Reference

Martin Charvát

Omán za vůní kadidla, průvodce: Milča Mařáková

Milča je energická a usměvavá , během výpravy se pro vás snaží udělat absolutní maximum. Velice dobře reaguje na změny a dynamiku v týmu. Oceňuji její schopnost naslouchat a  otevřeně komunikovat případné konstruktivní připomínky a "kritiku", což není v českých areálech mnohdy úplně zvykem. (ještě když jste nejmladší na výpravě :) Zkráceně, je to inteligentní žena s velkým potenciálem, chutí objevovat a srdcem na správném místě.

Nikdy jsem moc takto organizovaně  necestoval (vždycky spíše na vlastní pěst), musím ale říci, že to bylo fakt super. 

Roman Bartuněk

Trekking v Jordánsku, průvodce: Pavlína Adam

Líbil se mi zejména trek z Dany do Petry. Byl poskládaný tak, že každý den byl trošku jiný a vůbec by mi nevadilo, kdyby byl o trochu delší.

Pája je super holka, která je pro každou špatnost v dobrém slova smyslu. Celou akci měla perfektně naplánovanou, což muselo dát spoustu práce. Když se vyskytl nějaký problém, hned ho vyřešila. Rád s Pájou pojedu na nějakou další akci.

Lukáš Križan

Ledovcový kurz, průvodce: Ondra Tůma

Sprievodcovia boli skvelí – všetko vysvetľovali jasne a keď bolo treba, ochotne a trpezlivo pomohli. Najviac oceňujem ich schopnosť improvizovať, čo sa ukázalo najmä pri nepriaznivom počasí. Zároveň s nimi bol výborný pokec, ktorý celý kurz spríjemnil.

  • Profesionálni a priateľskí sprievodcovia

  • Možnosť vyskúšať si záchranu v „reálnych“ podmienkach

  • Výborné jedlo na chate a milý personál

Jana Sramkova

Trekking v Kazachstánu, průvodce: Daniel Bokiš

Jedna z nejlepších dovolených co jsem zažila. Nevěděla jsem co očekávat - neznámí lidi, průvodce (běžné jezdíme po vlastní ose). Ale vše absolutně předčilo mé očekávání. Kazachstán je neuvěřitelně rozmanitá země, s nádhernou přírodou. Tím, že nebyl striktně naplánován program jsme každý den zažili nečekané dobrodružství. Vichřice ve 4000, alternativní šplhání po fixed laně v kanonu, nečekaná pozvánka na nomádskou hostinu v poušti, “výšlap” na až bolestivě větrnou zpívající písečnou dunu, “sprcha” pod improvizovaným teplým radonovým pramenem, vino se skvělými lidmi u jezera pod padajícími hvězdami… zážitky by vydaly na roman, tak takhle radši stačí :))

Pochválila bych všechno:) destinace byla úžasná, superni naplánovány program, hezky napůl trek a zároveň poznávání. Každý den ultra plný zážitku, nádherné přírody, super jídla… i parta byla skvělá!

Dan byl super, cítila jsem se jako na treku/výletu s kámošem. Měl přehled, super nápady, nic nevnucoval, nechával prostor pro spontánní rozhodnutí a zajímal se co zajíma nás. Absolutně nemam co vytknout :)

Barbora Koudelková

Srí Lanka - Surf camp s troškou cestování, průvodce: Adam Stejskal

Adam je super průvodce, který ví o Sri Lance, místní kultuře, přírodě, lidech a surfování hrozně moc a umí o tom zajímavě vyprávět, to byla obrovská přidaná hodnota celé akce. Dokáže nadchnout úplně pro všechno a dohlíží na dodržování časů (odjezdu, odchodu na párty 🙂...), což je super!

Moje několikátá akce s Expe opět nezklamala. Bylo to zase něco jiného, než hory, na které jezdím spíš, ale o to lepší, spousta nových zážitků, super parta lidí, super průvodce, už přemýšlím, kam s vámi pojedu příště. Díky za všechny vaše akce! 

Ivana Lebedová

Sokotra –⁠ Jemen, průvodce: Vojta Lokša

Vojta je velmi schopný a zároveň trpělivý průvodce. Díky němu probíhala celá akce v pohodě a byla využitá každá chvíle, abychom viděli něco nového. Za mě plný počet hvězdiček.

Cesta byla výborně připravená se snahou plně využít čas. Zároveň byl program bez problémů přizpůsobován aktuální situaci. Na dárečky, které jsme si vzájemně předávali, nikdy nezapomenu. Jak jsem již říkala Vojtovi, byla to nejkrásnější cesta mého života. Moc děkuju.

 

Martin

Ledovcový kurz, průvodce: Vít "Mrkva" Orava

Vítek byl skvělý – všechno trpělivě vysvětlil a celý kurz s ním byla zábava. Nalákal mě i na opakování skialpu na Amberger Hütte, které plánuje příští rok. Doufám, že se znovu potkáme! :)

Bára Kolaříková

Maroko - lezení v Todře, průvodce: Jan Polášek

Program byl parádní a nabitý zážitky - kromě lezení jsme se vydali do pouště i do trochu zapomenutých a o to kouzelnějších hor. Možnost okouknout zblízka prváč, bylo takovou třešničkou. :)

Rozmanitost průvodcova oslovování se pěkně odráží v jeho osobnosti :) Profesionální tulák a právník v jednom, neskutečný kliďas a srdcař vždycky ochotný s čímkoliv pomoc. 

Akce neměla chybu a neskutečně mě namotivovala k posouvání dalších lezeckých cílů ❤️

 

 

Anna Paločková

Makedonie - přechod Šar Planiny, průvodce: Jirka Střípek

Krásný trek, hory, počasí, skvělá parta, neuvěřitelně dobrá nálada a věčně optimistický průvodce. Byl prostor na změny podle možností a požadavků zúčastněných a průvodce se vždy na názor ptal všech.

Celkově byl průvodce nejlepší, optimistický, skvěle naladěný, pomáhal a byl neuvěřitelně nápomocný a ochotný. Myslím, že dělal spoustu věcí, které nebyly v popisu jeho práce. Člověk se srdcem na pravém místě :)

Lenka

Silvestr na běžkách v Norsku, průvodce: Adam Stejskal

Adam byl naprosto perfektní průvodce. Vždy měl dobrou náladu, dokázal skvěle stmelit celou skupinu a účastnit se jeho výpravy byla radost. Dávala se cítit jeho schopnost najít rovnováhu mezi volností a vedením – nechával nám dostatek prostoru přizpůsobit si program podle vlastních představ, zároveň nám ale vždy poskytl všechny potřebné informace. Byl plný zajímavostí o navštívené zemi a čas nám příjemně krátil svými cestovatelskými historkami.

Celá výprava vyšla na výbornou – od průvodce, přes lokalitu až po ubytování. To bylo ideální pro naše potřeby: malý útulný srub s krbem, bez zbytečného luxusu, ale s dokonalou atmosférou. Skvělá byla i samotná lokalita s množstvím běžkařských tras v okolí. Velkým zpestřením byl také začátek výpravy, kdy jsme přespali v útulně nedaleko nejvyššího vodopádu ve Švédsku, což dodalo celé akci jedinečný zážitek.

Filip Fedor

Kurz horského průvodce - zimní část, průvodce: Vít Dubec, Tom Cimr

Krásná chata, výborná parta lidí, co si nádherně sedla. Možnost vyzkoušet si různé značky lavinového vybavení. Vím že tohle průvodci neovlivní, ale byl jsem i rád za to, že jsme zažili velmi rozmanité počasí, alespoň se dalo všechno názorně pozorovat.

Oba jsou mega hustí borci. Během simulací a tréninků lavinovky dávali hezky zpětnou vazbu, tak že jsem si některé věci fakt dobře zapamatoval.

Koukám, že moje recenze je psaná v samých superlativech. Ale ono to ani nejde jinak. Ani během kurzu ani po mě nenapadá něco, co by bych mu vytkl. Moc rád bych si za rok zopakoval, třeba jenom na prodloužený víkend.

Tomáš

Trekking v Kazachstánu, průvodce: Daniel Bokiš

Kazachstán předčil moje očekávání. Akci jsem si vybral na základě zajímavého programu v kombinaci s dobrým termínem, ale to, co jsme viděli, vydalo pocitově na 3 týdny. Hory, jezera, ledovce, pouště, duny, ale i města. Program byl vymyšlený famózně. Kazachstán jsme viděli v podstatě celý, a to to byla jen 13 denní výprava.

Dan je super. Všechno bylo úplně v pořádku. Vyzdvihl bych nadstandardní a naprosto skvělou komunikaci před začátkem akce. Na Facebooku i ve whatsapp skupině Dan reagoval vždy rychle.

Už se těším na další expe výpravu :)

 

Martin Jirman

Rumunsko - Godeanu na sněžnicích, průvodce: Lukáš Mádr

Lukáš to měl od počátku z mého pohledu neuvěřitelně těžké - zhoršující se počasí, postupně prohlubující se zdravotní indispozice jednoho člena výpravy atd.  Neznám veškeré faktory hrající roli při rozhodování se o dobrodružné ústupové cestě z hřebene třetí den a proto si toto rozhodnutí ani netroufám hodnotit. Co si dovolím hodnotit je charakter Lukáše - přátelský, ochotný vždy odpovědět na doplňující otázky např. k lavinové problematice. Libílo se mi, že se Lukáš neomezil jen na nějakou obecnou "přednášku" k lavinové problematice, kterou by si téma odškrtl z "to do listu".  Průběžně nám v praxi představoval např. jaký svah má jaký sklon, kde jsou převěje, nutnost bezpečných rozestupů atd. Postupně se v rámci výpravy musel logicky více zaměřit na indisponovaného člena výpravy, ale i přes to neopomínal z mého pohledu sledovat a hlavně se i ptát na kondici ostatních. Pomáhal všem členům výpravy s výběrem a následnou přípravou kempovacího místa, nabízel čaj, půjčil vlastní hůlku za tu zlomenou atd. Jeho práci v průběhu výpravy tedy hodnotím určitě kladně a rád se vydám na případnou další výpravu právě s Lukášem.

Na výpravě bych celkově pochválil pohodu, přátelskost, udržení dobré nálady v rámci celé skupiny a to i přes obtížné podmínky . Jednalo se o moji první výpravu v rámci Expedition clubu a potvrdil jsem si tedy jen to, že se nejedná o další "cestovku". Budu se těšit na další výpravu :).

Dada Slavkovská

Výstup na Ararat, průvodce: Markéta Peggy Marvanová

Bol to zážitok na celý život. Pochválila by som, že expedice splnila (dokonca sem tam prekonala) očakávaný level zimy, diskomfortu, bolesti nôh a potom zaslúženej odmeny vo forme jedla, lázní a baklavy. Za mňa 11/10, absolútna spokojnosť, bolo to to pravé dobrodružstvo! ❤️

Peggy bola ako průvodce výborná. Trpezlivá, správne akčná a hlavne extrémne starostlivá. Vždy sa zaujímala, či máme čo jesť/piť, či niekomu nie je zima alebo zle. Plus dokáže zjesť dvojité porce kebabu a let’s be real, to je najdôležitejšie. :)

Terka Šimková

Outdoorový kurz první pomoci, průvodce: Ondřej Kovářík, Lektorský tým zdravokurzu

Celý tým odvedl opravdu skvělou práci. Moc si cením vaší přípravy i nadšení při realizaci celého kurzu! Skvěle vyvážená teorie a simulace – spousta různých scénářů v různém složení lidí. Nádherné místo.
Holky v kuchyni byly naprosto neuvěřitelné! :)
Opravdu moc děkuju – kurz předčil moje očekávání a cítím se mnohem víc připravená na situace, které (doufám) nikdy nezažiju. ❤️