Reference

Helena

Silvestr v Ománu, průvodce: Pavlína Adam

Na ománskou výpravu jsem se přihlásila na poslední chvíli a rozhodně jsem nelitovala. Pája je neskutečně milá, pohodová, empatická a zachovává si pozitivní myšlení i v mezních situacích, které někdy cestování přináší a zároveň se snaží, aby všichni byli v pohodě :) Smysl pro dobrodružství, pocit svobody navzdory cestování ve skupině, ale zároveň nějaký řád tak, aby vše šlapalo, rozhodně ale žádná zkostnatělost či průvodce s paraplíčkem :) 

Expedice byla svým programem pestrá s řadou zážitků, které už si v sobě člověk ponese na celý život. Výborně naplánovaný program, který se přizpůsobil na míru přání účastníků dle situace. Náhoda tomu chtěla a sešli se skvělí lidé, co jsou v pohodě a entuziastická průvodkyně. Musím konstatovat, že jsem se už dlouho na dovolené takhle nezasmála, přidalo mi to rozhodně pár let života navíc a po dlouhé době se mi podařilo vypnout. Skvělá práce, jen tak dál!

 

Michal Bernát

Víkendovka: Nejvyšší hory Beneluxu na kole, průvodce: Honza Bořil

Cestování s Expedition Clubem mohu vřele doporučit. Určitě bych ocenil i perfektní webovky, které jsou ve srovnání s konkurencí podobných cestovatelských skupin, jasně nejpřehlednější.

Honzu jsem viděl poprvé až den před odjezdem a musím říct, že se jedná o přátelského a zkušeného průvodce, který ví co dělá.

Terka Šimková

Outdoorový kurz první pomoci, průvodce: Ondřej Kovářík, Lektorský tým zdravokurzu

Celý tým odvedl opravdu skvělou práci. Moc si cením vaší přípravy i nadšení při realizaci celého kurzu! Skvěle vyvážená teorie a simulace – spousta různých scénářů v různém složení lidí. Nádherné místo.
Holky v kuchyni byly naprosto neuvěřitelné! :)
Opravdu moc děkuju – kurz předčil moje očekávání a cítím se mnohem víc připravená na situace, které (doufám) nikdy nezažiju. ❤️

Eva Černochová

Velikonoce v Jordánsku, průvodce: Milča Mařáková

Moje pátá akce s Expedition Club a bezkonkurenčně nejlepší (a to i ve srovnání se solo cestami, které mám za sebou), kombinace exotické destinace, suprové průvodkyně (Milí) a naprosto praštěné bandy byla prudce návyková a trvalo mi týden než se mi přestalo zdát o písku a vrátila jsem se do reality.

Eliška

Nový Zéland, průvodce: Eva Mariánková

Nový Zéland je pro mě splněný sen. Krajina je neskutečně krásná a rozmanitá. Během tří týdnů jsme toho viděli a prožili tolik, že dojmy budu ještě dlouho vstřebávat. Chválím hlavně celkovou skladbu programu, který mi svým zaměřením výborně sedl a nabídl bohatou škálu zážitků: od treku, který vedl rovnou horským potokem, přes pozorování delfínů v ikonickém fjordu až po pohodové brunche v kavárnách na pláži.

Eva je skvělá a zkušená průvodkyně! Nový Zéland zná jako své boty a ukázala nám z něj to nejlepší. Myslím, že s jiným průvodcem ani nemá cenu na Zéland jezdit. Přestože na třítýdenní expedici s takhle nabitým programem Eva odvedla obrovský kus práce, zůstávaly jí nevyčerpatelné zásoby elánu a dobré nálady, kterou šířila kolem sebe. Starala se o to, abychom se stmelili jako skupina, ale ze zřetele neztrácela ani jednotlivé účastníky – program uměla přizpůsobit tak, aby vyhovoval všem. 

Ještě jednou díky!

Petr Honc

Za lezením na Balkán - Bosna, Chorvatsko, průvodce: Jan Haráč

Za mě to byla zatím nejlepší dovolená, na kterou jsem jel, nepřeháním. Možná to bude i tím, že to byla první lezecká dovolená. :)

Honza byl super, nemám co vytknout. Ocenil jsem konverzace o metodice, podnikání i ešusech :)

Alice Žertová

Cesta kolem Afriky, FASCINUJÍCÍ KEŇA, průvodce: Filip Vítek

Odvezla jsem si mnoho exotických zážitků. Dostali jsme se až k jezeru Turkana, což považuji za vrchol celé výpravy. A i když pro mě byly některé situace zcela nové, cítila jsem se v rámci možností bezpečně. Výprava tak byla krásně vyvážená – dostatek exotiky a dobrodružství, ale zároveň s pocitem jistoty. Oceňuji také, že jsme program tvořili „online“ podle aktuálních okolností.

S Filipem jsem byla na výpravě poprvé, ale velmi rychle si získal mé sympatie. Vedl naši skupinu tak přirozeně a obratně, že jeho průvodcovskou roli člověk téměř nevnímal. Dokázal stmelit pestrý kolektiv lidí a já jsem se cítila spíše jako součást nové rodiny než jen jako účastník expedice se svým průvodcem. Jeho znalosti a zkušenosti s africkým kontinentem nám přinesly spoustu zajímavých momentů – a bez nich bychom některé situace vůbec nedokázali dobře zvládnout. Řadím ho mezi skutečnou špičku průvodců!

S Expedition clubem jsem se dostala do míst, které voněly exotikou, ojedinělostí, dobrodružstvím a opravdovostí. To je vzácné. Díky za to!

 

Alexandra Kubová

Silvestr v bosenských horách, průvodce: Honza Rejchrt

Neumím si představit lepšího průvodce! Honza je naprostý srdcař, profík a člověk na tom správném místě. Celou dobu mi dával pocit naprostého bezpečí, vždy správně a racionálně vše zhodnotil a skvěle přizpůsobil harmonogram i naše fyzické schopnosti. S ním bych jela kdykoli a kamkoli :) 

Petr a Petra

Sokotra - Jemen, průvodce: Filip Vítek

Na výpravě bychom pochválili vzestupnou tendenci zážitků, kdy si každým dnem říkáte, že to je to nej, ale další den přijde ještě větší pecka. Neuvěřitelné gastronomické zážitky v polních podmínkách.

Průvodce Filip byl za nás jednoznačně perfektní, když bylo potřeba, byl vždy připraven podat pomocnou ruku a řešit okamžitě nastalé situace dle potřeby. Navíc s ním byla neuvěřitelná prdel.

Byla to naše první zkušenost s Expe a s ohledem na zkušenosti určitě nebyla poslední.

Martin Jirman

Rumunsko - Godeanu na sněžnicích, průvodce: Lukáš Mádr

Lukáš to měl od počátku z mého pohledu neuvěřitelně těžké - zhoršující se počasí, postupně prohlubující se zdravotní indispozice jednoho člena výpravy atd.  Neznám veškeré faktory hrající roli při rozhodování se o dobrodružné ústupové cestě z hřebene třetí den a proto si toto rozhodnutí ani netroufám hodnotit. Co si dovolím hodnotit je charakter Lukáše - přátelský, ochotný vždy odpovědět na doplňující otázky např. k lavinové problematice. Libílo se mi, že se Lukáš neomezil jen na nějakou obecnou "přednášku" k lavinové problematice, kterou by si téma odškrtl z "to do listu".  Průběžně nám v praxi představoval např. jaký svah má jaký sklon, kde jsou převěje, nutnost bezpečných rozestupů atd. Postupně se v rámci výpravy musel logicky více zaměřit na indisponovaného člena výpravy, ale i přes to neopomínal z mého pohledu sledovat a hlavně se i ptát na kondici ostatních. Pomáhal všem členům výpravy s výběrem a následnou přípravou kempovacího místa, nabízel čaj, půjčil vlastní hůlku za tu zlomenou atd. Jeho práci v průběhu výpravy tedy hodnotím určitě kladně a rád se vydám na případnou další výpravu právě s Lukášem.

Na výpravě bych celkově pochválil pohodu, přátelskost, udržení dobré nálady v rámci celé skupiny a to i přes obtížné podmínky . Jednalo se o moji první výpravu v rámci Expedition clubu a potvrdil jsem si tedy jen to, že se nejedná o další "cestovku". Budu se těšit na další výpravu :).

Antonín Hráček

Omán za vůní kadidla, průvodce: Milča Mařáková

Milča byla totálně skvělá. Se vším si poradila, celou cestu odřídila, odnavigovala a když my jsme odpočívali nebo jedli, tak už domlouvala nebo se připravovala na další destinaci. Nemůžu jí vytknout vůbec nic, dokonce ani nechrápe, jak říkala. :) 10 hvězdiček z deseti

Itinerář byl super, někdy jsme improvizovali, ale všechno v pohodě, vždy jsme se domluvili. Za mě ideálně vyváženo zážitky i odpočinkem, žádné stresy, prostoje ani mrtvá místa. Když někdo chtěl jít jinam, tak jsme se rozdělili a nebyl problém. Veliké překvápko u rybáře Nassera. Čekal jsem bambusovou chýši na břehu moře, kde není ani elektřina, ale vila s bazénem...bomba. Na pozorování želv jsem se těšil nejvíc a byl jsem nadmíru spokojen, že jsme viděli i kladení vajec i už vylíhlé želvičky. TOP zážitek.

Určitě s vámi pojedu na další expedici. Bylo to super!

Jan Blaschke

Nepál - Dhaulágirí trek, průvodce: Standa Dadák

Nepál byl mým životním zážitkem. Když jsem odlétal, měl jsem slzy v očích. Nejsem schopen cokoliv vypíchnout. Bylo toho tolik ...

A průvodce Standa? Skvělý. Moje krevní skupina :-)

Zažil jsem to, co jsem ještě v mé krátké historii cestování nikdy nezažil. Díky Expe a Standovi

Petr Kadanka

Mexiko - sopky, průvodce: Pavlína Adam

Ukočírovat smečku 8 individuí není lehké ale Pája to zvládla výtečně. Největší respekt má však za řízení mikrobusu v Ciudad de Mexico. Mluvit o tom že v horách je jako doma a improvizovat umí tak, že si toho ani nevšimnete, by bylo nošením dříví do lesa.

Martin Charvát

Omán za vůní kadidla, průvodce: Milča Mařáková

Milča je energická a usměvavá , během výpravy se pro vás snaží udělat absolutní maximum. Velice dobře reaguje na změny a dynamiku v týmu. Oceňuji její schopnost naslouchat a  otevřeně komunikovat případné konstruktivní připomínky a "kritiku", což není v českých areálech mnohdy úplně zvykem. (ještě když jste nejmladší na výpravě :) Zkráceně, je to inteligentní žena s velkým potenciálem, chutí objevovat a srdcem na správném místě.

Nikdy jsem moc takto organizovaně  necestoval (vždycky spíše na vlastní pěst), musím ale říci, že to bylo fakt super. 

Katarína Platková

Irsko - podél Atlantiku, průvodce: Daniel Bokiš

Môj prvý výlet s Expedition Clubom prekonal všetky očakávania. Skupina bola skvelá a celá výprava sa niesla vo veľmi priateľskom a pokojnom duchu. Mala som možnosť vyskúšať veľa nových vecí a prekonať samú seba, za čo som veľmi vďačná.

Destinácia bola vynikajúca – Írsko má naozaj čo ponúknuť: krásnu prírodu, západy slnka nad oceánom, zaujímavé mestá… stálo za to aj len tak pozerať z okna auta. K tomu sme vychytali úplne geniálne počasie, a aj vďaka nemu sme stihli vidieť a zažiť naozaj veľa. Program bol pritom pekne vyvážený a tempo výletu sa prispôsobovalo tak, aby nám všetkým bolo príjemne a aby sme si mohli naplno užiť všetko, čo robíme a vidíme.

Dan bol ako sprievodca skvelý. Mal všetko výborne naplánované a pripravené, vrátane alternatív programu, z ktorých sme si mohli vyberať. Bolo vidieť, že sa v krajine vyzná – rozprával nám zaujímavosti a dával tipy, čo robiť vo voľnom čase. Pohotovo reagoval na zmeny a nečakané situácie a celý čas pôsobil pokojne. Počas výstupov (najmä toho posledného, najnáročnejšieho) sa pravidelne uisťoval, či to všetci zvládame. Nikoho netlačil a vždy vedel podporiť, keď to bolo treba – čo mi osobne veľmi pomohlo.

Výpravy s Expedition Clubom mi prídu ako skvelý spôsob cestovania. Človek sa dostane na zaujímavé miesta a zároveň má istotu, že stretne ľudí s podobným nastavením a záujmami. Som rada, že som takto mala možnosť vyraziť niekam, kam by som sa sama tak skoro a ľahko určite neodhodlala – už len kvôli tomu, aké náročné by bolo zháňať ľudí a ladiť termíny. Určite budem sledovať ďalšie vypísané akcie. :)