Silvestr na konci světa - Západní Sahara a Maroko

Termín 27. 12. 2020 - 07. 01. 2021
OdjezdSraz upřesníme podle letenek
DestinaceZápadní Sahara,Maroko,Sahara
Účastníků9
Cena15 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Tak schválně, co všechno víš o jihu Maroka? "Je to pouštní oblast." Ano správně! Krajina, kterou zde uvidíš je prastará, pustá a prázdná, ale to je na ni právě to nejkrásnější. Něco dalšího? "Některé části dříve patřily Španělsku." No vida, to už je lepší! Tak například přístavní město Sidi Ifni, že? Taky je to zde na každém kroku patrné, trochu jiná architektura a příjemná absence arabské urputnosti prodat za pár dirhamů i nos mezi očima. Kromě toho je to skvělé místo pro spoustu aktivit jako surfování, treking v horách nebo lezení. Ve vnitrozemí se tyčí pohoří Antiatlas, nižší bratříček Velkého Atlasu s mírnějším klimatem (hlavně v zimě, že ano :-)). O něco více na jih se rozprostírá ještě větší pustina - Západní Sahara!

Západní Sahara

Jedno z největších nesamosprávných území na světě! V Maroku se jedná o zapovězený název. Nazývají jej "Jižní provincie", aby všem dali najevo, kdo si nárokuje teritoriální celistvost nad tímto územím. Nikdo nesmí mít, byť jen nejmenší pochyby o tom, kdo je tady pánem. Nebylo tomu však vždy. Pojmy jako "Zelený pochod" nebo "Fronta polysario", jsi možná někdy slyšel/a,  a pokud ne, určitě si o nich něco před přihlášením přečti.
Tato nespoutaná země má své zvláštní kouzlo. Kontrast nekonečných planin kamenité, prašné pouště a vln oceánu, zanechá v člověku hluboký dojem. "Nikdo by nechtěl žít v téhle velké pustině bez lidí a zeleně", říkal jsem si, když jsem zde poprvé přijížděl. "Přeji ale každému, aby to viděl", je to silný zážitek.

Nalijme si čistého vína

Na chvíli si teď odpustím své sentimentální řeči. V poušti to ve skutečnosti vypadá nějak takto: "Horko jak sviňa, došla voda, všude jen písek a kameny".  Sice uvidíme nádherné scenérie, na které budeme vzpomínat celý život, ale nebude to zadarmo. Leckdy budeme muset zaplatit daň, o kterou si poušť řekne. Pot, únava, trocha sebezapření a spolupráce. Kdo se ale této ceny nezalekne, dostane odměnou nepřeberné množství zážitků. Ochutnáš mátový čaj, pohladíš si velblouda, dotkneš se Sahary, shlédneš dolů z vrcholku Antiatlasu a přivoníš k arabské kultuře. Maroko je totiž zemí netušených možností.
    Místňáci s oblibou říkají: "Mama Africa, Papa Atlas", no a my ještě doplníme "děda Antiatlas". Přišli jsme totiž na to, že trek v pohoří Antiatlas a výstup na jeho nejvyšší vrchol,  je pro nás mnohem lepší zážitek než turismem znásilněný Jebel Toubkal. Vyhradíme si tedy čas na výpravě taky na prozkoumání tohoto starého pohoří a pokusíme se zdolat jeho střechu - Jebel Sirwa - který se tyčí do výšky 3304 m. Pevně věřím, že až vysypeme doma písek z bot, nikdo z nás nebude litovat dne, kdy vyplnil přihlášku.

Průvodce

Honza Švábenský

Mohl bych Vám toho o Honzovi povídat mnoho. Strávil se mnou řadu let v turistickém oddíle s Gemmou na zádech a foglarovskými ideály. Díky tomu vím, že se o všechny dovede zodpovědně postarat. Od té doby už ale uplynul nějaký čas a z člověka co vedl táborové nástupy se stal dobrodruh co procestoval křížem krážem Balkán, zažil si bouřky skandinávského severu a prozkoumával horské průsmyky Ladakhu. V Brně ho najdeš buď ve škole, kde se věnuje studiu jazyků a literatury, nebo v Hanibalu. Outdoorové vybavení jsou jeho hračky, takže ti s nimi rád poradí.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook jansvabensky@seznam.cz 731 239 100 Reference

Náročnost 3

nejnáročnější je výstup na Jebel Sirwa, pokud bychom ho nebrali v potaz, náročnost je max 2. A proto, pokud se chceš zúčastnit, ale neholduješ horským výstupům, je možnost na vrchol nejít a užit si romantiku v našem táboře pod horou třeba s dobrou knihou.

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Maroko - Je bezpečná země, která je k cestovatelům velmi vstřícná. Není se čeho bát.
Západní Sahara - Je nutné si říct Západní Sahara je Maroko, dle toho je zde i bezpečně.  Historicky byla oblast Západní Sahary a Mauritánie ohniskem sporů a bojů o území a nezávislost po několik desítek let a jako pozůstatek jsou zde statisíce protitankových min a dlouhý obranný val, který odděloval obě válčící strany, známý též jako Marocká zeď. My se budeme držet jen na severu. Trasa, kterou jsme vytyčili, je z hlediska nebezpečí min stoprocentně bezpečná. Jezdí zde běžně spousta místních aut, konvoje i Evropané hledající dobrodružství. Na místě jsme byli v letech 2018 a 2019 můžeme konstatovat, že Západní Sahara je velmi příjemná a bezpečná země. Nejsou zde žádné bezpečnostní rozdíly oproti Maroku.

Přednostní přihlašování

Na Silvestrovské výpravy mají tradičně přednost naši aktivní členové. Je to forma našeho poděkování a také pro mnohé tradiční potkání se. Navíc tím vytváříme pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na Silvestra sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to pouze jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si rozhodně můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Aktivním členům držíme místo prvních 30 dní od vypsání akce. Akce byla vypsána 3.7.2020.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně a doprava na letiště také ne. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě ve stejném termínu. Vhodné letecké spojení je: Praha - Marakéš se společností Ryanair.

Společně poletíme do Marakéš, kde si půjčíme auta. Na výpravě se tedy budeme pohybovat převážně půjčenými auty a po vlastních. Pokud by se neletělo z Prahy (ale například z Katowic), tradičně se domluvíme na odjezdu z Česka společnými auty.

Ubytování

Během naší výpravy budeme spát ve stanech v poušti, v horách, na pláži při šumění oceánu, u místních lidí, ale i v riádech a guest housech ve městě. Bude to prostě mix všeho.
Zajištěné ubytování:  2x v hotelu v Sidi Ifni , 2x v Rijádu v Marrakech a dále, dále ubytko v Taghazoutu, Smaře a sedle v horách.  Zbytek nocí, celkem 4 x budeme spát venku pod stanem. 

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. V Maroku ale není problém kdekoliv koupit arabské pochoutky za slušnou cenu, proto preferujeme jídelníček "co Maroko dá". Budeme chodit společně do restaurací, na trhy, nebo si jen koupíme bagetu do ruky na ulici.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou jak oblečení na cestování, tak i na hory. Seznam doporučené výbavy ti pošleme v našem checklistu. Důležité části výbavy ti zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vízum, režim vstupu, doklady, očkování

Do Maroka i Západní Sahary se dostaneme bez víz. Stačí cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po návratu ze země. Co se týče očkování, je pro návštěvu Maroka doporučeno očkování proti žloutence a břišnímu tyfu. Více info na stránkách očkovacího centra ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE.

Shrnutí

15 990 Kč Cena
27. 12. 2020 - 7. 1. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování
 • Veškerou dopravu na místě
 • Zapůjčení dvou osobních aut a nákladů s tím spojených.
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH dle zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Leteckou dopravu do Maroka
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy

Co cestou uvidíš

Daleko důležitější než přesné dodržení plánu je si cestu náležitě užít. Proto se jej nebudeme křečovitě držet. Itinerář ti poslouží pro představu, co všechno můžeme zažít :-)

1. den: Přílet do Marrákeše, ubytování v hostelu v medině, večerní prohlídka mediny a náměstí Jamma el Fna. Noc v riadu v medině.

2. den: Dopoledne si projdeme ještě město. Podíváme se Marocké koželužny a kolem oběda vyjedeme. Přejezd auty z Marrakech přes Vysoký Atlas do sedla Tizi'n'test. Tato cesta nabízí dechberoucí scenérie čtyřtisícových vrcholů Vysokého Atlasu. V Sedle Tizi n'test (2 093m) se ubytujeme v guesthousu a uděláme si krátkou procházku na lehko na přilehlý vrchol (2 520 m) a užijeme si nepřekonatelný výhled. Spánek v guesthousu v sedle.

3. den: Brzo ráno vyrazíme do města Askoun, kde necháme zaparkovaná auta a za doprovodu místních dětí, a jejich všetečných dotazů, vyrazíme na trek k nejvyššímu vrcholu pohoří Antiatlas, Jebel Sirwa. Tento den nás čeká zhruba 12 km do krásného údolí pod masívem Sirwa, kde na zeleném paloučku živeném horským pramenem rozbijeme tábor. Spaní ve stanu.

4. den: Na lehko vystoupíme na vrchol Jebel Sirwa (3 304m) a uděláme si okruh v jeho okolí. Vrátíme se zpět ke stanům a posuneme o pár kilometrů náš kemp, abychom se další den stihli včas vrátit k autu. Večer si uděláme oheň a uvaříme konvici silného marockého čaje a budeme pozorovat hvězdy. Spánek venku ve stanu.

5. den: Brzy ráno návrat zpět k autům a následně přesun do Taghazout, surfařské mekky Maroka, kde na nás bude čekat apartmán se střešní terasou, na které oslavíme Nový rok! 

6. den: Ráno skočíme pro čerstvé ovoce na trh a uděláme si parádní snídani v marockém stylu. Až si dost odpočineme po bujaré noci, vyrazíme na jih do Sidi Ifni. Podíváme se na obrovské skalní oblouky na pláži, které jsou jedním z divů Maroka, okoupeme se v oceánu a poté budeme pokračovat až do města Sidi Ifni, které nese rysy španělských kolonizátorů a poněkud vybočuje z místních architektonických stereotypů. Dáme si zde výborné grilované ryby. Zde také přenocujeme v hotelu

7. den: Na jih od Sidi Ifni začíná méně obydlené území a od tohoto bodu začneme razit denně delší vzdálenosti. Cesta se opět trochu odklání do vnitrozemí do města Buelmin, které je považováno za vstupní bránu do Sahary. Zde se cesta stáčí k jihu a vede do městečka Tantan - jednoho z nejjižnějších marockých měst. Odtud spěje cesta zpět k oceánu a na dlouhou dobu už ho neopustí. Zastavíme se v nejjižnějším národním parku Maroka - Khenifiss - který představuje největší marockou lagunu a je důležitým hnízdištěm migrujícího ptactva. Pak už je to jen kousek do Tarfaja, nejjižnějšího marockého města. Nakoukneme do muzea Exuperyho a utáboříme se poblíž ikonického vraku trajektu Assalama. Spánek ve stanu

8. den: Přejedeme neformální hranici Západní Sahary a od tohoto okamžiku si musíme dávat větší pozor a pohybovat se jen po dobře zmapovaných cestách, je zde totiž (i když velmi malé) riziko nášlapných min. Naše cesta povede přes města Laayoune, kde doplníme zásoby a navštívíme místní zajímavost, malou botanickou zahradu a místní pobočku McDonald. Co tady dělá se mě neptejte :-) Poté pojedeme do přístavního města El Marsa, kde se podíváme na rybářský přístav. Podle chuti můžeme přespat v přístavním městečku Fouem El Oued, ale spíše se stočíme na východ a dojedeme do Smary, města v srdci Sahary. Do těchto míst opravdu moc cizinců nemíří a budeme hostoricky první z Expedition Clubu, kdo zde kdy byl. Spaní v guest housu, který si najdeme až na místě.

9. den: Ráno si uděláme na chvíli pohodu. Skočíme do kavárny na snídani, podíváme se na místní mešitu a po obědě vyrazíme přes pustou poušť opět na sever na sever. Dojedeme do opět Tan Tanu, který je zase na území Maroka. Na večer dokončíme "kolečko" a dojedeme do, pro nás již dobře známého Sidi Ifni. Spánek v guest housu a dobrá ryba k večeři.

10. den: Ráno se přesuneme do Auriru, kde si dáme super shake a poté pojedeme do hor, do Paradise Valley. Okoupeme se v kaňonu se sladkou vodou a dáme si super Tajin.  V pozdní odpoledne sjedeme opět k oceánu a pojedeme se podívat na ty nejepší surfařské spoty. Večer pojedeme na příhodné místo na přespání pod hvězdami a při západu slunce a šumění oceánu si užijeme naší poslední noc venku. Spánek ve stanu.

11. den: Přejezd do přístavního města Essaouira, prohlídka mediny, přístavu a ochutnávka mořských plodů. Navečer se přesuneme zpět do rušné Marrakéše a ubytujeme se opět v medině. Dáme si poslední džus na náměstí a půjdeme utratit zbylé dirhamy do místních nekonečných tržnic. 

12. den: Všechno pěkné má svůj konec a v nejlepším se má přestat, takže zazvonil zvonec a výpravy je konec, zamáváme šátečkem a nasedneme do éra směr starý kontinent.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. 

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace