Reference

Lukáš Križan

Ledovcový kurz, průvodce: Ondra Tůma

Sprievodcovia boli skvelí – všetko vysvetľovali jasne a keď bolo treba, ochotne a trpezlivo pomohli. Najviac oceňujem ich schopnosť improvizovať, čo sa ukázalo najmä pri nepriaznivom počasí. Zároveň s nimi bol výborný pokec, ktorý celý kurz spríjemnil.

  • Profesionálni a priateľskí sprievodcovia

  • Možnosť vyskúšať si záchranu v „reálnych“ podmienkach

  • Výborné jedlo na chate a milý personál

Jiří Kiška

Aconcagua (6 961 m), průvodce: Michal Just

Michal je skvělý průvodce – skupině dával dostatek volnosti, ale když bylo potřeba, dokázal převzít roli jasného lídra. Výborně zvolil strategii, zejména rest day v Campu 2, díky kterému se 6 ze 7 členů týmu podařilo vystoupit na vrchol. Uměl nás namotivovat i uklidnit ve vypjatějších chvílích a po celou dobu udržoval skvělou náladu.

Velkým přínosem bylo i prodloužení výpravy o dva dny, které se jednoznačně vyplatilo. Noc po příletu v Mendoze a dvě noci po aklimatizaci poskytly dostatek času na regeneraci a přípravu. Příjemným překvapením bylo také krásné údolí Vallecitos. Celý koncept Aconcagua 360 byl skvěle vymyšlený a rozhodně stál za to.

Po Araratu (5137m) úspěšně na Aconcagua (6962m) jedině s Expedition Clubem!

Olda Novak

Dračí hory - JAR, průvodce: Honza Bořil

Za mě úžasná výprava do končin kde nikdo moc nejezdí. Divokost a odlehlost bylo to co mě lákalo a naprosto splnilo moje očekávání. Doprovodný program s návštěvou Krueger parku a Svazijska byl takovou třešničkou na dortu. Náročnost byla taky optimální.

Bořek byl naprosto pohodový průvodce a zároveň perfektně připravený profesionál. Hlavně díky němu výprava dopadla výborně. 

Už se těším na další výpravy s Expe :-)

Barbora Kučerová

Islandské treky, průvodce: Honza Švábenský

Honza je průvodce, který se snaží každému splnit jeho přání – a to včetně objednání počasí. Pod jeho vedením jsme se během chvilky proměnili v partu puberťáků na školním výletě a celý týden byl plný smíchu, dobrodružství i bezstarostného pobíhání po Islandu. A vlastně si myslím, že bychom si to stejně užili i na Měsíci – nebylo to jen o místě, ale hlavně o lidech.

Díky Honzově empatii a zkušenostem měl zájezd ideální rovnováhu mezi demokracií a jasným vedením, mezi plánem a improvizací, mezi akčními výlety a odpočinkem v horkých pramenech. Velký podíl na tom měla i naše skupina – devět lidí různého věku i názorů, kteří si dokázali vyjít vstříc a užít si to společně.

Island je nádherná, ale drsná země. A i když jsem tu nebyla poprvé a jistě ani naposledy, od letoška pro mě zůstane zemí, kterou prozářil smích – ten, který dokáže roztrhat i tu nejhustší mlhu. Díky!

Petr Honc

Za lezením na Balkán - Bosna, Chorvatsko, průvodce: Jan Haráč

Za mě to byla zatím nejlepší dovolená, na kterou jsem jel, nepřeháním. Možná to bude i tím, že to byla první lezecká dovolená. :)

Honza byl super, nemám co vytknout. Ocenil jsem konverzace o metodice, podnikání i ešusech :)

Jakub

Dvoudenní výsadek, průvodce: Martina Podhůrská

Tohle byl můj druhý výsadek a hrozně jsem si to užil. Opět jsem zjistil, že na světě existují úžasní, pohostinní a nápomocní lidé. Je skvělé nechat věci plynout a nic neplánovat. 

Michal Bernát

Víkendovka: Nejvyšší hory Beneluxu na kole, průvodce: Honza Bořil

Cestování s Expedition Clubem mohu vřele doporučit. Určitě bych ocenil i perfektní webovky, které jsou ve srovnání s konkurencí podobných cestovatelských skupin, jasně nejpřehlednější.

Honzu jsem viděl poprvé až den před odjezdem a musím říct, že se jedná o přátelského a zkušeného průvodce, který ví co dělá.

Filip Fedor

Kurz horského průvodce - zimní část, průvodce: Vít Dubec, Tom Cimr

Krásná chata, výborná parta lidí, co si nádherně sedla. Možnost vyzkoušet si různé značky lavinového vybavení. Vím že tohle průvodci neovlivní, ale byl jsem i rád za to, že jsme zažili velmi rozmanité počasí, alespoň se dalo všechno názorně pozorovat.

Oba jsou mega hustí borci. Během simulací a tréninků lavinovky dávali hezky zpětnou vazbu, tak že jsem si některé věci fakt dobře zapamatoval.

Koukám, že moje recenze je psaná v samých superlativech. Ale ono to ani nejde jinak. Ani během kurzu ani po mě nenapadá něco, co by bych mu vytkl. Moc rád bych si za rok zopakoval, třeba jenom na prodloužený víkend.

Denisa Schafferová

Horský průvodce 25/26 | 3: Zimní terén a laviny, průvodce: Tom Cimr, Standa Dadák, Lukáš Mádr

Tenhle blok mi dával obrovský smysl. Cítím velký posun – ve znalostech, sebevědomí i respektu k horám.

Celkově bych chtěla říct jedno – kurz horského průvodce byl mým úplně prvním kontaktem s Expedition Clubem a jsem pyšná, že jsem ho absolvovala právě s vámi. Každá další akce, které jsem se zúčastnila, mě v tom jen utvrzuje. Možnost vést vlastní víkendovou akci a projít si všechno od začátku do konce byla jedna z nejcennějších zkušeností.

Tvoříte krásnou komunitu. Je z vás cítit lidskost, vzájemná podpora i to, že si navzájem kryjete záda. Vytváříte prostředí, ve kterém je radost růst. Díky za to.

Lucka

Rumunsko - Godeanu na sněžnicích, průvodce: Lukáš Mádr

Pochválila bych autenticitu, bezprostřednost, zas*** počasí, který nám přineslo spoustu zážitků, členy výpravy, průvodce, trasu, trasu B, trasu C i kyselé žížalky za odměnu. 

Lukáše hodnotím královsky. Většího průvodcovského ducha jsem snad ještě neviděla. Jestli Lukáše posíláte jako “nezkušeného” do party na výpravy pod 24, tak tam v tomto ohledu fakt nezapadne:D Cením zodpovědnost, starostlivost, bezvýhradnou péči o všechny členy… I když nás potkal celkem mordor a nevěděli jsme, co se bude dít, věděli jsme, že s Lukynem to bude v cajku;)

S odvahou do míst, která nejsou pro každého - tak už jsem na vlastní kůži pochopila, co tím myslíte. A je to dost návykový. :)

Marianna

Lofoty - Na sever od slunce, průvodce: Jakub Frank

Sprievodca Kuba je jednoducho slniečko – plný energie a dobrej nálady. Je milovníkom nielen prírody, ale aj ľudí a vždy sa snaží vytvoriť priestor na to, aby sa každý cítil prijatý, v pohode a plne spokojný.

Ďakujem, že ste a že dávate ľuďom možnosť spoznávať sa na rôznych zážitkových výpravách v krásnych destináciách. Prajem vám veľa úspešných výprav a pohodových účastníkov 💛

Honza Klicpera

Lezení na Balkáně - Bosna, Chorvatsko, průvodce: Martin Ksandr

Pochválil bych všechno! Boží program, boží lezení, boží parta lidí, boží atmosféra. Bez nadsázky to byl pro mě nejlépe strávený týden za uplynulé roky, na tuhle výpravu budu ještě dlouho vzpomínat. Lokality vybrané pro lezení jsou všechny nádherné, ale chtěl bych vypíchnout oblast Rebro v Bosně. Jak řekl jednou básník - naprosté lezecké porno! Atmosféra na výpravě byla neskutečná, smích a dobrá nálada zde byla na denním pořádku. Speciální díky i za možnost přespat den před výpravou v klubovně!

Jsem moc rád, že Martin nešel dělat kariéru v právech, ale místo toho svou energii soustředil do Expedition clubu, protože se pro to prostě narodil! Mimo to, že se stará o chod Expe, tak je i špičkovým průvodcem, obdivuji tuhle všestrannost. Martin umí skvěle balancovat mezi pankáčem a zodpovědným průvodcem, takže se s ním člověk nenudí, ale zároveň nemá strach o své bezpečí. Všem se na výpravě velmi aktivně věnoval, pokládal otázky aby nás lépe poznal. Také chci vyzdvihnout Marťasovu schopnost motivovat, pomohl mi překonat strachy z lead climbingu a za pouhý týden jsem se posunul mílovými kroky. V neposlední řadě mi sednul i Martinův smysl pro humor (někteří členové výpravy by možná nesouhlasili, ale oni to prostě jenom nechápou :D). Díky moc Marťas, budu se moc těšit na další výpravu! 

Roman Bartuněk

Trekking v Jordánsku, průvodce: Pavlína Adam

Líbil se mi zejména trek z Dany do Petry. Byl poskládaný tak, že každý den byl trošku jiný a vůbec by mi nevadilo, kdyby byl o trochu delší.

Pája je super holka, která je pro každou špatnost v dobrém slova smyslu. Celou akci měla perfektně naplánovanou, což muselo dát spoustu práce. Když se vyskytl nějaký problém, hned ho vyřešila. Rád s Pájou pojedu na nějakou další akci.

Alice Žertová

Cesta kolem Afriky, FASCINUJÍCÍ KEŇA, průvodce: Filip Vítek

Odvezla jsem si mnoho exotických zážitků. Dostali jsme se až k jezeru Turkana, což považuji za vrchol celé výpravy. A i když pro mě byly některé situace zcela nové, cítila jsem se v rámci možností bezpečně. Výprava tak byla krásně vyvážená – dostatek exotiky a dobrodružství, ale zároveň s pocitem jistoty. Oceňuji také, že jsme program tvořili „online“ podle aktuálních okolností.

S Filipem jsem byla na výpravě poprvé, ale velmi rychle si získal mé sympatie. Vedl naši skupinu tak přirozeně a obratně, že jeho průvodcovskou roli člověk téměř nevnímal. Dokázal stmelit pestrý kolektiv lidí a já jsem se cítila spíše jako součást nové rodiny než jen jako účastník expedice se svým průvodcem. Jeho znalosti a zkušenosti s africkým kontinentem nám přinesly spoustu zajímavých momentů – a bez nich bychom některé situace vůbec nedokázali dobře zvládnout. Řadím ho mezi skutečnou špičku průvodců!

S Expedition clubem jsem se dostala do míst, které voněly exotikou, ojedinělostí, dobrodružstvím a opravdovostí. To je vzácné. Díky za to!

 

Katarína Platková

Irsko - podél Atlantiku, průvodce: Daniel Bokiš

Môj prvý výlet s Expedition Clubom prekonal všetky očakávania. Skupina bola skvelá a celá výprava sa niesla vo veľmi priateľskom a pokojnom duchu. Mala som možnosť vyskúšať veľa nových vecí a prekonať samú seba, za čo som veľmi vďačná.

Destinácia bola vynikajúca – Írsko má naozaj čo ponúknuť: krásnu prírodu, západy slnka nad oceánom, zaujímavé mestá… stálo za to aj len tak pozerať z okna auta. K tomu sme vychytali úplne geniálne počasie, a aj vďaka nemu sme stihli vidieť a zažiť naozaj veľa. Program bol pritom pekne vyvážený a tempo výletu sa prispôsobovalo tak, aby nám všetkým bolo príjemne a aby sme si mohli naplno užiť všetko, čo robíme a vidíme.

Dan bol ako sprievodca skvelý. Mal všetko výborne naplánované a pripravené, vrátane alternatív programu, z ktorých sme si mohli vyberať. Bolo vidieť, že sa v krajine vyzná – rozprával nám zaujímavosti a dával tipy, čo robiť vo voľnom čase. Pohotovo reagoval na zmeny a nečakané situácie a celý čas pôsobil pokojne. Počas výstupov (najmä toho posledného, najnáročnejšieho) sa pravidelne uisťoval, či to všetci zvládame. Nikoho netlačil a vždy vedel podporiť, keď to bolo treba – čo mi osobne veľmi pomohlo.

Výpravy s Expedition Clubom mi prídu ako skvelý spôsob cestovania. Človek sa dostane na zaujímavé miesta a zároveň má istotu, že stretne ľudí s podobným nastavením a záujmami. Som rada, že som takto mala možnosť vyraziť niekam, kam by som sa sama tak skoro a ľahko určite neodhodlala – už len kvôli tomu, aké náročné by bolo zháňať ľudí a ladiť termíny. Určite budem sledovať ďalšie vypísané akcie. :)