Přechod Zábřežské vrchoviny

Termín 28. 06. - 03. 07. 2020
OdjezdBrno
DestinaceČeská republika
Účastníků8
Cena2 490,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Co takhle přechod vrchoviny jako z pohádky, kde lišky dávají dobrou noc a mnoho turistů se sem nežene? Vyvrcholení na třetí nejvyšší hoře Česka? Doplňování vody z pramenů našich největších řek, spaní pod širákem, opékání buřtů u táboráku, sem tam písnička, ale hlavně trochu dobrodružství? K tomu všemu se můžeš i něco naučit. Náš průvodce Kuba tě vezme do lesa, o který se stará. A jeho přítelkyně Verča tě naučí základ toho, jak chodit na lehko. Skvělá parta lidí a život jako před sto lety.

Pár kontrolních otázek: Zavřeli ti fitko? Hádej kolik váží motorovka!!? Co si takhle vybít přebytečnou energii a napravit sociální deprivaci z karantény? Kuba tráví volný čas péčí o svůj les v kopcích Zábřežské vrchoviny a může ti v něm ukázat řadu věcí. Jak stromy rostou a proč je potřeba o les pečovat. Jak bojuje s kůrovcem, suchem a která zvířata v lese žijí. Pro práci v lese nic nepotřebuješ, všechno ti ukážeme a vysvětlíme. Letos je sucho, proto nebudeš sázet stromky. Spíše se zabavíš štípáním, sekáním a nošením dřeva. Strhující závěrem může být vyjížďka na korbě traktoru :-) Bydlet budeme v chalupě po Kubově babičce v malé vesničce Strážná, kde zažiješ první dvě detoxikační noci zahrnující práci i zábavu. Potom společně vyrazíme na přechod Zábřežské vrchoviny na lehko s cílem na Kralickém Sněžníku. Zábřežská vrchovina je méně známá část kopců na pomezí Čech a Moravy se zapadlými vesničkami, kde lišky dávají dobrou noc. Za dobré viditelnosti tu jsou skvostné výhledy na Hrubý Jeseník, a to včetně Pradědu. V oblasti Suchého vrchu a Králíků můžeme nahlédnout do minulosti našeho pohraničí. Kvůli mnoha vojenským bunkrům rozesetých v krajině je tento kraj zaslíbený pro nadšence zajímající se o druhou světovou válku, vojenskou techniku a funkčnost naší armády. Jedná se o jedno z top míst v ČR, kde lze vidět, jak byla vybudována obrana našich hranic před druhou světovou válkou. Většinu trasy půjdeme méně známými stezkami, což bude skvělé - doufejme, že potkáme jen málo lidí. Budeme objevovat neznámé vrcholy a krásné výhledy na zvlněný reliéf Jeseníků na jedné straně a Orlických hor na straně druhé.

Malá ochutnávka z minulého roku :-)

Bezpečnost

Bezpečnost na prvním místě, proto jakákoliv práce s nebezpečnými nástroji (motorová pila, cirkulárka, sekera atd.) budou po konzultaci s průvodcem.

Průvodce

Jakub Frank

Asi rok zpět jsem potkal Kubu a Standu. Kluky, kteří mají zapálení pro věc a jiskru v oku. Radil jsem jim s jejich cestovatelským projektem. Málo lidí se dokáže překlenout z fáze plánování do finální realizace projektu. Klukům se to povedlo. Teď mají svůj malý cestovatelský portál. Berou ostatní do jejich srdci nejbližších zemí - do Nepálu a severu Indie. Při cestování chtějí lidem ukázat nejemon památky, hory nebo krásné pláže, ale hlavně je konfrontovat s místními lidmi. A co dále, chtějí místní zapojit, dát jim práci, pomoct jim a zlepšit jejich životní úroveň. S klukama jsme si sedli a nadchli jsme se pro to, jakým způsobem realizují své výpravy. Proto jsme se spolčili a pár výprav pořádáme společně :-) V roce 2019 proběhla 1. společně výprava do Nepálu a teď jsme se rozhodli realizovat 2!

Facebook Web kubafrank24@gmail.com Reference

Proč se mnou?

"A je tam sníh mami? Je ho tam dost?" To byla moje základní otázka, když jsme jezdili navštívit mé prarodiče ve Strážné. Dvoumetrové závěje a spoustu možností, kde se vyblbnout. Na jaře a na podzim práce v lese a během léta sbírání jahod, borůvek, ostružin, praváků a další hub. Rodný kraj mé babičky, dědy, mé mámy a kraj mého srdce. Zvlněná údolí pokrytá smíšenými lesy, které nejde přehlédnout. Krásné západy slunce za kopcem při opékání buřtů u chalupy. Široké příbuzenstvo v okolí. Horalové, kteří ví, co znamená tvrdý život. Alespoň takovou představu o tomto kusu země mám a proto mě to sem táhne, takto bych Ti to tu chtěl ukázat.

Doprava

Na místo se společně dopravíme dodávkou z Brna. Během přechodu Zábřežské vrchoviny se budeme přesouvat vlakem i auty. Po domluvě je možné se na místo dopravit po vlastní ose nebo se nechat po cestě nabrat dodávkou.

Ubytování

Při práci v lese budeme spát na chalupě, ve které bydlívala Kubova babička v malé vesničce Strážná. Na přechodu Zábřežské vrchoviny se přizpůsobíme podle počasí, převážně můžeme spát pod přístřešky, tarpy, stany nebo pod širákem - jak komu vyhovuje.

Stravování

Jídlo necháme na každém z vás. Bude třeba se předzásobit. Ve Strážné totiž zavřeli před pěti lety poslední obchod. Na přechodu se domluvíme a vždy se stavíme v obchodě dokoupit zásoby.

Výbava a půjčovna

Základem bude karimatka, spacák, dobré boty, celta, tarp či stan, nějaké funkční oblečení. Prostě a jednoduše věci do přírody. Bude se ti hodit i nějaké starší oblečení pro práci v lese. Trochu se i ušpiníme, pracovní rukavice ti půjčíme.

Na Kralický Sněžník se vydáme s minimální zátěží. Cestovat na lehko je trendem posledních let. Outdoorové vybavení je stále lehčí, funkčnější a barevnější. Na internetu najdeš spoustu článků, jak se sbalit pod sedm kilo na měsíc, nebo rady, jak ušetřit pár gramů odmontováním výztuh ze zad batohu. Cestování na lehko ale není o vybavení, spíš o přístupu. Dává ti svobodu, volnost a nové možnosti. S lehčím batohem dojdeš dál. Bez zásob na týden musíš navštívit malé obchůdky ve vesničkách a doplnit zásoby. Nespíš v pohodlném stanu s ohromnou předsíní, ale zvykneš si na zvuk lesa pod drobným přístřeškem. Když odoláš nutkání sbalit všechny oudtoorové drobnosti, které jsi dostal pod stromeček v minulých letech, zjistíš, že řadu věcí vůbec nepotřebuješ a jde se ti bez nich lépe. Láká tě to vyzkoušet? Kuba s Verčou takovému cestování propadli a o své zkušenosti se na výpravě rádi podělí. Neznamená to, že ti na začátku převáží batohy a diskvalifikují každého, kdo přesáhne předepsanou váhu. Můžeš ale pod jejich vedením vyzkoušet, jaké to je týden cestovat jen s malým batohem. S tím, co si vzít a jak se zabalit, ti rádi pomůžou.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 2490 Kč Cena
28. 6. - 3. 7. 2020 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Doprava vlakem e Starého města
 • Ubytování na chalupě u Kuby
 • Společné jídlo na první večer a dva dny při práci v lese
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo na trek
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Příjezd do Strážné – vesnice pod nejvyšším vrcholem Zábřežské vrchoviny Lázkem (714 m n. m.). Jsme v oblasti jižního podhoří Hrubého Jeseníku. Uděláme si společně oheň opečeme buřty, dáme pivko a probereme plány na další dny.

2.-3. den: V těchto dnech se seznámíme se základy práce v lese. Máme v plánu štípat dříví, kácet stromy, prořezávat. Nikdy jsi nic takového nezkoušel? Neboj se. Má to být především relax pro duši a lehký zápřah pro tělo. Dozvíš se řadu zajímavých informací o práci v přírodě a můžeš si třeba vyzkoušet pokácet svůj vlastní strom. Taky bude aklimatizační výstup na Lázek. Přípravu na přechod a ultralight instruktáž bude mít na starost odborník Verča. 

4. den: Zahájíme přechod Zábřežské vrchoviny. První den nás čeká 24 kilometrů dlouhý pochod začínající na Lázku (714 m.). Dále půjdeme přes Bukovou horu (958 m.), Suchý vrch (995 m.), kde dle sil a vůle můžeme přenocovat. Půjdeme po pomyslné hranici mezi Čechami a Moravou. Budeme mít výhledy na zvlněný reliéf pohraničí. 

5. den: Ze Suchého vrchu se azimutem vydáme přes nížinu okolo města Králíky (staré hornické město) do vesnice Prostřední Lipka. Odtud začínáme stoupat a užijeme si hřebenovku s cílem na Kralickém Sněžníku. Dneska to bude náročnější čeká nás 24 km do kopce. Zaslouženou odměnou budou výhledy na západ slunce ze třetí nejvyšší hory ČR.

6. den: Další den ráno si nabereme vodu z pramene řeky Moravy a vyrazíme do Starého města. Před námi budeme mít výhled na reliéf Hrubého Jeseníku od Šeráku přes Keprník, Praděd až po Jelenku. Ze Starého města vezmeme vlak zpátky do Tatenic (vesnice pod Strážnou). Celý výlet zakončíme výšlapem do Strážné. Dáme si ještě strečink a autem pak vyrazíme domů.

Přibližná trasa zde

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace