Špicberky

Termín 30. 07. - 12. 08. 2020
OdjezdUpřesníme podle letenek
DestinaceŠpicberky
Účastníků10
Cena16 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Už je tomu pár let, co jsme poprvé navštívili Špicberky a nutno říct, že hned napoprvé jsme si je zamilovali. Je pro nás téměř povinností ukázat tu krajinu i tobě. Tato nehostinná země je místem objevitelů a dobrodruhů. Ne nadarmo odsud polárníci podnikali první pokusy o dobytí severního pólu. Kraj je to tvrdý, nemilosrdný, ale také spravedlivý. Pokud se správně připravíte, dovolí vám prozkoumat své končiny a ukáže vám kousek svého ledového království. Na tomto nejseverněji obydleném ostrově na světě nevládne ruka člověka. Pány jsou tu lední medvědi a člověk se pouze snaží nebýt potravou. Je to místo, kde průvodcem je vítr a chlad. Lidé se tu modlí za slunce, které v létě nezapadá a snaží se tak nahradit to, co přes zimu zameškalo. Krajina přímo stvořená pro zažití toho pravého polárního dobrodružství ve společnosti divokých sobů a ledních medvědů. Milovníci panenské přírody, úchvatných scenérií a rozlehlých plání si přijdou na své.

Letos jsem naši obvyklou trasu trochu upravili a přidali jsem k ní další super zážitek - plavbu motorovým člunem Zodiac na okraj 2. největšího fjordu k bývalé významné radiostanici - Isfjord radio station. Odtud půjdeme už po svých pěkně s flintou na rameni a s očima na stopkách...  Jak se říká, co se má stát, stane se, ale někdy je třeba vzít osud do svých rukou a jet na pořádnou výpravu! Vydej se i ty s námi do míst, která nejsou pro každého!

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme předešlým výpravám.

Náročnost 4

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Bezpečnost

Expedice bude vybavena podle počtu účastníku adekvátním počtem pušek a světlic. V případě, že nebudeme spát v chatce, budou každý večer medvědí hlídky (jako na táboře, někdo bude vzhůru a hlídat, jestli nejde medvěd). Nespokojíme se s elektrickým ohradníkem, ten není vždy 100%. Reálná hrozba napadení medvědem je ale malá, většina medvědů je během léta v severní části ostrova. Dalším důležitým doplňkem výbavy bude satelitní zařízení Garmin InReach Explorer, které nás bude celou dobu trackovat, a díky kterému budeme moct posílat a přijímat zprávy z domova.

Cíl naší cesty

Cílem je prozkoumat nejseverněji položené trvale osídlené místo na této planetě. Na sklonku léta si vyzkoušíme, jaký jsi tvrďák a uskutečníme 10‐ti denní trek z Isfjord radio station (kdysi velmi významná radiostanice) do Longyearbyenu. Na začátek treku se necháme dovézt malým motorovým člunem a věř mi, že už tohle bude parádní zážitek! Následujících 10 dní strávíme v divočině a jen občas využijeme zázemí malých loveckých chat. Před ledními medvědy, kterých je tu více než lidí, budou členy expedice chránit přísná expediční pravidla a v záloze bude přesná muška průvodcovy zbraně.

Klima

V srpnu je na Špicberkách nejtepleji z celého roku. Průměrná teplota se pohybuje mezi 0‐10 °C. Výjimečně může klesnou pod bod mrazu. Přes den bude na sluníčku na mikinu. Vzhledem k polárnímu dni nás budou pořád hřát sluneční paprsky, a to i v noci. Ke konci měsíce srpna už se bude slunce na chvíli schovávat za obzor, ale bude stále světlo, jelikož bude jen kousíček za obzorem. Rozmrzlý permafrost bude často tvořit podmáčený terén, se kterým se budeme muset vypořádat. Počítej s tím, že může taky občas sprchnout. 

Průvodce

Ondřej Švirák

Ondra je jeden z našich nejvytíženějších průvodců. Skvělý sportovec a dobrodruh tělem i duší. Během posledního roku vytvořil světový rekord, když během 52 týdnů zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 různých státech na 6 kontinentech a kromě toho drží i několik dalších českých rekordů (rychlostní přeběh GR20 na Korsice, nejmladší Čech Tour du Mont Blanc apod.). Nemusíš se však bát, že by tě uhnal :-) Na výpravách si nic nepotřebuje dokazovat a už několikrát napomohla jeho skvělá fyzička k úspěšnému dokončení výletu. Ondra je také "kápo" marketingu EC a drtivá většina našich videí je jeho tvorba. Rovněž si píše blog, který je super a jehož odkaz máš pod tímhle textem :-)

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web o.svirak@gmail.com +420 721 169 595 Reference

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to pouze jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si rozhodně můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 22.11.2019.

Doprava

Na Špicberky se dopravíme letecky po ose Praha - Oslo - Longyearbyen (případně Vídeň). Cena letenky se aktuálně pohybuje kolem 10000 Kč (k 14.11.)

Ubytovaní

Spát budeme většinu času na treku ve stanu, případně ve volně přístupných loveckých chatách. Po příletu se ubytujeme na 1 noc v kempu s veškerým zázemím (včetně sprch a společenských prostor) a po treku si dopřejeme 1 noc v komfortu pod střechou v jednom z místních guesthousů. 

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Výhodou Špicberků je to, že zde neplatí zákaz dovozu jídla jako např. na Islandu, a proto je možné si všechno jídlo dovézt z domu. Vařit si budeme na vlastních vařičích, ke kterým není problém na místě dokoupit plynové bomby. Samozřejmostí je možnost okusit místní pochoutky, kterými jsou především mořské plody nebo velryba. Jídlo lze dokoupit i na místě v supermarketu. Nečekejte ovšem žádné lidové ceny. Špicberky jsou známé pro své extrémně vysoké ceny. Ceny jsou cca 4 krát vyšší než v ČR. Výhodou je, že jsou Špicberky bezcelní zóna. A tvrdý alkohol je zde levnější než v ČR!

Výbava a půjčovna

Detailní seznam výbavy ti pošle průvodce cca 2 měsíce před akcí. Základní seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

 16 490 Kč Cena
30.7. - 12.8. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování na místě - 1x noc v hostelu v Longyearbyen a 1x noc v kempu
 • Transport z letiště do Longyearbyen a zpět autobusem
 • Transport lodí Zodiac z Longyearbyen do Isfjord radio station
 • Pronájem 2 zbraní + náboje, signální pistole + světlice
 • Možnost cvičně si zastřílet ze zbraně
 • Satelitní zařízení Garmin InReach
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Letenku
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy

Co cestou uvidíš

1. - 2. den: Přelet po trase Praha – Oslo – Špicberky (fakultativně z Vídně) Prohlídka Longyearbyenu a seznámení se s místním prostředím. Doplnění zásob na trek. Zapůjčení zbraní a ostatních věcí nutných k ochraně proti medvědům. Koupě plynových kartuší. Seznámení se s pravidly bezpečnosti během expedice. Možnost návštěvy muzea Arktidy, muzea polárních expedic či nejseverněji položeného kostela na světě. Spaní v místním kempu s možností teplé sprchy, kuchyňky, společenské místnosti, zásuvek atd.

3. - 12. den: Necháme se převézt malou motorovou lodí na samotný začátek Isfjordu (druhého největšího fjordu na Špicberkách) k radiokomunikační stanici Isfjord radio station. Tady nahodíme na záda bágly, přes rameno flintu a vyrazíme do drsné arktické tundry. Po shlédnutí 287. soba sice místní fauna již trochu zevšední, ale rozhodně neomrzí. Užijeme si celodenní západy a východy slunce, jelikož bude jen kousek nad obzorem a nezapadne a nezapadne. Zanadáváme si při vylézání z teplého spacáku při nočních medvědích hlídkách, které budeme držet, pokud nebudeme zrovna spát v chatce.

Trasa našeho teku povede z Isfjord radio st. na jih podél pobřeží. Po zhruba 40km se trasa stočí na východ a budeme se muset vypořádat s krátkým úsekem chůze po ledovci. Jakmile ho překonáme, vydáme se ke kempu Morton a poté na sever vstříc důlní osadě Barentsburg, místu, které rozhodně nemůžeme vynechat. Z Barentsburgu povede naše trasa dál podél pobřeží na východ až do Longyearbyenu. Celkově 9 - 10 dní pochodu. 

13. den: Rezerva v případě zpoždění na treku + relax po náročném treku. Fakultativně možnost výletu na lodi k ledovci, popř. možnost jednodenního výletu lodí do nejsevernějšího města na světě Pyramiden. Dále si můžeme dát čtyřhodinovou procházku na lehko k Ledovci Longyearbreen a podívat se do starého dolu. Možnost koupání v Severním ledovém oceánu a zakončení expedice teplou sprchou. Poslední posezení s přáteli u stolu. Noc pod střechou v 

14. den: Cesta zpět na letiště a odlet do Evropy.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.