24. 7. - 29. 7. 2020
3 690
více
24. 7. - 29. 7. 2020
Již proběhlo

Krušnohorské tisícovky - Poslední volné místo

Bylo z něj dolováno nerostné bohatství, vidělo a odneslo války, zničil ho socialistický průmysl.

Expedice #558
6 dnů24. 7. - 29. 7. 2020
ČeskoČeská republika
8Účastníků
Náročnost
3 z 5

Krušné hory měly v minulém století nepříjemnou pověst a staly se synonymem silně zničené přírody. Neživá země - měsíční krajina s umírajícími stromy nad špinavými doly a elektrárnami. Imisní kalamita ze 70. a 80. let se černým písmem zapsala nejen do dějin horského masivu, ale i do života a osudů zdejších lidí. Denně museli dýchat znečištěný vzduch, jejich obydlí často halila smogová deka. Nejdelší české pohoří bylo svědkem všeho, co naší zemi postihlo. Bylo z něj dolováno nerostné bohatství, vidělo a odneslo války, zničil ho socialistický průmysl. Na severozápadní hranici Československa vzniklo území, které mohlo být demonstrací toho, co lidstvu zbude, pokud nebude přemýšlet. To však již není pravda! Po necelém půl století patří Krušné hory k jedněm z nejčistějších pohoří v České republice. Stává se z nich zapomenutý turistický grál, protože všichni básní o Šumavě, Jizerkách, Krkonoších a "Krušky" jsou tak trochu mimo. A to nejen obrazně řečeno, ale i geograficky. Tak schválně, kdo z vás už někdy Krušné hory navštívil? 

3
5
Průzkumník
Náročnost
Několikadenní túry se zátěží
Pokud se chceš zúčastnit této výpravy, nesmí ti dělat problém chůze po horách s batohem na zádech. Předpokládáme, že už s tím máš nějaké předešlé zkušenosti. Rámcově se jedná o 15 km s patnáctikilovým batohem pár dní po sobě.
zobrazit více
Přehled náročností

Bezpečnost

Víza a režim vstupu

Doprava

Brzy ráno vyjedeme naší expediční dodávkou z Brna přes Prahu do Chomutova, kde necháme odstavené auto a dál už půjdeme pěšky. V šesti dnech přejdeme Krušné hory až do Kraslic, odkud vezmeme vlak do Sokolova a následně zpět do Chomutova. Na večer se dostaneme přes Prahu zpět do Brna.

Ubytování

Druhou, třetí a pátou noc strávíme pod střechou apartmánů na postelích a zbylé dvě ve stanu. U této výpravy budeme klást zvýšenou pozornost na hmotnost batohu. Tomu je potřeba přizpůsobit volbu stanu a celkového vybavení na camping. Se vším tě seznámí sám průvodce :-)


Stravování

Stravu řešíš sám za sebe. První den se můžeme navečeřet na konci dne v Nové Vsi, další den se setkáme s civilizací až v samotném závěru etapy, kde nejdříve budeme procházet Měděncem a nakonec složíme hlavu v obci Kovářská. Zde se dají nejen dokoupit zásoby jídla, ale také tu můžeme skočit na večeři. Třetí den se dá občerstvit v poslední třetině etapy na Klínovci nebo až v cílové destinaci Boží Dar. Podobně na tom budeme i následující den, kdy se 5 kilometrů před cílem křižuje obec Abertamy a nedaleko našeho místa na spaní se dají v Horní Blatné dokoupit zásoby. Poslední dva dny výletu je vždy možné se najíst v restauraci nebo dokoupit zásoby až v cíli daného dne. Vzhledem k denním dávkám kilometrů a délky výpravy doporučujeme nakoupit dehydratovanou stravu, která nezabírá příliš místa a váhy. Vařit si buď budeme na plynových vařičích, nebo využijeme místních restaurací.


Vybavení a půjčovna

Budeme se pohybovat hlavně na horách, a to co nejvíce na lehko. Ideálně bys měl být schopný se sbalit do 45 l batohu. Celou trasu lze projít v nízkých pohorkách nebo teniskách. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.


Co cestou uvidíš?

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

1. den

1. den (24. 7.): V 7:00 vyrazíme z Brna a s mezizastávkou na pražském Zličíně se nám snad podaří dojet v 11:00 hod. do Chomutova. Zde necháme kousek od vlakového nádraží expediční dodávku a odtud se již vydáme pěšky. Půjdeme podél řeky Chomutovky Bezručovým údolím, sudetské kulisy doplní přítomnost několika vojenských bunkrů. Dostaneme se až k bývalé obci Menhartice a přes Novou Ves se Novoveskou cestou přiblížíme k vodní nádrži Šebestiánka, u které strávíme první noc. Za tento den zdoláme 19 kilometrů a vystoupáme 500 metrů převýšení.

2. den (25. 7.): Naše kroky povedou od nádrže Šebestiánka kolem přírodní rezervace Prameniště Chomutovky. Tato přírodní rezervace je známá pro výskyt chráněného tetřívka obecného (v Krušných horách se nachází až polovina jeho populace v ČR) a najdeme zde rašelinové smrčiny a zbytky přirozených bukových lesů. Výslunskou cestou se dostaneme až k Měděnci, kde si podle chuti dáme něco dobrého na zub, a naši 21 kilometrů dlouhou trasu (400 metrů převýšení) zakončíme v obci Kovářská, kde nás ubytuje kamarád Milan.

3. den (26. 7.): Následující tři dny budeme zdolávat jednotlivé tisícové vrcholy Krušných hor, kterých se zde celkově nachází sedmnáct. Z obce Kovářská je půjdeme v tomto pořadí: Vysoká seč (1 006 m) - Loučná (1 019 m) - Křížová hora (1 025 m) - Meluzína (1 097 m) - Na Skalách (1 037 m) - Macecha (1 113 m) - Klínovec (1 244 m) - Dub (1 001 m) a skončíme na Božím Daru. Celková trasa má délku 26 kilometrů (převýšení 550 metrů), ale díky vynechání některých vrcholů se dá zkrátit na 21 kilometrů.

4. den (27. 7.): Další den budeme pokračovat v "tisícovkové krasojízdě" :-) Z Božáku půjdeme směr Hubertky (1 032 m) - po Ježíškově cestě na Božídarský Špičák (1 115 m) - Blatenským příkopem na Tetřeví horu (1 005 m) - podél Ryžovny na kopec Nad Ryžovnou (1 054 m) - kolem Mrtvého rybníka na Plešivec (1 028 m) a přes Abertamy na Smrčinu (1 000 m). Naši čtvrtou etapu zakončíme kousek od Blatenského vrchu (1 043 m), kde přespíme na louce pod stanem. Trasa má dohromady 27 kilometrů (650 metrů převýšení), ale dá se v případě nouze zkrátit na 22 kilometrů.

5. den (28. 7.): V případě zájmu si můžeme dát ráno kávičku v nedaleké Horní Blatné a vyrazit na poslední dva tisícové kopce. Jedná se o Perninský (1 000 m) a Zaječí vrch (1 009 m). Tímto zkompletujeme Krušnohorské tisícovky a kolem Jeleního vrchu (931 m) se dostaneme až na Přebuz, kde strávíme poslední noc na horské chatě Kovářská Bouda. Pokud se ti zdá 22 kilometrů s 370 nastoupanými metry málo, můžeme se ještě vydat na průzkum nedalekého zaniklého cínového dolu, který zde fungoval od 16. do 20. století.

6. den (29. 7.): Opustíme město s nejmenším počtem obyvatel v ČR (žije jich tu 72), tedy Přebuz, a vydáme se směrem k vyhlídce Špičák. Pokud nám bude přát počasí, projdeme si nedaleké skalní město a přes Stříbrnou, Olověný vrch (802 m ) a Hradiště dorazíme až do Kraslic. Pokud se nám nebude chtít, máme místo této 20 kilometrové varianty (300 metrů převýšení) přichystanou ještě 13 kilometrovou trasu, která vede prakticky jen z kopce. Tak či onak se jedná o krásné zakončení tohoto krušnohorského výletu. Z Kraslic se vydáme vlakem do Sokolova, následně do Chomutova a odpoledne přejedeme zpět přes Prahu do Brna.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

ukázat další dny

Tvůj průvodceJakub Frank

Srdcař
snílek
dobradruh
zakladatel Travel Native

Ve středu jeho zájmu nestojí památky, hory nebo krásné pláže, ale kontakt s místními lidmi. Kubovou vášní je brát lidi do zemí jeho srdci nejbližších - Nepálu, Indie a Srí lanky. Klade při cestování důraz na udržitelnost a autenticitu a rád ukazuje místa v jejich ryzí nezkreslené podobě. Tam kam jezdí, chce vždy také pomáhat.

Detail průvodce

Co je v ceně

  • Kempoviště
  • 3x ubytování v apartmánech
  • Dopravu autem z Brna / Prahy do Krušných hor a zpět
  • Vlakovou přepravu z Kraslic do Sokolova a Chomutova
  • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvku na kurzy průvodcům
  • Mapové podklady jak tištěné, tak v elektronické formě
  • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
  • Pojištění proti úpadku CK
  • DPH

Co není v ceně

  • Jídlo

Nejčastější otázky / FAQ

Legislativa

Jedná se o společný zájezd členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny UNIQA ZDE. Jedná se o zájezd dle zákona č. 89/2012 Sb., část 4., HLAVA II., Díl 6. Na tuto výpravu je aplikován zvláštní režim DPH.

Přihláška

Po podání přihlášky Ti přijde obratem email "potvrzení o přijetí přihlášky".  Následně Tě osobně kontaktuje průvodce, který s tebou probere detaily výpravy, až poté Ti finálně schválí přihlášku.

Platba

Po schválení přihlášky průvodcem Ti přijde email o schválení přihlášky a budeme po Tobě požadovat zálohu, která činí 50% ceny výpravy. Doplatek po Tobě budeme chtít 47 či 37 dní před začátkem výpravy, dle typu výpravy. K oběma platbám Tě vyzveme emailem. Více v Části 4. smluvních podmínek.


Určitě není problém vystavit fakturu na zájezd dříve, přímo na tvého zaměstnavatele (např. proplacení z FKSP či jiné zaměstnanecké benefity).

Jak je to s řízením?

Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Ti kdo sedí na předních sedadlech nikdy nespí a mají za úkol konverzovat s řidičem a udržovat jej bdělého.

Ještě váháš?