Šumavou křížem krážem - PLNO

Termín 14 - 19. 07. 2020
OdjezdČeské Budějovice, hlavní nádraží v 5:50 hod.
DestinaceČeská republika
Účastníků9
Cena2 690,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Přechod národního parku Šumava je nepsanou povinností každého tuzemského outdoorového nadšence. Málokde v Česku se najde takhle dlouhý trek skrz hluboké a tiché hvozdy. Ostatně název Šumava pochází z praslovanského slova šuma, což znamená hvozd nebo hustý les. Na Šumavě je pořád co nového objevovat a mnohá kouzelná místa stojí stále stranou od turistického zájmu. Dá se tu najít velké množství míst, kde zažiješ v době vrcholící sezony klid a samotu. Naše skupinka vyrazí v první možný termín, kdy se otevírají i půl roku zavřené stezky, a budeme tak v některých místech prvními letošními návštěvníky. Projdeme celou Šumavou z východu na západ. Prozkoumáme voňavé lesy a louky, údolí ztracená na konci světa, bezedné slatě, ledovcová jezera a obzory plné hor a kopců. Jedno z nejkrásnějších českých pohoří ukrývá spoustu překvapení. Víš třeba, že se Národní park Šumava rozprostírá až do Německa i Rakouska a jedná se společně s Národním parkem Bavorský les o největší plošně chráněné území ve střední Evropě? Že ne?! Tak si s námi pojeď rozšířit své cestovatelské obzory! :-)

Malá ochutnávka

Náročnost

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Ondřej Švirák

Ondra je jeden z našich nejvytíženějších průvodců. Skvělý sportovec a dobrodruh tělem i duší. Během posledního roku vytvořil světový rekord, když během 52 týdnů zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 různých státech na 6 kontinentech a kromě toho drží i několik dalších českých rekordů (rychlostní přeběh GR20 na Korsice, nejmladší Čech Tour du Mont Blanc apod.). Nemusíš se však bát, že by tě uhnal :-) Na výpravách si nic nepotřebuje dokazovat a už několikrát napomohla jeho skvělá fyzička k úspěšnému dokončení výletu. Ondra je také "kápo" marketingu EC a drtivá většina našich videí je jeho tvorba. Rovněž si píše blog, který je super a jehož odkaz máš pod tímhle textem :-)

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web o.svirak@gmail.com +420 721 169 595 Reference

Doprava

Sraz je kvůli mimo brněnským účastníkům naplánován až v Českých Budějovicích. Ranním vlakem se dostaneme z Budějovic až k Lipnu a odtud absolvujeme přechod Šumavy až do Nýrska. Po skončení treku pojedeme z Nýrska zpět do Českých Budějovic. Doprava z Budějovic do Brna bude (stejně jako tam) individuální. Podle přání účastníků je možné zapůjčit Expe dodávku a složit se na pohonné hmoty. Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. 

Ubytování

První noc bude ve stanu u penzionu Marie, kde můžeme využít místního zázemí s restaurací. Následující tři noci budeme spát ve stanech v oficiálních kempech NP Šumava. Poslední večer strávíme v apartmánu v Železné Rudě. Jelikož budeme zdolávat velké denní dávky, musíme dbát zvýšené pozornosti na hmotnost batohu. Tomu je potřeba přizpůsobit volbu stanu a celkového vybavení na camping.

Stravování

Stravu řešíš sám za sebe. První noc se bude spát u penzionu Marie, kde se dá koupit teplá večeře. Druhý den je možné si v polovině dne na Třístoličníku (1 302 m) koupit svačinu nebo si dát podle chuti oběd v místní restauraci. Třetí den lze dokoupit zásoby ve Strážném, následující den na Modravě a poslední noc se spí v Železné Rudě. Je tedy potřeba si nějaké jídlo vzít s sebou z domu, ale nemusíš to přehánět - zásoby je možné dokoupit cestou. Vzhledem k denním dávkám kilometrů a délky výpravy doporučujeme nakoupit dehydratovanou stravu, která nezabírá příliš místa a váhy. Vařit si budeme každý den na plynových vařičích.

Výbava a půjčovna

Budeme se pohybovat hlavně na horách, a to co nejvíce na lehko. Ideálně bys měl být schopný se sbalit do 45 l batohu. Celou trasu lze projít v nízkých pohorkách nebo teniskách. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Pokud ti něco chybí, můžeš si to půjčit u nás - půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. A pokud se ti líbí naše filozofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde - připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

2 690 Kč Cena
14. - 19. 7. 2020 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6

Cena zahrnuje

 • Kempoviště
 • Ubytování v penzionu v Železné Rudě
 • Dopravu z místa srazu na trek a zpět
 • Případné zapůjčení dodávky z Brna do Českých Budějovic
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvku na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak tištěné, tak v elektronické formě
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Případné pohonné hmoty Brno - České Budějovice a zpět


Co cestou uvidíš

1. den: Brzkým ranním vlakem se vydáme z Českých Budějovic do Lipna nad Vltavou. Po vystoupení z vlaku obejdeme vodní nádrž Lipno na jižní břeh a budeme pokračovat k zřícenině hradu Vítkův kámen (1 035 m). Naše další kroky povedou Vltavickou cestou až k Rakouské a Kyselovské zátoce, kde se rozloučíme s Lipnem a po stezce "Házlův kříž" dojdeme až do osady Zadní Zvonková, kde máme rezervované místo pro stany u penzionu Marie. Za tento den ujdeme cca 30 kilometrů.

2. den: Ze Zadní Zvonkové budeme pokračovat dál přes Smrčinu (1 338 m) k Plešnému jezeru. Za zmínku zde stojí nedaleké Kamenné moře, které tvoří mohutné balvany pleckenštejnské žuly. Přes Plechý (1 378 m) se dostaneme na vrchol hory Třístoličník (1 302 m), která tvoří hranici mezi ČR a Německem. S trochou štěstí si zde v místní restauraci smočíme rty zlatavým mokem a budeme pokračovat směrem k Rosenauerovu pomníku. Jedná se o vysoký kámen s pamětní deskou věnovanou inženýrovi a zeměměřiči Josefu Rosenauerovi (1735 - 1804), který stál u zrodu šumavských plavebních kanálů. Naši etapu zakončíme Trojmeznou cestou v obci Nové Údolí. Za tento den ujdeme cca 28 kilometrů.

3. den: Z Nového Údolí půjdeme Krásnohorskou cestou směrem Strážný a dovolíme si krátkou odbočku k řece Řasnice, kde se nachází pozůstatek ženijního můstku, kterým vstoupila 26. dubna 1945 do Československa americká armáda. Podle času a chuti si ve Strážném dáme svačinu, dokoupíme zásoby a budeme pokračovat dál. Po Jelení stezce se prosmýkneme kolem Žďárského jezírka a Bukovou slať až k hájence Knížecí Pláně, kde si na chvilku odpočineme, a po návštěvě pozůstatků nedalekého hřbitova (místní obec byla bohužel srovnána se zemí) se přemístíme do Bučiny, kde strávíme další noc. Za tento den ujdeme cca 30 kilometrů.


4. den:
Vltavskou cestou se dostaneme až k pramenu Vltavy a po krátké zastávce dojdeme až k Černohorské nádrži. Naše další kroky povedou podél Modravského potoka až do Modravy, kde si skočíme na jídlo, dokoupíme zásoby a kolem Rybárenské a Šárecké slati se dostaneme k bývalé Javoří Pile. Po naší levici spatříme Javoří slať, která patří do 1. zóny národního parku a zanedlouho se před námi objeví 1 315 metrů vysoký vrchol Poledníku. Zde strávíme naši další noc. Za tento den urazíme zhruba 25 kilometrů.

5. den:
 Nejkratší den výpravy, kdy ujdeme 21 kilometrů. Z Poledníku se přes Frantův most vydáme k bývalé osadě Horní Ždánidla. Odtud je možné odbočit na kus žvance do obce Prášily, ale raději budeme pokračovat dál k jezeru Laka. Podíváme se tu na vodní kanál z jezera Laka do Drozdího potoka, který sloužil k plavbě dřeva, a kvůli dostatku vody byla u jezera zvýšena hráz. Polomskou cestou se dostaneme až do Železné Rudy, kde si večer dáme pěkně do nosu. Ubytování v apartmánu nám umožní dát si konečně teplou sprchu a užít si větší pohodlí.

6. den: Jelikož nás čeká dlouhý den, musíme vyrazit z Železné Rudy co možná nejdříve. Čeká nás totiž 30 kilometrů dlouhá závěrečná etapa. Naše kroky povedou Jezerní horní stezkou kolem Čertova jezera až na vrchol Špičáku, kde je překrásný výhled na velkou část Šumavy. Odtud je to kousek k největšímu jezeru v České republice - Černému jezeru - a také k vodopádům v Bílé strži. Následně sejdeme až k osadě Hamry a podél vodní nádrže Nýrsko se dostaneme do stejnojmenného města. Odpoledním vlakem pojedeme zpět do Budějovic, kde na nás bude čekat naše expediční dodávka. Zazvonil zvonec a pohádky je konec! :-)

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace