Výstup na Kazbek - PLNO

Termín 26. 07. - 05. 08. 2018
Odjezd28.06 odlet
DestinaceGruzie
Číslo akce76
Účastníků8
Cena13 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kazbek je nádherná hora tyčící se uprostřed Kavkazu. Staré báje říkají, že na jejích svazích byl přikován Prometheus, který byl takto potrestán za vzpouru proti bohům... Báje a pověsti jsou možná pro někoho lákadlem, my máme však Kazbek v hledáčku z úplně jiných důvodů. Podle nás je to krásná hora se vším všudy. Má ledovce, výšku, má lehké i těžké výstupové cesty, má okolo vrcholy vhodné pro aklimatizaci a hlavně, je dobře dostupná. Kazbek je prostě vhodný kandidát pro to, aby se stal tvojí první pětitisícovkou! Máš na to? Uvidíme!

Přál bych si, aby nám vyšly podmínky a všichni ve spokojenosti dosáhli vrcholu. Přál bych si, abychom měli pěkné výhledy a bezvětří a abychom na vrchu mohli pobíhat v mikině. Realita může být (a často i je) úplně jiná. Říkám to na rovinu. Na vrchol nemusí vylézt nikdo, výhled možná bude stát za prd, a už v base campu někoho možná pěkně potrápí výšková nemoc. Nic z toho nás však nezastaví a my se v každém případě vrátíme o něco bohatší. Bohatší o spoustu zážitků a zkušeností, které nám už nikdo nevezme.

Náročnost nás ale nemůže rozhodit. Hlavně proto, že trocha společných trablí je jednou z mála věcí, která dokáže osm jednotlivců proměnit v jednu rodinu. My této proměně dopomůžeme pečlivým výběrem členů.

Na tuto akci navazuje - Výstup na Ararat. Pokud máš dost času, máš jedinečnou příležitost stihnout výstupy na dvě bájné 5000 hory opředené starověkými mýty a pověstmi! Průvodce Tom se rozhodl stihnout je obě, takže se po Kazbeku přesune rovnou do Turecka na další výzvu.

Malá ochutnávka z minulého roku :-)

Náročnost

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Pro tuto akci jsou 2 průvodci! Jeden je Honza, který vedl výpravu 2 roky zpátky a druhý bude Ondra nebo Tom. všichni už na Kazbeku stáli :-)

Jan Haráč

S Honzou jsem měl to štěstí potkat se již před deseti lety. Dlouhá léta jsme spolu intenzivně cestovali do všech koutů světa. Od nejvyšší hory Afghánistánu - Noshaq 7492m, Tádžikistánu, Pákistánu, Turecka, Maroka, Finska, Thajska, Indonésie, Kambodži, Ruska až po našemu srdci blízké Vysoké Tatry. Kromě toho stihl přejít napříč zamrzlý Bajkal, projet křížem krážem celou Tanzánii, prozkoumat Chilské Andy a mnoho dalšího. Je to člověk, kterému věřím nade vše, a proto se nemusíš bát, bude o Tebe dobře postaráno a věřím, že Tě obohatí o své zkušenosti! V létě 2017 jsme společně podnikli expedici do Pákistánu, při které jsme se pokusili o prvovýstup na Sugulu peak ZDE. Kromě toho Honza vyrábí skvělé péřové spacáky Patizon!

Web janharac@gmail.com 739513610 Reference

Tom Cimr

Srdcař, idealista, instruktor, horolezec.

Jestli Martin je základní kámen klubu, pak Tom je jeho duše. Stejně jako Martin s Ondrou i Tom je v tom namočenej až po uši, EC je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tomáš patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se licencovaným horským vůdcem a v létě roku 2021 se o to taky pokusí. Kromě lezení ho lákají nekonečné mrazivé pláně polárních oblastí, skialpy a obecně místa, která by normální zdravý člověk označil za nehostinná. S klubem projel Patagonii, Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko, Kavkaz a zdolal mnohé hory centrální Asie. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a málokdy ho něco zaskočí. Je garantem výprav a stará se taky o offline marketing, grafiku, a pečuje o naše členy. Takže ty super členské výhody, expediční noviny a třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce! 

 • 2019 - Tom společně s Víťou udělali český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více ZDE, nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web tom@expeditionclub.cz + 420 773 116 299 Reference

Doprava

Doprava je zajištěna letecky, pravděpodobně z Budapešti/Katowic do Kutaisi. Doprava na letiště a letenky nejsou v ceně. Na letiště se klasicky po domluvě dopravíme vlastními auty a následně se složíme na náklady s tím vynaložené. Na místě se budeme dopravovat maršrutkami, jeepy, auty, metrem atd.

Ubytovaní

Během našeho pobytu bude ubytování zajištěno převážně ve vlastních stanech. Dvakrát budeme spát v pronajatém bytě a jednou v guest housu. U meteostanice budeme spát ve stanu. Je zde ale možnost spaní přímo v meteostanici (příplatek 250 Kč/noc/osoba). Osobně však můžu říct, že spaní v base campu ve stanu je přesně to, co k výstupu patří.

Stravování

Cestou se po společné domluvě budeme zastavovat v místních obchodech a nakoupíme si zásoby. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. V rámci expedice není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu expedice budeme delší časovou periodu mimo civilizaci, je třeba se předzásobit. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality jako jsou Chačapuri, Chinkali, Torma či Šašlik. Já osobně dokoupím veškeré jídlo v Tbilisi. Vařit budeme na plynových vařičích - plynové kartuše nakoupíme až na místě - do letadla je neberte :)

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Bude se jednat především o věci na hory. Už teď je ale jasné, že každý bude potřebovat mačky, cepín, sedací úvazek, kvalitní pohory atp. Účastníci akce a naši členi mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Půjčovna

Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Seznam výbavy, pravidla půjčovny a ceník nalezneš ZDE.

Odpovědnost

Organizátoři nejsou kompetentní, aby kohokoliv vedli na Kazbek. Tuto kompetenci mají pouze horští vůdci UIAGM, kterými organizátoři nejsou. Na horách se pohybujete na svou plnou vlastní zodpovědnost. Expedition club poskytuje pouze logistickou podporu a teoretické znalosti potřebné k vylezení hory. I když se naši průvodci budou účastnit itineráře cesty, půjdou na vrchol s Vámi a budou se snažit eliminovat veškerá rizika a budou vám po ruce, tak celý výstup jdete sami za sebe! 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Víza a vstupní formality

Platný cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po vstupu do země

Shrnutí

13 990 Kč Cena
26.07. - 5.08. 2018Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena zahrnuje
 • Zajištění dvou organizátorů s bohatými zkušenostmi
 • Veškeré ubytování v Gruzii (kromě příplatku za možné spaní v meteostanici)
 • Veškerou dopravu na místě
 • Příspěvek na kurzy organizátorům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano, šrouby, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Letenku
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet po trase Budapešt/Praha/Katowice – Kutaisi/Tbilisi. Ihned sedneme na maršrutku do Tbilisi. Tam se ubytujeme a odpočineme si po nočním letu. Koukneme do města, prozkoumáme jeho starou část. Večer posedíme u sklenky dobrého vína.

2. Den:  Dokoupíme zásoby, plynové kartuše. Návštěva chrámu Mtskheta. Přeprava do výchozího bodu treku - 2300 m n. m., vesnice Roshka. Začátek výšlapu přes sedlo Chaukhis do vesničky Kazbegi. Spánek ve stanu.

3. Den: Spánek v sedle Chaukhis 3383 m a výstup na blízkou třítisícovku RoshkaKhorki 3555 m n. m. Částečná aklimatizace. Spánek ve stanu.

4. Den: Pěšky do vesnice Džuta a potom autem až do Kazbegi. Kdo nebude mít výbavu s sebou, může si ji zde zapůjčit. Pozdní oběd a večerní přesun ke kostelu nejsvětější trojice. Spánek ve stanu. 

5. Den: Výstup do Meteostanice. Vyjdeme z výšky 2150 m n. m. a večer ukončíme na metě 3670 m n. m. Spánek ve stanu/meteostanici.

6. Den: Pro naši aklimatizaci zvolíme vrchol Ortsveri 4365 m. Výstup není nijak extrémně náročný. Maximální sklon svahu je 40°. Jedinou hrozbou jsou trhliny, proto půjdeme navázaní na laně. Posledních 100 m je trochu skalnatějších, lze počkat pod vrcholem. Odhadovaná doba výstupu a sestupu zpět k chatě je 6 hodin. Spánek ve stanu/meteostanici.

7. Den: Výstup na Kazbek 5033 m. V brzkých ranních hodinách (3 hodiny ráno) vyrazíme vstříc vrcholu. Odhadovaná dobu výstupu a návratu na chatu je 10-12 hodin. Možná i trochu zabolí kebule. Spánek ve stanu/meteostanici.

8. Den: Sestup do Kazbegi. Přesun do kaňonu Truso u hranic s Jižní Osetií. Návštěva vesnice Kartakau. Spánek ve stanu.

9. Den: Přesun do Tbilisi. Po cestě návštěva chrámu Ananuri. Zasloužený odpočinek a návštěva sirných lázní. Večerní oslavy v místním pubu :-) Spánek ve vlastním bytě.

10. Den: Přesun do Kutaisi. Možnost návštěvy dělnického městečka Chiatura, jeskyně Prometheus, chrámu Gelati, klášteru Motsameru, kaňonu Gorgi atd. Přizpůsobíme se podle toho, zda nám zbude čas. Večerní posezení u piva s přáteli. Spaní v hostelu nebo guest housu.

11. Den: Odlet domů po trase Kutaisi - Budapešť. 

12. - 23. Den: Kdo chce, může si akci prodloužit o výstup na bájný Ararat v Turecku! Podívej na naši akci - Ararat

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.