Finsko - přechod jezera Inari - Poslední místo

Termín 05 - 16. 02. 2020
Odjezdupřesníme
DestinaceFinsko
Účastníků8
Cena17 490,- Kč

Akce již proběhla.

Zobrazit reference na podobnou akci

Sdílet Tweet Share Mailem

Úvodem

Může se to zdát jako bláznovství vyrazit v zimě ještě za větší zimou, ale zkušenosti mi říkají, že slovíčko "zima" je velmi relativní pojem. Jinak řečeno, člověk si zvykne na všechno a dokáže svoji komfortní zónu posunout někam hodně, hodně daleko. A pak se stane to, že přestaneš vnímat "zápory" spojené s chladným prostředím a začneš sklízet benefity, které ti polární krajina nabízí. Tak přesně tohle byste měli očekávat od přechodu jezera Inari, které leží ve Finsku za severním polárním kruhem na území Laponska.

Přechod tohoto jezera jsme s Expedition clubem absolvovali už dvakrát. Ohromila nás místní krajina a panenskost podkladu, po kterém člověk jde. Spaní v izolovaných srubech na ostrůvcích uprostřed jezera je rovněž úžasné. Sem tam se na led vydá i stádo sobů, které tě sleduje z uctivé vzdálenosti. Někdy se musíš poprat se silným větrem, sněžením, brzkým soumrakem, ale vše ti večer vynahradí polární záře, pro jejíž sledování je Laponsko jednou z nejlepších destinací na světě, jelikož je tady viditelná až 200 dnů v roce. V únoru nás na začátku čeká jen sedm hodin denního světla, ale zajímavá je rychlost, s jakou se den na tomto místě prodlužuje. V tuto dobu je to každý den o 10-15 minut. Nevím, jestli je to zimními podmínkami či polohou, ale západy slunce jsou tady takové, že se člověku otisknou do paměti, a to hodně hluboko.

Technická stránka samotného přechodu, bude v polárnickém duchu. Půjdeme totiž na sněžnicích a potáhneme si za sebou polárnické pulky, nebo sáně po domácku vyrobené z obyčejných bobů. Přechod sice není příliš dlouhý, ale je velmi příjemné nemuset se tahat s dvacetikilovým batohem, když se člověk boří do hlubokého sněhu. Alespoň si vyzkoušíme roli polárníka se vším všudy. 

A jako pomyslnou třešničku na dortu se po přechodu jezera přesuneme do NP Urho Kekosen na hranicích s Ruskem. Je to krásný kus drsné divočiny, kde můžeš čekat ty nejnižší teploty, směle sahající pod -30°C. Zde si na pár dní vyzkoušíme život ve srubu uprostřed divočiny a užijeme si taky saunování!

Malá ochutnávka

Za fotky děkujeme Danu Bornovi

Náročnost 

Výsadkář (ne pro každého): Myslíš, že na tom s fyzičkou nejsi špatně a dokážeš se kousnout? Tyto akce jsou pro lidi, kteří pravidelně sportují. Jedná se především o vícedenní přechody a výstupy na náročnější vrcholy. Abys zvládl tuto akci, měl bys být schopen jít několik dní v zápřahu s 20kilovým batohem, každý den cca 20 km s denním převýšením až 1000 m. Pro účast na tuto akci bude často vyžadována osobní schůzka s průvodcem. (Kyrgyzstán, Špicberky)

Zhodnocení náročnosti je k dispozici ZDE.

Cíl naší cesty

Cílem naší cesty je přechod jezera Inari a otestování odolnosti vůči zimě! Druhým a neméně důležitým cílem je stát se partou, která bude táhnout za jeden provaz a vytvoří přátelské prostředí, kde se budou moct zrodit kamarádství ověřená mrazem.

Průvodce

Ondřej Švirák

Ondra je jeden z našich nejvytíženějších průvodců. Skvělý sportovec a dobrodruh tělem i duší. Během posledního roku vytvořil světový rekord, když během 52 týdnů zrealizoval 26 ultramaratonů ve 26 různých státech na 6 kontinentech a kromě toho drží i několik dalších českých rekordů (rychlostní přeběh GR20 na Korsice, nejmladší Čech Tour du Mont Blanc apod.). Nemusíš se však bát, že by tě uhnal :-) Na výpravách si nic nepotřebuje dokazovat a už několikrát napomohla jeho skvělá fyzička k úspěšnému dokončení výletu. Ondra je také "kápo" marketingu EC a drtivá většina našich videí je jeho tvorba. Rovněž si píše blog, který je super a jehož odkaz máš pod tímhle textem :-)

 • Licencovaný horský průvodce MŠMT.

Facebook Web o.svirak@gmail.com +420 721 169 595 Reference

Doprava

Cestovat budeme, jak už je pro nás typické, v menší skupince lidí. Jelikož je to na sever Finska proklatě daleko, absolvujeme jednu část cesty letecky a druhou naší devítimístnou expediční dodávkou. Řidičem bude po většinu času průvodce, ale kvůli bezpečnosti se po předchozí dohodě na dálnici vystřídá se zkušeným řidičem z Vašich řad. Finský záliv přejedeme na trajektu.

Letenky a konkrétní spoj s tebou vyřeší průvodce. Cena jednosměrné letenky se pohybuje mezi 3000 - 4000 Kč

Ubytování

Nocleh je zařízen 2x v guest housech či jiných podobných ubytovacích zařízeních. Během přechodu jezera a v NP Urho Kekosen celkem 6x v pronajatých srubech, kde je možnost si zatopit v krbu a dát si i saunu. No a v neposlední řadě dojde min. 2x na spaní venku ve stanech na sněhu. Takže teplé spacáky s sebou!

Stravování

Jídlo není v režii klubu a je na každém účastníkovi, jak si je zajistí. Během cesty není problém zastavit na žádost v obchodech, ale na místě už si vše nesete na zádech. Půjdeme „na těžko“, takže i jídlo si poneseme s sebou. Vařit budeme na plynových vařičích + na vařičích, které jsou umístěny ve srubech. V informačním emailu běžně posílám seznam jídla, které je vhodné vzít si na podobnou akci. Můžete se inspirovat :‐)

Vybavení a půjčovna

Ze speciálního vybavení budeme potřebovat hlavně sněžnice a saně, které můžeme zapůjčit v naší Expediční půjčovně, případně je lze vyrobit z bobů. Dále bude třeba zimní oblečení, teploty mohou padnout až k -30°C. 2 noci budeme spát venku, takže je třeba i kvalitní spacák a stan. Detailněji se o vybavení pobavíme později. Pokud ti něco z výbavy chybí, můžeš si ji půjčit u nás na Expedičním eshopu. Stejně tak, pokud se ti líbí naše filosofie, můžeš nás reprezentovat na horách i jinde. Připravili jsme pro tebe v eshopu pár expedičních vychytávek, které by se ti mohly na výpravě hodit. Aktivní členi Expedition clubu mohou využít slevu v prodejnách Rock Point.

Legislativa

Jedná se o společnou akci členů spolku Expedition Club International z.s., která je zajištěna podle platné legislativy cestovní kanceláří Expediční klub s.r.o , jež má platnou koncesi i pojištění proti úpadku u pojišťovny Slavia ZDE. Na tuto akci je aplikován zvláštní režim DPH

Shrnutí

17 490 KčCena
5.2 - 16.2. 2020Minimální počet lidí pro realizaci výpravy je 6
Cena zahrnuje 
 • Pronájem devítimístného expedičního auta, naftu, dálniční poplatky + všechny náklady s tím spojené
 • Veškeré ubytování
 • Zajištění průvodcovských služeb včetně příspěvků na kurzy průvodcům
 • Mapové podklady jak v tištěné, tak elektronické formě
 • Práci mou a mých kolegů
 • Společné vybavení (expediční lékárnička, vařič atp.)
 • Pojištění proti úpadku CK
 • DPH
Cena nezahrnuje 
 • jednosměrnou letenku
 • Jídlo
 • Individuální pojištění
 • Jakékoli případné vstupy
 • Výroba / půjčení (600 Kč)

Co cestou uvidíš

1. den: Přesun po ose Brno - Tallinn s nočním přejezdem (odjezd 6:00 z Brna).

2. den: Ráno nás čeká nalodění se na trajekt (8:00 - 10:40), na kterém překonáme Finský záliv, který odděluje Tallinn od hlavního města Finska, Helsinek. Zde si dáme několikahodinovou prohlídku města. A protože jedeme za zimou, musíme pokračovat přímo na sever, a to až do blízkosti města Oulu, kde nás na delší dobu čeká poslední noc mimo přírodu.

3. den: Autem se dále přesuneme k výchozímu bodu pro přechod jezera Inari, jak jinak než na sever. Cestou projedeme městečkem Rovaniemi, což je vstupní brána do polárních oblastí, jelikož jen kousek za ním protneme severní polární kruh. V tomto místě se nachází Santova vesnička, kde se také chvíli zdržíme a pokecáme s jeho soby. Je možné odtud poslat dopis/pohled a dané osobě přijde v době Vánoc, odesílatel nebude nikdo jiný než Santa Claus (odzkoušeno, funguje :-)). Večer nás čeká první testík našich tělesných schránek, kdy přespíme ve stanech poblíž městečka Inari, abychom si druhý den ráno vyzvedli klíče od rezervovaných srubů a mohli mohli začít ukrajovat z naší porce téměř 80 kilometrů přes zamrzlé jezero.

4. den: Prvních 21 kilometrů po polárním ledu obnáší směřování do srubu Kettuniemi (69.1254400N, 28.0016000E), který má kapacitu 8 osob. Srub je vybaven plynovým vařičem, kamny a poschoďovými postelemi. Sprchu nečekejte teď ani v příštích dnech na jezeře :-). Co ovšem čekat můžete je pravá finská sauna u každého ze srubů a úžasné chvíle nad plápolajícím ohněm s hrnkem čaje. Nebo něčím ostřejším?

5. den: Druhý den na jezeře bude, aspoň co do kilometrů, méně náročný, jelikož další srub (Selkälahti 69.0245200N, 27.8852500E) je vzdálen 15 kilometrů. Tento den nepotkáme nikoho, jelikož si budeme razit stopu daleko od "dálnice" vyježděné skůtry a psími spřeženími. Odšlapeme si to pěkně sami bez pomoci. Ze tří srubů, které na jezeře navštívíme, je Selkälahti nejlépe vybaven a taky nejprostornější. S přehledem se zde vyspí 10 lidí.

6. den: Srub Mahlatti (68.8658600N, 27.5427200E) je náš další cíl, ležící 26 kilometrů od předešlého nocoviště. Tento den bude největší prověrka naší fyzičky. Večer se budeme muset trochu zmáčknout (2 z nás nejspíš na zem na karimatku), ale za odměnu si užijeme parádní saunu. Méně prostoru nám vynahradí krásné prostředí, do kterého je srub zasazen, a kdo ví, třeba zrovna tady bude ta nejkrásnější polární záře.

7. den: Posledních 12 kilometrů už se ponese v duchu závěrečné euforie. Dorazíme do "infopointu" (68° 47' 24.9060", 27° 38' 41.8800"), kde se zakuklíte do spacošů a já mezitím "zautíkám" pro auto. Poté se přesuneme do národního parku Urho Kekkonen, konkrétně do oblasti "Kemin-Sompion" (osada Kemihaara), kde nás čeká druhá noc ve stanech. Ale nebojte, osada Kemihaara leží o celých 120 kilometrů jižněji oproti našemu prvnímu nocovišti ve stanech, takže budeme mít "výrazně" tepleji :-D

8. den: Led vyměníme za sníh, což znamená nasazení sněžnic, na kterých si vyšlápneme do jednoho z místních srubů, který se na pár dní stane naším útočištěm a místem k odpočinku a regeneraci. Pustá, i když nádherná planina jezera Inari bude vyměněna za  drsnou tajgu.

9. den: Říká se, že třetí den je kritický. Tak to budeme muset tu krizi posunout až na tento den, protože teprve ten je odpočinkový a jeho jedinou náplní bude saunování, stavění iglú, hraní karet nad hrnkem horkého čaje a nezmarové se můžou projít po okolí. Ale kdo ví, třeba budeme dospávat oslavy z předešlého dne a kocovina nám nedovolí opustit vyhřáté spacáky :-)

10. den: Na sněžnicích se na lehko vydáme k vyhlídce/památníku Rauhanpaalu (18 km včetně zpáteční cesty), ze kterého je úžasný výhled na Joulupukkiho (finský ekvivalent Ježíška či Santa Clause) údajný domov - horu Korvatunturi, ležící na hranici Finska a Ruska. Tato pověst vznikla v roce 1927, kdy reportér finské rozhlasové společnosti Yleisradio Markus Rautio (zvaný „strýček Markus“) řekl v pořadu pro děti, že Joulupukki žije v Laponsku na hoře Korvatunturi. Ať tam finský Ježíšek je či nikoliv, na vrcholu Korvatunturi se nabízí nádherné výhledy, jelikož hora svými třemi výběžky připomíná ucho. To se opět odráží v pověsti, když se říká, že díky tomu slyší Joulupukki všechna přání, která děti na celém světě vysloví.

11. den: Rezervní den, kdyby se náhodou nějak extrémně pokazilo počasí nebo něco nevyšlo podle plánu.

12. den: A teď už za teplem, vážně! Čeká nás cesta zpět k autu, přejezd do města lvalo a přelet z lvalo do Helsinek a následně do Prahy.

Plán akce je pouze orientační, je ovlivňován počasím, osudem a přáním samotné skupiny.