Grónsko - Kapisillit Nuuk trek

Termín 02 - 15. 07. 2022
Odjezdodlet 2 7. 2022 Prahy/Vídně do Kodaně
DestinaceGrónsko
Číslo akce817
Účastníků10
Cena19 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvod    

Grónsko, tento název je pomalu synonymem pro polární oblasti, i když tomu tak na jistých částech této pevniny není. V čem se tato výprava liší od námi již několikrát prozkoumané trasy Arctic circle trail? Je neznámá, dobrodružnější, čeká na ní víc záludností a objevování. Nechystáme se totiž do dnes již turisty známého terénu, ale skoro polovinu naší trasy si budeme hledat cestu Grónskou tundrou sami. Naším cílem je přeletět do hlavního města Grónska Nuuku, odkud se dá malým člunem dostat do osady Kapisillit. Ta leží poblíž majestátního fjordu, který se zpravidla celý zaplňuje odlomenými krami z pevninského ledovce. Kolem tohoto majestátního úkazu půjdeme vlastní trasou až k úpatí ledovce (nemusíš se bát, terén v Grónsku je dobře prostupný, většinou tvořený vřesovištěm a trávou pokrytými skalami). Od ledovce se stočíme na cestu do Nuuku. Po cestě nemineme opuštěnou inuitskou osadu Qooqqut Nuan, kde se dá v létě využít pohostinnosti místních rybářů. Na trase potkáme i otevřené chaty, které nám pomohou si odpočinout. Pokud do těchto oblastí zavítá turista, většinou jede pouze lodí pozorovat velryby. Budeme tedy pravděpodobně úplně sami, což k opravdovým expedicím jednoznačně patří!

Naprostou většinu času na výpravě strávíme ve stanech obkolopení ledovci a mořem vytvarovanou přírodou. Dvakrát využijeme pohostinosti místních hostelů v Nuuku (popř. Kapisillitu) abychom si mohli po letu a treku odpočinout.

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme účastníkům minulých výprav a Greenland guide.com. Článek o podobně výpravě najdeš na našem BLOGU.

Pro inspiraci se můžeš podívat na video z trasy spojující Simiut a Kangerlussuaq od našeho průvodce Ondry.

Náročnost 3+

Akce je určená pro ty, kteří zvládnou strávit osm dní a nocí s batohem na zádech, ve kterém si ponesou všechno potřebné. Průměrné denní vzdálenosti jsou okolo 20 km. V červenci můžeme v Grónsku počítat s teplotami okolo 10-15°C, ale stačí trocha smůly a může nás potkat i sníh nebo dlouhé deště. Trek vede občas prošlapanou pěšinkou, někdy kudy nás nohy povedou, terén ale není příliš těžký. Výpravě bude předcházet osobní schůzka s průvodcem.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Budeme se pohybovat v poměrně veliké a soběstačné skupině. Po celou dobu se budeme nacházet mimo mobilní signál, ale budeme vybaveni satelitním zařízením Garmin inReach Explorer+, který nás bude sledovat přes GPS a bude zaznamenávat naši trasu. Pomocí něj můžeme také přivolat pomoc a večer můžete napsat zprávu mamince :-). Výprava je spíše fyzicky náročná než objektivně nebezpečná, po cestě se nachází otevřené chaty, do kterých se pravděpodobně nevlezeme všichni, ale pro odpočinek se určitě dají použit. Lední medvědi tam nejsou, takže pušku necháme doma :-) 

Průvodce

Matěj Štrunc

Divadelník, muzikant, multitalentovaný čávo, biatlonista

Matěj je neskutečně všestranný člověk a veselá kopa. Neleze sice po osmi tisícovkách, ani se neplaví po rozbouřených oceánech, ale  jestli si myslíš, že s ním žádné dobrodružství nezažiješ, tak to se teda pleteš. Jedná se o skvělého divadelního herce, který má svou vlastní kapelu a pokud zrovna neprůvodcuje po horách, můžete ho spatřit na biatlonovém oválu. Nenechte se zmást jeho mladistvým vzhledem. Ačkoliv tak trochu šálí pohledem, jedná se o zkušeného cestovatele, který často přemýšlí nad svou životní cestou a právě jeho hloubavá a sympatická povaha mu pomáhá komponovat líbivé písně. Miluje hory, sever, sníh a kolečkové lyže.

Facebook Web matej.strunc@gmail.com Reference

Doprava

Letecky z Kodaně do základny Kangerlussuaq a odtamtud místním vrtuláčkem do hlavního města Nuuk. Cena letenky z Kodaně se pohybuje nyní na 21000 Kč vč. vnitrostátního přeletu. Odtud si ještě užijeme tříhodinovou plavbu lodí do osady Kapisillit (je v ceně výpravy). Celkem by se celková doprava měla bez problému vlézt pod 25000 Kč

Ubytovaní

S výjimkou první a poslední noci v hostelu (super se po takové době umýt, ne?) strávíme celou výpravu ve vlastních stanech. S výběrem stanu rád poradím, ideální je nějaký s pevnější konstrukcí (kvalitní tunel nebo víceprutá kopule), prostě takový, na který se spolehnete i při velmi silném větru nebo delších deštích. Ale ono bude hezky :-) Nutnost mít spacák s komfortem kolem nuly. 

Stravování

Veškeré jídlo si poneseme na zádech, ideální je tedy dehydratovaná strava, kterou si dovezeme již z ČR. S vodou po cestě není žádný problém, v celé řadě potoků a jezer je voda pitná. Během treku není možnost potraviny dokoupit ani nasbírat nebo nalovit (i když jestli někdo vezme prut, prý se tu dobře rybaří). V Nuuku jsou obchody, které ale nedisponují cestovním jídlem, spíš běžným zbožím. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. Ve městech určitě ochutnáme místní kuchyni.

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat v prostředí severské tundry, tedy v otevřeném terénu bez stromů s teplotami okolo 10°C. Tomu je potřeba přizpůsobit výbavu. Mezi ty nejdůležitější části výbavy bude patřit kvalitní stan a pohorky. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vízum, režim vstupu, doklady, očkování

Pro výpravu do Grónska je dobré se připojistit, protože většina pojišťoven tuto oblast zahrnuje do arktických oblastí, na které jsou zvláštní tarify. Grónsko rovněž není v EU a Schengenu, takže si vezmeme pas!

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

19 990 Kč Cena
2. 7. - 15. 7. 2022Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Ubytování v Grónsku (2x hostel, 1x kemp)
 • Doprava motorovým člunem - zodiacem - z Nuuku do Kapisillitu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Individuální konzultace ohledně výbavy
 • Tarif + Satelitní zařízení + GPS. 
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, vařič atp.)
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • letenky

Co cestou uvidíš

1. den: Letecký přesun z Prahy, nebo Vídně do Kodaně. Harmonogram upřesníme podle letenek.

2. den:
Přeletíme z Kodaně nejdříve na bývalou americkou základnu Kangerlussuaq, která je vstupní bránou do Grónská a odtud už malým vrtuláčkem do hlavního města Grónska, Nuuku. Tady se ubytujeme a strávíme zbytek dne prohlídkou města a okolí, dokoupíme plynové kartuše a připravíme se na začátek treku. Spaní v místním hostelu.

3. den:
V Grónsku dominuje letecká doprava do míst, která mají letiště, tam kde žádná nemají se cestuje lodí. Nasedneme na malý člun pro max. 12 lidí a vypravíme se na tříhodinovou plavbu fjordem do osady Kapisillit, která bude začátkem našeho treku. V Grónštině to znamená losos a ze zkušeností z minulých výprav víme, že jediné levné v Grónsku jsou ryby, tak třeba se nám podaří koupit si oběd od místních obyvatel. V Kapisillitu žije jenom něco okolo padesáti lidí, projít si ho nám proto nezabere moc času a vypravíme se brzo východním směrem k Icefjordu - nádhernému 60km dlouhému fjordu, který bývá úplně zaplněn ledovými krami z blízkého ledovce. Spát budeme ve stanech s výhledem na fjord.

4-7. den:
Vyrazíme na trek okolo ledem zaplněného fjordu směrem k pevninskému ledovci. Trasou, kterou si budeme nacházet sami. Terén v Grónsku je snadno prostupný a my tak budeme moct vyrazit kam se nám zlíbí. Pokud nám to čas a podmínky dovolí, dojdeme až k hraně pevninského ledovce, kde se stočíme zpátky na západ a nabereme směr k Nuuku. Cestou budeme míjet ledovcová jezera, vřesoviště a když se poštěstí tak i pižmoně a soby.

8-12. den:
Napojíme se na trasu vedoucí z Kapisillitu do Nuuku. Frekventovaná trasa to rozhodně není, spíš naopak! Její začítek pro nás ale bude lehce odpočinkový. Stojí zde minimálně jedna chata, která je otevřená a budeme si moci odpočinout bez stanů. V cestě do Nuuku také stojí opuštěná Inuitská osada Qooqqut Nuan. V létě tu najdeme pár lidí, kteří provozují rybí restauraci - opečou nám ale pouze ryby, které sami chytíme, to je výzva! Z Qooqqutu jsou to ještě asi 3 dny do Nuuku a znovu se můžeme těšit na náročnější terén. Jak dorazíme do zpět do hlavního města, strávíme noc v teple v hostelu.

13. den: 
Celý den strávíme odpočinkem a prohlídkou Nuuku. Jako hlavní město toho má hodně co nabídnout, prohlédneme si místní muzeum Inuitské kultury, kostel, univerzitní kampus, pobřeží a určitě se odměníme i místním jídlem v některé z restaurací. Noc strávíme buď v hostelu, nebo poblíž letiště ve stanu.

13. den: 
Rozloučíme se s Grónskem a přeletíme z Nuuku přes Kangerlussuaq do Kodaně, odkud se už vydáme na cestu zpět do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.