Island: Horstrandir fjord

Termín07 - 17. 08. 2020
Odjezddle letenek
DestinaceIsland
Účastníků9
Cena13 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Už delší dobu se Islandu vyhýbáme. Ne proto, že by nás nelákaly jeho krásy. Země plná ledovců, lávových polí, gejzírů a kouřících planin mně kdysi právem učarovala. Svou tvrdou nespoutaností a nádherou se mi na vždy vryla pod kůži a jen umocnila mou touhu nadále objevovat severské krajiny. Není to krásou přírody, která by se okoukala, ale extrémním množstvím lidí, které tyto krásy přitahují, proč jsme se vyhýbali vypsání výpravy v letním období. Až šťastná náhoda mi vnukla myšlenku jak se na tento krásný ostrov vrátit přesně tak, jak to máme rádi, dobrodružně, do míst, která ještě nejsou přeplněná turisty. Vznikla tak výprava na Horstrandir, nejodlehlejší severozápadní výspu Islandu, oblast kde se moře láme o ostré vulkanické útesy na kterých hnízdí gigantické ptačí kolonie. Horstrandir je také domovem stovek polárních lišek a dalších zvířat. Právě do těchto oblastí občas připlují lední medvědi na ledových krách (i když už je to skoro nemožné). Do rezervace fjordu Horstrandir se dá dostat pouze malým člunem, který nás vysadí na břehu a ponechá nás na 8 dní samotné. Potkáme tu pouze rangery zřízené nouzové přístřešky s radiovými stanicemi. I když je Horstrandir jedním z mála míst, kde nenajdeme vulkanickou aktivitu, najdeme tu opravdové zážitky z Islandu.

Pravé dobrodružství vždy začíná v Tobě. Island dnes nabízí možnost pohodlné rekreace s výhledy na známé kýče. Na této výpravě ovšem zažiješ něco jiného. Nečekej přistání na pohodlné ranveji, ale malé vrtulové letadélko, které nás vysadí v rybářské osadě Isafjordur. Místní čluny, které nás povezou na začátek treku operují spíš podle počasí než podle harmonogramu a stejně tak na konci zažiješ mrazení v zádech při čekání u fjordu, jestli se zase objeví. Na cestě budeme překonávat horská sedla i ledovcové řeky, většina naší trasy navíc vede podél pobřeží podél ohromných vulkanických útesů. Přes všechnu syrovost krajiny se ovšem nemusíš bát. Na konci každého dne přespíme v oficiálním nocovišti, které je často vybaveno nouzovým přístřeškem a radiostanicí. Tyto body nám pravidelně udrží kontakt s civilizací a zajistí nutnou bezpečnost :)

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme Zuzce Pavlíkové

Náročnost 3+

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Island patří mezi nejbezpečnější země na světě. Cestování po této zemi si tedy vychutnáme bez obav. Na treku se na 7 dní dostaneme mimo civilizaci, nicméně i v této oblasti je celá řada soukromých chat a na nocovištích se nacházejí nouzové přístřešky a komunikační zařízení. Nebudeme tedy upně odstřižení od světa. Terén na Horstrandiru zahrnuje jak horská sedla, tak brodění řek, nicméně nejedná se nikdy o vyloženě exponovaný terén. Nejlépe ho můžeme přirovnat třeba k přechodu Norské Handargervidy.

Průvodce

Jirka Střípek

Jirka Střípek, drsnej týpek! Když ho v mládí odtrhli od bratra Tarzana, aby se socializoval, povedlo se jim to jen zčásti. Protože do přírody, především do hor, ho to táhne pořád. Zároveň má však rád i lidi, a tak se z něj stal učitel. Ale bere to spíš jako koníček než diagnózu. Přes týden se snaží obohatit studenty, ve volnu se snaží obohatit sám sebe cestováním. Bát se nějakých mouder na výpravě?! Cha! Nikdy! Na výpravě je totiž na své dovolené. Od Jirky můžete čekat nečekané – se strachem z výšek si vyšlápl na Stok Kangri (6153 m n. m.), se zlomeným kotníkem „prošel“ dvě země (ve Vietnamu mu řekli, že kotník je „OK“). Kdo ho poznal víc, ví, že je na něj spoleh jak na málokoho, a můžeš si být jist, že se o tebe skvěle postará.

j.stripek@seznam.cz 737729284 Reference

Doprava

Na Island se dopravíme letecky z Prahy, Vídně, nebo Katowic podle letenek. Do Reykjavíku se dají sehnat letenky okolo 5000 Kč. Z Reykjavíku nás ještě čeká vnitrostátní přelet malým letadlem do Isafjorduru (vnitrostátní letenky stojí okolo 3500 Kč). Na místo treku se potom z vesnice dopravíme člunem, který nás po skončení treku také vyzvedne na smluveném místě. Pro dopravu mezi letišti v Reykjavíku využijeme místní autobusy.

Ubytovaní

Na treku budeme spát ve vlastním stanu. Nejméně dvakrát se ubytujeme v guesthousu v Isafjorduru a jednou v Reykjavíku v kempu.

Stravování

Stravovat se budeme převážně z vlastních zásob. Jídlo se dá dokoupit i na Islandu, dokonce i v Isafjorduru je větší obchod, nicméně ceny jsou zde velmi vysoké. Rozhodně neodoláme a vyzkoušíme i místní kuchyni, příležitost k tomu budeme mít jak v Isafjorduru, tak v Reykjavíku kde strávíme poslední den.

Výbava a půjčovna

Dobré vybavení na hory bude tím základním, co zbalit do batohu. Počasí na Islandu je velice promněnlivé, proto budou potřeba nepromokavé bundy, kvalitní boty a další esenciální věci. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 13990 Kč Cena
TermínMinimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Kompletní organizaci expedice, domluva lodí a koordinace na místě
 • Veškeré ubytování na místě. Minimálně 2 noci v Isafjorduru strávíme v teple v hostelu a 1 noc v Reykjavíku v kempu.
 • Doprava v Reykjavíku mezi letišti
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Aktivní tarif satelitního komunikátoru Garmin inReach spolu s expedičním pojištěním
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Letenky vč. vnitrostátního přeletu
 • Přepravu čluny na Horstrandir (cena závisí na místě vyzvednutí, cca 23000 ISK)
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Potkáme se na letišti v Praze nebo ve Vídni a vyrazíme přes oceán na Island. Podle letenek strávíme noc v Reykjavíku, nebo rovnou navážeme na navazující vnitrostátní přelet.

2. den: Na mezinárodním letišti v Reykjavíku přesedneme do malého vrtuláčku Air Iceland a přesuneme se na severní výspu ostrova do vesnice Isafjordur. Podle letenek se buď ubytujeme a nachystáme na začátek treku, nebo rovnou vyrazíme čluny do NP Horstrandir kde zahájíme sedmidenní trek.

3-8. den: Celkem sedum dní strávíme na treku z hlavní části kopírujícím pobřežní útesy. Celkem nás čeká asi 130 km mezi fjordy, ledovci, horským sedly i lávou zarovnanými planinami. Podle podmínek trasu upravíme tak, abychom si toto místo maximálně užili, trasu je možné zrátit i prodloužit podle naší fyzičky, nebo poočasí. Po cestě je několik míst ze kterých se můžeme následně nechat odvézt.

9. den: Necháme se vyzvednout člunem a převézt zpět do Isafjorduru, tady patřičně oslavíme návrat z treku a ubytujeme se v teple. Je to ideální příležitost ochutnat něco z místní kuchyně (a nejenom známou hnijící velrybu). Isafjordur je rybářské město kde určitě seženeme něco skvělého.

10. den: Přeletíme ranním letem do Reykjavíku a využijeme toho, že vnitrostátní lety přistávají na letišti nedaleko centra. Odložíme si věci do hostelu a projdeme si toto nádherné město. Reykjavík je na počet obyvatel veliký asi jako Brno a jeho centrum je klenotem severu. Večer můžeme třeba zajít na islandské pivo a sbalíme se před odletem domů.

11. den: Přesuneme se autobusem na mezinárodní letiště a vyrazíme na cestu domů.

12+ den: Náš průvodce Jirka bude další týden na Islandu zůstávat, pokud ti přijde škoda přeci jen nevidět ty nejznámější krásy tohoto ostrova, můžeš si výpravu o pět dní protáhnout a v pronajatém autě navštívit jižní část ostrova na této výpravě.


Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace