Mexiko - sopky - PLNO

Termín 12 - 23. 11. 2021
Odjezdodlet z Prahy/Vídně 12.11.2021
DestinaceMexiko
Číslo akce725
Účastníků9
Cena20 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Mexiko -  sopky, aztécké pyramidy, torilly, sombréra, tequilla, kaktusy. To vše a mnohem více uvidíš na našem roadtripu po nejvyšších horách Mexika. Připravili jsme si pro Tebe výstupy na 2 pětitisícovky jednu čtyřtisícovku v severní Americe, Pico de Orizaba 5636 m n. m., Iztaccíhuatl 5286 m n.m. a Nevado de Toluca 4680 m n. m.. Věděl jsi, že... Pico de Orizaba je nejvyšší horou Mexika? Asi jo, že? Nevadí. Že to je ale zároveň nejvyšší aktivní sopka severní Ameriky a patří do projektu The volcanic seven summits, to už jsem Tě dostal, co? :)

O mexičanech se říká, že jsou temperamentní, v žilách jim koluje indiánská krev svých předků a rodina je pro ně na prvním místě. Když tuhle kombinaci zamícháš do 20-ti milionové aglomerace Mexiko City, asi si dokážeš představit jaký šrumec z toho vznikne? My před  ruchem velkoměsta "utečeme" do hor, které jsou nám nejbližší. Z výše nad 4000 m budeme shlížet na náhorní plošinu kde kdysi stálo největší předkolumbovské město Ameriky Tenochtitlán, na jehož troskách vznikla největší španělsky mluvící megalopole - Mexico City. I přesto, že má Mexiko krásné, vyzývavé hory, místní to nechává chaldnými a moc se o ně nezajímají. Proto při výstupech moc lidí nepotkáme.  Cíl naší výpravy je tedy jasný! Strávit předvánoční období na horách a to velmi netradičně (kdy jsi naposledy lezl na sopky?). Zároveň si chceme užít i tepla. Dole v nížině bude příjemně na krátký rukáv. Celé to budeme prokládat vyhlášeným mexickým jídlem, kdy vše bude zabaleno do omáčky oslav a veselí. Zdá se mi to jako dobrý plán na konec roku 2021! Co říkáš? 

Ochutnávka z předešlého roku

Z této výpravy máme super článek na našem BLOGU.

Náročnost je 3+

Výstup na 5-ti tisícový vrchol je jistě slušný sportovní výkon. My půjdeme na vrcholy nalehko v rámci jednodenního výstupu, proto hodnocení 3+ 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Ve městech: Mexiko je v některých částech poněkud neklidné. Drogové kartely se soustřeďují na severu, to by neměl být náš problém. I tak jsou ale v Mexiku běžné krádeže a přepadení. Budeme se pohybovat vlastními auty a ne MHD a ve městech se budeme držet spolu. Po dodržení základních pravidel, by neměl být žádný problém. 

Na horách: Jedná se o technicky jednoduché výstupy na které postačí mačky a trekové hůlky. Vrchní partie obou pětitisícovek jsou pokryty ledovci. My ale kromě malého kousku ledovce na Iztaccíhuatl po ledovci nepůjdeme. Mačky budeme mít pouze z důvodu potencionálního náledí. Kvůli krátkému přechodu ledovce budeme mít i jedno záložní lano, jen pro jistotu. Ledovec má asi 300m, je kompaktní a lano se na něm běžně nepoužívá.

Průvodce

Standa Dadák

Živel, patron klubovny, otec klubu cestovatelů, tulák

Standa je takovým zvláštním úkazem. Kromě toho, že se věnuje všemožným sportovním i nesportovním aktivitám, jde o člověka, který se rozhodl spojit své zaměstnání se svou cestovatelskou vášní. Proto se většina věcí v jeho životě kolem cestování točí. Vede restauraci Klub Cestovatelů v Brně, pořádá cestovatelský festival NADIVOKO, část roku tráví v zahraničí na cestách a nově se přidal k nám jako schopný průvodce, který dlouhé roky čerpal cestovatelské zkušenosti na vlastní pěst. Má rád 2 motta: "Za pokus nic nedáš" a "Nic není dost šílené" - kombinace obou je pak docela jízda. Ale neboj se, Standa toho zvládne ukočírovat spoustu a jestli o sobě tvrdí, že je blázen, tak my dodáváme, že jen v dobrém slova smyslu!  

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web st.dadak@gmail.com Reference

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Společně poletíme z Prahy/Vídně do Ciudad de Mexiko. Let zpět buď ze stejného místa nebo z Cancúnu. Cena se pohybuje okolo 17 000,- Kč za zpáteční letenku. Kdo chce, může si koupit zpáteční letenku z Yucatánu a prodloužit si o pár dní pobyt v Mexiku o koupačku v Mexickém zálivu. Vnitrostátní přelet poté stojí okolo 1500,- kč

Hned na letišti si půjčíme auta, která budeme mít po celou dobu pobytu. Jedno auto bude řídit průvodce druhé auto někdo způsobilý a ochotný – auto bude pojištěné na 0% spoluúčast. Není se tedy čeho bát. Najedeme tak 1 500 km.

Ubytovaní

Většinu nocí budeme spát v hotelech 7x. Zbylé noci poté v horských bivacích a je zde šance, že pokud bude bivak plný, budeme muset postavit i stan. Stany tedy budeme brát s sebou. Na základě zkušeností z minulých výprav je ale vysoká pravděpodobnost, že je nevyužijeme. Budeme potřebovat rovněž spacáky s komfortem kolem nuly.

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou místní kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Mexiko je svojí kuchyní vyhlášené! Cestou se po společné domluvě budeme stravovat v restauracích a místních stáncích s jídlem. Jídlo řešíš sám za sebe, ale z domu velké zásoby netahej, max na 3 spaní ve stanu. I tak ale můžeme koupit jídlo tam, takže max, nějaký "dobrý hostinec". Co se týče vaření, budeme potřebovat plynové vařiče. Bomby koupíme na místě. 

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Budeme ale potřebovat mačky, helmy (proti padajícímu kamení) a trekové hůlky. Zbytek horolezecké výbavy obstará průvodce, nebo jej půjčí na místě. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vstupní formality, vízum, očkování

Pro vstup do Mexika není třeba řešit vízum. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců. Doporučuji udělat kopii cestovního pasu (vyfotit do telefonu). Pas nos neustále u sebe.

Doporučuji ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Rovněž proti žluté zimnici. Za jistých okolností může být očkování proti žluté zimnici povinné (v případě, že předtím budeš pobývat v oblasti s výskytem této nemoci = pokud před Mexikem plánuješ projet Afriku, nech si naočkovat žlutou zimnici). Pravděpodobně to na letišti nebude kontrolovat ani po tobě kdekoliv vyžadovat, ale zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

20 990 KčCena
12. - 23. 11. 2021 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6, max. 9

Cena zahrnuje

 • Veškeré ubytování na místě  vč. horských chat 
 • Pronájem vlastních vozidel a všech náklady s tím spojené (palivo, dálniční poplatky, full insurance atd.)
 • Veškerou další dopravu. Autobusy, Jeep, MHD.
 • Permity za výstupy a vstupy do NP
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě.
 • Práci mou a mých kolegů.
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, lano atd. )
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu

Cena nezahrnuje

 • Letenku cca 17000 Kč
 • Jídlo
 • Pojištění
 • Vstupy do památek 

Co cestou uvidíš

1. den: Odlet z ČR do Ciudad de Mexico. Vyzvedneme si auta, které nám dají volnost po celou dobu pobytu. Zajedeme ubytovat do vyšších partií města (3000 m), abychom se už částečně aklimatizovali. Město patří mezi největší aglomerace světa, přes 20 mil obyvatel. Jen jím projíždět bude zážitek.

2. den: Návštěva pyramid v Teotihuacánu, centrum aztécké kultury. Zajdeme si na pravý mexický oběd a večer se přesuneme do parku Parque de los Venados a přespíme ve výšce 3700 m n.m. Spaní v horské chatě popř. v kempu.

3. den: Vyvezeme se jeepy pod kráter a vystoupíme na vrchol Nevado de Toluca (4680 m). Uděláme si okružní pochod přes vrchol kráteru. Večer sjedeme do Amecamency a dám si panáka tequilly. Spaní v apartmánu.

4. den: Dopoledne si odpočineme a poté přejedeme do centra města Amecameca, kde si uděláme permit. Poté vyjedeme pod Iztaccíhuatl do výšky 4050 m, kde budeme spát v refugio Altzomoni, popř. ve stanu, podle naplněnosti bivaku. Můžeme si udělat krátký aklimatizační výstup, ale spíše budeme odpočívat a hrát karty. Spánek v Refugiu/stanu.

5. den: Nabalíme vše včetně vody, a na těžko vystoupáme do Refugio de los 100 (4720m.n.m. ↑ 750m, → 4,5 km), ze kterého budeme mít výhled na Mexiko City jak na dlani. Po celý den budeme mít krásný výhled na Popocatepetl. Viz ZDE. Pokud bude Popocatepetl soptit, je šance, že se bohužel zavře i vrchol Iztaccíhuatl. Vzhledem k tomu, že se to nedá předvídat, budeme popř. tuto nenadálou situaci řešit na místě, pravděpodobně výstupem na jiný vulkán Malinche. Spaní v bivaku/stanu.

6. den: Výstup na Iztaccíhuatl (5286 m n.n.). Technická obtížnost se mění dle sněhových podmínek. Za ideálních podmínek není výstup technicky náročný, ale je zdlouhavý. Po výstupu sejdeme až k autu a přesuneme se do města Puebla, kde strávíme 2 noci. Jelikož dojedeme za tmy stihneme už jen společnou večeři. Spánek v hotelu.

7. den: Odpočinkový den. Dopoledne si dáme volný program. Poté si zajdeme na oběd do restaurace na vyhlášení místní jídlo Mole Poblano, které vzniklo v tomto městě. Poté si projdeme historické centrum, které je zapsané v UNESCO a podíváme se na 2. největší katedrálu v Severní Americe. Po obědě zajedeme do Choluly, kde se nachází největší pyramida na světě, co do rozměrů podsady a další archeologické vykopávky. Večer pivko v nějakém z místních barů. Spánek v hotelu.

8. den: Přejedeme do města Atzitzintla, kde dokoupíme poslední kusy výbavy. Vyjedeme do sedla mezi Sierra Negra a Pico de Orizaba, kde necháme vozidlo a vyjdeme 700 výškových metrů lehkým terénem do Refugio Fausto González Gomar (4750m) Spánek v bivaku/popř. ve stanu.

9. den: Výstup na nejvyšší horu Mexika Pico de Orizaba - 5636 m n.m. Vyjdeme společně se svítáním. Na vrchol to je cca ↑ 900m, → 3 km. I přesto, že to není daleko, výstup nám zabere 4-7 hodin. Ještě te týž den sejdeme k autu a přesuneme se do Mexico City. Spaní v hotelu.

10. den: Rezervní den na výstup. Pokud vše půjde podle plánu, přepravíme se pod vrchol Malinche a zakončíme výpravu nenáročným výstupem na 5. nejvyšší horu Mexika. Kdo chce, může odpočívat na hotelu nebo v jedné z mnoha kaváren. Večer doprava do Mexico City. Večer spaní v hotelu.

11. den: Navštívíme vyhlášené muzeum antropologie. Rovněž zavítáme na náměstí Zócalo a historického centra Mexico city,, které je díky své architektuře v UNESCU. Ve večerních hodinách odlet z Mexico city domů.

12. den: A) Přílet domů do ČR

B) Přelet na Yucatán a prodloužení návštěvy Mexika o pár dní. Možnost návštěvy mayských památek, zatopených jeskyní - cenot, či nekonečných písečných pláží. Vše ale už na vlastní pěst.  Není problém si koupit letenku s příletem do Mexico City a odletem z Cancúnu. Cena bývá stejná jako zpáteční letenka do Mexico City. Zároveň vnitrostátní přelet stojí 1000-2000Kč, takže náklady na prodloužení výletu jsou již velmi malé.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.