Silvestr na Ukrajině a v Rumunsku - PLNO

Termín 27. 12. 2019 - 02. 01. 2020
OdjezdBrno ve 22:00 hod.
DestinaceUkrajina,Rumunsko
Účastníků8
Cena8 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Kdo se těšil na tradiční Silvestr na Ukrajině, možná ho teď trochu zklamu. Věřím však že ne, máme totiž dost dobrou náhradu. Rozhodli jsme se vyměnit letos Zakarpatskou oblast za jinou, krásně zapadlou část Karpat - rumunskou Maramureš! Tohle divoké pohoří na hranici Ukrajiny a Rumunska je podle nás ideálním místem, kde přivítat nový rok stylem, jaký máme rádi - v chalupě kdesi v horách ve vytříbené společnosti skupinky cestovatelů obklopeni lesy a místními lidmi. Ideální místo, kde se podělit o historky z cest, nasbírané nejen během uplynulého roku, nad sklenkou něčeho dobrého. K tomu se rozhodně nehodláme jen válet za pecí a nudit. Cestou do Rumunska to vezmeme přes Ukrajinu, podíváme se do Lvova a pak na naše oblíbená místa v Zakarpatí, kde se lehce provětráme v kopcích a nasajeme trochu ukrajinské pohostinné atmosféry. Pak se přesuneme do Rumunska, kde si definitivně vyčistíme hlavu od starostí uplynulého roku, abychom mohli naskočit do toho nového s čistým štítem a novým elánem! 

Tato výprava bude jedna ze dvou, které se potkají v chatě a oslaví spolu příchod roku 2020. Tentokrát to nebude jen o sněžnicích, horách a zimě, ale kromě rumunských hor navštívíme i pár míst na Ukrajině. Strávíme jednu noc ve Lvově, podíváme se do Koločavy a dáme si stakan vodky s místními. Trpět a snášet zimu tentokrát necháme někoho jiného a sami si užijeme spíš pohodovou akci.  

Silvestrovská chata   

Místo, kde strávíš Silvestr, je vskutku jedinečné. Jsou to dvě chalupy vedle sebe, na samotě, obklopené lesy a horskými pastvinami. Jsou nově opravené, ale v původním stylu a nabízí kromě standardního zázemí (teplá voda, elektřina, kamna/krb) taky možnost dát si "baňu" - tedy tradiční horkou koupel v kádi. Další super benefit je, že majitel chalup je místní geograf, který působí na univerzitě a rovněž ve správě národních parků Rodna a Maramureš. Zná tedy místní kopce jako své boty a nabídl nám svou pomoc a znalosti. Budeš mít tedy možnost se dozvědět mnoho o místní přírodě a životě v ní. Koukni na fotky - no není to nádhera? My už se moc těšíme! 

Malá ochutnávka

Komu je tento Silvestr určen? 

Tato akce je pro ty, kteří chtějí strávit Silvestr na horách, chtějí se podívat do zimního Lvova a nasát atmosféru zimní Zakarpatské Ukrajiny. Courání po městě a venkově si zpestříme kratšími nenáročnými výlety do hor. Houževnatost a odhodlání pošleme ostatním skupinkám a hodíme si to spíš na vlnu pohody a dobré zábavy. Zhodnoť sám, jestli tě tato vyhlídka láká.

Náročnost 2 z 5

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš 15 kilometrů na lehko, tak to s trochou dobré vůle zvládneš. 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Jakub Frank

Asi rok zpět jsem potkal Kubu a Standu. Kluky, kteří mají zapálení pro věc a jiskru v oku. Radil jsem jim s jejich cestovatelským projektem. Málo lidí se dokáže překlenout z fáze plánování do finální realizace projektu. Klukům se to povedlo. Teď mají svůj malý cestovatelský portál. Berou ostatní do jejich srdci nejbližších zemí - do Nepálu a severu Indie. Při cestování chtějí lidem ukázat nejemon památky, hory nebo krásné pláže, ale hlavně je konfrontovat s místními lidmi. A co dále, chtějí místní zapojit, dát jim práci, pomoct jim a zlepšit jejich životní úroveň. S klukama jsme si sedli a nadchli jsme se pro to, jakým způsobem realizují své výpravy. Proto jsme se spolčili a pár výprav pořádáme společně :-) V roce 2019 proběhla 1. společně výprava do Nepálu a teď jsme se rozhodli realizovat 2!

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.
Facebook Web kubafrank24@gmail.com Reference

Přednostní přihlašování

Na tuto výpravu vyrážíme poprvé. To znamená, že jsme v této destinaci ještě nikdy nebyli nebo sem míříme za novými cíli. Proto se na ni mohou po dobu jednoho měsíce přednostně přihlásit naši aktivní členové. Proč? Vytvoříme tím totiž pevné jádro výpravy z lidí, které dobře známe. Můžeme tak s jistotou garantovat, že se na výpravě sejde super parta, která společně zvládne naprosto vše! 
Nejsi aktivní člen? Nevadí! Rozhodně se nejedná o výpravu pro uzavřenou skupinu, je to pouze jen naše řešení, jak garantovat prověřené jádro lidí. Přihlášku si rozhodně můžeš kdykoli podat a průvodce se s tebou osobně domluví, kdy si ji závazně potvrdíte. Akce byla vypsána 09/2019.

Bezpečnost

Na této výpravě nejsou žádná mimořádná bezpečnostní rizika.

Doprava

Pojedeme v malé skupince - dodávkou pro 9 lidí. Odjezd je z Brna. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad.

Ubytování

První noc strávíme v ukrajinském Lvově v hostelu a další ve vesnici Koločava. Zbylé tři noci budeme spát na chalupě v horách v Rumunsku, kde spolu s druhou skupinou oslavíme příchod nového roku. Chaloupka je jako z pohádky, na místě, které bys snad ani lépe nevymyslel... 

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit v obchodech. Budeme hojně využívat možnosti najíst se v restauracích a ochutnat místní kuchyni.

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Nutností bude oblečení do zimních hor. Stan a karimatku necháme doma.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

8 490 Kč  Cena
27.12. 2019 - 2. 1.  2020 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Pronájem 2 horských chat na 3 noci
 • 1 noc v hostelu ve Lvově a 1 noc v guesthouse v Koločavě
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (např. památky ve Lvově, muzeum v Koločavě, muzeum v Borsa)

Co cestou uvidíš

1. den: V pátek večer nabalíme svačiny a placatky, naložíme krosny do auta a vydáme se směr Ukrajina. V autě nás neminou veselé historky, pár tradičních expedičních písní, slivovička, aby se dobře spalo, a pro řidiče máme připravený Redbull :-)

2. den: Ráno přijedeme do města Lvov, skočíme na snídani, ubytujeme se v hostelu a půjdeme si prohlédnout tohle krásné historické město v jeho zimním hávu. Večer prozkoumáme místní noční život a bary. Noc v hostelu.

3. den: Po snídani opustíme Lvov a přesuneme se do Zakarpatské oblasti do vesnice Koločava, kde strávíme jeden den prohlídkou vesnice a Siněvirského NP. Podíváme se do kostela Svatého ducha s panem Vasilem, zajdeme k Šuhajově hrobu, zajedeme se podívat k Siněvirskému jezeru nebo do zapadlé vesničky Svoboda. Noc strávíme v Koločavě na Četnické stanici. 

4. den: Vyrazíme směr Rumunské Karpaty do dvou chalup na samotě, které se nám na tři následující noci stanou útočištěm. Není to moc daleko, ale cesty jsou špatné a celníci na hranicích často dělají problémy, takže nás čeká delší přejezd. Cestou se můžeme zastavit v muzeu úzkokolejky a s trochou štěstí se i projedeme. Navečer se potkáme s další skupinkou a strávíme společně první večer v chatách. 

5. den, Silvestr: Podnikneme lehkou túru v okolí ve společnosti druhé skupinky a večer propuknou bujaré oslavy Silvestra, které se jistě protáhnou až do brzkých ranních hodin.

6. den: Dopřejeme si zaslouženého odpočinku po silvestrovské noci a odpoledne vyrazíme na novoroční výšlap. Možností je zde spousta, buď v okolí chaty, nebo popojedeme kousek do sedla Rotunda na přilehlý hřeben Rodny, případně do meteostanice pod vrcholem Pietrosu. Nocleh v chatě.

7. den: Ráno vyrazíme na cestu domů. Podle času a chuti se můžeme stavit vyhřát v termálech v Maďarsku. Příjezd ve večerních hodinách do Brna (bude záviset na situaci na silnicích a hranicích). 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.