Rumunská Rodna pod 24 let - PLNO

Termín 24 - 29. 08. 2022
Odjezd24.8. 21:30 z Brna
DestinaceRumunsko
Číslo akce819
Účastníků8
Cena4 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Cestování s kamarády pod 24 let

Není to tak dávno, co jsme na výpravy vyráželi s legendární Borůvkou a s lidmi, kterým stejně jako nám bylo lehce nad dvacet. Každá cesta představovala dobrodružství, na kterém jsme sbírali cenné zkušenosti. Když nyní realizujeme náročnější projekty v místech, kam nás to táhne, neustále těžíme z těchto základů, které jsme si vybudovali. Naše první objednávka v restauraci z menu, které jsme nedokázali přečíst, domluva s automechaniky, kteří rozuměli víc autu než nám, probdělá noc ve stanu v tenkém spacáku, společné vzpomínky s lidmi, se které jsme na výpravě poznali a spoustu jiných zážitků, které nám cestování přineslo. V Expeditionu si stojíme za tím, že chceme budovat cestovatelskou komunitu kamarádů, které budeme podporovat a sdílet s nimi radost z cestování. A proto bychom tento svět chteli otevřít i mladším, ne tolik zkušeným dobrodruhům, ať mají možnost si sami prošlápnout svou první cestu za poznáním.

Tato akce je otevřená pouze účastníkům pod 24 let (včetně). Nečekej od ní luxus a komfort, naopak - zažiješ dobrodružství a nové zážitky. Nevypravíme tě na cestu v luxusním autě a neubytujeme tě v hotelu. Za průvodce dáme ruku do ohně, ale počítej s tím, že bude stejně starý jako ty a sám v dané destinaci nejspíš nikdy nebyl. Tuto výpravu organizujeme bez nároku na zisk. Cena reprezentuje nutné výdaje (palivo, amortizaci auta, dálniční poplatky, drobné pro průvodce,...). Umíme Ti na cestu poskytnout naše znalosti a přípravu, ale jaké dobrodružství prožiješ a co si z toho vezmeš je pouze na Tobě. Věříme, že si odneseš stejné nadšení a chuť do dalších projektů, jaké se drží v nás.

Úvodem

Hřebenovka Rumunské Rodny se nám za těch pár let co sem jezdíme nesmazatelně vryla do paměti. Učarovala nás jak svými drsnými zimními podmínkami, kdy zde teploty klesají až k -30 °C a hřeben je zasypán tlustou přikrývkou sněhu, tak i letní pohodou na nádherných horských pastvinách. A právě o téhle Rodně, bych ti teď rád pověděl. Na konci srpna je zde dostatek tepla, aby se dal přechod zvládnout s letním naladěním a zároveň horské chodníky nebyly plné turistů. Nikde tu není ani živáčka! Tedy až na pár bačů, kteří vyhání svá stáda na horské hřebeny. Konec léta je v tomto koutě Rumunska prostě úžasný! Rána jsou sice stále trochu chladná, ale přiznejme si, to přece k horám patří. Alespoň to odradí slabší povahy a nebudou tlačenice o místa na stany. Pár dní strávených na hřebeni s krásnými výhledy do zalesněných údolí je ten nejlepší způsob, jak tento kraj poznat. Jen tak můžeš plnými doušky vychutnat nedotčenou přírodu a místní atmosféru. Přidej se k nám a zažij rumunskou Rodnu, bude to stát za to!   

Malá ochutnávka z rumunských hor


Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Honza Bořil

Honza je v našem týmu nováčkem, to ale neznamená, že byste se s ním ztratili - právě naopak. Jeho vášní je orienťák, takže práce s buzolou a mapou je jeho denním chlebem. Krom toho miluje stopování a východ, zejména Balkán a postsovětské země. Zatímco ostatní jezdí na Erasmy na západ, on si ho střihnul v Arménii. Má za sebou jednodenní výběh na Ararat, několik týdnů v Kyrgyzstánu (včetně výstupu na Pik Skobelevu) a měsíce života na Balkáně - do Albánie se uklidil po celý nejtvrdší lockdown. V normálním životě ho potkáte zejména v Brně a kdekoliv, kde se zrovna dá lyžovat. 

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook borekj.jan@gmail.com 604 268 639‬ Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Cesta povede přes Maďarsko až do Rumunska.

Ubytovaní

Celou dobu během přechodu budeme spát ve vlastních stanech ve volné přírodě. Spacák a stan tedy s sebou. Poslední noc se ubytujeme v chatě v městečku Borsa a užijeme si výdobytků moderní civilizace v podobě měkké postele a teplé sprchy :-). 

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou balkánskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit ve zdejších restauracích. S radostí se také družíme s místními, kteří nám za zlomek ceny ochotně uvaří výborné domácí jídlo. Jídlo na trek si určitě vezmi z domu, budeme vařit na plynových vařičích. Po cestě bude ovšem možnost zastavit se někde v obchodě nebo restauraci.

Výbava a Půjčovna

Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je plně zajištěna spolkem Expedition Club International z.s. IČ: 05709741. Výprava je nezisková. Mimořádný členský příspevěk slouží pouze na pokrytí nákladů spojenýc s organizací akce. Nejedná se o kombinaci služeb cestovního ruchu = zájezd. Spolek zajišťuje jenom dopravu! Organizátor akce bude po celou dobu s Tebou, poskytne Ti své zkušenosti a teoretické znalosti, ale pouze jako doprovod, ne jako průvodcovské služby. Výpravy se tudíž účastníš na svoji vlastní zodpovědnost.

Shrnutí

4 490 Kč Cena
24. - 29. 8. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6

Cena  zahrnuje

 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Ubytování v chatě ve vesnici Borsa
 • Zajištění organizace, průvodce a příspěvek na kurzy průvodcům
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Mapové podklady 
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Ve večerních hodinách vyrazíme z Brna naším expedičním vozem směr Bratislava a dále po pohodlných maďarských dálnicích přes Budapešť až do Rumunska. Celou noc strávíme na cestě. 

2. den: Dorazíme do vesničky Borsa, která leží na úpatí nejvyšší hory Pietrosu. Dáme si snídani a budeme pokračovat dále až do sedla Rotunda, kde necháme auto a vyrazíme k jezeru Lacul Lala Mare ve výšce 1800m, kde strávíme první noc. 9km -> 500 ↑

3. den: Hned z rána se dostaneme na hlavní hřeben Rodny, který se po celé své délce táhne ve výšce zhruba 2000 m. Na programu bude přechod vrcholů Vf. Ineu (2279 m), Vf.Cita (2036 m), Vf. Omului (2134 m), Vf. Gargalau (2158 m) až do dalšího tábořiště v sedle Saua Galatului, kde strávíme další noc.

4. den:  Naše další putování povede přes vrcholy Vf. Galatului (2048 m), Vf. Negoiasa mare (2041 m), Vf.Cormania (2033 m), Vf.Repede (2047 m), Vf. Buhaescu Mare (2119 m). Den zakončíme  v horském sedle Tarnița La Cruce (1984 m), kde přespíme ve stanu.
a celé jej zakončíme na nejvyšším vrcholu celého pohoří Pietrosu (2303m)

5. den: Toto bude čtvrtý a poslední den strávený na hřebeni. Hned z rána vystoupáme na vrchol Rebra (2119m), Vf. Buhăescu Mic (2225 m), a vše zakončíme na nejvyšší hoře celého pohoři Pietrosul (2303m). Ještě ten den sejdeme k meteo stanici ve výšce 1700 m a sejdeme až dolů do Borsy, kde se ubytujeme pěkně v teple. Průvodce mezitím zajede pro auto do sedla Rotunda. 

6. den: Snídaně v Borse, ochutnání místních dobrot a následná cesta zpět do ČR. Po cestě sem můžeme navštívit zajímavou vesničku Viseu de Sus, která vyniká svými malebnými kostelíčky a úzkokolejnou železnicí. Návrat ve večerních hodinách.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.