Makedonie a Kosovo - přechod Šar Planiny - 2 místa

Termín 11 - 19. 06. 2021
Odjezd11. 6. 2020 z Brna ve 20:00 hod.
DestinaceMakedonie,Makedonie,Kosovo
Číslo akce478
Účastníků8
Cena8 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Balkán. Nespoutaný, divoký a svérázný. No a pohraničí Kosova a Makedonie je toho nejlepším příkladem. Patří mezi ty vzdálenější a nejméně navštěvované části Balkánu, což je automaticky řadí na seznam míst, která chceme vidět. Když jsem byl v kosovské Šar Planině poprvé, říkal jsem si: "Tohle jsou tak krásné hory, připomínají mi Západní Tatry! To bych chtěl jednou přejít." V roce 2019 se nám to s Expedition clubem povedlo poprvé a jen nás to utvrdilo v tom, že tohle je to pravé místo, jako stvořené pro horská dobrodružství. Letos máme opět za cíl přejít celý tento výrazný hřeben. Bude to dlouhé, náročné, vyzývavé, ale taky krásné a na konci budeme odměněni těmi nejlepšími vzpomínkami.

Ještě nedávno zde zuřil ozbrojený konflikt. V Makedonii mezi vládou a povstalci z řad albánské menšiny. V Kosovu mezi Albánci a Srby kvůli národnostním sporům. Tato území pomalu nachází svůj klid, ale rýhy na duši zůstanou místním obyvatelům ještě hodně dlouho. Dnes zde žádné větší nebezpečí nehrozí, přesto člověk občas pocítí atmosféru nedávných událostí, třeba při setkání s patrolujícími jednotkami KFOR na hranicích s Kosovem.

My sem ovšem nejedeme hledat ztracenou pravdu, jedeme si užít krásnou přírodu. Vezmu tě do liduprázdného pohoří Šar Planina, od Titova vrchu až k Ljubotenu, do málo navštěvovaných hor, které tvoří přirozenou hranici mezi těmito dvěma státy. Společně strávíme sedm dní převážně v horách, kde se běžně pohybují pasáci ovcí, jejich stáda, a hlavně pastevečtí psi (dokonce jedno unikátní místní plemeno - Šarplaninec, které je známé svými velkými rozměry). Jinak zde vládnou vlci a medvědi. Nejsou zde turistické značky (aspoň ne všude), cestu tedy budeme hledat často svépomocí. No nezní to skvěle? Zvu tě do Makedonie a Kosova, do míst, která nejsou pro každého!

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme členům loňské výpravy. 

Náročnost 3+

Celkově půjdeme 85 km za 6 dní s 6000m převýšením. Na každý den máme tedy schováno 1000 m stoupání na těžko :-)

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Žádné větší nebezpečí v zemi nehrozí. Oblast pohraničí je pod dohledem makedonské a kosovské pohraniční stráže. V horách se vyskytují medvědi i vlci, avšak setkání s nimi je spíše raritou. Jsou to velmi plachá zvířata a pokud je člověk nepřekvapí, nehrozí mu z jejich strany žádné nebezpečí. Při parném počasí je zde možnost bouřek. V tom případě zalezeme do bezpečí mimo hřeben.

Průvodce

Dan má bohaté zkušenosti z balkánských hor. 

Dany Pacholík

Dany je zkušený cestovatel. Projel křížem krážem jižní Ameriku, plavil se přes amazonskou džungli, lezl na sopky ve Střední Americe,  putoval několik týdnů, ne-li měsíců mongolskou stepí na koních nebo se potápěl s mantami. Chceš si skočit z letadla, vyšlápnout na skialpech nebo na běžkách projet Laponsko? Dany je tvůj člověk, který má nekonečnou trpělivost :-) Zkrátka veselý pohodář s filozofií - Vše ostatní počká, život ne..

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web dany.pacholik@gmail.com 734 176 864 Reference

Tom Cimr

Srdcař, idealista, instruktor, horolezec.

Jestli Martin je základní kámen klubu, pak Tom je jeho duše. Stejně jako Martin s Ondrou i Tom je v tom namočenej až po uši, EC je jeho denním chlebem, jeho vášní a občas i noční můrou. Tomáš patří do hor a rozhodl se jít jim v životě naproti. Jeho snem je stát se licencovaným horským vůdcem a v létě roku 2021 se o to taky pokusí. Kromě lezení ho lákají nekonečné mrazivé pláně polárních oblastí, skialpy a obecně místa, která by normální zdravý člověk označil za nehostinná. S klubem projel Patagonii, Špicberky v létě i v zimě, ledové Grónsko, Kavkaz a zdolal mnohé hory centrální Asie. Mohl by aspirovat na titul nejzodpovědnější borec v klubu - vyráží vždycky dobře připraven a málokdy ho něco zaskočí. Je garantem výprav a stará se taky o offline marketing, grafiku, a pečuje o naše členy. Takže ty super členské výhody, expediční noviny a třeba víkendovky, jsou z většiny Tomova práce! 

 • 2019 - Tom společně s Víťou udělali český prvovýstup na Pik Patkhor (6083m), nejvyšší vrchol Rushanského hřbetu v Tádžikistánu. Více ZDE, nebo na fb stránce.
 • Licencovaný horský průvodce MŠMT a instruktor skalního lezení. 

    

Facebook Web tom@expeditionclub.cz + 420 773 116 299 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Dopravíme se po vlastní ose do cíle naší cesty pomocí devítimístné expediční dodávky, která vyniká spolehlivostí a lze ji použít i mimo asfaltový povrch silnic :-) Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z vašich řad. Více se o autu, kterým pojedeme dozvíš ZDE

Ubytování

Celou výpravu budeme spát ve vlastních stanech ve volné přírodě. Poslední noc si užijeme ve srubu v kaňonu Matka s nezapomenutelnou atmosférou.

Stravování

Pokud jsi ještě neochutnal skvělou balkánskou kuchyni, neměl by sis tento zážitek nechat ujít. Cestou se po společné domluvě můžeme zastavit v restauracích. V horách půjdeme „na těžko“, takže si poneseme s sebou i jídlo, budeme vařit na plynových vařičích. Jídlo na trek si vezmi už z domu. 

Výbava a Půjčovna

Budeme se pohybovat jak ve městě, tak v horách. Vezměte si proto s sebou normální oblečení, ale i oblečení na hory. Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

8990 Kč Cena
11. 6. - 19. 6. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Ubytování ve srubu v kaňonu Matka, jakékoli případné poplatky za kempování
 • Půjčení kajaků v kaňonu Matka
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • DPH
 • Pojištění proti úpadku CK
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. den: Sraz v naší milované Expediční klubovně, kde si můžeš dát čaj, kafe, vodárnu, něco na zub - prostě strávit příjemný čas před odjezdem. Noční přejezd z Česka do Makedonie.

2. den: Ranní příjezd do Makedonie. Kosovu se strategicky kvůli hranicím vyhneme. Cestou doplnění zásob, krátká návštěva Skopje, kde si dáme snídani, a přesun k nástupu na náš trek - malé horské středisko Popova Šapka. Zde začneme přechod celého hřebene Šar Planina. Trasu jsme šli již 2x a kromě Titova vrchu jsme ani jednou nepotkali turistu. Všechny noci na treku strávíme ve stanech.

3. - 7. den:  Přechod hřebene. Mapa trasy ZDE. Čeká nás celkem 6000 m převýšení. Trasa bude náročná, ale krásná. Půjdeme většinou po hřebeni. Začneme v oblíbeném horském středisku Popova Šapka, které leží na dohled od první dominanty hřebene - Titova vrchu. Druhý den nás čeká důležitá odbočka na jih a sice zdolání nové nejvyšší hory Kosova - Rudoka e Madhe (2658 m), která sebrala prvenství Djeravici o celé 2 m! Poté se budeme šinout na východ přes spoustu vrcholů s výškou nad 2500 m, až k vrcholu Ljuboten. Odtud budeme mít jako na dlani největší americkou vojenskou základnu na Balkáně a taky cíl našeho přechodu, chatu Ljuboten, kde pochod zakončíme teplým jídlem a pivkem! Po celou dobu budeme v horách sami a vodu budeme brát z jezer a bystřin, ke kterým mnohdy budeme muset sejít z hřebene.

 8. den: Následující den průvodce dostopuje pro auto a poté se přesuneme do kaňonu Matka, kde přespíme v zátoce, kam se dá dojet jen na lodičce nebo kajacích, které si tam půjčíme. Je tam malý srub, ve kterém si můžeme udělat oheň a je to děsná romantika :-) Večer oslavíme náš úspěšný přechod hřebene. Noc ve srubu.

9. den: Ráno zvedneme kotvy a vydáme se na dlouhou cestu domů.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.