Léto se pomalu rozjíždí, ale v EXPE už to jede naplno. Červen byl nabitý výpravami, novými plány a příběhy, které by vydaly na knihu. Zde je shrnutí toho nejzajímavějšího – výživná dávka motivace pro všechny milovníky cest, hor, výzev a nečekaných zvratů.
Yaripo – expedice do srdce amazonské džungle
Na přelomu ledna a února 2026 míříme do samotného nitra Amazonie. Cíl? Hora Yaripo (Pico da Neblina, 2995 m), nejvyšší vrchol Brazílie, ležící na území chráněném kmenem Yanomamí. Dlouhá léta bylo místo tabu – teď se sem vydáváme na 15 dní plných divočiny, bahna, řek a skutečného pralesního dobrodružství. Tohle není turistika, ale expedice na konec světa.
Balkán, Karpaty i černomořské větry
Na své si letos přijdou i fanoušci evropských hor. Rodna – divoké, neokoukané rumunské pohoří bez turistické infrastruktury – máme výpravu pro mladé do 26 let, ale i pro pokročilejší!
A co třeba přechod E4 ze Sofie až k řeckému moři přes Rilu a Pirin? Ostré hřebeny, večerní rakija na horských chatách a sůl ve vzduchu z Egeje. Čistá balkánská poezie.
Cesta kolem Afriky: Ghana, Uganda, Botswana…
Afrika není jen safari. Ghana – první země, která si vybojovala nezávislost – letos nabídne cestu do historie i současnosti černého kontinentu. Uganda? Tam míříme na ledový Margherita Peak. A v Botswaně se jede královská etapa roadtripu kolem Afriky: 25 dnů svobody, prachu a tyrkysového jezera Malawi. Land Cruiser, táborák, hvězdy. A lvi, co nejsou v zoo.
Geologický zázrak v Ománu
Věděli jste, že v Ománu můžete chodit po kamenech, které pochází z hloubky až 100 km pod povrchem Země? V pohoří Al Hajar se totiž na povrch vyzdvihl kus zemského pláště – takzvaný ofiolit. Pro geology otevřená kniha, pro dobrodruhy fascinující rarita. Jedno z nejunikátnějších míst na světě.
Běžecké akce:
Střed června přinesl brutální trailovou porci kilomenrů v centrálních Pyrenejích: 310 km a 20 000 m převýšení za 8,5 dne. Fyzicky jedna z Ondrových nejnáročnějších výprav, ale i přes to odměněna nejpestřejší příroda – sníh, jezera, vodopády, kamenná pole, divocí koně... A také běhavé lesní cesty, které bolí, ale zůstávají v srdci.
Těsně za tím v žebříčku drsnosti? Přeběh treku Peaks of Balkans – 200 km v trojmezí Kosova, Albánie a Černé Hory. Skoro žádní turisté, ale o to větší síla místa.
Long ride Lucky Vonáskové:
Lucka Vonásková během výpravy se svým koněm zvládla 600 km, i když jí zlomil prst a upadla mu půlka kopytní stěny. Se zafixovanou rukou a nezlomnou vůlí zvládla pokračovat, přestože by i uzbecký chirurg žasnul.
Balkánské treky:
To pravé ořechové, co máme tolik rádi. Nádherná příroda, horské hřebeny končící v nedohlednu a vřelí místní lidé. Přešli jsme Rodnu v Rumunsku, viděli to nejhezčí ze Staré Planiny v Bulharsku, poznali Korab a Šar Planinu v Makedonii a v neposlední řadě proklínali stoupání v Prokletých horách Albánie.
Zrovna teď se jede Cordillera Real v Bolívii, Jotunheimen v Norsku nebo Prokleté hory v Albánii. Brzy vyrážíme do Tádžikistánu, Mongolska a Kazachstánu. Výstupy na Grossglockner, ledovcové kurzy i nová víkendovka v Jeseníkách – tentokrát po stopách zlaté horečky 13. století. Rýžování zlata included!
A pozor – na Rockall se taky chystá výprava. Ano, ten opuštěný kus skály v Atlantiku. Vlajka, přežití, možná i ocelová věž. Kdo chce zažít, jak chutná být první na místě, kde nic není, má šanci.
🎧 Podcasty, playlisty a Expe Nights jedou dál – sledujte nás, poslouchejte a hlavně… vyražte ven.
Svět nečeká.