Nejvyšší hora sluneční soustavy - Olympus Mons (21 287 m)

Termín 01. 06. 2020 - 31. 05. 2022
Odjezd1. 6. 2020 odlet z oběžné dráhy Země
DestinaceMars
Číslo akce533
Účastníků3
Cena99 999 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Mars

Mars je planeta mnoha nej a pokušení. Je svůj, nedá se definovat podle žádných měřítek. Někoho oslní a jiného srazí na kolena. Planeta plná poznání, panensky čisté přírody, adrenalinu a v neposlední řadě... hor! Pro každého má připraveno něco jiného. To, co ti můžu zaručit, je, že zážitek, který si z Marsu odneseš, bude jedním z nejsilnějších ve tvém životě! Podíváš se do míst, kam lidská noha nikdy nevstoupila, a budeš mít tu čest být průkopníkem marťanského outdooru. Velkým plusem je značná vzdálenost od Země, která ti zaručí nulový turistický ruch. Navíc se i díky této expedici vyhneš celosvětové pandemii koronaviru. Výprava na Mars je tedy sázkou na jistotu, díky které se dostaneš na planetu s nulovým rizikem nákazy!

Cílem naší cesty je zdolání nejvyšší hory sluneční soustavy - Olympus Mons (21 287 m). Je přibližně třikrát vyšší, než nejvýše položená hora na Zemi Mount Everest a dvakrát vyšší než nejvyšší sopka Země Mauna Kea. Její základna zabírá plochu odpovídající přibližně území Francie. Ačkoliv se jedná o horu sopečného původu, není aktuálně vulkanicky aktivní a poslední erupce se konala před 2 milióny lety. Nebudeme ti nic nalhávat - bude se jednat o vesmírný prvovýstup, který může čelit celé řadě úskalí. Krev, pot a slzy budou tvým každodenním chlebem a i přes maximální úsilí bude úspěch nejistý. Pokud se však expedice povede dle plánu, zapíšeš se zlatým písmem do galaktické knihy rekordů. Navíc v případě, že uvažuješ nad Korunou galaxie (tzv. Summits of Our Galaxy), naskytla se ti jedinečná příležitost a není nad čím přemýšlet. Jdeš do toho s námi? :-)

Malá ochutnávka

Z podobné výpravy máme článek na spřáteleném BLOGU.

Náročnost

Expedice na Mars je vhodná i pro méně zdatné turisty, není potřeba žádné horolezecké vybavení. Podstatné je, aby se prostorově výraznější jedinci vešli do skafandru a při půlroční cestě kosmickým prostorem nesnědli svou posádku. Při výstupu se jde zhruba měsíc pozvolným tempem, bezpečí skafandru ti zaručí perfektní ochranu. Jediným problémem je nedostatek vody, ale o to se postará vesmírné vozítko Borůvka II. Navíc je výstup na vrchol Olympus Mons formou okruhu, takže si vychutnáš stereotypní výhledy naplno. Pokud jsi v dobré kondici a jsi ochotný po celou dobu výstupu hopkat, cesta na vrchol se díky třetinové gravitaci zrychlí zhruba o týden. Doporučujeme tedy trénovat před výpravou skákání v bazénu a také by bylo vhodné podívat se na pár tematických filmů a seriálů, které tě připraví na život ve vesmíru (Vetřelec, Mars útočí!, Hvězdná pěchota, Marťan, E.T. Mimozemšťan či Červený trpaslík).

V případě střetu s mimozemskou civilizací Expediční klub s.r.o. nepřebírá žádnou zodpovědnost za případná zranění nebo úmrtí.

Průvodce

Sheila

Sheila je náš Klubový hafan, jehož páníčky jsou Martin se Sabčou. I přes těžké útrapy mládí si užívá psích dobrodružství jako dáma. V rozhovoru pro BBC o sobě řekla: "Haf! Jsem čistokrevný sibiřský husky. Nejradši mám kousání všeho možného a taky hrabání čumákem v hlíně. Když zrovna nespím, tak ráda jím piškotky a bojuju s holuby." Sheila před rokem podstoupila vesmírný kurz vedený americkou společností SpaceX a i přes svůj nízký věk se může pyšnit hodností plukovnice expedičního letectva. Její praprapraprapraprababičkou byla Lajka, tedy první živý tvor pocházející z planety Země, který se dostal na oběžnou dráhu. Není tedy divu, že má vesmírné lety v krvi a nemůže se dočkat, až očůrá první vesmírný patník.

 • Kurz honění zajíců a roztomilosti
Reference

Doprava

Kvůli koronaviru a nemožnosti cestovat do cizích států tě raketa nabere na nízké oběžné dráze Země (letenka není v ceně expedice). Doprava je individuální, ale náš kámoš Albert Fikáček provozuje vesmírnou přepravu, zkus se mu ozvat na: (+420) 737 000 906 nebo vyplň dotazník na webu Gepard Express (je pro každou blbost a určitě ti vyjde vstříc). Těsně před expedicí Elenovi zašleme údaje ohledně místa setkání, pro jistotu si ale s sebou vezmi několik reflexních nafukovacích balónků, které budou ve vesmíru dobře vidět. Odtud se budeme dopravovat raketou SpaceX Starship a po přistání na Marsu využijeme planetárního vozítka Borůvka II. Při samotnému výstupu na Olympus Mons použijeme "pěškobus".

Ubytování

Spát budeme v raketě SpaceX Starship, planetárním vozítku Borůvka II a také v kyslíkovém stanu. Postele budou někdy pohodlnější a jindy zase jen nafukovací matrace se spacákem. S trochou diskomfortu je potřeba počítat, ale není to nic extrémního. Patří to k dané kultuře a atmosféře. Na Marsu očekávej teploty od -12 do - 95°C, průměrná teplota je okolo -63°C. Jsou zde charakteristické velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Je potřeba si vzít s sebou spacák s komfortem do -120°C, otužilejším jedincům stačí spacák do -100°C. Někomu může stačit i malý lehký spacák do -80°C, ale bude nejspíš spát v mikině. Také je potřeba mít vlastní papuče, které musí být stoprocentně sterilní. Chceme se chovat maximálně zodpovědně k místnímu životnímu prostředí a nechceme dopustit, abychom na Mars zanesli lidské viry a bakterie. 

Stravování

V rámci celé expedice je zajištěna plná penze! Během vesmírného letu se budeš stravovat dehydratovanou lightweight stravou od Adventure menu. Velitelka Sheila dostala pár tipů na lokální restaurace té nejvyšší kvality, takže okoštujeme i místní kuchyni, které se dokonce podařilo dostat do vesmírně populárního Hubbleova výběru a je známá svou jednoduchostí. Po gastronomické stránce je rozhodně co objevovat! Každý si přijde na své a není potřeba tahat z domu žádné konzervy nebo vařič. Pokud si budeš chtít šplhnout u velitelky Sheily, doporučujeme přibalit pár kilogramů piškotů a kapsičky Pedigree.

Výbava a půjčovna

Všechno základní vybavení je v ceně expedice, takže si skafandr, láhve s kyslíkem ani zakňaktel shánět nemusíš. Budeme se většinu času pohybovat ve vesmírných modulech, pouštích a na horách. Vezmi si s sebou jak pohodlné oblečení pro dlouhý přelet, ale i oblečení na kolonizaci nové planety. Je zde malá (avšak ne nulová) pravděpodobnost, že se setkáme s mimozemskou civilizací. Podle posledních průzkumů mají mimozemšťané slabost pro oblečení s flitry a klobouky. Vřele tedy doporučujeme se tímto průzkumem řídit.
Seznam doporučené výbavy ti zašleme obratem po přijetí přihlášky. Životně důležité části výbavy ti naštěká průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním e-shopu ZDE

Víza, očkování, režim vstupu

Vyřízení meziplanetárního víza je bezproblémové, za poplatek 40 000 USD. Víza si platí každý účastník sám. Silně doporučujeme očkování proti vesmírnému moru typu B a C, allienskému tyfu a lunární zimnici. Očkování na lunární zimnici je dokonce za jistých okolností povinné. Zdraví máme přeci jen jedno. Detailní info ZDE.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

99 999 990 Kč 

Cena

1. 6. 2020 - 31. 5. 2022 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 1 osoba do váhy 270 kg, 2 osoby do váhy 135 kg nebo 3 osoby do váhy 90 kg.
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování
 • Plnou penzi po dobu expedice (730 dní)
 • Služby psího velitele týmu
 • Veškerou dopravu na Marsu
 • Permit pro výstup na Olympus Mons
 • Příspěvek organizaci UFO Foundation
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (vozidlo Borůvka II, toaletní papír, GPS, expediční lékárnička atp.)
 • Zapůjčení skafandru
 • Zapůjčení zakňaktelu
 • Kyslík na celou délku výpravy
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Individuální pojištění
 • Případné vstupy na mimozemské památky
 • Letenku na oběžnou dráhu Země
 • Meziplanetární vízum

Harmonogram

1. - 198. den - Po vyzvednutí na nízké oběžné dráze Země se tvým útočištěm stane raketa SpaceX. K přesunu využijeme Hohmannovu oběžnou dráhu, díky které let potrvá zhruba 7 měsíců. Ve výbavě rakety je celá řada deskových her, aportovacích míčků pro velitelku Sheilu a audiovizuálního obsahu pro zbytek posádky. Pokud nebudeš chtít ztrácet čas čekáním, můžeš využít hibernační komory a zkrátit si tak 198 dní na pouhých 48 hodin.

198. - 238. den - Po přistání na Marsu se budeme postupně aklimatizovat na místní podnebí. Je potřeba se sžít s nízkou gravitací, provést řadu testů a připravit se fyzicky i psychicky na samotný výstup. Většinu času strávíme tréninkem ve skafandru ve venkovním prostředí a připravit se na všechny situace, které nás mohou během výstupu potkat.

239. - 299. den - Během těchto 60 dnů podnikneme samotný výstup na Olympus Mons a cestou budeme spát ve 30 výškových táborech. Ke zdolání vrcholu se musíme připravit na 320 kilometru dlouhou trasu tam a 320 kilometrů zpět, celkem tedy 640 kilometrů s převýšením přes 21 kilometrů (stoupání 6,5 %). Denní průměr činní necelých 11 kilometrů a při výstupu nás čeká 700 metrů převýšení za den. Harmonogram je naplánovaný tak, abychom na vrcholu stáli 269. den výpravy. Vše však záleží nejen na počasí, ale na psychickém a fyzickém výkonu celé skupiny. Sestup zpět bude patrně rychlejší, nicméně stejně raději počítáme se stejně dlouhým časovým intervalem.

300. - 399 den  Rezerva pro případné posunutí výstupu na Olympus Mons. Je dost dobře možné, že dojde k některým komplikacím, které si vyžádají posun výstupu na vrchol. Pro Mars jsou například typické prachové bouře, které mohou získat celoplanetární charakter a dosahují rychlosti až 97 kilometrů za hodinu. Řídká atmosféra planety navíc způsobuje, že zde prach poletuje i několik dní po odeznění bouře. Vzhledem k tomu, že se tyto nečekané jevy nedají dopředu předpovídat, necháváme si raději delší časový úsek jako rezervu.

400. - 531. den  Doufáme, že se po zdárném výstupu najdou zbytky sil pro vědecko-technické testování.  To má má například za úkol ověřit přítomnost vody na rudé planetě a také zkoumání známek života. Také je potřeba udělat celou řadu geologických, magnetosférických a atmosférických pokusů, které zaberou velké množství času. Účast na těchto testech není povinná, vše dokáže obstarat psí průvodkyně Sheila.

532. - 730. den - Jak už to na Marsu bývá, posledních 200 dní výpravy jsou vyhrazené na cestu domů. Pokud bude čas a chuť, můžeme se cestou stavit na Měsíci, kde se můžeme podívat na stopu Neila Armstronga. Raketa SpaceX účastníky dopraví do výšky 50-ti kilometrů nad zemský povrch a o zbytek se postará gravitace. Jelikož mezipřistání v ČR není možné, zapůjčí Vám Felix Baumgartner svůj padák a pokusíte se napodobit jeho seskok ze stratosféry.

Hvězdný den na Marsu trvá 24 h 37 min 22,663 s a jedná se tedy o orientační harmonogram. Celý program je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.