Silvestr pod sněhem v Bosně - Sutjeska - PLNO

Termín 27. 12. 2019 - 02. 01. 2020
OdjezdBrno ve 22:00 hod.
DestinaceBosna
Účastníků8
Cena7 690,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Tradice je potřeba ctít a držet. Tradice nás formují a pomáhají udržovat komunitu.

Jednou z našich silných tradic se stal Silvestr v Bosně na chatě u třech bratrů - Ezika, Enese a Muhamada. Je to jednoznačně zkušenost, kterou by si neměl nechat žádný skalní člen Expedition clubu ujít. Jezdíme sem již hezkých pár let a v okolních kopcích nebo večer u krbu utužujeme vztahy s místními i mezi sebou. Útulná chatička v náručí pohoří Visočica je ideální místo, odkud vykročit správně do nového roku s Expedition clubem. Vstříc novým výzvám! Potkají se zde dvě výpravy a společně oslaví Silvestr v bosenském duchu, s místními, trochou rakije, bosenskými specialitami a nepřekonatelnou atmosférou zapadlé horské vesničky v kopcích za Sarajevem.

Mimo to si prohlédneme Mostar a Sarajevo, nasajeme jejich orientální atmosféru a pak si dáme trochu do těla v národním parku Sutjeska, kde nasadíme sněžnice a vyrazíme do salaše zasypané sněhem vysoko v horách pod Magličem. Zde se z nepohodlí a zimy rodí nejsilnější zážitky. Pokud nám vyjde počasí tak jako loni, čekají nás nádherná mrazivá rána, čarokrásné výhledy na sněhem zasypané třpytivé hory a parádní túra na vrchol některého z okolních kopců. Věř mi, tohle si nechceš nechat ujít :-)

Malá ochutnávka

Komu je tento Silvestr určen? 

Tato akce je pro ty, kteří chtějí strávit Silvestr na horách, chtějí zažít chůzi na sněžnicích a nebojí se zimy, nepohodlí a mrazu. Strávíme dvě noci v neobydlené, nevytopené salaši v horách, která bude pravděpodobně celá pod sněhem. Tato výprava vyžaduje jistou dávku houževnatosti a fyzické zdatnosti. Zhodnoť sám, jestli tě tato vyhlídka láká.

Náročnost 3 z 5

Láká tě to, ale obáváš se, zda na to fyzicky máš? Přestože chuť objevovat a dobrodružný duch jsou těmi nejdůležitějšími požadavky na účastníky, výprava klade i fyzické nároky. Nejsou však nijak přemrštěné a pokud ujdeš s krosnou 15 kilometrů, tak to s trochou dobré vůle zvládneš. 

Průzkumník: Pokud se chceš zúčastnit této akce, měl bys mít zkušenosti s chůzí po horách s batohem. Jedná se o jednodenní či vícedenní túry se zátěží na zádech. Měl bys být schopen ujít 15 km s 15kilovým batohem pár dnů po sobě. (Albánie, Island) 

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Průvodce

Petr Uhmann

S Petrem jsem se poznal před 3 lety, když jsem jako průvodce vyrážel do Nepálu. Stál s krosnou u Grandu a jelikož bylo na první pohled jasné, že oba vyrážíme na dlouhý horský trek, pustili jsme se do řeči. A světě div se - letěl do Nepálu stejným letadlem jako my. Už po 5 minutách mi bylo jasné, že jsem potkal chlapíka, se kterým se rozhodně nevidím naposledy. Petrovo hobby i práce je architektura a na vlastní triko procestoval desítky zemí po celém světě. Na jeho cestách hledá ty nejodlehlejší místa a nikdy nevynechá hory, které jsou jeho vášní. Odmala se věnuje orientačním sportům, takže se v neznámém prostředí cítí jako ryba ve vodě. Ondra

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT
Facebook Web uhmannp@seznam.cz Reference

Bezpečnost

Bosna je bezpečná země. Reálné nebezpečí představují pouze stará minová pole, která ale máme perfektně zmapovaná. V oblastech, kde se nachází, se vůbec nebudeme pohybovat a půjdeme pouze po prověřených trasách.

Cíl naší cesty

Cílem naší výpravy je dát dohromady partu lidí, se kterými společně objevíme zapomenuté krásy této maličké země a oslavíme nezapomenutelným způsobem příchod nového roku. Pročistíme si hlavu od všech starostí, odložíme mobilní telefony a vydáme se vstříc intenzivním zážitkům, které nás zas a znovu lákají do hor. Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se všichni budou cítit dobře.

Doprava

Pojedeme v malé skupince - dodávkou pro 9 lidí. Odjezd je z Brna. Řídit bude většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě vystřídá s dobrými řidiči z vašich řad (pouze na dálnici).

Ubytování

Spát budeme třikrát na horské chatě na Visočici a dvakrát v salaši nebo ve stanu v národním parku Sutjeska.

Stravování

Jídlo není v režii průvodce a je na každém účastníkovi, jak si jej zajistí. Během cesty není problém zastavit v obchodech. Nečekejte ale supermarket. Osvědčilo se nám nakupování domácích potravin od místních nebo návštěvy malých venkovských obchůdků. Ceny nejsou vyšší než ty české. V horské chatě na Visočici určitě můžeme využít kuchařského umění Ezikovy manželky. Ovšem není problém si tu uvařit i jídlo na vlastním vařiči. Přes den budeme jíst vlastní svačinky :-)

Vybavení

Detailní seznam výbavy bude zaslán po podání přihlášky v informačním emailu. Nebudeme ale s sebou tahat nic speciálního. Karimatka a teplý spacák jsou však nutností.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o., jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH.

Shrnutí

7 690 Kč  Cena
27. 12. 2019 - 2. 1.  2020 Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování v chatách a guesthousech
 • Permit za spaní u jezera
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku
 • DPH
Cena nezahrnuje
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy (např. do mešity 2 BAM, Sutjeska 5 BAM, celkově to neudělá více než 200 Kč)

Co cestou uvidíš

1. den: V pátek večer nabalíme svačiny a placatky, naložíme krosny do auta a vydáme se směr Bosna. V autě nás neminou veselé historky, pár tradičních expedičních písní, slivovička, aby se dobře spalo, a pro řidiče máme připravený Redbull :-)

2. den: V dopoledních hodinách dojedeme k hranicím Bosny. Cestu na její jižní cíp si zkrátíme snídaní v některé z místních kaváren, prohlídkou válečných památníků v Jablanici a okolo poledne dorazíme do Mostaru. Po dlouhé cestě si odpočineme prohlídkou krásného města a jeho okolí, třeba historického města Počitelj. Přespíme v apartmánu v Mostaru.

3. den: V dopoledních hodinách se s touto oblastí rozloučíme a přejedeme do národního parku Sutjeska. Toto místo považuji za jedno z nejkrásnějších míst Balkánu. Pro svoji těžkou dostupnost tam jistě neuvidíme žádné organizované výpravy. I přesto, že se zde nachází nejvyšší hora Bosny, potkáme tu jen pár duší a vychutnáme si klid mezi několikasetmetrovými skalními stěnami. Večer spaní v salaši u jezera Trnovačko, které se celou plochou rozprostírá v Černé Hoře.

4. den: Druhý den vylezeme na lehko na některý z přilehlých vrcholů (podle sněhových podmínek). Noc strávíme na stejném místě a užijeme si nezapomenutelnou atmosféru sněhem zapadané salaše při svíčkách.

5. den, Silvestr: Abychom celou Bosnu nezůstali na jednom místě (i když vskutku krásném), přesuneme se doprostřed visočických hor, kde na nás bude čekat trio Enes, Ezik a Muhamad se svojí horskou chatou, která je pro nás již tradiční. U teplého krbu oslavíme příchod Nového roku spolu s druhou skupinou. Věřte mi, krásnější místo na strávení Silvestra byste jen těžko hledali.

6. den: Ráno si užijeme dlouhého zaslouženého spánku, pěkně v pohodlí. Aneb jak na Nový rok, tak po celý rok. V odpoledních hodinách podnikneme všichni společně procházku po místních krásných horách. Zkusíme vylézt na horu Vito (1960 m), která se tyčí přímo nad naší chatou, nebo zdoláme vrchol Bjelašnice. Večer strávíme opět na chatě.

7. den: Ráno vyrazíme zpět domů. Zastavíme se po cestě na chvíli v Sarajevu, ale jinak nás už od návratu nic nezdrží. Příjezd ve večerních hodinách do Brna (bude záviset na situaci na silnicích a hranicích). 

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.