Podzim na chalupě v rumunských Karpatech - PLNO

Termín 26 - 31. 10. 2021
OdjezdExpediční klubovna Brno, 26.10. v 20:30
DestinaceRumunsko
Číslo akce611
Účastníků8
Cena7 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Rozhodli jsme se strávit letošní babí léto v zapadlé části Karpat - rumunské Maramureši! Tohle divoké pohoří na hranici Ukrajiny a Rumunska je domovem medvědů, vlků a celé řady dalších divokých zvířat. Je taky plné malebných romantických zákoutí a osamělých usedlostí.  Místo, kde strávíme skoro celý týden  je vskutku jedinečné. Jsou to dvě chalupy vedle sebe, na samotě, obklopené lesy a horskými pastvinami. Jsou nově opravené, ale v původním stylu a nabízí kromě standardního zázemí (teplá voda, elektřina, kamna/krb) taky možnost dát si "baňu" - tedy tradiční horkou koupel v kádi. V této chalupě v horách, ve vytříbené společnosti si uděláme naší základnu, ze které budeme vyrážet  na průzkum okolních kopců a vesnic. Vylezeme si méně známé, ale neméně zajímavé kopce, na kterých už možná bude ležet sníh. V podvečer si pěkně rozehřejeme saunu a poté strávíme zbytek večer u stolních her, lahve vína nebo si budeme jen povídat u hořícího krbu. 

Je třeba zmínit, že jsme se seznámili se sympatickým majitelem Marcelem, který je správcem NP Maramureš a zároveň profesorem geografie na rumunské univerzitě. Marcel nám kromě střechy nad hlavou poskytne taky spoustu užitečných rad a informací, vynikající domácí produkty a skvělé jídlo. 

Malá ochutnávka :-)

Za krásné fotky děkujeme Marcelovi, bandičce z http://www.bandarosie.ro/ a našim výpravám do této oblasti

Náročnost 2+

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Sofia Arsentyeva Gothard

Rázná sibiřanka, milovnice vodní dýmky, ředitelka festivalu Nadivoko, organizátorka

Co bych o Sofyi napsal? Je mezi námi už 6 let a jsme za to moc rádi. Má spojenou historii jak s naší klubovnou, kterou vedla, tak s klubem cestovatelů :-) Je organizátorka festivalu Na Divoko, který společně se Standou Dadákem založili. Každý rok se zde sejdou milovníci dalekých končin a rokují o nich. Kromě toho, že má Sofi cestování v krvi, je to i naše skvělá kamarádka.

Facebook sofia.gothard@gmail.com 604108538 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. TRASA CESTY

Ubytovaní

3x noc v krásné Chalupě v Rumunské Maramureši. 1x v horském bivaku pod vrcholem Toroiaga - na zemi na karimatce ve spacáku. Stany tedy můžeme nechat doma :-)

Stravování

Stravovat se budeme z vlastních zásob. Jednu noc strávíme v horském bivaku, kde by bylo vhodné mít jídlo již z domů, popř. vařič. Zbylé dny strávíme v Rumunsku na chalupě a v okolních kopcích. Zde bude možnost uvařit si jídlo z vlastních zásob, případně využít nabídku jídla od domácích. Rádi nám navaří večeři a prodají domácí produkty, je to skvělá příležitost jak ochutnat místní tradiční kuchyni! Rovněž můžeme uvařit společně z místních surovin. Jídlo si řešíš sám za sebe, ale z domu moc zásob netahej, jídla a příležitostí bude dost. 

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Je to na hrubo neber to, co víš, že nebudeš potřebovat (stan, vaření, jestli máš první noc v plánu jíst suchý chleba :-)) Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 7490 Kč  Cena
26.10. - 31.10. 2021 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • veškeré ubytování na místě - 3x luxusní chalupa v horách, 1x bivak
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (200kč)

Co cestou uvidíš

1. den: Ve večerních hodinách vyrazíme z Brna naším expedičním vozem směr Bratislava a dále po pohodlných maďarských dálnicích přes Budapešť až do Rumunska. Celou noc strávíme na cestě. 

2. den: Ráno dorazíme do vesničky Biserica Săpânța, která vyniká svými malebnými kostelíčky a hřbitovem. Dáme si zde snídani. Po cestě sem můžeme navštívit zajímavou vesničku Viseu de Sus, která má muzeum úzkokolejné železnice. Poté dorazíme do vesničky Borsa, která leží na úpatí nejvyšší hory Rodny Pietrosul.  Z Borsy se vydáme kolem starých důlních staveb  pod horu Toroiaga, kde přespíme v bivaku → 7km; ↑ 900m Podle času a síly vyběhneme na západ slunce na vrchol Toroiaga 1931m.

3. den: Pokud to nezvládneme večer, vyjdeme na vrchol Toroiaga, ze kterého jde krásně vidět celé pohoří Rodna. Pokud to zvládneme už den předtím, půjdeme na druhou stranu hřebene a pak dolů k autu. Odpoledne dojedeme na naši chatu, kde strávíme 3 dny. Zde se potkáme s druhou výpravou,  kterou vede Víťa, se kterou budeme chalupy na 3 noci sdílet a užijeme si společné večery u kamen, nebo v horké bylinkové lázni. 

4. den: Následující den vyrazíme prozkoumat východní část pohoří Rodna. Vyšlápneme si na vrchol Vârful Omului 1932m. Podle podmínek si to můžeme protáhnout až do sedla Rotunda, kam se dá dojet autem. Alternativa procházka kolem chaty na bezejmenný 1600m vysoký vrchol 11km. Budeš mít na výběr ze 2 denních programů. Jeden lehčí a jeden těžší. Jeden povedu já a jeden Víťa. Večer se sejdeme na chatě. Majitel chalupy je profesor geografie na rumunské univerzitě a zároveň správce NP Maramureš, takže nám určitě řekne spoustu zajímavostí o místní přírodě a doporučí zajímavá místa. 

5. den: Dnes se vydáme podívat na hlavní hřeben pohoří Rodna. Dojedeme do sedla Pirslop a vyšlápenem si na vrchol Vf. Gargalau 2159m. Po cestě se půjdeme podívat na vodopády Cascada Cailor, které jsou až 100m vysoké. Alternativa výstup na Vf. Cearcănul 1846 m. Budeš mít na výběr ze 2 denních programů. Jeden lehčí a jeden těžší. Večer se sejdeme na chatě. 

6. den: Užijeme si poslední pohodové ráno na samotě v Maramureši. Kdo bude chtít projdeme se na blízký kopec 1500m+, který je přímo nad chatou a dáme tomuto kouzelnému místu sbohem. Čeká nás dlouhá cesta zpět do ČR

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.