Senegal a Gambie

Termín07 - 22. 03. 2020
Odjezdupřesníme po dohodě
DestinaceSenegal,Gambie
Účastníků9
Cena19 990,- Kč

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Na akci už nejsou volná místa

Výpravu do Senegalu už máme bohužel plnou. Nezoufej ale, občas se stane, že se někteří účastníci odhlásí. Pokud tě láká s námi vyrazit, vyplň si nezávaznou přihlášku a my s tebou budeme počítat jako s náhradníkem. Do Senegalu navíc vyrazíme taky na podzim pokud by tě to lákalo, stačí sledovat nové výpravy :)

Úvodem

Další výprava do Senegalu a Gambie s Expedition clubem je tu! Bubny, wild life, legendární Rallye Paříž-Dakar, kolonizátorská i smutná otrokářská historie a zapomenuté vesničky v srdci západní Afriky. Ať už pro tebe tahle země symbolizuje cokoli, její návštěv je určitě v kolonce „must see“ každého pravého cestovatele! Projedeme národní parky Niokolo Koba, Djoudj, Central River Gambia, mrkneme do měst Saint-Louise, Dakar a Touba, kde navštívíme největší mešitu v Senegalu, nakoukneme do Gambie - "usměvavého pobřeží" - země, která se rozprostírá podél toku stejnojmenné řeky, kde plnými doušky vychutnáme atmosféru pravé Afriky. Podíváme se na hadí farmu, tajemné kamenné kruhy i do školy. Západní Afrika je vyhlášená svými bubny, a proto nebude chybět zážitek v podobě nočního bubnování a tance u ohně. 

Výpravu zahájíme podle aktuální ceny letenek a společné domluvy v Senegalském Dakaru, nebo v Gambii v Banjulu. Ať už ale začneme kdekoli, o žádné ze zajímavých míst nepříjdeme.

Láká tě Senegal a Gambie? Tak se mnou vyraž do míst, která nejsou pro každého! 

Malá ochutnávka

Děkujeme za fotky účastníkům minulé akce.

Náročnost 2 z 5

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Pro někoho můžou být náročné také poměrně vysoké teploty (nad 30°C), které lze v těchto měsících očekávat, vzhledem ke geografické blízkosti rovníku a nízké nadmořské výšce země.

Cíl naší cesty

Hlavním cílem výpravy je prozkoumat a Senegal a Gambii, poznat jejich kulturu i přírodní krásy, nahlédnout do historie a současnosti těchto západoafrických zemí.  Dalším a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz, a hlavně - užít si to!

Průvodce

Ondřej Šperka

Ondrova cesta se s Expedition Clubem protíná už nějaký ten pátek. Začala organizací přednášek v klubovně, pak se pustil do průvodcování a přibylo i moderování našeho podcastu - Expe Talk. Špery jezdí nemalé množství akcí a realizuje i vlastní druh výpravy - Putování a seberozvoj. Před pár lety založil projekt “Za Hranici Komfortu”, pod kterým uskutečnil několik cestovatelských výzev mezi které patří dvouměsíční cesta stopem z Česka do Mongolska nebo třeba výprava do města duchů Pyramiden na Svalbardu. A když zrovna není na cestách? Tak to ho můžete potkat třeba ve škole, jak své příběhy o dalekých krajinách povídá dětem.

Facebook Web ondrej.sperka1@gmail.com +420 608 525 412 Reference

Bezpečnost

Senegal je nejbezpečnější zemí v regionu, problematická je pouze jižní část, region Casamanca (kam cestovat nebudeme), ve které se však situace v posledních letech velmi zlepšila (viz www.mzv.cz - bezpečností situace a doporučení pro cestování). Pro cestu do Senegalu je nutné očkování proti žluté zimnici! Žádná další mimořádná bezpečnostní rizika nehrozí.

Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Cena letenek se pohybuje  kolem 10000 Kč.

Na místě budeme mít dodávku VW Transporter 4, kterou celou zemi projedeme. Řídit bude průvodce. Nejdelší přesun nás čeká ze Saint-Louise do NP Niokolo Koba, který zabere přibližně 9 – 10 hod se zastávkou ve městě Touba.

Ubytování

Během celého pobytu v zemi budeme spát v místních hotelech, apartmánech, campech případně v tradičních chýších u místního obyvatelstva. Do výbavy proto zařadíme pouze velmi lehký letní spacák, případně vložku do spacáku nebo tenkou přikrývku. Silně doporučujeme si vzít i vlastní moskytiéru.

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o kterou se nechceme nechat ochudit :-)

Výbava a Půjčovna

Detailní seznam výbavy bude poslán cca 2 měsíce před výpravou. Vzhledem k jednoduchosti akce a příznivému klimatu nebude zapotřebí nic nadstandardního.Seznam doporučené výbavy najdeš v tomto checklistu. Důležité části výbavy Ti případně zdůrazní průvodce. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás. Půjčovnu najdeš na Expedičním eshopu ZDE. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde :) Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit.

Vstupní formality, vízum a očkování

Vstup do Senegalu a Gambie je pro občany ČR bezvízový. Je nutný platný cestovní pas s minimální dobou platnosti šest měsíců. Doporučujeme udělat kopii cestovního pasu.

Doporučujeme ti obstarat si očkování proti žloutence typu A a B a břišnímu tyfu. Očkování proti žluté zimnici je povinné! Zdraví máš jenom jedno a žlutá zimnice je na území Senegalu endemická. Jaké očkování ZDE

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

19 990 KčCena
7. - 22. 03. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6 
Cena zahrnuje 
 • Veškeré ubytování
 • Pronájem expediční dodávky, která nás bude doprovázet celou výpravu.
 • Veškerou společnou dopravu na místě, do dopravy se nepočítají vozidla a loďky v NP, které se platí zvlášť v rámci tour.
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu 
 • Vstupy do NP a wild life rezervací a pronájem terénních automobilů nebo lodí (cca 150 euro)


Co cestou uvidíš

1. den:  Odlet z ČR/Vídně. 

2. den: Přílet do Banjulu, projdeme si město a dáme si kafíčko v kavárně Attaya naproti americké ambasády. Vyzvedneme si auto od našeho kamaráda Silvestra a pokud mu pracovní povinnosti dovolí, vezme nás navštívit jednu ze škol v projektu Kola pro Afriku (Silvestr zde pracuje jako koordinátor tohoto projektu).  Večer se ubytujeme v Serrekundě a navštívíme největší bazar v Gambii.

3. den: Ráno vyrazíme do Gambie Reptile Farm popř. si pohladit krokodýly v Kachikalle. Navštívíme i rybářskou vesnici Tanji a prohlédneme si místní rybářské lodi. Odpoledne můžeme navštívit malou přírodní rezervaci, nebo zvířecí trh ve vesníci Abuko. Jeden den si dáme relax u Atlantiku a večer si zpestříme pivkem a koncertem na Djembe s tancem kolem ohně. 

4. den:  Přejedeme do města Janjabureh, které si prohlédneme, navštívíme slavné kamenné kruhy v městečku Wasse (nejstarší pozůstatky civilizace na území Senegealu a Gambie).

5. den: Z vesnice Kuntauru se vydáme na lodičkách do centra NP River gambia. Zajdeme na krmení šimpanzů v divoké přírodě a pokud budeme mít štěstí, uvidíme i hrochy. Přejezd do Senegalu - Tambacoundy.

6. den: Celodenní prohlídka NP Niokolo Koba,  který se pyšní hlavně svým „wild life“, které sice není tak bohaté jako v Tanzánii, ale pokud má člověk štěstí může vidět buvoly, hrochy, antilopy,  krokodýly, slony, šimpanzy, paviány, kočkodany a spousta dalších, strávíme většinu dne. NP Niokolo Koba má rozlohu 9130 km2 a od roku 2007 je na seznamu UNESCO. Spaní v Tambacoundě.                        

7. den: Celodenní přejezd do města St Louis, které je známe pro svou kolonizátorskou architekturu, a proto je zapasné v seznamu UNESCO (první místo v Africe osídleno Francouzi). Po cestě se stavíme ve městě Touba, nachází se tu například největší mešita v Senegalu. Spánek na hotelu s terasou. 

8. den: Navštívíme NP Djoud, který je rájem pro sledování ptactva. Jelikož je to první místo na jih od Evropy se sladkovodní vodou, tak tady uvidíme hnízdit i spoustu ptáků, kteří jsou v létě u nás :-) Projedeme se na lodičce a podíváme se na pářící se pelikány, budeme-li mít štěstí spatříme i krokodýly. Večer si projdeme město 

9. den: Pokud bude chuť, ráno se podíváme do muzea letecké pošty, nebo etnografického muzea. Poté se přesuneme do Dakaru. Po cestě navštívíme Růžové jezero "Senegalské mrtvé moře" jezero, jehož voda obsahuje až 40% soli a díky řasám má sytě růžovou barvu. Večer příjezd do Dakaru.

10. den: V Dakaru navštívíme obří sochu Renaissance Africaine, muzeum umění u náměstí Soweto a další zajímavá místa. Trajekterm se vydáme na otrokářský ostrov Ile de Goree, kde nahlédneme do temné historie těchto afrických zemí. Večer strávíme při západu slunce v přístavišti obklopení barevnými rybářskými loďkami. Spaní v Dakaru.

11. den: Pojedeme do vesničky Fadiout, která je celá vystavěna na schránkách korýšů. Cestou se podíváme na unikátní kostel ve tvaru korýše. Aby toho nebylo málo, tak po cestě navštívíme největší baobab v Senegalu! Večer spaní ve vilce v Mbouru. Zde strávíme 3 dny

12. den:  Navštívíme rezervaci Bandia. Uvidíme největší antilopy derbyho, které jsou největší na světě. Taky nosorožce, žirafy nebo zebry. Odpoledne se podíváme na největší rybí trh v Senegalu. Spaní na pláži. Večer si můžeme zajít do turistické části Saly

13. den: Relax na pláži u Atlantského oceánu. Kdo chce, můžeme zajet do laguny Somone.

14. den: Dopoledne překročíme hranice s Gambií. Na ostrově Kunta Kinteho poznáme temnou otrokářskou historii Gambie.  Přejedeme trajektem řeku Gambia a večer vydáme buď na letiště nebo ještě jednu noc strávíme v Serekundě. 

15. den:  Odlet zpět do ČR.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Termín výpravy se může lehce změnit s ohledem na cenu letenek, konzultovat to budeme s celou skupinou. Dle ceny letenek se také dohodneme, jestli výpravu zahájíme v Banjulu, nebo v senegalském Dakaru. Jedno je ale jisté, auto čeká v Banjulu :-)

(ne)závazná přihláška Zjistit bližší informace