Tádžikistán - Fanské hory

Termín 05 - 16. 07. 2021
Odjezdupřesníme podle letenek
DestinaceTajikistan
Číslo akce681
Účastníků9
Cena14 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Tádžikistán, tato divoká země centrální Asie, je jednou z nejchudších zemí bývalého sovětského svazu. Je to nesmírně hornatá země, kde se nachází dva hlavní horské celky Pamir a Alaj. Pokud se zaměříme na oblast západní části Pamiro-Alaje nalezneme zde také oblast zvanou Fanské hory. Možná jsi o ní nikdy neslyšel. Dost možná ano. Nicméně, je to jedna z nejvyhledávanějších oblastí pro horské trekování v Tádžikistánu. A to má samozřejmě svůj důvod. Představ si strmé skalní stěny, rozeklané vysokohorské ledovce, pětitisícové velikány a hluboce zařízlá údolí. Poměrně nehostinná krajina. Přidej do rovnice nádherná tyrkysová jezera v jejichž hladině se zrcadlí zasněžené horské vrcholky, Arčové lesy a místní pastevce oděné do pestrých barev a rázem máš pohled, kterému se máloco vyrovná! Během této výpravy podnikneme téměř 100km dlouhý trek, projdeme přes vysoko položená sedla (4740m). Tádžikistán je sice chudá země, ale tisíce vrcholků a hluboko zařízlá divoká údolí slibují dobrodružství a ryzí zážitky daleko od civilizace, které je dnes stále těžší najít. Přidáš se? 

Malá ochutnávka


Náročnost 3+

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Jirka Střípek

Jirka Střípek, drsnej týpek! Když ho v mládí odtrhli od bratra Tarzana, aby se socializoval, povedlo se jim to jen zčásti. Protože do přírody, především do hor, ho to táhne pořád. Zároveň má však rád i lidi, a tak se z něj stal učitel. Ale bere to spíš jako koníček než diagnózu. Přes týden se snaží obohatit studenty, ve volnu se snaží obohatit sám sebe cestováním. Bát se nějakých mouder na výpravě?! Cha! Nikdy! Na výpravě je totiž na své dovolené. Od Jirky můžete čekat nečekané – se strachem z výšek si vyšlápl na Stok Kangri (6153 m n. m.), se zlomeným kotníkem „prošel“ dvě země (ve Vietnamu mu řekli, že kotník je „OK“). Kdo ho poznal víc, ví, že je na něj spoleh jak na málokoho, a můžeš si být jist, že se o tebe skvěle postará.

j.stripek@seznam.cz 737729284 Reference

Doprava

Doprava bude letecky, let pravděpodobně Praha - Istambul - Dushanbe. K místní dopravě budeme využívat Maršrutek, taxíků, UAZů a klidně i oslů, když na to přijde :) 

Ubytování

Většinu času ve stanech v horách. 4 noci strávíme také v guesthousu v Dushanbe a na pár nocí využijeme také zázemí horských kempů (např. camp Vertical-alaudin u jezera Alaudin).

Stravování

Cestou se po společné domluvě budeme zastavovat v místních obchodech a nakoupíme si zásoby. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. V rámci expedice není zajištěno občerstvení a stravování. Je tedy ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Jelikož v průběhu expedice budeme delší časovou periodu mimo civilizaci, je třeba se předzásobit. Jídlo je možno s sebou dovézt z Česka nebo nakoupit v tamních obchodech a tím zároveň vyzkoušet místní delikatesy a speciality. Já osobně dokoupím část jídla v Dushanbe. Ostatně, víš co je to Plov? Vařit budeme na plynových vařičích - plynové kartuše nakoupíme až na místě - do letadla je neberte :)

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat převážně na těžko v horách. Kvalitní výbava je proto důležitá. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Víza a vstupní formality

Pro vstup do země je potřebné vízum a platný cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po vs stojí 50USD. 

Shrnutí

14 990 Kč Cena

Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6.
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování v guesthousech, campech či chatách 
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • DPH dle zvláštního režimu
 • pojištění CK
Cena nezahrnuje
 • vízum do Tádžikistánu
 • letenku
 • případnou turistickou a ekologickou taxu za vstup do oblasti Fanských hor
 • jídlo
 • Jakékoli případné vstupy do památek, muzejí atp. 

Program

1. den: Odlet z ČR do Dušanbe. Přílet a program prvního dne bude záviset na konkrétním letu. Noc v guesthousu v Dušanbe.

2. den: Doplnění zásob na trzích a přesun jeepy do kempu Artuch, výchozího bodu do Fanských hor. Odtud se protáhneme krátkým výstupem po dlouhé cestě a přespíme u Kulikalonských jezer.

3. den: Začátek treku Fanskými horami, během první části překonáme Sedlo Alaudin, ze kterého se otevřou výhledy na centrální část hor, pětitisícovky Pik Zamok aj. U jezera Alaudin si můžeme dát Plov a odpočinout před další cestou.

4. den: Odpočinkový den kdy pouze vystoupáme cca 8 km podél říčky k Mutnoye jezerům

5. den: Výstup do kempu pod Chimtarga Pass, ve kterém is užijeme nejvyší spaní za celý trek :) Na úpatí Chimtargy si užijeme pravý horský kemp pravděpodobně ve společnosti ruských horolezců.

6. den: Finální výstup do sedla a dlouhý sestup suťovištěm až k jezeru Balshoi Allo. Po dni v prašné suti je to krásná oáza se zelenými stromky a průzračnou vodou na koupání. 

7. den: Pokud budeme chtít, projdeme se nalehko k jezeru vrchní Allo. Odpoledne se vydáme na sestup k vesnici Voru, spát budeme pravděpodobně už v dosahu lidské civilizace na horských pastvinách.

8. den: Sejdeme do Vesnice Voru, kde si zaslouženě odpočineme, dopřejeme si skvělé jídlo, čaj a neodmyslitelné sladkosti, které se tu konzumují po kilech. Přespíme zde v guesthousu.

9. den: Přejedeme jeepy zpět do Dushanbe. Cesta zabere většinu dne, ale po cestě se vždy dá zastavit, občerstvit se u místních lidí a samo o sobě je takové cestování zážitek. Večer se ubytujeme v Dushanbe v Guesthousu.

10. den: Necháme si celý den na projití Dushanbe. Centrum města je až pompézně upravované. jak už to u autokratických států často bývá :) Místní tradicí jsou rozsáhlé zahrady, parky a především růže. Navštívíme bazaar oplývající kořením, projedeme se maršrutkou a můžeme si klidně zajít do kina na místní film.

11. den: Rezervní den pro případ, že bychom si program v horách protáhli. V případě volného dne si po společné dohodě vybereme některou ze zajímavostí v blíázkosti Dushanbe a zajedeme se podívat, případně podnikneme krátký výlet.

12. den: Odlet zpět do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.