K sopce a zase zpátky - Islandská fotoexpedice

Termín 18 - 26. 08. 2021
OdjezdLetiště Praha
DestinaceIsland
Číslo akce713
Účastníků9
Cena22 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

O Islandu se říká, že je to země ledu a ohně. A aby nikdo nezůstal na pochybách, začal se na důkaz tohoto tvrzení letos v březnu na poloostrově Reykjanes rodit zcela nový vulkán. Když jsem se o tom jednoho dne večer doslechl po roce stráveném z velké části v azylu na chalupě v Beskydech, hned mi došlo, že příležitost vidět podobné přírodní divadlo se naskytne jednou za život a nezbývá, než se sbalit a vyrazit.

Aby toho nebylo málo, ukázalo se, že na Islandu nejsou letos téměř žádní turisti, takže je jedinečná příležitost zachytit dechberoucí Islandské scenérie bez obvyklých davů. Aktivní sopka, lávové řeky, prastaré ledovce, útesy, vodopády mraků a mraky vodopádů - byl by hřích nezprostředkovat tenhle zážitek dalším dobrodružným duším, a o tom je tahle výprava. Přestože je v názvu fotoexpedice, užijí si ji i nefotografové. Nicméně pro fotografy je letos Island doslova ráj.

Malá ochutnávka

 

Náročnost je 2 z 5

Chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky. Výprava klade i určité fyzické nároky, ale relativně mírné. Vzhledem k zaměření hlavně na zachycení světla, atmosféry a zajímavých okamžiků nás čeká spíš intenzivnější průzkum lokací a ne dlouhé náročné přechody.

Průvodce

David Spáčil

Světoběžník, vizionář, umělec.

Muž mnoha příběhů. Od etologie velbloudů, přes vývoj počítačových her a startupy, až po džungle, hory a pouště pěti kontinentů. Outdoorové expedice průvodcuje už víc jak 15 let a pokud zrovna není na cestách, prohání na kole nebo běžkách své 2 ratolesti - Kubu s Verouchem. Mimo to se věnuje fotografování, natáčení a rozvoji svého animačního studia 60seconds. Oblíbené destinace: Balkán, Severní i Jižní Amerika, Island, Bretagne, Ladakh.

Facebook Web havran@videoflot.com +420604660482 Reference

Bezpečnost

Island je bezpečná země a největší nebezpečí představuje samotná sopka v údolí Fagradalsfjall a terénní překážky v podobě srázů. Pokud se budeš koukat pod nohy a dbát pokynů průvodce, tak ti žádné nebezpečí nehrozí.

Doprava

Pojedeme, jak už je naším dobrým zvykem, v malé skupince max. 9 účastníků + průvodce. Do Keflavíku doletíme letadlem (letenka není v ceně výpravy a stojí cca 5 000,- Kč) z Prahy a pro dopravu po Islandu použijeme expediční dodávku / 2 teréňáky s pohonem 4x4. Řídit bude většinou průvodce a pokud by se nakonec půjčily 2 auta, poprosíme někoho z účastníků.

Ubytování

S výjimkou první noci v hotelu (budeme v něm čekat na výsledek PCR testu z letiště) strávíme celou výpravu ve vlastních stanech v placených kempech. Ty jsou klasicky vybavené sprchou, dostupnou elektřinou a dalším zázemím. S výběrem stanu rád poradím, ideální je nějaký s pevnější konstrukcí, na který se spolehnete i při velmi silném větru nebo v dešti. Doporučuji spacák s komfortem kolem 7°C.

Stravování

Stravování si řeší každý sám. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech, nebo na benzínce (v odlehlejších oblastech moc obchodů není). Žádné jídlo (kromě svačiny na cestu) není třeba brát z domu.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat v prostředí severské tundry, tedy v otevřeném terénu bez stromů s teplotami okolo 10°C. Tomu je potřeba přizpůsobit výbavu. Mezi ty nejdůležitější části výbavy bude patřit kvalitní stan a pohorky. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vízum, režim vstupu, doklady, očkování

Všichni, by měli být naočkovaní proti COVIDu, případně potřebují certifikát, že ho prodělali, jinak je čeká po příletu tam 5 dní karanténa. Aktuální informace jsou přehledně na webu Covid.is.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

22 900 Kč  Cena
18. - 26. 8. 2021 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 5
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu + všechny náklady s tím spojené
 • 6x noc v kempu
 • Individuální fotografické konzultace
 • Zajištění průvodce se zkušenostmi a adekvátním vzděláním
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě, GPS
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Letenku Praha – Reykjavík – Praha (5 000,- Kč)
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Fotovýbavu
 • Případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Ranní odjezd z Brna z Expediční klubovny na letiště do Prahy. Odtud letadlem do Keflavíku, kde se podrobíme bezplatnému COVID testu a v hotelu počkáme na jeho výsledek.

2. den: Aktivní sopka. Máme celý den na průzkum sopky v údolí Fagradalsfjall. Budeme se věnovat jak fotografování lávového pole, tak kráteru a erupcím v měnících se světelných podmínkách.

3. - 4. den: Čekají nás první termální prameny a cesta kolem jezera Kleifarvatn k neaktivnímu vulkánu Þríhnúkagígur, do nějž se dá sjet speciálním výtahem. Pokračujeme přes Borgarnes směrem na poloostrov Snæfellsnes.

5. - 6. den: Budeme fotit v okolí ledovcem pokrytého stratovulkánu Snæfellsjökullu. Absolvujeme menší trek po malebné části rozeklaného pobřeží z Arnarstapi do Hellnaru a přespíme u majáku nad útesy. Uvidíme taky Kirkjufell ze Hry o trůny.

7. - 8. den: Přes část rozeklaného severozápadního poloostrova se, pokud nám to stav cesty dovolí, přesuneme přes vnitrozemí do geotermální oblasti Hveravellir. Poté už pomalu zamíříme kolem vodopádu Gullfoss do národního parku Þingvellir. Navečer ještě jednou navštívíme vulkán a lávová pole.

9. den: Vrátíme auto, rozloučíme se s Islandem a čeká nás cesta domů.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován nevyzpytatelným počasím, sjízdností silnic, osudem a přáním samotné skupiny.