18. 8. - 31. 8. 2023
22 990
letenka cca 25000 Kč
více
18. 8. - 31. 8. 2023
Již proběhlo

Grónsko - Kapisillit Nuuk trek

Grónsko je synonymem pro polární oblasti. Jeho krajina je neznámá, dobrodružnější a čeká na ní víc záludností a objevování.

Expedice #874
14 dnů18. 8. - 31. 8. 2023
Severní AmerikaGrónsko
10Účastníků
Náročnost
3 z 5
Grónsko, tento název je pomalu synonymem pro polární oblasti, i když tomu tak na jistých částech této pevniny není. V čem se tato výprava liší od námi již několikrát prozkoumané trasy Arctic circle trail? Je neznámá, dobrodružnější, čeká na ní víc záludností a objevování. Nechystáme se totiž do dnes již turisty známého terénu, ale skoro polovinu naší trasy si budeme hledat cestu Grónskou tundrou sami. Naším cílem je přeletět do hlavního města Grónska Nuuku, odkud se dá malým člunem dostat do osady Kapisillit. Ta leží poblíž majestátního fjordu, který se zpravidla celý zaplňuje odlomenými krami z pevninského ledovce. Kolem tohoto majestátního úkazu půjdeme vlastní trasou až k úpatí ledovce. Od ledovce se stočíme na cestu do Nuuku. Po cestě nemineme opuštěnou inuitskou osadu Qooqqut Nuan, kde se dá v létě využít pohostinnosti místních rybářů. Potkáme i otevřené chaty, které nám pomohou si odpočinout. Terén tundry je většinou tvořený vřesovištěm a trávou pokrytými skalami. Potkáš se s podmáčeným mechem i ledovými brody, vystoupáš na stolové hory nad zálivy severního oceánu a když tě nesežerou komáři, dorazíš jedenáctý den zase do bezpečí Nuuku. Pokud do těchto oblastí zavítá turista, většinou jede pouze lodí pozorovat velryby. Budeme tedy pravděpodobně úplně sami, což k opravdovým expedicím jednoznačně patří! Naprostou většinu času na výpravě strávíme ve stanech obkolopení ledovci a mořem vytvarovanou přírodou. Dvakrát využijeme pohostinosti místních hostelů v Nuuku (popř. Kapisillitu) abychom si mohli po letu a treku odpočinout.
3
+
5
Průzkumník
Náročnost
Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem.
Akce je určená pro ty, kteří zvládnou strávit osm dní a nocí s batohem na zádech, ve kterém si ponesou všechno potřebné. Průměrné denní vzdálenosti jsou okolo 15-20 km. Samotná vzdálenost ale není hlavním měřítkem. Záleží především na počasí a množství vody, které se každý rok mění. Na zdolání trasy máme bezpečnou časovou rezervu, vyžaduje to ale jistou dávku houževnatosti, ať se s polárním terénem popereme. V srpnu můžeme v Grónsku počítat s teplotami okolo 10-15°C, ale stačí trocha smůly a může nás potkat i sníh nebo dlouhé deště. Trek vede občas prošlapanou pěšinkou, někdy kudy nás nohy povedou.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Budeme se pohybovat v poměrně veliké a soběstačné skupině. Po celou dobu se budeme nacházet mimo mobilní signál, ale budeme vybaveni satelitním zařízením Garmin inReach Explorer+, který nás bude sledovat přes GPS a bude zaznamenávat naši trasu. Pomocí něj můžeme také přivolat pomoc a večer můžete napsat zprávu mamince :-). Výprava je spíše fyzicky náročná než objektivně nebezpečná, po cestě se nachází otevřené chaty, do kterých se pravděpodobně nevlezeme všichni, ale pro odpočinek se určitě dají použit. Lední medvědi tam nejsou, takže pušku necháme doma :-) Po celé délce trasy lze domluvit odvoz lodí zpět do Nuuku v případě, že někomu dojdou síly.

Víza a režim vstupu

Pro výpravu do Grónska je dobré se připojistit, protože většina pojišťoven tuto oblast zahrnuje do arktických oblastí, na které jsou zvláštní tarify. Grónsko rovněž není v EU a Schengenu, takže si vezmeme pas!

Doprava

Letecky z Kodaně do základny Kangerlussuaq a odtamtud místním vrtuláčkem do hlavního města Nuuk. Cena letenky z Kodaně se pohybuje nyní na 25000 Kč vč. vnitrostátního přeletu. Odtud si ještě užijeme tříhodinovou plavbu lodí do osady Kapisillit (je v ceně výpravy). Celkem by se celková doprava měla bez problému vlézt pod 30000 Kč. Počítej s tím, že vzhledem k počasí se může stát, že odlet z, nebo do Nuuku zdrží o den (nicméně je to spíš výjimečné)..

Ubytování

S výjimkou první a poslední noci v hostelu (super se po takové době umýt, ne?) strávíme celou výpravu ve vlastních stanech. S výběrem stanu rád poradím, ideální je nějaký s pevnější konstrukcí (kvalitní tunel nebo víceprutá kopule), prostě takový, na který se spolehnete i při velmi silném větru nebo delších deštích. Ale ono bude hezky! Nutnost mít spacák s komfortem kolem nuly.

Stravování

Veškeré jídlo si poneseme na zádech, ideální je tedy dehydratovaná strava, kterou si dovezeme již z ČR. S vodou po cestě není žádný problém, v celé řadě potoků a jezer je voda pitná. Během treku není možnost potraviny dokoupit ani nasbírat nebo nalovit (i když jestli někdo vezme prut, prý se tu dobře rybaří). V Nuuku jsou obchody, které ale nedisponují cestovním jídlem, spíš běžným zbožím. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. Ve městech určitě ochutnáme místní kuchyni.

Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat v prostředí severské tundry, tedy v otevřeném terénu bez stromů s teplotami okolo 10°C. Tomu je potřeba přizpůsobit výbavu. Mezi ty nejdůležitější části výbavy bude patřit kvalitní stan a pohorky. Seznam doporučené výbavy najdeš v checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. 

Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

Doprava z ČR do Kodaně.

2. den

Přeletíme z Kodaně nejdříve na bývalou americkou základnu Kangerlussuaq, která je vstupní bránou do Grónská a odtud už malým vrtuláčkem do hlavního města Grónska, Nuuku. Tady se ubytujeme a strávíme zbytek dne prohlídkou města a okolí, dokoupíme plynové kartuše a připravíme se na začátek treku. Spaní v místním hostelu.

3. -6. den

V Grónsku dominuje letecká doprava do míst, která mají letiště, tam kde žádná nemají se cestuje lodí. Nasedneme na malý člun pro max. 12 lidí a vypravíme se na tříhodinovou plavbu fjordem do osady Kapisillit, která bude začátkem našeho treku. V Grónštině to znamená losos a ze zkušeností z minulých výprav víme, že jediné levné v Grónsku jsou ryby, tak třeba se nám podaří koupit si oběd od místních obyvatel. V Kapisillitu žije jenom něco okolo padesáti lidí, projít si ho nám proto nezabere moc času a vypravíme se brzo východním směrem k Icefjordu - nádhernému 60km dlouhému fjordu, který bývá úplně zaplněn ledovými krami z blízkého ledovce. Spát budeme ve stanech s výhledem na fjord.

7. - 11. den

Napojíme se na trasu vedoucí z Kapisillitu do Nuuku. Frekventovaná trasa to rozhodně není, spíš naopak! Její začátek pro nás ale bude lehce odpočinkový. Stojí zde minimálně jedna chata, která je otevřená a budeme si moci odpočinout bez stanů. V cestě do Nuuku také stojí opuštěná Inuitská osada Qooqqut Nuan. V létě tu najdeme pár lidí, kteří provozují rybí restauraci - opečou nám ale pouze ryby, které sami chytíme, to je výzva! Z Qooqqutu jsou to ještě asi 3 dny do Nuuku a znovu se můžeme těšit na náročnější terén. Jak dorazíme do zpět do hlavního města, strávíme noc v teple v hostelu.

12. den

Celý den strávíme odpočinkem a prohlídkou Nuuku. Jako hlavní město toho má hodně co nabídnout, prohlédneme si místní muzeum Inuitské kultury, kostel, univerzitní kampus, pobřeží a určitě se odměníme i místním jídlem v některé z restaurací. Noc strávíme buď v hostelu, nebo poblíž letiště ve stanu.

13. den

Rozloučíme se s Grónskem a přeletíme z Nuuku přes Kangerlussuaq do Kodaně, odkud se už vydáme na cestu zpět do ČR.

14. den

Doprava z Kodaně do ČR.
ukázat další dny

Tvůj průvodceDany Pacholík

Matador
pohodář
všudybyl
Smolík Pacholík

Dany se toulal po světě už v dobách, kdy většina z nás ještě tahala kačera. Tenhle borec je z nejzkušenějších v našich řadách. Projel křížem krážem jižní Ameriku, plavil se přes amazonskou džungli, lezl na sopky ve Střední Americe,  putoval dlouhé týdny mongolskou stepí na koních nebo se potápěl s mantami.

Detail průvodce
Tom Cimr

Garant výpravy

Tom Cimr

Co je v ceně

  • Ubytování v Grónsku (2x hostel)
  • Doprava motorovým člunem - zodiacem - z Nuuku do Kapisillitu
  • Satelitní zařízení Garmin InReach a aktivace tarifu pro obousměrnou komunikaci
  • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
  • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
  • Individuální konzultace ohledně výbavy
  • V případě zájmu individuální schůzka s průvodcem
  • Práci mou a mých kolegů
  • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano atp.)
  • DPH dle zvláštního režimu

Co není v ceně

  • Jídlo
  • Individuální pojištění
  • Letenky

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Letenky

Letenky kupujeme ideálně až ve chvíli, kdy je výprava plná. Standardně to bývá 3 měsíce před začátkem výpravy. Dle podmínek se to může lehce lišit. Aktivně se Ti ozveme emailem, že je čas koupit letenky a do té doby na letenky nemusíš myslet. V emailu bude detailní popis vhodné letenky pro výpravou a způsob jak si ji pořídit. Letenky zařizujeme ve spolupráci s našimi kamarády se Zaletsi.cz, takže pokud nechceš nic řešit, vše zařídí za Tebe. Pokud jsi ovšem zvyklý/á si letenky kupovat sám/a, můžeš si je koupit sám/a.

Ještě váháš?