Reference

Jakub Janík

Přechod Staré Planiny - 2. část, průvodce: Filip Vítek

Velmi se mi líbil celý přechod Staré planiny, hory bez lidí jen pro Nás, nádherná příroda, ostré hřebeny i dlouhé rozkvetlé pláně.
Úžasná bulharská kuchyně.
Nádherná hvězdná obloha i ostré horské sluníčko.
Skvělá parta lidí se kterou jsme dokázali i obtížnější situace ustát s úsměvem a smíchem. 

Průvodce Filip má obrovský dar řeči, je s ním sranda a dá se s ním bavit snad o všem. Je to rozhodně jeden z nejzodpovědnějších lidí které jsem kdy poznal. Je to Hrdina!

Pro mě opravdu silný zážitek, který bych si bez Expe rozhodně takhle moc sám neužil!

Michal Bernát

Víkendovka: Nejvyšší hory Beneluxu na kole, průvodce: Honza Bořil

Cestování s Expedition Clubem mohu vřele doporučit. Určitě bych ocenil i perfektní webovky, které jsou ve srovnání s konkurencí podobných cestovatelských skupin, jasně nejpřehlednější.

Honzu jsem viděl poprvé až den před odjezdem a musím říct, že se jedná o přátelského a zkušeného průvodce, který ví co dělá.

Martin Jirman

Rumunsko - Godeanu na sněžnicích, průvodce: Lukáš Mádr

Lukáš to měl od počátku z mého pohledu neuvěřitelně těžké - zhoršující se počasí, postupně prohlubující se zdravotní indispozice jednoho člena výpravy atd.  Neznám veškeré faktory hrající roli při rozhodování se o dobrodružné ústupové cestě z hřebene třetí den a proto si toto rozhodnutí ani netroufám hodnotit. Co si dovolím hodnotit je charakter Lukáše - přátelský, ochotný vždy odpovědět na doplňující otázky např. k lavinové problematice. Libílo se mi, že se Lukáš neomezil jen na nějakou obecnou "přednášku" k lavinové problematice, kterou by si téma odškrtl z "to do listu".  Průběžně nám v praxi představoval např. jaký svah má jaký sklon, kde jsou převěje, nutnost bezpečných rozestupů atd. Postupně se v rámci výpravy musel logicky více zaměřit na indisponovaného člena výpravy, ale i přes to neopomínal z mého pohledu sledovat a hlavně se i ptát na kondici ostatních. Pomáhal všem členům výpravy s výběrem a následnou přípravou kempovacího místa, nabízel čaj, půjčil vlastní hůlku za tu zlomenou atd. Jeho práci v průběhu výpravy tedy hodnotím určitě kladně a rád se vydám na případnou další výpravu právě s Lukášem.

Na výpravě bych celkově pochválil pohodu, přátelskost, udržení dobré nálady v rámci celé skupiny a to i přes obtížné podmínky . Jednalo se o moji první výpravu v rámci Expedition clubu a potvrdil jsem si tedy jen to, že se nejedná o další "cestovku". Budu se těšit na další výpravu :).

Pája

Silvestr v Ománu - PLNO, průvodce: Vojta Lokša

Pochválila bych úplně všechno, byla to moje první expedice a byla úžasná. Krásná destinace a ještě lepší parta lidí.

Vojta byl super! Expedice byla super a Vojta vždy informoval, vždy se ptal i na náš názor což bylo fajn. Hodně se mi líbilo jak vždy našel spoustu informací o místě, na kterém jsme se nacházeli. Ráda bych s ním jela na další expedici!

Bylo to skvělý. Děkuju moc! :)

 

Eliška

Nový Zéland, průvodce: Eva Mariánková

Nový Zéland je pro mě splněný sen. Krajina je neskutečně krásná a rozmanitá. Během tří týdnů jsme toho viděli a prožili tolik, že dojmy budu ještě dlouho vstřebávat. Chválím hlavně celkovou skladbu programu, který mi svým zaměřením výborně sedl a nabídl bohatou škálu zážitků: od treku, který vedl rovnou horským potokem, přes pozorování delfínů v ikonickém fjordu až po pohodové brunche v kavárnách na pláži.

Eva je skvělá a zkušená průvodkyně! Nový Zéland zná jako své boty a ukázala nám z něj to nejlepší. Myslím, že s jiným průvodcem ani nemá cenu na Zéland jezdit. Přestože na třítýdenní expedici s takhle nabitým programem Eva odvedla obrovský kus práce, zůstávaly jí nevyčerpatelné zásoby elánu a dobré nálady, kterou šířila kolem sebe. Starala se o to, abychom se stmelili jako skupina, ale ze zřetele neztrácela ani jednotlivé účastníky – program uměla přizpůsobit tak, aby vyhovoval všem. 

Ještě jednou díky!

Jana Králová

Víkendovka - Krušné hory, průvodce: Zbyněk Král

Opravdu moc povedená víkendová akce v domácím prostředí průvodce. Takových způsobů, jak ukázat krásná místa, která máme přímo pod nosem si moc cením. Škoda, že to bylo jen na víkend. Takové putování bych si dokázala představit i na celý týden :)

Zbyněk je správně střelený sympaťák. Byla s ním pohoda i velká sranda :) Poradil si se všemi nástrahami okolí :D těším se na nějakou další akci s ním :)

 

Barbora Műllerová

Rumunská Rodna pod 24 let - PLNO, průvodce: Honza Bořil

Akce byla předem dobře popsaná, člověk věděl, co čekat a jak se připravit. Náročnost trasy odpovídala popisu, člověk bez zkušeností si máknul, ale dalo se to a ty výhledy za to stály <3 Cením, že do výletu bylo zakomponovaný i přespání na ubytku na konci na obnovení sil a zlidštění se před návratem do ČR, zároveň to bylo fajn na nějaký větší klidný pokec a vlastně i pořádný seznámení se mezi sebou. 

Průvodce Honza byl moc fajn, bylo super, že se v nás snažil probudit nějaké orientační a kartografické schopnosti a zároveň hezky přizpůsoboval výlet našim schopnostem (popřípadě nám dal tu možnost), ale zároveň se nás snažil trošku dokopat k pořádný aktivitě, abychom dvě hodiny ráno nestrávili jen vysedáváním u stanů. :D

Díky za super organizaci týhle akce, už se těším až se připojím příště na další výpravu O )

Petr a Petra

Sokotra - Jemen, průvodce: Filip Vítek

Na výpravě bychom pochválili vzestupnou tendenci zážitků, kdy si každým dnem říkáte, že to je to nej, ale další den přijde ještě větší pecka. Neuvěřitelné gastronomické zážitky v polních podmínkách.

Průvodce Filip byl za nás jednoznačně perfektní, když bylo potřeba, byl vždy připraven podat pomocnou ruku a řešit okamžitě nastalé situace dle potřeby. Navíc s ním byla neuvěřitelná prdel.

Byla to naše první zkušenost s Expe a s ohledem na zkušenosti určitě nebyla poslední.

Tomáš Gábor

Týdenní Bosna - PLNO, průvodce: Petr Tobolák

Parádní mix turistiky v horách a prozkoumávání kultury a historie Bosny. A taky skvělá parta lidí.

Petr je skvělý průvodce, oceňuji jeho osobní přístup. Vždy se s námi domluvil na programu dne a když zrovna nebylo úplně pěkné počasí, měl v záloze náhradní program. Celou dobu se o nás vzorně staral. Dík!

Lucka

Rumunsko - Godeanu na sněžnicích, průvodce: Lukáš Mádr

Pochválila bych autenticitu, bezprostřednost, zas*** počasí, který nám přineslo spoustu zážitků, členy výpravy, průvodce, trasu, trasu B, trasu C i kyselé žížalky za odměnu. 

Lukáše hodnotím královsky. Většího průvodcovského ducha jsem snad ještě neviděla. Jestli Lukáše posíláte jako “nezkušeného” do party na výpravy pod 24, tak tam v tomto ohledu fakt nezapadne:D Cením zodpovědnost, starostlivost, bezvýhradnou péči o všechny členy… I když nás potkal celkem mordor a nevěděli jsme, co se bude dít, věděli jsme, že s Lukynem to bude v cajku;)

S odvahou do míst, která nejsou pro každého - tak už jsem na vlastní kůži pochopila, co tím myslíte. A je to dost návykový. :)

Petr Honc

Za lezením na Balkán - Bosna, Chorvatsko, průvodce: Jan Haráč

Za mě to byla zatím nejlepší dovolená, na kterou jsem jel, nepřeháním. Možná to bude i tím, že to byla první lezecká dovolená. :)

Honza byl super, nemám co vytknout. Ocenil jsem konverzace o metodice, podnikání i ešusech :)

Roman Bartuněk

Trekking v Jordánsku, průvodce: Pavlína Adam

Líbil se mi zejména trek z Dany do Petry. Byl poskládaný tak, že každý den byl trošku jiný a vůbec by mi nevadilo, kdyby byl o trochu delší.

Pája je super holka, která je pro každou špatnost v dobrém slova smyslu. Celou akci měla perfektně naplánovanou, což muselo dát spoustu práce. Když se vyskytl nějaký problém, hned ho vyřešila. Rád s Pájou pojedu na nějakou další akci.

Karolína Kosová

Karavšin - asijská Patagonie - PLNO, průvodce: Jan Haráč

Honzu je asi nemožný si neoblíbit, jeho pozitivní vibes jsou neuvěřitelně nakažlivé. Navíc má v očích modro z dobroty. :D A teď vážně. Honza dobře nastavil atmosféru skupiny hned na začátku vysvětlil roli, která je mu příjemná - co máme a nemáme čekat. Rychle a vhodně reagoval na potřeby, požadavky i náladu skupiny. Do velké míry nás zapojoval do rozhodovacího procesu, to bylo příjemné. 

Díky za to, co děláte a hlavně jak to děláte! Lidsky, opravdově, srdcem. Za mě ideální poměr punku a profi. :)

Robert Líčeník

Mexiko - sopky - PLNO, průvodce: Jan Žert

Honza byl naprosto úžasný (a moc mu to celou cestu slušelo :D) . Vážně, nedovedu si představit lepšího průvodce do země jako je Mexiko. Kromě průvodcování nám dělal taky překladatele a řidiče. To první zvládl díky své perfektní španělštině. To druhé zvládl nevím jak, protože řídit na Mexických silnicích ementálovitého typu v rozpadajícím se autě vyžaduje opravdu značnou dávku umění, ostražitosti a odvahy. Na horách nám méně zkušeným poskytoval cenné rady, dohlížel na bezpečnost a snažil se držet skupinu co nejvíce pohromadě. I díky tomuto přístupu skoro všichni vylezli co se dalo.

Kromě průvodce bych rád pochválil celkovou skladbu programu. Zažili jsme toho hodně a zároveň bylo dost času na regeneraci mezi jednotlivými náročnými výstupy. Ale ne zas tolik, abychom vyšli ze cviku. Taky byla super možnost jet na pár dní po konci akce na Yucatán, což by nás nenapadlo, kdyby to nebylo zmíněné v programu.

Díky moc za skvělou akci!

 

Lucie Šolcová

Víkend na seakajaku - Spreewald, průvodce: Tereza Cupáková

V seakajaku jsem seděla poprvé, expedice se konala na opravdu krásném místě, s hezkým zázemím, plně odpovídala popisu akce, moc chválím rozložení ujetých km na vodě.  

Terka je člověk na svém místě =) usměvavá, milá, nápomocná, všímavá, se smyslem pro humor, poradí, všechno krásně vysvětlí.

Příště zase =) děkuji L.