Bulharsko - Stará Planina - Poslední volné místo

Termín 10 - 16. 05. 2021
Odjezd10.5. ve večerních hodinách z Brna
DestinaceBulharsko
Číslo akce676
Účastníků8
Cena8 690,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Jaro je na horách krásným obdobím. Můžeš doufat v čerstvě rozkvetlé louky a zářivou zeleň mladé trávy, nebo tě ještě zpožděná zima překvapí náloží sněhu a špatným počasím. Proto mají brzké výlety do hor kouzlo ve své nevyzpytatelnosti, která ve všech případech přináší silné zážitky. Stará Planina je málo známým klenotem Balkánu. Hřeben táhnoucí se 700 kilometrů východní částí balkánského poloostrova je cestovateli opomíjený, a přitom právě on dal za vznik jménu, které každý známe. Říká se mu totiž "Velký Balkán". Rozmanité a divoké pohoří, které se táhne až k Černému moři ukrývá nádherná místa spojená s  Bulharskou historií a tradicemi. Právě v místních klášterech a vesničkách se totiž zachovala původní kultura během dlouhých let nadvlády Osmanské říše. Nám by hřeben Staré Planiny asi nejvíc připomínal Nízké Tatry, pouze delší a taky místním údolím dominují husté bučiny namísto kleče. Díky jižní poloze hor je i z jara možné podnikat krásné túry a navíc využívat celoročně otevřených chat, abychom mohli odlehčit batohům a ochutnat místní jídlo a pivo. V květnu nám tu budou společníky pravděpodobně pouze místní pastevci a chataři se kterými snad prohodíme pár slov a panáků rakije, abychom se Balkánu nasytili docela. 

Malá ochutnávka

Náročnost 3

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Na akci nám nehrozí žádná specifická rizika. V horách žijí medvědi a vlci, nicméně střetnutí s nimi je spíše raritou a pravděpodobněji budeme muset odhánět pastevecké psy. Budeme se ale pohybovat ve skupině a proto nám od nich veliké nebezpečí nehrozí. Můžeme čekat chladnější počasí, které se může nevyzpytatelně měnit, naše trasa nám ale umožnuje vždy ustoupit do údolí k civilizaci a navíc vede přes útulné chaty, kde budeme přespávat.

Průvodce

Tom Cimr

Srdcař, idealista, instruktor, horolezec.

Jestli Martin je základní kámen klubu, pak Tom je jeho duše. Stejně jako Martin s Ondrou i Tom je v tom namočenej až po uši, EC je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tomáš patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se licencovaným horským vůdcem a v létě roku 2021 se o to taky pokusí. Kromě lezení ho lákají nekonečné mrazivé pláně polárních oblastí, skialpy a obecně místa, která by normální zdravý člověk označil za nehostinná. S klubem projel Patagonii, Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko, Kavkaz a zdolal mnohé hory centrální Asie. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a málokdy ho něco zaskočí. Je garantem výprav a stará se taky o offline marketing, grafiku, a pečuje o naše členy. Takže ty super členské výhody, expediční noviny a třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce! 

 • 2019 - Tom společně s Víťou udělali český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více ZDE, nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web tom@expeditionclub.cz + 420 773 116 299 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad.

Ubytování a stravování

Vzhledem k brzkému datu využijeme možnosti spát na místních chatách. Ulehčíme tak i našim batohům. Jídlo si budeme vařit na plynových vařičích a doporučujeme nakoupit ho doma, není ale problém něco dokoupit v místních obchodech. Na horských chatách si můžeme dát pivo nebo teplé jídlo a ještě víc tak ušetřit váhu, kterou poneseme na zádech. Po návratu z hor určitě neodmítneme možnost nacpat si břicha výtečným bulharským jídlem před cestou domů.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezmi si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. I přes jižní polohu hor můžeme čekat ranní mrazíky a hlavně měnící se počasí, je proto dobré být připravený,. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

8690 Kč Cena
10 - 16. 5. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • 4x ubytování na horské chatě
 • 1x ubytování v apartmánu
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (Belogradská pevnost)

Co cestou uvidíš

1. den: Potkáme se společně v Expediční klubovně, dáme si kafe a pokecáme nad plánem naší výpravy. Pak už nám nezbyde než se nalodit do auta a vyrazit na dlouhou noční cestu do Bulharska.

2. den: Přejedeme autem do centrální části Velkého Balkánu a nastoupáme první výškové metry k hřebeni. Naším cílem bude chata Echo s příjmeným chatařem, pivem a polévkou. (10 km, ↑1200 m, ↓160 m)

3. den: Na rozdíl od hustých bučin, které lemovaly včerejší nástup z údolí budeme dál pokračovat po odkrytém hřebeni. Námaha z vyšplhání se nám vrátí v nádherých rozhledech. Po cestě mineme průsmyk Beklemento s památníkem všem padlým, kteří se podíleli na osvobození Bulharska. Jak už to na balkáně bývá, není to nejmenší stavba a dobrou část dne ji uvidíme před sebou :) Večer dojdeme na chatu Demerka. (21 km, ↑900 m, ↓1000 m)

4. den: Čeká nás dlouhý, ale nádherný den. Celý den půjdeme po ostrém hřebeni z jedné dvoutisícovky na druhou, dokud nedojdeme na úpatí nejvyšší hory - Botev 2376 m.n.m. V sedle před ním stojí drobná chata, která nám nabídne přístřeší abychom si řádně odpočinuli před posledním dnem na vrcholcích. (22 km)

5. den: Hned během prvních dvou kilometrů ukrojíme většinu výškových metrů tohoto dne. Vystoupíme na vrchol Botev a z něj se vydáme postupným klesáním až do údolí, kde přespíme v chatě Triglav. (20 km, ↑900 m, ↓1500 m)

6. den: Časně ráno sestoupí průvodce do města zpět pro auto. Ostatní si můžou chvíli pospat a po značce dojít do starého lázeňského městečka Karlovo. Jeho úzké uličky, mešita a drobné restaurace stojí za návštěvu. Pokud nám zbyde čas, navštívíme taky památník Buzludža. Večer přespíme v městečku Plovdiv, kde si odpočineme před cestou domů. V případě špatného počasí tento den použijeme pro návštěvu skalního města u Belogradčiku.

7. den: Jak už to bývá, poslední den věnujeme cestě zpět domů. Podle domluvy ve skupině můžeme ještě navštívit nějaké zajímavosti po cestě. Očekávaný příjezd do Brna je ve večerních hodinách.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.