Jakub Janík
Velmi se mi líbil celý přechod Staré planiny, hory bez lidí jen pro Nás, nádherná příroda, ostré hřebeny i dlouhé rozkvetlé pláně.
Úžasná bulharská kuchyně.
Nádherná hvězdná obloha i ostré horské sluníčko.
Skvělá parta lidí se kterou jsme dokázali i obtížnější situace ustát s úsměvem a smíchem.
Průvodce Filip má obrovský dar řeči, je s ním sranda a dá se s ním bavit snad o všem. Je to rozhodně jeden z nejzodpovědnějších lidí které jsem kdy poznal. Je to Hrdina!
Pro mě opravdu silný zážitek, který bych si bez Expe rozhodně takhle moc sám neužil!
Terka Šimková
Celý tým odvedl opravdu skvělou práci. Moc si cením vaší přípravy i nadšení při realizaci celého kurzu! Skvěle vyvážená teorie a simulace – spousta různých scénářů v různém složení lidí. Nádherné místo.
Holky v kuchyni byly naprosto neuvěřitelné! :)
Opravdu moc děkuju – kurz předčil moje očekávání a cítím se mnohem víc připravená na situace, které (doufám) nikdy nezažiju. ❤️
Kateřina Gazdová
Expedice na Sokotru byla perfektní. Bezva průvodkyně, skvělá parta a super tým, co se o nás staral. Spaní ve stanu na matracích bylo neskutečně pohodlné a díky bezkonkurenčnímu kuchaři to byl slušný gastro zájezd. Sokotra je přenádherná. Každý kout ostrova nabízí neskutečné přírodní krásy - tyrkysové moře, neuvěřitelné dračince, úchvatné šnorchlování, rozkvetlé lahvovníky, bělostné duny, krásné hory a vádí. Dlouho budu vstřebávat všechny zážitky. Třeba noční výlet na pozorování hvězd na dunách. Od Sokotry jsem měla velké očekávání a trochu jsem se bála, abych nebyla zklamaná. Obavy byly zbytečné.
Jakub
Tohle byl můj druhý výsadek a hrozně jsem si to užil. Opět jsem zjistil, že na světě existují úžasní, pohostinní a nápomocní lidé. Je skvělé nechat věci plynout a nic neplánovat.
Matúš Gúčik
Akcia je veľmi dobre premyslená, záložný deň na výstup je dobrá možnosť a vzhľadom na to, že naša skupina je musela využiť, tak pre mňa je to veľké plus! Nie vždy sa dá pružne prispôsobiť program ale tu je to vítaná možnosť. Sprievodca - Peggy Marvanová je skvelá! Úžasná žena, osobnosť a veľký dobrák!
Naozaj som si akciu užil. Splnil som si sen a prežil som aj chvíle, ktoré som si myslel, že nezažijem. Všetko bolo presne tak, ako to malo byť. Myslím si, že nikto z nás, čo sme to prežili si nemôže sťažovať. Zážitky sú parádne a teším sa, keď vyrazím s Expe na ďalšiu akciu!
Martin Charvát
Milča je energická a usměvavá , během výpravy se pro vás snaží udělat absolutní maximum. Velice dobře reaguje na změny a dynamiku v týmu. Oceňuji její schopnost naslouchat a otevřeně komunikovat případné konstruktivní připomínky a "kritiku", což není v českých areálech mnohdy úplně zvykem. (ještě když jste nejmladší na výpravě :) Zkráceně, je to inteligentní žena s velkým potenciálem, chutí objevovat a srdcem na správném místě.
Nikdy jsem moc takto organizovaně necestoval (vždycky spíše na vlastní pěst), musím ale říci, že to bylo fakt super.
Ivana Lebedová
Vojta je velmi schopný a zároveň trpělivý průvodce. Díky němu probíhala celá akce v pohodě a byla využitá každá chvíle, abychom viděli něco nového. Za mě plný počet hvězdiček.
Cesta byla výborně připravená se snahou plně využít čas. Zároveň byl program bez problémů přizpůsobován aktuální situaci. Na dárečky, které jsme si vzájemně předávali, nikdy nezapomenu. Jak jsem již říkala Vojtovi, byla to nejkrásnější cesta mého života. Moc děkuju.
Markéta Pavlíková
Chválím celkovou koncepci kurzu. Harmonogram dává smysl, je dost prostoru pro procvičení nových skills a zároveň i čas na večerní pokec. Hrozně moc mě bavilo zajišťování skalnatýho hřebínku fixními lany (jenom škoda, že práce s lanem není v kompetenci horskýho průvodce, žejo...) a plánování výsadku pro jinou skupinu. Povídací bloky byly taky výborně uchopený. Obdivuju kluky, že pro nás sepsali skripta (kdyby takhle fungovali všichni učitelé u nás na VŠ, to by byla paráda :D).
Tom s Víťou jsou lidi na svým místě prostě :-) Mega mě to s nima a s celou naší skupinkou bavilo!
Barbora Kučerová
Honza je průvodce, který se snaží každému splnit jeho přání – a to včetně objednání počasí. Pod jeho vedením jsme se během chvilky proměnili v partu puberťáků na školním výletě a celý týden byl plný smíchu, dobrodružství i bezstarostného pobíhání po Islandu. A vlastně si myslím, že bychom si to stejně užili i na Měsíci – nebylo to jen o místě, ale hlavně o lidech.
Díky Honzově empatii a zkušenostem měl zájezd ideální rovnováhu mezi demokracií a jasným vedením, mezi plánem a improvizací, mezi akčními výlety a odpočinkem v horkých pramenech. Velký podíl na tom měla i naše skupina – devět lidí různého věku i názorů, kteří si dokázali vyjít vstříc a užít si to společně.
Island je nádherná, ale drsná země. A i když jsem tu nebyla poprvé a jistě ani naposledy, od letoška pro mě zůstane zemí, kterou prozářil smích – ten, který dokáže roztrhat i tu nejhustší mlhu. Díky!
Eva Černochová
Moje pátá akce s Expedition Club a bezkonkurenčně nejlepší (a to i ve srovnání se solo cestami, které mám za sebou), kombinace exotické destinace, suprové průvodkyně (Milí) a naprosto praštěné bandy byla prudce návyková a trvalo mi týden než se mi přestalo zdát o písku a vrátila jsem se do reality.
Antonín Hráček
Milča byla totálně skvělá. Se vším si poradila, celou cestu odřídila, odnavigovala a když my jsme odpočívali nebo jedli, tak už domlouvala nebo se připravovala na další destinaci. Nemůžu jí vytknout vůbec nic, dokonce ani nechrápe, jak říkala. :) 10 hvězdiček z deseti
Itinerář byl super, někdy jsme improvizovali, ale všechno v pohodě, vždy jsme se domluvili. Za mě ideálně vyváženo zážitky i odpočinkem, žádné stresy, prostoje ani mrtvá místa. Když někdo chtěl jít jinam, tak jsme se rozdělili a nebyl problém. Veliké překvápko u rybáře Nassera. Čekal jsem bambusovou chýši na břehu moře, kde není ani elektřina, ale vila s bazénem...bomba. Na pozorování želv jsem se těšil nejvíc a byl jsem nadmíru spokojen, že jsme viděli i kladení vajec i už vylíhlé želvičky. TOP zážitek.
Určitě s vámi pojedu na další expedici. Bylo to super!
Martin Jirman
Lukáš to měl od počátku z mého pohledu neuvěřitelně těžké - zhoršující se počasí, postupně prohlubující se zdravotní indispozice jednoho člena výpravy atd. Neznám veškeré faktory hrající roli při rozhodování se o dobrodružné ústupové cestě z hřebene třetí den a proto si toto rozhodnutí ani netroufám hodnotit. Co si dovolím hodnotit je charakter Lukáše - přátelský, ochotný vždy odpovědět na doplňující otázky např. k lavinové problematice. Libílo se mi, že se Lukáš neomezil jen na nějakou obecnou "přednášku" k lavinové problematice, kterou by si téma odškrtl z "to do listu". Průběžně nám v praxi představoval např. jaký svah má jaký sklon, kde jsou převěje, nutnost bezpečných rozestupů atd. Postupně se v rámci výpravy musel logicky více zaměřit na indisponovaného člena výpravy, ale i přes to neopomínal z mého pohledu sledovat a hlavně se i ptát na kondici ostatních. Pomáhal všem členům výpravy s výběrem a následnou přípravou kempovacího místa, nabízel čaj, půjčil vlastní hůlku za tu zlomenou atd. Jeho práci v průběhu výpravy tedy hodnotím určitě kladně a rád se vydám na případnou další výpravu právě s Lukášem.
Na výpravě bych celkově pochválil pohodu, přátelskost, udržení dobré nálady v rámci celé skupiny a to i přes obtížné podmínky . Jednalo se o moji první výpravu v rámci Expedition clubu a potvrdil jsem si tedy jen to, že se nejedná o další "cestovku". Budu se těšit na další výpravu :).
Dalibor Kuchař
Organizace a přístup Expedition Clubu se od mé první zkušenosti v roce 2019 výrazně posunuly. Dnes bych řekl, že z hlediska zajištění všech náležitostí – víz, letenek, pojištění a podobně – patří Expe ke špičce na trhu.
Samotná expedice byla skvělým africkým mixem zážitků. Zvlášť bych chtěl vyzdvihnout čtyřdenní trek v pohoří Rwenzori v Ugandě. Afrika si většina lidí nespojuje s vysokými horami, a přitom právě Rwenzori nabídlo vše – od deštného pralesa přes vřesovou zónu až po chladné a deštivé horské pasáže.
Velkým zážitkem byla i návštěva Demokratické republiky Kongo, kde vedoucí Filip věnoval maximální pozornost bezpečí a souhlasu všech účastníků.
Rwanda pro mě osobně představovala kulturní šok – v tom nejlepším slova smyslu. Na africké poměry výborná infrastruktura, minimum korupce, bezpečnost, radary na každém kroku… člověk měl chvílemi pocit, že přestal být bělochem v Africe a že jsme tam byli prostě všichni „černí“. 😊
David Křivanec
Honza byl naprosto perfektní průvodce! Od momentu, kdy jsme začali cestu plánovat, byl k dispozici, na telefonu, domlouvali jsme, co si s sebou zabalit, přesně nám popsal plán celé výpravy a my věděli, co si vzít s sebou.
Od příjezdu do Sarajeva nám vyprávěl o místní kultuře, zajímavých místech, olympijské vesnici i Bosenské válce. Když jsme se vydali na trek, byl všem nápomocný, sdílel s námi své zkušenosti a různé horské rady a tipy. S Honzou jsme vytvořili skvěle fungující tým, kdy jsme společně zdolávali zasněžené vrcholy. Po celou dobu v horách byl profesionální a my věděli, že jsme v dobrých rukou. Silvestrovský mejdan už si mohl taky užít, když věděl, že horskou část máme za sebou a skvěle jsme to společně oslavili! Díky Honzo!
Kromě samotného instruktora jsme měli naprosto úžasnou partu, což je samozřejmě něco, co člověk / Expedition Club neovlivní. Samotné rozvržení expedice bylo skvělé - nejdřív kulturní/historická část, pak si máknout a promrznout v horách a za odměnu společně oslavit Silvestr. Při této délce expedice je to dokonalé rozvržení.
Na expedici jsem odjížděl s lehkou nervozitou, co tam bude za lidi - nikoho jsem tam neznal - protože pokud si tam člověk s nikým nesedne, výpravu si asi taky neužije. Ale naštěstí už z Prahy jsem vezl další tři účastníky, se kterými jsme si hned sedli a se zbytkem hned po nástupu do auta. Jsem moc rád, že jsem se na tuto výpravu vydal, poznal jsem tak mnoho skvělých lidí (už teď plánujeme, kam se vydáme znovu). Všem bych Expedition Club doporučil a přestože tohle byla moje první expedice, určitě nebude poslední! Díky Expe týme!
Lucka
Pochválila bych autenticitu, bezprostřednost, zas*** počasí, který nám přineslo spoustu zážitků, členy výpravy, průvodce, trasu, trasu B, trasu C i kyselé žížalky za odměnu.
Lukáše hodnotím královsky. Většího průvodcovského ducha jsem snad ještě neviděla. Jestli Lukáše posíláte jako “nezkušeného” do party na výpravy pod 24, tak tam v tomto ohledu fakt nezapadne:D Cením zodpovědnost, starostlivost, bezvýhradnou péči o všechny členy… I když nás potkal celkem mordor a nevěděli jsme, co se bude dít, věděli jsme, že s Lukynem to bude v cajku;)
S odvahou do míst, která nejsou pro každého - tak už jsem na vlastní kůži pochopila, co tím myslíte. A je to dost návykový. :)