Amazonie - PLNO

Termín 03 - 26. 03. 2021
Odjezdpo dohodě, záleží na odletu
DestinaceKolumbie,Brazílie,Peru
Číslo akce451
Účastníků9
Cena34 990,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Amazonie - od Pacifiku k Atlantiku

Přejet celou Amazonku?! Začít u Pacifiku a dojet až do největší říční delty světa u Beléma v Brazílii? To zní drsně. Protnul bys tak největší prales světa napříč, a to přímo po nejvodnatější a nejdelší řece světa... Pane jo, to už je pořádný zářez na Tvoji cestovatelské pažbě! Víš, co vůbec v té řece plave? Kdo a co Tě pozoruje ze břehu? Neboj se, zjistíš to! Amazonka všechny tvé tužby, obavy, drobné malichernosti či nevyřčená přání odhalí.

Obklopen místními indiány, na palubě rezaté nákladní lodi, ve Tvé nové houpací síti. Přes 3700 kilometrů po řece, pěkně dolů po proudu. Pravidelný i nepravidelný plavební řád. O Tebe tu vůbec nejde, jde o náklad. Domlouvání plavby s kapitány, překládky všeho druhu, přiložíš ruku k dílu nebo budeš jen sedět na palubě? Od soutoku řek Marañón a Ucayali v Peru, kde poprvé vzniká název Amazonka, vypluješ do kolumbijské Letície. V téhle osadě, bývalé to schovky guerilových partiček, navštívíš domorodce na vedlejších tocích. Ulovíš kajmany a piraňe. Spatříš nespočet krásně barevných ptáků, lenochody, poštěstí li se, uslyšíš i jaguáry. O lidská, i zvířecí překvapení nebude nouze, to mi věř.

Potom vyloupíme velkoměsto v srdci pralesa, dřívější centrum kaučukové horečky a neslýchaného bohatství, Manaus. Dáš si sambu a pár piv před majestátní operou, kterou si kaučukoví baroni postavili z nudy, z materiálů kompletně dovezených z Evropy! Do pralesa se vypravíme i v Brazílii. Navštívíme domorodý kmen a farmu na Arapaimy. Přespíme v džungli, seznámíme se s technikami přežití v pralese, s rostlinami, se zvířaty, zarybaříme, ochutnáme tropické ovoce, caipirinhu a vyrazíme na poslední část plavby do města Belém kousek pod rovníkem. Tato krásná, dobrodružná cesta čeká na Tebe. Červí díra do tohoto světa nebude bohužel otevřená navždy. Pojeď, než Amazonie bude už jen vzpomínkou na ekologickou katastrofu světa. 

Co uvidíš

Průvodce

Kdo jiný by měl jet tuhle akci než Honza? Borec, který se do Amazonie  každý rok několikrát vrací. Jeho zálibou je historie objevných cest i místních lidí. Pokud do Amazonie, tak jedině s ním! 

Jan Žert

Neúnavný posluchač, nezastavitelný vypravěč, šprýmař, pohody tvořič

Všude je zdejší, se všemi se zná, s každým se dorozumí a bez výjimky všude se narodil. Život obyčejných lidí z měst i venkova ho fascinuje, jako vystudovaný kulturní antropolog má k lidem velmi blízko a rád s nimi tráví čas. Jeho studnice cestovatelských zážitků a zkušeností je takřka bezedná. Dle mého názoru nemůže být nikdy zcela nasycena, pořád něco objevuje. Honza je cestovatel tělem i duší, z kontinentů zbývá už jen Antarktida a severní Morava. Žil v Londýně, v rybářských komunitách na Novém Zélandu, v Chile, diplomovou práci napsal v Lesothu. Osudnou se mu stala Brazílie. V Jižní Americe strávil s pauzami přes 7 let svého života a stále se tam vrací. Pokud plánuješ zažít Jižní Ameriku, je Honza tím nejlepším v našich řadách. A nejedná se jen o JA, Honza ti bude dobrým rádcem kdekoliv! Jsme rádi, že je součástí našeho týmu.

 • S prováděním začal v Andách, vedl výstupy na místní 6000m vysoké vrcholy
 • Poslední dobou ale tráví více času v Amazonském pralese, než na horách
 • Navštívil všechny země JA a většinu zná poměrně podrobně
 • Cesta kolem světa mu zabrala přes 3 a půl roku
 • Mluví anglicky, portugalsky, španělsky, francouzsky a učil se i romsky

Facebook Web zert.jan@gmail.com 602 410 594 Reference

Cíl naší cesty

Snad nikde jinde nesedí více na výpravu pořekadlo "Cesta je cíl". Chceme přejet Amazonii napříč a nahlédnout tak do aktuální reality dění na řece a okolo ní. A jak říká Honza "člověk míní, život mění", nezáleží na tom, jak rychle nebo pomalu to zvládneme. Důležité je, abychom všichni dorazili zdárně bez šrámů do konce. Sjet celou řeku Amazonku, od soutoku řek Marañón a Ucayali v Peru, kde poprvé vzniká název Amazonka, až po její ústí do Atlantského oceánu, to je pravý cestovatelský zážitek.

Rovněž chceme podniknout dvě třídenní výpravy do pralesa a na okolní řeky. Jednou v Peru a jednou v Brazílii. A kromě přírody, chceme poznat i zajímavá místa lidského osídlení. Jako např. Iquitos, největší město světa bez silničního propojení s okolím a centrum peruánské džungle. Letícii - trojmezí Peru, Kolumbie a Brazílie, kde vstoupíme na 3 dny do džungle.Druhým a neméně důležitým cílem je trochu si odpočinout od civilizace, pár dní viset na hamace jen se svými myšlenkami a způsobit si nevšední zážitek, který budeš vyprávět další dvě zimy.

Bezpečnost

Politicky se jedná o dlouhodobě stabilní regiony. Ve všech třech zemích potkáš přátelské domorodce (pokud se k nim chováte s respektem a dbáš na rady průvodce). V brazilské části se potkáš i s celkem (na místní poměry) fungující infrastrukturou. Bezpečnostní rizika spojená s Amazonií v částech, které navštívíme, jsou tak především přírodní. Do pralesa se vydáme v doprovodu místních lidí, kteří mají s takovým pobytem bohaté zkušenosti. Je třeba dbát jejich pokynů a předejít tak nečekaným překvapením. Stejně tak dodržovat pokyny a rady průvodce mimo prales, předejde se tím nepříjemnostem, které by nás mohly zdržovat, či ohrožovat. 
Dostupnost lékařské péče je velmi omezena a vzdálena. Pobyt v Amazonii je třeba dopředu konzultovat na příslušné hygienické stanici a dle doporučení lékaře se nechat očkovat. Povinné, ale většinou nevyžadované, je očkování proti Žluté zimnici. Ačkoliv v tomto období nebude aktivita hmyzu na své nejvyšší úrovni, je vždy velmi důležité myslet na vhodné oblečení, které je vzdušné, ale chrání před kousnutím, či štípnutím hmyzu. Prevence je v tomto ohledu velmi důležitá. Na druhou stranu není třeba si nechat kazit expedici paranoiou, většinou budeš nepřítomností komárů mile překvapen. Malárie, dengue a další infekce jsou realitou Amazonie, nečíhají však na každém kroku a pravděpodobnost nakažení není tak vysoká, jak se může zdát. 

Náročnost a klima    

Psychická odolnost a vyrovnanost je nespornou výhodnou. Nejde ani tolik o fyzické vyčerpání, právě naopak, okolo 10ti dní čistého času strávíme na lodích. Budeme ale obklopeni místními, často hraje muzika do rána, sem tam někdo chrápe, je těžké jim vysvětlit, co je to osobní prostor, když tam žádný není a Ty s tím neuděláš lautr nic. Dalších 6-7 dní budeme přímo v džungli, kde je pohyb, díky hustém porostu velmi náročný... a Ty se potíš. Celou noc Ti u ucha bzučí komár, i když tam žádný není. Pro někoho můžou být náročné také poměrně vysoké teploty (nad 30°C). No a především vysoká vlhkost, které lze v těchto měsících díky blízkosti rovníku očekávat. Ta dokáže unavit mnohdy více, než dlouhý pochod v horách, ale stojí to za to!
Expedice se uskuteční v období sucha, to v Amazonii probíhá přibližně od července do prosince. V této části roku je poměrně "málo" srážek, větší vlhkost a teplota. Hladina vody v jezerech a řekách klesá, džungle odhalí své stezky a pláže a taktéž ubyde komárů. Období sucha je nejlepší čas na návštěvu Amazonie, pokud chceš projít džunglí "suchou" nohou nebo si chceš zarybařit :-) Je to něco za něco, fyzicky se neodrovnáš, psychicky si lehce šáhneš, ale ty zážitky, to Ti zůstane!

Turista (Lehké treky): Tyto akce jsou pro lidi, kteří mají rádi pohyb, ale přeci jen se ještě nechtějí tahat s těžkým batohem a chtějí si spíše užít krajinu a okolí. Pro absolvování těchto výprav bys měl být schopen vyjít na lehko na kopec, srovnatelný s Lysou horou. Jedná se o jednodenní túry a procházky po okolí. (Sahara, Bosna, Výsadek)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.


Doprava

Doprava letecky. Letenky nejsou v ceně. Preferujeme společný odlet i přílet, tudíž letenky koupíme po předchozí domluvě na stejný termín. Cena letenek do Limy s odletem zpět do Evropy z Beléma, se pohybuje kolem 20 000 Kč. Dále nás čeká ještě jeden místní přelet Lima – Iquitos v ceně okolo 2 000 Kč. Celkově bys neměl dát za letenky více než 25 000Kč. Zbytek dopravy bude řešen nákladními loděmi na základě domluvy s kapitány, místní dopravou, případně smluvní dopravou. Po pralese pěšky a na malých lodích. 

Ubytování

Ve městech využijeme ubytování v hostelech. Mimo města nás čeká spaní v houpací síti na horní palubě nákladních lodí. Tyto paluby jsou zastřešené a mají k dispozici sprchu i toalety. Sítě si nakoupíme v Peru, není třeba si je vozit z domova. Pokud bude možnost a není Ti líto si trošku připlatit, lze občas sehnat i kajutu s klimatizací a vlastní koupelnou, záleží na dostupnosti na konkrétní lodi. Je důležité si vzít vlastní spacák, ten nejlehčí a nejmenší, který máš, v noci bývá poměrně chladno a fajn se něčím přikrýt. Pokud nemáš se spaním v houpací sítí zkušenost, nepanikař! Je to velmi příjemné a lze si tam lehnout i rovně, jak se to jednou naučíš, budeš chtít v síti spát i doma na balkóně. Další možností je vzít si nafukomatku a spát přímo na zemi, většinou je paluba i docela čistá a řeka zase tolik nehoupe. Někteří místní tak spějí také.
Jen si to představ, ležíš si v síti a koukáš na prales okolo, jak cesta ubíhá, jemně pofukuje vánek a Ty nemusíš vůbec nic. Přespíme i nadivoko v pralese a možná u místních, či v lodge v rámci výprav do pralesa. 

Stravování

V rámci výpravy není zajištěno občerstvení a stravování. Stravování je ponecháno individuálně na každém účastníkovi. Celou dobu budeme ochutnávat místní kuchyni, což je samozřejmě nedílnou součástí každého cestovatelského zážitku, o kterou se nechceme nechat ochudit.  Na některých lodích je jednoduchá strava v rámci jízdenky a na jiných je třeba si připlatit, vždy je ale dobré nakupovat před vyplutím a mít zásoby. Na každé zastávce, než se vyloží a naloží zboží, naběhnou na loď prodavači ovoce, nanuků, jídel a dalších super věcí, které je dobré ochutnat. Hladem nezemřeš! 
Brazilské lodě mívají i bar na zádi lodi. Ideál na západy slunce nad řekou a k procvičení tance.  

Výlety do pralesa

Během cesty podnikneme dva třídenní výlety do pralesa ve spolupráci s místní organizací. Z důvodů nepravidelných odjezdů nákladních lodí na řece, není přesně stanoveno, kde podnikneme náš první výlet. Bude záležet na harmonogramu odjezdů a našem čase tak, abychom stíhali přejet celou délku řeky, až do Beléma. První výlet se tak uskuteční buď v peruánské provincii Loreto  (v národní rezervaci Pacaya Samiria), ale přednostně bychom ho chtěli realizovat na trojmezí v kolumbijské džungli, či v okolí hraniční řeky Javarí. Druhý výlet bude v oblasti jižně od Manausu.

Výlety jsou brány jako fakultativní a tudíž nejsou zahrnuty v ceně výpravy. O jejich programu a ceně budeme smlouvat, rozhodující slovo bude mít průvodce. Pokud se nebudeš chtít účastnit těchto výletů, nebo jednoho z nich, bude třeba počkat na skupinu v „civilizaci“.  Průvodce Ti samozřejmě pomůže s alternativním programem, ubytováním atd. Na individuální domluvě pak záleží v případě, že třeba nebudeš chtít strávit noc v pralese, či se účastnit nočních programů - chytat kajmany, atd. Alternativy je třeba konzultovat s předstihem. 

Vybavení

Detailní seznam výbavy ti pošlu cca 2 měsíce před expedicí. Primárně se bude jednat o věci k pobytu v přírodě, přiměřené oblečení a obuv. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock point.

Vízum, režim vstupu, doklady, očkování

Občané EU mají do Peru, Kolumbie i Brazílie vstup do 90 dní bez vízové povinnosti. Postačí platný pas s dobou expirace půl roku před odletem z expedice. Oficiální vstoupíme jen do Peru a Brazílie. V Kolumbii sice přespíme, ale oficiálně do země vstupovat nebudeme z důvodu úspory času na celnici. Nadšenci si tam samozřejmě skočit pro razítko mohou.

Pro návštěvu je povinné očkování proti žluté zimnici. Očkování je třeba individuálně konzultovat na místní hygienické stanici, probrat svou individuální zdravotní situaci a řídit se pokyny odborníka. 

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

34 990 Kč Cena
3. - 26. 3. 2021Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Veškeré ubytování mimo tour do džungle
 • Veškerou společnou dopravu na místě
 • Průvodce s bohatými zkušenostmi v oblasti
 • Příspěvků na kurzy průvodcům
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH le zvláštního režimu
Cena nezahrnuje
 • Jídlo (cca 5000kč)
 • Individuální pojištění
 • Leteckou dopravu (800USD) + vnitrostátní leteckou přepravu v Peru (70 USD)
 • Případné vstupy
 • 2 fakultativní výlety do džungle v Peru a Brazílii (cca 500 USD dohromady) 

Plán cesty

Vzhledem k nepravidelným odjezdům nákladních lodí na Amazonce, nelze plán akce rozepsat přesně do dnů. Plán je daný a dále bude už jen záležet na osudu, náhodě a kapitánech nákladních lodí.


Peru

První den se seznámíme s peruánskou metropolí na pobřeží Pacifiku, Limou. Odpočineme si po dlouhém letu a zajdeme do historického centra, jenž zakládal samotný Francisco Pizzaro. Vyzkoušíme pár místních dobrot a projdeme si příjemnou čtvrť Miraflores. Druhý den zamíříme letecky přes Andy do Iquitosu, "velkoměsta" peruánské Amazonie, do nějž nevede silniční spojení, pouze lodní, a nebo letecké. 

Iquitos, město vyrostlé z kaučukové horečky, toho má hodně co nabídnout. Trh, kde seženete téměř vše spojené s životem v džungli, už si jedl kajmana? Projdeme plovoucí chudinskou čtvrť Belén. Okoukneme železný dům z pera Gustava Eiffela, sirotčinec kapustňáků (mořských krav). Nasajeme klidnou atmosféru tropického pohodového města, kde ledově vychlazené pivo v nábřežní koloniální hospůdce chutná jako nikde. Ale taky tolik stojí, a proto zajdeme raději do nalejvárny místních alkoholiků na rohu vedle. Na a taky vyrazíme na výlet do městečka Nauta, k soutoku Maraňonu a Ucayali, tam kde poprvé oficiálně vzniká název Amazonka. V Iquitos bude možný 3 denní výlet do národní rezervace Pacaya Samiria.

Až kapitán zavelí, tak se z Iquitosupřesuneme po Amazonce 500km dále do nitra pralesa. Cestu na hranice Peru, Brazílie a Kolumbie poprvé absolvujeme nákladní lodí (cesta cca 2 dny). Budeme putovat s místními indiány, zastavovat v osadách a mít spoustu času pozorovat život na břehu i ve vodách Amazonky. Ochutnáme amazonskou kuchyni od indiánských dětí a babiček v osadách.

Z kolumbijské Leticie podnikneme třídenní výlet na menší řeky, kde poznáme život místních indiánů, budeme pozorovat barevné ptáky, opice, rybařit piraně a kajmany yacaré. Džungle je divoká příroda, nikdo Ti nic nezaručí na sto procent, ale každá návštěva je taky jedinečná, něčím jiná. Vždy se nějaké krásné setkání zadaří. Někdy potkáš anakondu, jindy lenochoda, kajmana, no a příště zase oni Tebe. Jednotlivé aktivity záleží na počasí, stavu vody a morálce týmu, dohodě a vůli přírody.


Brazílie

Opustíme Peru a pěšky vyrazíme z Kolumbie do Brazílie, do přístavu. Dále cestou dlouhou cca 1600 km, do hlavního města brazilského federálního státu Amazonas – Manausu. Brazilské lodě jsou už poměrně pohoda a „komfort“. Většinou více místa, pokud zrovna netrefíme nějaký svátek, či událost, kam se místní sjíždí. Cesta bude trvat cca 3-4 dny. Na palubě bude i bar, dobře vaří. Ty západy slunce, to Tě bude bavit s plechovkou piva v ruce.

Úryvek z deníku:

"Pomalu se seznámíte s celou lodí, s každým si vyměníte nějaký ten příběh a vtípek, aby jste pak ve finále na sebe už všichni jen ukazovali prstem, mrkali očkama a připomínali si ty společné věty, frky a smíchy. Hluché části dne jen pozorujete břehy z pohodlí hamaky nebo s nohama vyvěšenými přes okraj paluby. Je to jako donekonečna pozorovat trikolóru nějakého státu. Hnědá voda, na ní zelený prales a na něm modré nebe – to je vlajka Amazonie. "


Manaus je kapitola sama pro sebe. Centrum je malé, ale zajímavý mix koloniálních a novějších budov. Je to klasická Brazílie, jak složením obyvatel, kuchyní, architekturou i bezpečnostní situací. Trochu chaos, trochu pohoda. Všemu dominuje majestátní budova opery. Stojí za to vyrazit na zdejší trh, jenž je kopií tehdejší pařížské tržnice Les Halles. Nábřeží je jiný svět, lodě z celého okolí, i světa přiváží a odváží zboží do několika tisíci kilometrového rádiusu okolo města. Koupíš tam všechno, i lásku! Holka platit nemusí.

Čeká nás další fakultativní 3 denní výlet, koukneme k původním obyvatelům do vesnice, za delfíny, za Arapaimama. Vše na soutoku Rio Negro a Rio Solimoes, kde pro změnu vzniká Amazonka v Brazílii. Já vím, trošku to mate, ale Amazonka se jmenuje Amazonka jen po hranice s Brazílií, pak ji Brazilci říkají Solimoes (doslova Sázava – sadivá řeka), a až teprve když se steče s Rio Negro, dalším megatokem Amazonie, začíná se jí znova říkat Amazonka. Divné že? Vyrazíme přespat do džungle, zarybaříme si a i trošku užijeme poměrně krásně zařízené lodge na malé přítokové říčce. Vyrazíme za zvířaty a rostlinami této oblasti. Zkusíme si užitečné věci k přežití v džungli a možná Ti papoušek ukradne boty. Maj v tom kraji takový manýry.

Zbývá posledních 1600km (Opět 3-4 dny). Kdyby přebýval den, zastavíme v Santarému a nakoukneme k Alter no Chao, krásné pláže uprostřed pralesa a pár koktejlů. Pak vyrazíme do Beléma, nesmírně fotogenického města s krásnou architekturou, přírodou a především kulinářskou scénou. 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny. Určitě to bude jinak, jistota žádná, cíl jsou nevšední zážitky a geograficky pak Belém! Bude to náš první návrat do Jižní Ameriky po coronaviru, dodržení programu je samozřejmě jasnou prioritou, ale taktéž se dá očekávat, že některé věci, místa a spojení nebudou hned fungovat v takovém rozsahu, jako před virem. Je možné, že na řadu přijde i trochu improvizace. Nicméně možností akčního, i kulturního vyžití v těchto zemích zná náš průvodce Honza nespočet a není se tak třeba obávat chvil klidu, nebo nudy.