšať si záchranu v „reálnych“ podmienkach

  • Výborné jedlo na chate a milý personál

Barbora Kučerová

Islandské treky, průvodce: Honza Švábenský

Honza je průvodce, který se snaží každému splnit jeho přání – a to včetně objednání počasí. Pod jeho vedením jsme se během chvilky proměnili v partu puberťáků na školním výletě a celý týden byl plný smíchu, dobrodružství i bezstarostného pobíhání po Islandu. A vlastně si myslím, že bychom si to stejně užili i na Měsíci – nebylo to jen o místě, ale hlavně o lidech.

Díky Honzově empatii a zkušenostem měl zájezd ideální rovnováhu mezi demokracií a jasným vedením, mezi plánem a improvizací, mezi akčními výlety a odpočinkem v horkých pramenech. Velký podíl na tom měla i naše skupina – devět lidí různého věku i názorů, kteří si dokázali vyjít vstříc a užít si to společně.

Island je nádherná, ale drsná země. A i když jsem tu nebyla poprvé a jistě ani naposledy, od letoška pro mě zůstane zemí, kterou prozářil smích – ten, který dokáže roztrhat i tu nejhustší mlhu. Díky!

Tomáš

Trekking v Kazachstánu, průvodce: Daniel Bokiš

Kazachstán předčil moje očekávání. Akci jsem si vybral na základě zajímavého programu v kombinaci s dobrým termínem, ale to, co jsme viděli, vydalo pocitově na 3 týdny. Hory, jezera, ledovce, pouště, duny, ale i města. Program byl vymyšlený famózně. Kazachstán jsme viděli v podstatě celý, a to to byla jen 13 denní výprava.

Dan je super. Všechno bylo úplně v pořádku. Vyzdvihl bych nadstandardní a naprosto skvělou komunikaci před začátkem akce. Na Facebooku i ve whatsapp skupině Dan reagoval vždy rychle.

Už se těším na další expe výpravu :)

 

Marianna

Lofoty - Na sever od slunce, průvodce: Jakub Frank

Sprievodca Kuba je jednoducho slniečko – plný energie a dobrej nálady. Je milovníkom nielen prírody, ale aj ľudí a vždy sa snaží vytvoriť priestor na to, aby sa každý cítil prijatý, v pohode a plne spokojný.

Ďakujem, že ste a že dávate ľuďom možnosť spoznávať sa na rôznych zážitkových výpravách v krásnych destináciách. Prajem vám veľa úspešných výprav a pohodových účastníkov 💛

Denisa Schafferová

Horský průvodce 25/26 | 3: Zimní terén a laviny, průvodce: Tom Cimr, Standa Dadák, Lukáš Mádr

Tenhle blok mi dával obrovský smysl. Cítím velký posun – ve znalostech, sebevědomí i respektu k horám.

Celkově bych chtěla říct jedno – kurz horského průvodce byl mým úplně prvním kontaktem s Expedition Clubem a jsem pyšná, že jsem ho absolvovala právě s vámi. Každá další akce, které jsem se zúčastnila, mě v tom jen utvrzuje. Možnost vést vlastní víkendovou akci a projít si všechno od začátku do konce byla jedna z nejcennějších zkušeností.

Tvoříte krásnou komunitu. Je z vás cítit lidskost, vzájemná podpora i to, že si navzájem kryjete záda. Vytváříte prostředí, ve kterém je radost růst. Díky za to.

Ctirad Macháček

Tátové s dětmi - surf v Maroku, průvodce: Vít Dubec, Filip Vítek

Mám rád nové věci, ale nejsem moc velký dobrodruh, byla to moje první cesta mimo Evropu. Většina akcí, které Expe pořádá jde trochu víc na dřeň, než jsem zvyklý, ale tahle akce pro táty s dětmi byla přesně podle mého gusta. Dobrodružství, ale tak nějak na pohodu. Věřím, že syn na to bude mít super vzpomínky a bude z něj třeba trochu větší dobrodruh, než jsem já. :) Surfování mě vždycky lákalo a tohle byl splněný sen. Výborné ubytko, které bych doporučil každému! Týden nabitý novými zážitky.

Průvodce Filipa znám už delší dobu, párkrát jsme spolu byli na takových lehce alternativních pobytech s dětským plaváním. Tady jako zkušený vůdce věděl vždy co a jak, ze všeho vytěžil maximum a všude hledal dobrodružství. Sníst si jídlo ze supermarketu na ubytku? Tak to ne, jdeme na tržiště, kde snídají místňáci... Nebylo to ale žádné slepě po hlavě, všude nám říkal na co si dát pozor a kde se nenechat natáhnout. Pohodový parťák. Víťa je super týpek, který s námi byl na surfech (hlavně s dětma) a občas se večer zastavil, měl na starost ještě další skupinu a brzo ráno vyrážel surfovat, takže jsme se bohužel poznali trochu méně. Ale i za tu chvilku jsme fajn pokecali.

Antonín Hráček

Omán za vůní kadidla, průvodce: Milča Mařáková

Milča byla totálně skvělá. Se vším si poradila, celou cestu odřídila, odnavigovala a když my jsme odpočívali nebo jedli, tak už domlouvala nebo se připravovala na další destinaci. Nemůžu jí vytknout vůbec nic, dokonce ani nechrápe, jak říkala. :) 10 hvězdiček z deseti

Itinerář byl super, někdy jsme improvizovali, ale všechno v pohodě, vždy jsme se domluvili. Za mě ideálně vyváženo zážitky i odpočinkem, žádné stresy, prostoje ani mrtvá místa. Když někdo chtěl jít jinam, tak jsme se rozdělili a nebyl problém. Veliké překvápko u rybáře Nassera. Čekal jsem bambusovou chýši na břehu moře, kde není ani elektřina, ale vila s bazénem...bomba. Na pozorování želv jsem se těšil nejvíc a byl jsem nadmíru spokojen, že jsme viděli i kladení vajec i už vylíhlé želvičky. TOP zážitek.

Určitě s vámi pojedu na další expedici. Bylo to super!

Honza Klicpera

Lezení na Balkáně - Bosna, Chorvatsko, průvodce: Martin Ksandr

Pochválil bych všechno! Boží program, boží lezení, boží parta lidí, boží atmosféra. Bez nadsázky to byl pro mě nejlépe strávený týden za uplynulé roky, na tuhle výpravu budu ještě dlouho vzpomínat. Lokality vybrané pro lezení jsou všechny nádherné, ale chtěl bych vypíchnout oblast Rebro v Bosně. Jak řekl jednou básník - naprosté lezecké porno! Atmosféra na výpravě byla neskutečná, smích a dobrá nálada zde byla na denním pořádku. Speciální díky i za možnost přespat den před výpravou v klubovně!

Jsem moc rád, že Martin nešel dělat kariéru v právech, ale místo toho svou energii soustředil do Expedition clubu, protože se pro to prostě narodil! Mimo to, že se stará o chod Expe, tak je i špičkovým průvodcem, obdivuji tuhle všestrannost. Martin umí skvěle balancovat mezi pankáčem a zodpovědným průvodcem, takže se s ním člověk nenudí, ale zároveň nemá strach o své bezpečí. Všem se na výpravě velmi aktivně věnoval, pokládal otázky aby nás lépe poznal. Také chci vyzdvihnout Marťasovu schopnost motivovat, pomohl mi překonat strachy z lead climbingu a za pouhý týden jsem se posunul mílovými kroky. V neposlední řadě mi sednul i Martinův smysl pro humor (někteří členové výpravy by možná nesouhlasili, ale oni to prostě jenom nechápou :D). Díky moc Marťas, budu se moc těšit na další výpravu! 

Martin Charvát

Omán za vůní kadidla, průvodce: Milča Mařáková

Milča je energická a usměvavá , během výpravy se pro vás snaží udělat absolutní maximum. Velice dobře reaguje na změny a dynamiku v týmu. Oceňuji její schopnost naslouchat a  otevřeně komunikovat případné konstruktivní připomínky a "kritiku", což není v českých areálech mnohdy úplně zvykem. (ještě když jste nejmladší na výpravě :) Zkráceně, je to inteligentní žena s velkým potenciálem, chutí objevovat a srdcem na správném místě.

Nikdy jsem moc takto organizovaně  necestoval (vždycky spíše na vlastní pěst), musím ale říci, že to bylo fakt super. 

Michal Bernát

Víkendovka: Nejvyšší hory Beneluxu na kole, průvodce: Honza Bořil

Cestování s Expedition Clubem mohu vřele doporučit. Určitě bych ocenil i perfektní webovky, které jsou ve srovnání s konkurencí podobných cestovatelských skupin, jasně nejpřehlednější.

Honzu jsem viděl poprvé až den před odjezdem a musím říct, že se jedná o přátelského a zkušeného průvodce, který ví co dělá.

Pavel Málek

Uganda - Margherita Peak (5 109 m), průvodce: Martin Ksandr

Mám za sebou mnoho expedic a zájezdů s různými cestovkami, agenturami nebo i po vlastní ose. Díky průvodci, skvělé partě i místním ugandským kontaktům se celá akce zařadila na nejvyšší příčky těch nezapomenutelných zážitků. Ještě stále zpracovávám, co všechno jsme viděli a prožili. Bomba.

Olda Novak

Dračí hory - JAR, průvodce: Honza Bořil

Za mě úžasná výprava do končin kde nikdo moc nejezdí. Divokost a odlehlost bylo to co mě lákalo a naprosto splnilo moje očekávání. Doprovodný program s návštěvou Krueger parku a Svazijska byl takovou třešničkou na dortu. Náročnost byla taky optimální.

Bořek byl naprosto pohodový průvodce a zároveň perfektně připravený profesionál. Hlavně díky němu výprava dopadla výborně. 

Už se těším na další výpravy s Expe :-)